Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-11, 18:03
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή FLUVAL 105 H EHEIM ECCO PRO 300?

εχω ενα αισχρο κατα την γνωμη μου εσωτερικο φιλτρο ΗΑΙΛΕΑ ΒΤ ΗL 400 για το 60 λιτρο ενυδρειο μου και θελω να βάλω ενα εξωτερικο..ποιο ειναι καλυτερο το FLUVAL 105 ,to FLUVAL 205 η το eheim ecco pro 300?? και γενικα δεν θελω να κανει μεγαλη αναταραξη μην μου γινει το ενυδρειο αφου ειναι και 60 λιτρα πλυντηριο..δηλαδη η να εχει ρυθμιστη ροης η να εχει τοση ροη ωστε να μην γινεται τρελη αναταραξη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-11, 18:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Το ενυδρειο σου ειναι ανοιχτο ή με καπακι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-11, 18:22
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ME Καπακι αλλα ανοιγει σε τρια σημεια ενα το μπροστινο ενα το πισινο και ενα ολοκληρο..σκεφτομουν να ευγαζα το πισω καπακι και να εβαζα απο εκει τους σωληνες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-11, 18:25
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Καλύτερα να συγκρίνεις τότε το fluval 105 με το eheim ecco pro 130 και όχι με το 300 για την δική σου περίπτωση!!

Μην σου πω ότι και τα 2 αυτά είναι ΥΠΕΡαρκετά για τα λίτρα σου..μόνο αν έχεις κιχλίδες θα σου πρότεινα ένα απτα παραπάνω!αλλιώς κοίτα για κάποιο με ροή 250-350λ/ω..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-11, 18:28
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Bασικα σε ρωτησα αν ειναι ανοιχτο ή κλειστο, γιατι σε περιπτωση που χωραγε καποιο κρεμαστο φιλτρο θα ηταν μια χαρα για το ενυδρειο σου πιστευω και θα γλιτωνες και χρηματα. Αυτο που εχω εγω ειναι το eheim liberty 2041 με τιμη για να το παρεις καινουριο στα 21 ευρω και υπαρχει και το μεγαλυτερο το 2042 με τιμη 25 ευρω και εχουν και ρυθμιστη ροης και αρκετο αποθηκευτικο χωρο για βιολογικο υλικο για τα λιτρα σου. Το δικο μου λεει οτι ειναι για ενυδρειο εως 130 λιτρα και το 2042 για εως 200 λιτρα. Eγω θα επαιρνα το 2042 αλλα επειδη ετυχε να πουλαει καινουριο ενα παιδι το 2041 το πηρα για να μην περιμενω το αλλο. Δεν πιανουν και χωρο τα συγκεκριμμενα φιλτρα μεσα στο ενυδρειο, το μονο που μπαινει μεσα ειναι η αντλια που τραβανε νερο.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1443

2042: 760 λίτρα/ώρα.

2041: 570 λίτρα/ώρα.

Oριστε και μια φωτο απο το δικο μου στο ενυδρειο μου για να καταλαβεις περιπου πως ειναι:




Κανονικα εχει 4 σφουγγαρια μεσα και οχι 3 αλλα το ενα ειναι ανθρακα και μιας και εχω φυτεμενο το ειχα βγαλει. Στις φωτογραφιες ειναι χωρις φυτα μεσα απο τις πρωτες μερες του στρωσιματος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-11, 18:35
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

vag συγκρινω αυτα τα δυο γιατι το ενα (fluval 105) αν ειναι να το παρω θα το παρω καινουριο και το αλλο(eheim ecco pro 300) θα μου το δωσει ενα παιδι απο εδω..σκεφτομουν για εξωτερικο με ρυθμιστη ροης και να εχει μεσα και μηχανικο και βιολογικο υλικο για λιγοτερη και οχι τοσο συχνη συντηρηση και επιπλεον θελω να φυγει απο μεσα το εσωτερικο και να γλυτωσω χωρο και να μην βαζω τα χερια μου μεσα και βαλε βγαλε το φίλτρο..στρατηγε μου το κρεμαστο το ειδα και εγω αλλα ειναι παρομοιο με το δικο μου και μπορει και λιγο χειροτερο..απο τι λεει h Hailea το HL-BT 400 βγαζει 380/λ την ωρα αλλα δεν πιστευω να βγαζει τοσο..και πες οτι βγαζει σιγουρα δεν κανει την ιδια καλη δουλεια με το εξωτερικο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-11, 18:36
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με τον stratigo..το εξωτερικό,και μάλιστα τόσο μεγάλα που κοιτάς,για τα λίτρα σου είναι υπερβολικό και σπατάλη!!

