Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-11, 18:14
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ JUWEL ή ANUBIAS

Καλησπερα σας!
προκειται να προχωρησω σε αγορα νεου ενυδρειου και δυστυχως δεν υπαρχει η δυνατοτητα αγορας ενυδρειου ανω του 1 μετρου (λογω χωρου και χρηματων).Με μια ερευνα αγορας που εκανα λεω ή για το rio 125 (με βαση και χρηση δωροεπιταγης 267 ευρω) ή για anubias.Στην περιπτωση του anubias κοιταω ή για αντιστοιχο του rio 125 (80*42*65 με βαση ΧΩΡΙΣ φιλτρο 219ευρω+73ευρω fluval 205 =292ευρω) ή για αντιστοιχο του rio 180 (100*42*65 παλι με βαση και χωρις φιλτρο 260ευρω+fluval 205=333ευρω).Στο ενυδρειο θα μπουν 4 fancy χρυσοψαρα τα οποια ακομα ειναι μικρα αλλα απο αγνοια τα εβαλα σε 1 60αρι.
Να διευκρινησω πως ρωτησα στο καταστημα και μου ειπαν πως το rio 180 δεν υπαρχει και δεν θα το φερουν και επιμενω αν γινει η αγορα να γινει απο εκει γιατι δεν υπαρχει η δυνατοτητα να πληρωσω επιπλεον την βαση (σε περιπτωση που βρω το 180 απο αλλου).Θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι στα anubias απ οτι μετρησα δινουν περισσοτερα λιτρα αλλα απο την αλλη τα juwel τα συναντας παντου και σου δινουν μεγαλυτερη εγγυηση (νομιζω).Αν προχωρησω στην αγορα του juwel θα μεινω με το εσωτερικο φιλτρο (τουλαχιστον για την ωρα).πιστευω να μην σας κουρασα..περιμενω τη γνωμη σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-11, 18:19
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

προτεινω πριν προβεις στην αγορα ...να συμβουλευτεις και τις αγγελιες εδω μεσα...πραγματικα πωλουνται ενυδρεια σε πολυ καλες τιμες...αν τωρα επιμενεις για καινουριο...ψαξε και σε αλλα καταστηματα.....μην κολλας μονο σε ενα (ειδικα τωρα που σου λενε οτι δεν το φερνουν)..απο προσωπικη εμπειρια και αποψη προτεινω το rio180 ....(οντας κατοχος juwel) ...αξιοπιστο με τα ολα του..και για αρχη σε καλυπτει και το φιλτρο...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-11, 18:20
Το avatar του χρήστη PAVLOS79
PAVLOS79 Ο χρήστης PAVLOS79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2010
Περιοχή: ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

εγω παντως που εχω anubias εδω και 2 χρονια, δεν εχω κανενα προβλημα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-11, 18:31
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Κατ αρχην σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
ειχα κοιταξει απο καποιον γνωστο μου (οχι μεσω forum) για αγορα μεταχειρισμενου αλλα τελικα δεν το πηρα γιατι ειχε ενα σπασιμο στο πανω τζαμι και το φοβηθηκα....τωρα για το rio 180 δε νομιζω να το βρω κατω απο 300ευρω (καινουριο)+150 η βαση ξεφευγω αρκετα δυστυχως..Το προβλημα μου ειναι πως αυτα τα ψαρακια μεγαλωνουν γρηγορα και εχω την αισθηση πως καποια στιγμη δε θα μου κανει το 125 γι αυτο κοιταζω και τα anubias..επισης βρηκα και ενα της hagen..elite νομιζω.. 175ευρω(100*40*50) αλλα μονο τη γυαλα μαζι με ολα τα υπολοιπα θα ανεβω επισης πολυ..να ρωτησω και κατι ακομα ..οι λαμπες Τ8 θα σταματησουν;και αν τελικα προχωρησω στο anubias οι σωληνες του εξωτερικου φιλτρου θα βγαινουν απ το καπακι;;;(συγνωμη για την χαζη ερωτηση αλλα σημερα που το κοιταζα δεν μπορεσα να καταλαβω και δεν υπηρχε και ενας διαθεσιμος να ρωτησω)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-11, 18:44
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Κατ'αρχας καλησπερα.
Εγω θα συφωνησω με τα παιδια και θα σου λεγα να ψαξεις λιγο για μεταχειρισμενο. Σιγουρα θα βρεις κατι.
Για τις Τ8 δεν εχω ακουσει κατι αν και σιγουρα ειναι παλαιοτερης τεχνολογιας απο Τ5. Οσο για το καπακι δεν το καταλαβαινω τι θες να πεις. Εγω στο ριο μου εκανα δυο τρυπες και περασα τους σωληνες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-11, 20:27
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Πηγαινε και κοιτα στα anubias γιατι εριξαν και αλλο τις τιμες 60% εκπτωση εβαλαν.
Εγω ειχα juwel και τωρα anubias το οποιο ειναι μια χαρα και με το παραπανω για τα λεφτα του.
Και μια παρατηρηση δικια μου βαζουν και πιο χοντρα κρυσταλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-11, 20:41
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

