Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-01-11, 12:45
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Αλέξ εχω 2 ανουμπιας και δεν έχω δει μέχρι στιγμής κάποιο δακρυσμα από υδρατμούς.Και το ξαναλέω σαν κόντρες(αντοχή) τα ανούμπιας φαίνονται πολύ καλύτερα.(σε juwel έχω δει τουλάχιστον σε 3 ενυδρεία να ξεκολλάει η πλαστική κόντρα)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-01-11, 12:55
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
Ας μας πουν όσοι έχουν anoubias ή elite αν έχουν δει σταγόνες να στάζουν έξω από το ενυδρείο λόγω υδρατμών γιατί στα juwel δεν θα το δεις ποτέ αυτό.
Για μένα νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση παρά μόνο το οικονομικό.
Για το Anubias,παντως κανενα προβλημα
Με τα λεφτα της διαφορας,πηρα ενα Eheim 2073 απο Aquaristic,συν το Eheim 2026 που ειχα κι ημουν Ο.Κ(επισης μου περισσεψαν να παρω κι ενα subwoofer της Yamaha-ασχετο)
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-01-11, 12:56
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Σορρυ αλλα στο juwel μου η πλαστικη κοντρα ειναι μαζι με το τελαρο που κυκλωνει το ενυδρειο! Αλλα δεν ξεκωλαει , μαλλον σπαει θες να πεις !

Εγω εχω Elite , εχω δει δακρυσμα απο της εξοδους πισω που ειναι τεραστιες σε σχεση με τα juwel αλλα παλι δεν χωρανε τον εξοπλισμο μου ( ποσο μαλλον της juwel που ειναι μικροτερες ) κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος , βεβαια αν το εκανα νταμαρι θα ηθελα καλυτερη βαση !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-01-11, 15:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ηθελα να μπω στο παιχνιδι τι εχουμε ακουσει και τι εχουμε δει ο καθενας μας γιατι ειναι μεμονωμενα παραδειγματα, αλλα μιας και γινεται να μην ακουγονται μονο τα μεν και οχι τα δε ....
Εχω δει υπαλληλο της "γνωστης αλυσιδας" που ετρεχε με το πιστολι σιλικονης ολη μερα για να τσονταρει σε ενυδρεια που εχουν διαρροη.
Απο τη αλλη οσα juwel εχω δει μεχρι σημερα δεν εχουν παθει κατι τετοιο.
Ουτε εχω δει να σπανε κοντρες κλπ
Επισης να εξεταζουμε και το ενδεχομενο κακης χρησης.

Στα δικα μου juwel δεν εχει συμβει το παραμικρο εδω και χρονια.
Στο 180αρι μονο, που εχει μια κοντρα μονο στη μεση, εκανε στη μεση μια μικρη κουρμπα 2mm, διαβεβαιωθηκα οτι ειναι φυσιολογικο και τρεχει κανονικα εδω και χρονια χωρις προβλημα.

Και τα δυο ενυδρεια εχουν αρκετες πωλησεις και φαινεται να εχουν περισσοτερους ευχαριστημενους πελατες απο δυσαρεστημενους.
Ολα τα ενυδρεια μπορουν να βγαλουν προβληματα.
Ειναι να μη σου τυχει.
Οταν ομως σου τυχει αυτο που πρεπει να εξεταζουμε ειναι τι εγγυηση εχουν και τι εξυπηρετηση και αμμεσοτητα στο σερβις.

Απο τιμες ειπαμε ειναι σχεδον ιδιες, αν και κατα καιρους παιζουν διαφορες προσφορες πχ τωρα το Winn εχει εκπτωσεις και στα φιλτρα εχει βαλει 20%, οποτε κατεβαινει κι αλλο το συνολικο κοστος.
(επιτελους να αρχισουν και ολα τα πετσποπ να κανουν εκπτωσεις οπως ολα τα καταστηματα τετοιο καιρο)

Αληθεια τι εγγυηση (αναλυτικα, οχι μονο τζαμια) εχουν τα δυο ενυδρεια?
Εχει αναφερθει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-01-11, 15:57
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Σπύρο τα ανουμπιας έχουν ένα χρόνο εγγυηση.Ειλικρινά όμως δεν έχω ακούσει κάτι για άνοιγμα ενυδρείου.Βέβαια στα ίδια λεφτά δεν είναι σε καμία περίπτωση..
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-01-11, 15:58
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα τα ενυδρεια μπορουν να βγαλουν προβληματα.
Ειναι να μη σου τυχει.
Οταν ομως σου τυχει αυτο που πρεπει να εξεταζουμε ειναι τι εγγυηση εχουν και τι εξυπηρετηση και αμμεσοτητα στο σερβις.
Συμφωνω σε ολα με τον delta66,κι ιδιαιτερως σ' αυτο
Οσο για την εξυπηρετηση,της αλυσιδας που εμπορευεται τα anubias,μπορω να πω τα χειροτερα(ανεφερα κι αλλου,την αναζητηση μου για το μεσαιο φιλετο απ' το καπακι,να χρησιμοποιηθει ως βαση για πατεντες ψυξης-Elliwell,ανεμιστηρακια-και δεν το εχω βρει ακομη παρα την υποσχεση πριν την αγορα οτι υπαρχουν τα παντα)