Σου προτείνω και εγώ ένα απτα κρεμαστά που σου αναφέρει!έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα το 2041 και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος!Το κακό είναι οτι χρειάζονται κενό χώρο για να μπουν..δηλαδή κόψε-ράψε στο καπάκι!αλλά αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις για καιρό δεν σε ενοχλεί αυτό..κάνεις μία νοικοκυρεμένη και σωστή δουλειά στο καπάκι αν πιάνουν τα χέρια σου και είσαι κομπλέ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-11, 18:37
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ωραιο το ενυδρειο σου strathge ..ειναι καποια dyi κατασκευη η το αγορασες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-11, 18:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
.στρατηγε μου το κρεμαστο το ειδα και εγω αλλα ειναι παρομοιο με το δικο μου και μπορει και λιγο χειροτερο..απο τι λεει h Hailea το HL-BT 400 βγαζει 380/λ την ωρα αλλα δεν πιστευω να βγαζει τοσο..και πες οτι βγαζει σιγουρα δεν κανει την ιδια καλη δουλεια με το εξωτερικο.
Οτι θες. Εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος μεχρι στιγμης. Kαι οι ονομαστικες τιμες που δινουν οι εταιριες, να ξερεις οτι πεφτουν στα μισα +/- οταν γεμισει το φιλτρο με σφουγγαρια και βιολογικο υλικο. Δεν νομιζω να ειναι χειροτερα τα 2041-2042 απο το εσωτερικο σου. Kαταρχας εχουν πολυ περισσοτερο χωρο για βιολογικο υλικο. Και ουτε χερι βαζεις μεσα για να το καθαρισεις που κατι τετοιο θελεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-11, 18:39
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Πάρε το EHEIM ecco 300 χωρίς δεύτερη σκέψη.
Οικονομικό, αβόρυβο, εύκολο στη συντήριση(αν και όταν). Εγώ το έχω σε 54λιτρο με γαρίδες, τη ροή του τη ρυθμίζεις από το spray bar(δεν περιλαμβάνεται στην αρχική αγορά) ανοίγοντας μεγαλύτερες τρύπες.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-06-11, 18:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Oχι δεν ειναι diy, ειναι ή της εταιριας sunsun ειτε μιας που λεγεται classica αν δεν κανω λαθος. Βασικα και οι 2 αυτες βγαζουν τετοια ενυδρεια με κυρτες γωνιες. Απο το παιδι που το αγορασα τον ρωτησα sunsun ειναι? Και μου ειπε μαλλον. Αλλα ειδα σε ενα petshop ενα ιδιο με το δικο μου και ηταν μιας classica. Δεν γραφει και πανω τιποτα να σου πω....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-06-11, 18:47
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Ευχαριστω alex ! κατατοπιστικος και ακριβεις..50 ευρω μου το δινει το παιδι και με το σπρει μπαρ και με ολα του..και το εχει χρησιμοποιησει λιγο νομιζω μια βδομαδα και ειναι στο κουτι του..και μου το πουλαει 50 ευρω καλα ειναι?αλλα λειπει το ένα καλαθακι σεποραξ αλλα εχω εγω απο το παλιο μου θα του βαλω οποτε κομπλε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-06-11, 19:01
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω alex ! κατατοπιστικος και ακριβεις..50 ευρω μου το δινει το παιδι και με το σπρει μπαρ και με ολα του..και το εχει χρησιμοποιησει λιγο νομιζω μια βδομαδα και ειναι στο κουτι του..και μου το πουλαει 50 ευρω καλα ειναι?αλλα λειπει το ένα καλαθακι σεποραξ αλλα εχω εγω απο το παλιο μου θα του βαλω οποτε κομπλε
Μια χαρά!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-06-11, 19:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Φυσικα δεν παω να συγκρινω το ecco 300 με τα κρεμαστα αυτα, προς Θεου μη παρεξηγηθω