για σωλήνες, καλωδια κτλ εχουν απο πισω τερμα πανω κωψιμο για να περνάνε!
δε μας είπες ,τι θα φιλοξενήσεις στο ενυδρείο;;;;
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-12-11, 21:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν θες εγγυηση(υπο προυποθεσεις) πας σε Juwel.αν τα λεφτα ειναι θεμα κοιτα τα anubias.με 60% εκπτωση σε ενυδρειο και βαση ειναι πολυ οικονομικα αυτο τον καιροεχω την εντυπωση κιεγω πως στα μικρα ενυδρεια μεχρι 200-250 λιτρα εχουνε πιο χοντρα τζαμια αποτι τα αντιστοιχα juwel.αποκει και πανω ειναι τα ιδια νομιζω στο παχος.
παντως αν ειναι να σου κατσει μαπα καρπουζι θα σου κατσει οσα λεφτα και να δωσεις και οτι και να παρεις.οχι οτι τα Juwel δεν αξιζουνε τα λεφτα τους φυσικα,αλλα αν το κριτηριο ειναι μονο η εγγυηση δε νομιζω πως αξιζει και πολλα γιατι αμα σου τυχει,θα τρεχεις ετσι κιαλλιως
αναλογα πως το βλεπεις βεβαια.
για εξοπλισμο κλπ,δεν το συζηταμε,σιγουρα juwel.ετσι κιαλλιως τα anubias δεν εχουνε.οσα ειδα εγω δηλαδη τις τελευταιες μερες.και ειδα αρκετα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-11, 21:25
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Καπου υπαρχει ενα παρομοιο θεμα

Μια χαρα ενυδρεια ειναι τα anubias, 2 χρονια τα δουλευω μπορω να πω καλυτερα απ τα juwel γιατι ειχα και juwel παλαιοτερα

Κοιτα τι σε συμφερει απο θεμα τιμης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-11, 21:42
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Λοιπον,πηγα και σ ενα αλλο καταστημα μηπως και βρω ακρη για το rio 180 αλλα μια απ τα ιδια..ιδεα δεν εχουν καν αν θα ξανα ερθει..γιατι ομως;;ειδα ξανα το rio 125 και δεν ξερω γιατι αλλα μου φανηκε μικρο..υπολογισμενα απο την juwel ειναι τα 125 καθαρα αλλα φανταζομαι χωρις χαλικι-αμμο,πετρες κτλ..αρα παμε περιπου 110 καθαρα,βασει διαστασεων ομως μου βγαινει 145 λιτρα.Το anubias ''rio 180'' εχει με σημερινη τιμη 260 ευρω και βασει διαστασεων ειναι 100*42*65 που μου βγαινει 273 λιτρα αλλα γιατι λεει 180;απο ποιοτητα κατασκευης η αληθεια ειναι πως δεν καταλαβα και τρελη διαφορα..Μεσα θα μπουν 4 fancy χρυσοψαρα και φυτα απλων απαιτησεων (ανουμπια,κερατοφυλλο)...ουφ δεν ξερω..και τα μεταχειρισμενα τα ψιλοφοβαμαι ,ασε που για να βρεις και το ενυδρειο που θελεις,και το χρωμα που θελεις και τη βαση και την τιμη......αν τελικα καταληξω για φιλτρο στο anubias λετε για fluval,eheim ή ενα εσωτερικο που εδειξαν στο petshop jbl;
Πριν ρωτησα πως μπαινουν τα σωληνακια στο ενυδρειο αν δεν θελεις να τρυπησεις το καπακι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-11, 21:47
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

