Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 01-11-03, 18:26
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

λοιπόν επειδή απο τα views είδα ότι ενδιαφέρει πολύ κόσμο και δεν θέλω να μπερδέψω κανένα θα πω τα εξής:
φίλε αννίβα
η βρύση μου έχει ύψος 73cm και ο πυθμένας του ενυδρείου 80.
έκανα σιφόνιασμα με κλειστή τη βρύση και απλά έσταζε.Δεν είναι δυνατόν αυτή η υψομετρική διαφορά να σιφονιάζει.Μόλις άνοιξα τη βρύση σηκώθηκαν και τα χαλίκια.
Θέλετε να παραδεχτώ ότι αυτό που εκανα δεν είναι venturi εντάξει το παραδέχομαι αν και κάποιοι συναδερφοι φυσικοί στη δουλειά μου είπαν σήμερα ότι είναι αλλά με ποιό αδύναμα αποτελέσματα εφόσον η πίεση είναι μικρότερη.
Το παραδέχομαι ότι αν η βρύση είναι πιο ψηλα απο το ενυδρείο μην το δοκιμασετε καν.
Σήμερα θα βάλω και μια βάνα στο κάθετο άξονα (για να μη βάζω δάχτυλο)
έχω συνδέσει και ένα κομμάτι σωλήνα που στέλνει τα απόνερα στην αποχετευση και δεν λερώνω ούτε το μπαλκόνι.
καταλήγω λοιπόν στο εξής.Το νερό παρασύρεται απο την οριζόντια απόληξη χωρίς το στενό στόμιο.Τα αποτελέσματα με το venturi του πύθωνα μάλλον είναι αποδοτικότερα αλλά όσοι βρίσκονται σε παρόμοιες καταστάσεις με τη δικιά μου και δεν θέλουν να μπλέξουν με τις εσωτερικές ψηλές βρύσες του σπιτιού,θα τα πάνε μια χαρά και με το δικό μου DIY.

Υ.Γ.
Φίλε lasal εμείς τα είπαμε και στο chat.Oυτε εγώ έχω ibiza και συμφωνώ μαζί σου
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 04-11-03, 01:08
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

ΡΕ chris......
To βεντουρι δεν έχει σχέση με υψομετρική πίεση και άλλα.
το ταφ που έχεις βάλει δεν κάνει ''βεντουρι'', λειτουργει με την αρχη των συγκοινωνούντων δοχείων.

Αν ήταν βεντούρι θα έπρεπε να έχεις την βρύση σου ανοιχτη κατα την διάρκεια του σιφονινγκ :P

Αν δεν κατάλαβα καλά την κατασκευή σου ........ πες μου.
ΖΗΤΩ ΤΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ
:P
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 04-11-03, 01:18
iason4u Ο χρήστης iason4u δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-11-2003
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ego exo pari ena bukali coke ton 500ml...tu ekopsa to pato....kolisa to solina me monotiki tenia...ke etimo to gravel cleaner mu....akoma sto rufigma....akoma kala ime...
Iason
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 04-11-03, 15:48
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pokou
ΡΕ chris......
To βεντουρι δεν έχει σχέση με υψομετρική πίεση και άλλα.
το ταφ που έχεις βάλει δεν κάνει ''βεντουρι'', λειτουργει με την αρχη των συγκοινωνούντων δοχείων.

Αν ήταν βεντούρι θα έπρεπε να έχεις την βρύση σου ανοιχτη κατα την διάρκεια του σιφονινγκ :P

Αν δεν κατάλαβα καλά την κατασκευή σου ........ πες μου.
ΖΗΤΩ ΤΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ
:P
Το ομολόγησα ότι δεν έχω venturi ακόμα και θα το τελειοποιήσω που να σκάσετε όλοι .Αλλά όπως εξήγησα το diy ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΗ ΒΡΥΣΗ.