Εdit: Μια χαρα τιμη στο δινει το παιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-06-11, 19:03
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

για να μην ανοιξω αλλο θρεντ μπορειτε να μου πειτε πως θα κανω την αλλαγη ? να τα εχω και τα δυο μεσα η να βαλω τα υλικα του παλιου στο εχειμ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-06-11, 19:04
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλύτερα στην αρχή(τουλάχιστον ένα μήνα) βάλτα παράλληλα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-06-11, 19:06
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα στην αρχή(τουλάχιστον ένα μήνα) βάλτα παράλληλα.
Ακριβως! Τουλαχιστον ενα μηνα, παραπανω θα ηταν καλυτερα για να εισαι σιγουρος οτι φτιαχτηκε η βιολογια.

Να σε ρωτησω Alex, τα υλικα απο το εσωτερικο φιλτρο θα τα μεταφερει και εκεινα μεσα στο ecco για σιγουρια οταν το αφαιρεσει ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-06-11, 19:09
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ωραια μεχρι τωρα αλλα δεν θα κανουν πολυ αναταραξη στο ενυδρειο και τα δυο μαζι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-06-11, 19:10
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια μεχρι τωρα αλλα δεν θα κανουν πολυ αναταραξη στο ενυδρειο και τα δυο μαζι?
Aυτο που εχεις τωρα κανει αναταραξη? Και ακομα, αφου το αλλο εχει ρυθμιστη ροης, δεν θα εχεις προβλημα πιστευω.

Ας περιμενουμε ομως να μας πει και ο Αlex.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-06-11, 19:13
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ναι εχει και αυτο σπρει μπαρ και κανει ψιλοαναταραξη..αλλα μαζι με το αλλο μην γινει πληντυριο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-06-11, 19:21
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

προφανώς οι τρύπες στο spray bar είναι μικρές γι αυτό και φεύγει με πίεση το νερό. Βγάλε το σπραϊ μπαρ και βάλε ένα κομάτι λάστιχο φίλτρου ανοίγοντας τρύπες για να μειωθεί η πίεση.

Αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις πολλές λύσεις.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-06-11, 19:37
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

καλως φιλε ! ευχαριτω παιδια!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-06-11, 19:45
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε το EHEIM ecco 300 χωρίς δεύτερη σκέψη.
Οικονομικό, αβόρυβο, εύκολο στη συντήριση(αν και όταν). Εγώ το έχω σε 54λιτρο με γαρίδες, τη ροή του τη ρυθμίζεις από το spray bar(δεν περιλαμβάνεται στην αρχική αγορά) ανοίγοντας μεγαλύτερες τρύπες.
Την ροή δεν την ρυθμίζεις με το spraybar..η ροή είναι standar!!το αν θα κάνει ανατάραξη πετώντας το νερό με πίεση ρυθμίζεις!

Εγώ θα επιμείνω πως τα 750λ/ω για ούτε 50λ καθαρά ενυδρείο είναι πολλά και άχρηστα αν δεν έχεις κάτι που να το χρειάζεται!Μιλάμε για 15 φορές τα λίτρα του την ώρα... Αυτό είναι πλυντήριο!!