για σωλήνες, καλωδια κτλ εχουν απο πισω τερμα πανω κωψιμο(στην ΄΄πλάτη΄΄) για να περνάνε!
απο κει και μετα ότι δεν χωράει ενα κοψιματάκι ισως χριαστεί!
στα anubias
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-11, 21:52
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billias Εμφάνιση μηνυμάτων
για σωλήνες, καλωδια κτλ εχουν απο πισω τερμα πανω κωψιμο(στην ΄΄πλάτη΄΄) για να περνάνε!
απο κει και μετα ότι δεν χωράει ενα κοψιματάκι ισως χριαστεί!
στα anubias
οκ τοτε..η αληθεια ειναι πως δεν μπορεσα να δω την πισω πλευρα του ενυδρειου ετσι οπως τα ειχαν βαλει..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-11, 22:03
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

τα anubias απο την δικη μου εμπειρια είναι πολύ καλά και θα ξανα έπαιρνα όπως και τα φίλτρα της fluval
για λιτρα του ενυδρείου μηκος , ύψος κτλ να καταλήξεις ακριβως απο ζωντανους οργανισμούς και απαιτήσεις τι θέλεις και μετα θα διαλέξεις και ενυδρείο ίσως μετα απο αρκετο διάβασμα εδω μεσα και αφου δεις κάποια πολύ ωραια στολιδια να καταλήξεις και σε άλλα ψαρια και σαν παράδειγμα:

αν καταλήξεις σε κάποιο φυτεμένο ο κυβος της anubia θέλει απαραίτητα και εξτρά φωτιστικό κτλ κτλ

ελπιζω να σε βοηθάμε
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-12-11, 22:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως αν διαλεξεις fluval φιλτρο χωρανε οι σωληνες στα ανοιγματα χωρις προβλημα.και αφου χωρανε τα Fluval,λογικα θα χωρανε και τα eheim που αποσο γνωριζω ειναι πιο "λεπτα" σεκεινα τα σημεια.οι σωληνες δηλαδη και οι βασεις τους.(αναλογα ομως και το μοντελο)
εγω το anubias το αγορασα προχτες και μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος μιλαω οσον αφορα την ποιοτητα.δεν ειδα καποιο προβλημα πουθενα και το συστημα που εχουνε στο καπακι τους(δυο φλαπς και φωτιστικο,3 "κομματια" συνολο) με εχει βολεψει πολυ μεχρι στιγμης.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-12-11, 22:15
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billias Εμφάνιση μηνυμάτων
τα anubias απο την δικη μου εμπειρια είναι πολύ καλά και θα ξανα έπαιρνα όπως και τα φίλτρα της fluval
για λιτρα του ενυδρείου μηκος , ύψος κτλ να καταλήξεις ακριβως απο ζωντανους οργανισμούς και απαιτήσεις τι θέλεις και μετα θα διαλέξεις και ενυδρείο ίσως μετα απο αρκετο διάβασμα εδω μεσα και αφου δεις κάποια πολύ ωραια στολιδια να καταλήξεις και σε άλλα ψαρια και σαν παράδειγμα:

αν καταλήξεις σε κάποιο φυτεμένο ο κυβος της anubia θέλει απαραίτητα και εξτρά φωτιστικό κτλ κτλ