Y.Γ.
ΔΕΝ ΟΜΟΛΟΓΩ

Y.Γ.
Kάνω edit γιατί τώρα κατάλαβα ότι μάλλον δεν είχες διαβάσει την τελευταία τρίτη σελιδα των post
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 10-11-03, 03:54
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

venturi θέλατε venturi θα έχετε!
Την ιδέα μου την είχε ρίξει ο George-A στο chat.Τοποθέτησα στο πάνω ακρο του ταφ μία βαλβίδα απο στρώμα θαλάσσης και λειτουργησε μια χαρά και με κόστος μηδέν.Η εργασία μου πήρε 3 λεπτά και το αποτέλεσμα ήταν να κάνω σιφόνιασμα απο μια ζαρντινιέρα με φυτά που έχω στο πάτωμα (ύψος μηδέν δηλαδή)

Α Υ Τ Α
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 04-12-03, 00:34
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αγορασα τελικα την συσκευη "ΡΥΤΗΟΝ" απο το Aquaristikshop....ειναι της JBL η οποια την αγοραζει απο Αμερικη και την πουλάει με το δικο της ονομα.
Οι εντυπωσεις....χμμμ...αναμικτες.
Εχουν δικιο που λενε οτι "Τερμα οι κουβαδες και τα νερα".
Το βαζεις στην βρυση (πολυ ευκολα)...το γυριζεις στην θεση "αδειασμα"....και αδειαζει το νερο ευκολα αλλα λιγο πιο αργα απο την παραδοσιακη μεθοδο.
Οσο για το γεμισμα....γινεται το ιδιο ευκολα.
Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι κατα την διαρκεια του αδειασματος κανονικα θα επρεπε να κανει και σιφοραρισμα και καθαρισμα του βυθου...κατι το οποιο δεν γινεται.
Επισης ενω στο ενυδρειο που βρισκεται στο ιδιο επιπεδο με την βρυση δουλευει αψογα...στο αλλο..που βρισκεται λιγο χαμηλοτερα...δεν δουλευει σχεδον καθολου.
Οπως διαβασα ισως να φταιει η χαμηλη πιεση του νερου που εχω στο σπιτι (2 ατμ) ή καποια ρακορ δεν ειναι καλα σφιγμενα και παιρνει αερα απο εκει.
Αν το προβλημα αυτο λυθει....σας συνιστω τον ΠΥΘΩΝΑ ανεπιφυλακτα !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 04-12-03, 01:19
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

george μεγειά!

Κάπου στα manuals της python γράφει πόσα bar και πάνω πρέπει να είναι η πίεση της βρύσης για να μπορεί να συφονάρει ικανοποιητικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι κατα την διαρκεια του αδειασματος κανονικα θα επρεπε να κανει και σιφοραρισμα και καθαρισμα του βυθου...κατι το οποιο δεν γινεται.
Δηλαδή??

Δοκίμασε να βάλεις σκέτη την αντλιούλα στην βρύση, χωρίς να βηδωσεις το λάστιχο απο το πλάϊ. Ανοιξε την βρύση τέρμα, προσπάθησε να βάλεις το χέρι σου στην τρύπα στο πλάϊ, πρέπει να νιώσεις δυνατό σχετικά τράβηγμα-ρούφηγμα. Αν όχι δοκίμασε αλού με καλή πίεση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 04-12-03, 19:29
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εμενα η απορια που μου εει δημιουργηθει ειναι αφου κανεις αλλαγη βερου χωρις κουβαδες πως θα προσθεσεις το αντιχλωριο?
Γιατι εγω κανω αλλαγες με μια λεκανη και σε αυτη προσθετω την αναλογη δοση αντιχλωριου.