Τουλάχιστον δεν θα τα πληρώνεις στην ΔΕΗ γιατί έχει κατανάλωση μόλις 8W..αλλά τα 50Ε μπορείς να τα γλιτώσεις!¶ποψη μου..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-06-11, 19:50
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε το EHEIM ecco 300 χωρίς δεύτερη σκέψη.
Οικονομικό, αβόρυβο, εύκολο στη συντήριση(αν και όταν). Εγώ το έχω σε 54λιτρο με γαρίδες, τη ροή του τη ρυθμίζεις από το spray bar(δεν περιλαμβάνεται στην αρχική αγορά) ανοίγοντας μεγαλύτερες τρύπες.
δεν το διάβασες ολόκληρο
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-06-11, 19:57
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Και πάλι φίλε alex δεν αλλάζεις την ροή..την ένταση που θα πετάει το νερό αλλάζεις!η ροή θα είναι 750λ/ω...άντε να κλέβει η εταιρία,άντε να χάνει επειδή θα το έχει χαμηλά,άντε να χάνει επειδή θα κάνει και αυτό που λές!κάτω απτα 650λ/ω πραγματικά δεν θα πέσει!
Το ενυδρείο του ζήτημα να έχει 55λ καθαρό νερό(πολύ λέω και το ξέρεις)..650/50=13...θα γυρνάει 13 φορές τα λίτρα του!!!Αν έχει tanganyika θα του πω και μπράβο..για ότι άλλο όμως, προσωπική μου γνώμη,ένα τέτοιο φίλτρο για τέτοιο ενυδρείο είναι τουλάχιστον υπερβολή...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-11, 20:09
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι φίλε alex δεν αλλάζεις την ροή..την ένταση που θα πετάει το νερό αλλάζεις!η ροή θα είναι 750λ/ω...άντε να κλέβει η εταιρία,άντε να χάνει επειδή θα το έχει χαμηλά,άντε να χάνει επειδή θα κάνει και αυτό που λές!κάτω απτα 650λ/ω πραγματικά δεν θα πέσει!
Το ενυδρείο του ζήτημα να έχει 55λ καθαρό νερό(πολύ λέω και το ξέρεις)..650/50=13...θα γυρνάει 13 φορές τα λίτρα του!!!Αν έχει tanganyika θα του πω και μπράβο..για ότι άλλο όμως, προσωπική μου γνώμη,ένα τέτοιο φίλτρο για τέτοιο ενυδρείο είναι τουλάχιστον υπερβολή...

Κατά την άποψη μου δεν είναι υπερβολή, όσο περισσότερη βιολογία τόσο το καλύτερο, όπως προανέφερα εγώ το έχω σε 54 λίτρα με γαρίδες και μάλιστα σε συνδιασμό με φίλτρο βυθού και αερόφιλτρο.

Αν ο φίλος μας μπορεί να διαθέσει τα 50 ευρώ πιστεύω είναι πολύ καλή λύση.

Προσωπική μου άποψη από τη δική μου φτωχή εμπειρία.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-06-11, 20:22
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά την άποψη μου δεν είναι υπερβολή, όσο περισσότερη βιολογία τόσο το καλύτερο, όπως προανέφερα εγώ το έχω σε 54 λίτρα με γαρίδες και μάλιστα σε συνδιασμό με φίλτρο βυθού και αερόφιλτρο.

Αν ο φίλος μας μπορεί να διαθέσει τα 50 ευρώ πιστεύω είναι πολύ καλή λύση.

Προσωπική μου άποψη από τη δική μου φτωχή εμπειρία.
¶λλο αυτό και άλλο η ροή..ας έχει 15 λίτρα χώρο για βιολογικό υλικό!η ροή όμως πιστεύω οτι είναι αναλογική με το τι φιλοξενεί..εγώ έτσι νομίζω!Δεν μπορείς να βάλεις σε ένα μονομαχο-ενυδρείο 30λ πχ ένα φίλτρο με ροή 400λ/ω..
Οι γαρίδες σου δεν απασχολούνται και πολύ με αυτό το θέμα γιατί δεν κολυμπάνε και πολύ!Οποιοδήποτε ψαράκι όμως έχει και τα 'θέλω' του στην ροή του νερού...

Όλοι φτωχή εμπειρία έχουμε...εδώ συζητάμε για να μαθαίνουμε...