ελπιζω να σε βοηθάμε
Σαφως και με βοηθατε και σας ευχαριστω παααρα πολυ γι αυτο!!
θα τα παρω απ την αρχη..πριν λιγο καιρο (πριν μαθω για το forum εδω)πηρα 2 χρυσοψαρακια σε ενα 60αρι (για την ακριβεια 54 και καθαρα περιπου 45 λιτρα)..δυστυχως δεν ειχα και ιδιαιτερη γνωση και τα εβαλα απ ευθειας σε αστρωτο ενυδρειο αλλα ευτυχως και δεν ξερω πως μου εκοψε εκανα σχεδον καθε μερα αλλαγη αρκετου νερου..μετα απο 2 εβδομαδες πηρα αλλα 2 χρυσοψαρα (το συνολο 4).Σε καποια φαση λοιπον το ενα χρυσοψαρακι δεν ηταν ιδιαιτερα καλα και το απομονωσα για λιγες μερες σε 1 30λιτρο ενυδρειο.Πηρε τα πανω του και το ξαναεβαλα με τα υπολοιπα,τα οποια φαινονται υγιεστατα ακομα!Μου εμεινε το 30λιτρο και ειπα να βαλω κανα ψαρακι και εκει (τερας γνωσεων ημουν τοτε),πηγα λοιπον σε ενα μαγαζι και μου εδωσαν ενα ζευγαρακι κριμπενσις.Επειδη εφυγα απ το μαγαζι και δεν ηξερα καν πως ελεγαν τα ψαρακια αρχισα να ψαχνομαι στο ιντερνετ ..και να 'μαι!!Μολις λοιπον αρχισα να διαβαζω καταλαβα τι εχω κανει.....οποτε εδωσα προσωρινα τα ψαρακια σε μια φιλη που εχει 120 λιτρα και ειναι σε ψαξιμο ακομα τι θα φιλοξενισει το δικο της και εχω βαλει στο 60λιτρο που ειναι 54 δηλαδη 45,τα κριμπενσις...γι αυτο ψαχνομαι και θελω αμεσα να καταληξω καπου..αυτα λοιπον
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-12-11, 22:16
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

O κυβος της ANUBIAS αν θυμαμαι καλα ειναι το μονο που φοραει Τ8 λαμπες ολα τα υπολοιπα ειναι με Τ5.
Εγω εχω το vision 180 και ειμαι υπερ ευχαριστημενος και απο ποιοτητα κατασκευης και λειτουργικοτητας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-12-11, 22:23
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως αν διαλεξεις fluval φιλτρο χωρανε οι σωληνες στα ανοιγματα χωρις προβλημα.και αφου χωρανε τα Fluval,λογικα θα χωρανε και τα eheim που αποσο γνωριζω ειναι πιο "λεπτα" σεκεινα τα σημεια.οι σωληνες δηλαδη και οι βασεις τους.(αναλογα ομως και το μοντελο)
εγω το anubias το αγορασα προχτες και μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος μιλαω οσον αφορα την ποιοτητα.δεν ειδα καποιο προβλημα πουθενα και το συστημα που εχουνε στο καπακι τους(δυο φλαπς και φωτιστικο,3 "κομματια" συνολο) με εχει βολεψει πολυ μεχρι στιγμης.
ποιο μοντελο αγορασες;και απο φιλτρο τι εχεις βαλει;τριξιματακια εχεις διαπιστωσει;η βαση πως σου φαινεται;;συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να ενημερωθω οσο γινεται πιο αμεσα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bill Εμφάνιση μηνυμάτων
O κυβος της ANUBIAS αν θυμαμαι καλα ειναι το μονο που φοραει Τ8 λαμπες ολα τα υπολοιπα ειναι με Τ5.
Εγω εχω το vision 180 και ειμαι υπερ ευχαριστημενος και απο ποιοτητα κατασκευης και λειτουργικοτητας.
για τον κυβο δεν κοιταζω καν,προσπαθω να κερδισω οσο γινεται κυριως σε μηκος..το vision 180 της juwel ή της anubia;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 20-12-11 στις 22:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-12-11, 22:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=evina;638136]Το anubias ''rio 180'' εχει με σημερινη τιμη 260 ευρω και βασει διαστασεων ειναι 100*42*65 που μου βγαινει 273 λιτρα αλλα γιατι λεει 180;


Το ριο πρωτα απο ολα δεν εχει 65 ποντους υψος.Το καθαρο του υψος(που γεμιζει με νερο)ειναι(απο οσο θυμαμαι 48-49ποντους.Το μηκος(εσωτερικα του ενυδρειου)ειναι 98 ποντους και το φαρδος νομιζω ειναι 38.Οποτε 0,98χ0.38χ0,49=182λιτρα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-12-11, 22:25
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kribensis.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../goldfish2.htm
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-12-11, 22:29
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