Αν προσθετεις αντιχλωριο μετα την αλλαγη νερου σε αναλογια για ολο τον ογκο του ενυδρειου, τοτε αυτο ειναι και πιο ασυμφορο οικονομικα αφου βαζεις μεγαλυτερη ποσοτητα αλλα και πιο αναποτελεσματικο, αφου το πιο αποτελεσματικο ειναι να προσθτεις αντιχλωριο μονο στην νεα ποσοτητα νερου που προστιθεται καθε φορα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 05-12-03, 02:04
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

είχα αναρωτηθεί και εγώ για το συγκεκριμένο.Ρίχνω μετα την αλλαγή νερού μέσα στο ενυδρείο την ίδια ποσότητα αντιχλωριακού που αναλογεί στο 25% που αλλάζω.Φαντάζομαι ότι εξουδετερώνεται το χλώριο αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση και εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 05-12-03, 05:57
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Aν κάνεις αλλαγή μόνο 25% και δεν ρίξεις καθόλου αντιχλωριακό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η περιεκτηκότητα είναι τόσο μικρή, και με την ώρα χάνεται.
Δεν ισχύει το ίδιο άν έχεις chloramines.
Για την ποσότητα απο όσο ξέρω ρίχνεις την ποσότητα που αντιστιχεί στον όγκο του ενυδρείου, αφού εκεί το ρίχνεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 05-12-03, 14:05
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Δεν ισχύει το ίδιο άν έχεις chloramines.
Για την ποσότητα απο όσο ξέρω ρίχνεις την ποσότητα που αντιστιχεί στον όγκο του ενυδρείου, αφού εκεί το ρίχνεις.
γιά χλωραμίνες δεν ξέρω αλλά βαραία μέταλλα έχει σίγουρα και άρα καλά κάνω και ρίχνω.Αν είναι τώρα κάθε φορά που ρίχνω απο τη βρύση να ρίχνω και τέσσερα -πέντε κουταλάκια stress coat σε λίγο καιρό η ΑQUAR.PHARM. θα μου δίνει μέρισμα μετοχών.
Καμιά δεύτερη γνώμη;
Αν έχει δίκιο ο Γιώργος 'την κάτσαμε'
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 05-12-03, 19:00
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Προσθέτεις αντιχλώριο μόνο για το νερό που βάζεις μιας και αυτό μόνο περιέχει χλώριο και όλα τα υπόλοιπα είτε το βάζεις στο ενυδρείο είτε στον Κούβα-λεκάνη .

Chris ο μαγαζάτορας που το αγοράζεις να δεις χαρές που κάνει (Γιατί δεν αγοράζεις το prime της Seachem η το Mydor .Ξέρεις πόσο θα χαρεί η τσέπη σου με δοσολογία 2 σταγόνες στο γαλόνι )
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 06-12-03, 00:37
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix
Προσθέτεις αντιχλώριο μόνο για το νερό που βάζεις μιας και αυτό μόνο περιέχει χλώριο και όλα τα υπόλοιπα είτε το βάζεις στο ενυδρείο είτε στον Κούβα-
ΣΩΣΤΟΣ. ευτυχώς δηλαδή γιατι έτσι καταλάβαινα και εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 06-12-03, 02:51
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Είναι προτιμότερο να προστίθεται το αντιχλώριο σε 2-3 δόσεις πριν και κατά την διάρκεια της αλλαγής νερού. Δηλαδή, για μια αλλαγή νερού ας πούμε της τάξης των 50 λίτρων, αρχικά προσθέτουμε αντιχλώριο για τα πρώτα 17 λίτρα (πριν ακόμα αρχίσουμε να γεμίζουμε το ενυδρείο) και μετά αφού γεμίζουμε το ενυδρείο προσθέτουμε άλλες δυο δόσεις που αντιστοιχούν πάλι για 17 λίτρα η κάθε δόση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 10-12-03, 11:48
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Επειδη το topic ξεφυγε λιγακι απο το αρχικο του θεμα...να επανελθω λεγοντας οτι εστειλα ενα email στην JBL και μου απαντησαν οτι για να γινεται σιφοναρισμα πρεπει η πιεση του νερου της βρυσης να ειναι 3-4 bar.
Στο σπιτι μου εχω περιπου 2 bar για αυτο και εχω τα προβληματα που ανεφερα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 19-12-03, 00:54
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 47
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Fanis
Προεπιλογή

υπάρχει τροπος να καθαρισουμε τον βυθό όταν έχουμε αμμο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05843 seconds with 12 queries