Ας μας πει και ο φίλος τι φιλοξενεί ή τι θα φιλοξενήσει στο ενυδρείο καλύτερα..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-06-11, 20:35
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
η ροή θα είναι 750λ/ω...άντε να κλέβει η εταιρία,άντε να χάνει επειδή θα το έχει χαμηλά,άντε να χάνει επειδή θα κάνει και αυτό που λές!κάτω απτα 650λ/ω πραγματικά δεν θα πέσει!
Εγω καποια στιγμη που πηρα ενα ενυδρειο 160 λιτρα (δεν το ξεκινησα δυστυχως και το εδωσα) μου ειχαν δωσει μαζι ενα eheim 2233 το οποιο εχει ροη 480λ/ω και παρα πολλοι ηταν εκεινοι που μου ειπαν οτι θα ηταν οριακο για τα λιτρα μου μιας και απο την ονομαστικη ροη που ειναι 480 θα πεσει στα 240 στα μισα δηλαδη πανω-κατω μου ειπαν ακριβως.

Δεν εχω γνωμη βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-06-11, 20:37
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ηαληθεια ειναι μεσα απο αυτο που διαβασα πρεπει να μην έχει τοση πιεση και τοσα λιτρα οσα αναφερει η εταιρια.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34826

αλλα αυτο απο την μια ειναι καλο και αυτο μου ειπε και το παιδι οτι για τα λιτρα μου ειναι πολυ καλο..και γενικα εγω έχω προβλημα τωρα με αυτο το φιλτρο δεν καθαριζει το νερο..ολο αλγες αιωρουνται και πιστευω οτι ειναι καλη λυση και γενικα και για πιο μετα που θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο θα μου μεινει...Εσυ vag μου προτεινεις να παρω ένα φίλτρο το οποίο κανει σχεδόν την ίδια δουλεια με το δικό μου απλα ειναι κρεμαστό και κανει και 22 ευρω :/ εκει κολλαω..προτιμω να δωσω λιγα παραπανω λεφτα αλλα θα ξερω ότι υπάρχει καποια σωστη λυση και όχι να παρω το κρεμαστό και μετα απο ένα μηνα να παρω αλλο επειδη δεν θα βλεπω διαφορά...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-06-11, 20:38
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
¶λλο αυτό και άλλο η ροή..ας έχει 15 λίτρα χώρο για βιολογικό υλικό!η ροή όμως πιστεύω οτι είναι αναλογική με το τι φιλοξενεί..εγώ έτσι νομίζω!Δεν μπορείς να βάλεις σε ένα μονομαχο-ενυδρείο 30λ πχ ένα φίλτρο με ροή 400λ/ω..
Οι γαρίδες σου δεν απασχολούνται και πολύ με αυτό το θέμα γιατί δεν κολυμπάνε και πολύ!Οποιοδήποτε ψαράκι όμως έχει και τα 'θέλω' του στην ροή του νερού...

Όλοι φτωχή εμπειρία έχουμε...εδώ συζητάμε για να μαθαίνουμε...


Ας μας πει και ο φίλος τι φιλοξενεί ή τι θα φιλοξενήσει στο ενυδρείο καλύτερα..
Η ροή είναι ανάλογη με τα λίτρα του βιολογικού υλικού για να μπορεί να τη συντηρεί. Πολλοί χρησιμοποιούν τη ροή του φίλτρου και για τη κυκλοφορία του νερού μέσα στο ενυδρείο ή προσθέτουν επιπλέον κυκλοφοριτή αν το απαιτούν οι ανάγκες των ζωντανών.
Οι μονομάχοι μαις και τους ανέφερες δεν θέλουν δυνατή κυκλοφορία, αν έχουμε όμως ένα φίλτρο με 600λ/ω σε 30 λίτρα ενυδρείο δεν χρειάζεται να το αλλάξουμε, απλά μειώνουμε την πίεση του νερού για να μην υπάρχει δυνατή κυκλοφορία.

Φυσικά και κολυμπάνε οι γαρίδες ειδικά την περίοδο αναπαραγωγής και δεν θέλουν δυνατή ροή - ή ένταση αν προτιμάς - γι αυτό και την έχω μειώσει.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim Mechpro ή μακαρόνι;;, Σε eheim ecco 2034.. \/ag Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-06-11 10:31
Eheim ecco 2236 golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 26-02-09 18:13
Πρόβλημα σε eheim ecco υδροχόος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-12-08 13:23
Eheim ecco 2236 golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-02-08 18:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08569 seconds with 13 queries