ΑNUBIAS!
Για την ακριβεια το λεει vision 800 αν θυμαμαι καλα.
Δες το ειναι πολυ ωραιο με υψος για φυτα + Τ5 και λιτρα αρκετα γι αυτο που το θες.
Με ενα eheim 2215 το δουλευεις ανετα.
-------------------------
[QUOTE=Γιαννης Μ5;638151]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Το anubias ''rio 180'' εχει με σημερινη τιμη 260 ευρω και βασει διαστασεων ειναι 100*42*65 που μου βγαινει 273 λιτρα αλλα γιατι λεει 180;


Το ριο πρωτα απο ολα δεν εχει 65 ποντους υψος.Το καθαρο του υψος(που γεμιζει με νερο)ειναι(απο οσο θυμαμαι 48-49ποντους.Το μηκος(εσωτερικα του ενυδρειου)ειναι 98 ποντους και το φαρδος νομιζω ειναι 38.Οποτε 0,98χ0.38χ0,49=182λιτρα.
Τα anubias ειναι αντιγραφη των juwel αλλα εχουν μεγαλυτερο υψος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bill : 20-12-11 στις 22:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-12-11, 22:34
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

[QUOTE=Γιαννης Μ5;638151]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Το anubias ''rio 180'' εχει με σημερινη τιμη 260 ευρω και βασει διαστασεων ειναι 100*42*65 που μου βγαινει 273 λιτρα αλλα γιατι λεει 180;


Το ριο πρωτα απο ολα δεν εχει 65 ποντους υψος.Το καθαρο του υψος(που γεμιζει με νερο)ειναι(απο οσο θυμαμαι 48-49ποντους.Το μηκος(εσωτερικα του ενυδρειου)ειναι 98 ποντους και το φαρδος νομιζω ειναι 38.Οποτε 0,98χ0.38χ0,49=182λιτρα.
ναι εχεις δικιο οσον αφορα το rio της juwel, το post μου αφορα το αντιστοιχο ''rio 180'' της anubias
-------------------------
δυστυχως διαβασα τοσο για τα κριμπενσις οσο και για τα χρυσοψαρα αφου τα ειχα αγορασει...ευτυχως απ την αρχη ειχα χαλικακι,ξυλο..αληθινα φυτα και συχνες αλλαγες νερου..και ετσι ακομα δεν εχω απωλεια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 20-12-11 στις 22:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-12-11, 22:39
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δεν το προσεξα.....συγνωμη.Επειδη ομως μολις το googlara και δεν το βρηκα,μηπως εχεις καποιο λινκ να το δω;Αν οντως εχει τετοιο υψος,εγω δεν θα το επαιρνα.Δυσκολια στην συντηρηση και αν καποια στιγμη θελησεις φυτεμενο,με το υψος που εχει θα θες αρκετο φωτισμο=αρκετες λαμπες=αυξημενη καταναλωση.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-12-11, 22:45
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

δυστηχως ο μαναδικος εισαγωγεας ειναι γνωστη αλυσιδα και θα τα δεις αναλατικα μονο στο ''περιοδικο'' ή κάποια στην σελίδα της
έχουν 65 εκ ύψος και 60εκ καθαρα τζάμι
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-12-11, 22:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιο μοντελο αγορασες;και απο φιλτρο τι εχεις βαλει;τριξιματακια εχεις διαπιστωσει;η βαση πως σου φαινεται;;συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να ενημερωθω οσο γινεται πιο αμεσα!
το μοντελο που πηρα ητανε το B1000F. τωρα σε ποιο της Juwel αντιστοιχει θα σε γελασω. ειχε ενα ταμπελακι πανω του που παρεπεμπε σε καποιο rio νομιζω αλλα δε θυμαμαι να σου πω ποιο ακριβως νομιζω το 180.μπορεις να το δεις ποιο πηρα στο θεμα που ειχα ανοιξει εδω.

φιλτρο εχω της fluval το 305.

τη βαση του δεν την αγορασα γιατι ειχα απτο προηγουμενο ενυδρειο σε ιδιες διαστασεις σχεδον(1 μετρο μηκος).παντως που την ειδα στο μαγαζι μου φανηκε πολυ γερη.και γενικως μια ματια που εριξα οι βασεις τους(στα anubias)μου φαινονται καλυτερες κατασκευες απτις αντιστοιχες της juwel.ισως να κανω και λαθος αλλα ετσι μου φαινεται.παντως οπως τις ειδα μου φανηκανε πολυ γερες.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-12-11, 22:49
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το προσεξα.....συγνωμη.Επειδη ομως μολις το googlara και δεν το βρηκα,μηπως εχεις καποιο λινκ να το δω;Αν οντως εχει τετοιο υψος,εγω δεν θα το επαιρνα.Δυσκολια στην συντηρηση και αν καποια στιγμη θελησεις φυτεμενο,με το υψος που εχει θα θες αρκετο φωτισμο=αρκετες λαμπες=αυξημενη καταναλωση.
ναι εδω υπαρχει ενα θεμα..πουθενα στο ιντερνετ δεν υπαρχει site για τα anubias (και ειναι κατι που μου εχει κανει εντυπωση,δηλαδη αν η αλυσιδα που τα προμηθευει τα σταματησει τι γινεται;.Το μονο που μπορω να σου δειξω ειναι απο την κεντρικη σελιδα του pet shop
http://www.petcity.gr/pages/index.php?lang=el
(δεν ξερω αν επιτρεπεται η αναρτηση τετοιου ειδους link)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-12-11, 22:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

επειδη το εψαχνα κιεγω για σελιδα τους,δε μπορεσα να βρω κατι τελικα.το μονο που βρηκα,σε περιπτωση που θες να αναζητησεις κιαλλο ειναι η ονομασια της εταιριας που τα κατασκευαζει και ειναι:
Shanghai Liubo Aquarium & Pet Co., Ltd

αν ψαξεις ομως στα ελληνικα αποτελεσματα του google θα βρεις διαφορα ποστ σε διαφορα φορουμ με εντυπωσεις απτα anubias.Πολλα βρισκονται και εδω μεσα.βαλτο στην αναζητηση πανω δεξια

εχω βρει ομως αρκετα ιντερνετικα καταστηματα στη ρωσιια που τα εμπορευονται.και εχουνε και φωτογραφιες.για παραδειγμα εδω αυτο που πηρα εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-12-11, 22:59
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

[QUOTE=kgf12345;638165]το μοντελο που πηρα ητανε το B1000F. τωρα σε ποιο της Juwel αντιστοιχει θα σε γελασω. ειχε ενα ταμπελακι πανω του που παρεπεμπε σε καποιο rio νομιζω αλλα δε θυμαμαι να σου πω ποιο ακριβως νομιζω το 180.μπορεις να το δεις ποιο πηρα στο θεμα που ειχα ανοιξει εδω.

φιλτρο εχω της fluval το 305.

τη βαση του δεν την αγορασα γιατι ειχα απτο προηγουμενο ενυδρειο σε ιδιες διαστασεις σχεδον(1 μετρο μηκος).παντως που την ειδα στο μαγαζι μου φανηκε πολυ γερη.και γενικως μια ματια που εριξα οι βασεις τους(στα anubias)μου φαινονται καλυτερες κατασκευες απτις αντιστοιχες της juwel.ισως να κανω και λαθος αλλα ετσι μου φαινεται.παντως οπως τις ειδα μου φανηκανε πολυ γερες.[/QUOTE
ωραιο ειναι!!!λυπαμαι γι αυτο που σου συναιβει αλλα νομιζω και πιστευω πως καθε εμποδιο ειναι για καλο (λεμε τωρα)!!σου ευχομαι να το δεις ακομα καλυτερο και να το χαρεις ακομα περισσοτερο!!!
Το συγκεκριμενο μοντελο δεν το ειδα στο καταστημα που πηγα..και για την ακριβεια τωρα που τα ξανακοιταζω αρκετα δεν ειδα....Να σε ρωτησω κατι,μηπως τους ρωτησες ποια εταιρεια τα κατασκευαζει;;γιατι αν υπηρχε εταιρεια anubias κατι δε θα βρισκαμε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-12-11, 22:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=evina;638166]ναι εδω υπαρχει ενα θεμα..πουθενα στο ιντερνετ δεν υπαρχει site για τα anubias (και ειναι κατι που μου εχει κανει εντυπωση,δηλαδη αν η αλυσιδα που τα προμηθευει τα σταματησει τι γινεται;.Ναι,εδω υπαρχει ενα θεμα που μονο τα pet μπορουν να στο λυσουν αν και δεν εχω ακουσει για αστοχια ή ζημια σε anubias.Το μονο που μπορω να σου δειξω ειναι απο την κεντρικη σελιδα του pet shop
http://www.petcity.gr/pages/index.php?lang=el
Ευχαριστω(μου αναψες φωτιες με την σελιδα).Αυτο το 700αρι ειναι πολυ καλο.
(δεν ξερω αν επιτρεπεται η αναρτηση τετοιου ειδους link)
Μην αγχωνεσαι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-12-11, 23:06
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη το εψαχνα κιεγω για σελιδα τους,δε μπορεσα να βρω κατι τελικα.το μονο που βρηκα,σε περιπτωση που θες να αναζητησεις κιαλλο ειναι η ονομασια της εταιριας που τα κατασκευαζει και ειναι:
Shanghai Liubo Aquarium & Pet Co., Ltd

αν ψαξεις ομως στα ελληνικα αποτελεσματα του google θα βρεις διαφορα ποστ σε διαφορα φορουμ με εντυπωσεις απτα anubias.Πολλα βρισκονται και εδω μεσα.βαλτο στην αναζητηση πανω δεξια

εχω βρει ομως αρκετα ιντερνετικα καταστηματα στη ρωσιια που τα εμπορευονται.και εχουνε και φωτογραφιες.
εισαι απιστευτος !!!!!σε ευχαριστω πολυ!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι εδω υπαρχει ενα θεμα..πουθενα στο ιντερνετ δεν υπαρχει site για τα anubias (και ειναι κατι που μου εχει κανει εντυπωση,δηλαδη αν η αλυσιδα που τα προμηθευει τα σταματησει τι γινεται;.Ναι,εδω υπαρχει ενα θεμα που μονο τα pet μπορουν να στο λυσουν αν και δεν εχω ακουσει για αστοχια ή ζημια σε anubias.Το μονο που μπορω να σου δειξω ειναι απο την κεντρικη σελιδα του pet shop
http://www.petcity.gr/pages/index.php?lang=el
Ευχαριστω(μου αναψες φωτιες με την σελιδα).Αυτο το 700αρι ειναι πολυ καλο.
(δεν ξερω αν επιτρεπεται η αναρτηση τετοιου ειδους link)
Μην αγχωνεσαι.
χαχαχα!!κατι βρηκε ο φιλος μας και νομιζω βοηθαει!!!και απο κοντα μου φανηκαν καλα..αν και τελικα δεν ειδα αρκετα...
-------------------------
εχω βρει ομως αρκετα ιντερνετικα καταστηματα στη ρωσιια που τα εμπορευονται.και εχουνε και φωτογραφιες.για παραδειγμα εδω αυτο που πηρα εγω.
να καταλαβαινα και τι λεει ο θα ημουν ακομα πιο χαρουμενη
θα ριξω τρελο ψαξιμο γιατι τελικα κατα εκει με βλεπω!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 20-12-11 στις 23:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-12-11, 23:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ενταξει λεπτομερειες δε θα δεις,απλα φωτογραφιες και καποια βασικα χαρακτηριστικα.λιτρα και διαστασεις.εκτος αν εχεις κανα γνωστο να μιλαει ρωσικα.αν εχεις πεστου να κανει και μια μεταφραση τη σελιδα με το δικο μουαν και μπορεις να τη βαλεις στο google translate και οτι βγαλεις που να εχει νοημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶νοιγμα φωτιστικού Juwel - Anubias - Elite crazyio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 16-06-11 11:42
νεος με juwel 600 record 63l ep82 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 18-05-11 15:01
Αγορα Νεου Ενυδρειου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-09-06 23:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10133 seconds with 13 queries