Και για να μην παρεξηγηθω,η επιλογη μου βασιστηκε 90% στην τιμη του,εχοντας περισσοτερες αμφιβολιες απο τον δημιουργο αυτου του ποστ.
"Ετυχε" να μου κατσει μια χαρα, η αγορα του,χωρις προβληματα,κι αυτο μονο εχω να πω
Επαναλαμβανω,μονο για το ενυδρειο κι οχι για τον πωλητη του...
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-01-11, 16:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgebruno Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ειλικρινά όμως δεν έχω ακούσει κάτι για άνοιγμα ενυδρείου.
2. Βέβαια στα ίδια λεφτά δεν είναι σε καμία περίπτωση..
3. Τα ανουμπιας έχουν ένα χρόνο εγγυση
1. Γιαυτο εγραψα το παραπανω ποστ, γιατι εχω ακουσει εγω. (αφου μιλαμε με για το τι εχουμε ακουσει και οχι μονο για το το εχουμε δει στα ενυδρεια μας)

2. Φυσικα αν δεις μονο την τιμη του ενυδρειου δεν ειναι ιδιες.
Ομως οπως γραφεται πιο πανω θα θελουν φιλτρο θερμοστατη κλπ κλπ οποτε εχουμε μια συνολικη τιμη για το βασικο εξοπλισμο που ειναι σχεδον ιδια.
Παραδειγμα οι υπολογισμοι που εγιναν πιο πανω (χονδρικα):
Παράθεση:
Ανουμπιας 450 λύτρα 447ε γιούρος.Η τιμη περιλαμβάνει βάση,γυάλα 150*50*65 ,βάση,το τζάμι είναι 10άρι και στο καπάκι έχει 2 φωτιστικα ,απο 2 λάμπες τ5 54 βατ .Απο service(τι θα μου πουν βέβαια)μου είπαν έχει εγγύηση και σε περίπτωση βλάβης μπάλαστ το αντικαθιστούν αμέσως ή το επισκευάζουν στα κεντρικά τους.(θα χρειαστώ περιπου 250 γιούρος για φίλτρο + 50 για θερμοστάτη.Σύνολο 747 γιουρος περίπου.
Παράθεση:
Juwel Rio 400 151*51*66 cm
723Ε
Δωροεπιταγη 50%: 723/2=361,5 δωροεπιταγη
-254 το επιπλο
υπολοιπο : 107,50 προς εξαργυρωση δωροεπιταγης
eheim 2217 κομπλε με βρυσακια 158 ε. (εκπτωση μειον 20%: 126Ε) Αρα θελεις αλλα 50 ευρω. (αλλα 23Ε μετα την εκπτωση και στο φιλτρο)

Μαζευοντας τα εχουμε:

Juwel Rio 400 κομπλε με επιπλο,τζάμι 10άρι, διπλο φωτιστικο(4χ54 watt), εσωτερικο φιλτρο ,θερμαντηρα ,εξωτερικο Eheim 2217 (κομπλε) με 723+23= Συνολο 746 ευρω
(με ενα εσ. φιλτρο παραπανω)
3. Η εγγυση στο Juwel ειναι 5 χρονια στις κολλησεις και 2 χρονια στα ηλεκτρικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-01-11, 16:53
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
αφου μιλαμε με για το τι εχουμε ακουσει και οχι μονο για το το εχουμε δει στα ενυδρεια μας
και γω αντίστοιχα δεν εχω ακουσει μόνο αλλά έχω δει κιόλας

Παράθεση:
θα χρειαστώ περιπου 250 γιούρος για φίλτρο + 50 για θερμοστάτη
Αυτό πως το έβγαλες?

eheim 2217 http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1951
jagger http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1211

αρα 447+129,19+23,76+10 μεταφορικά=609,95
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-01-11, 17:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgebruno Εμφάνιση μηνυμάτων
1. και γω αντίστοιχα δεν εχω ακουσει μόνο αλλά έχω δει κιόλας

2 .Αυτό πως το έβγαλες?

eheim 2217 http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1951
jagger http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1211

αρα 447+129,19+23,76+10 μεταφορικά=609,95
1. Μη με αναγκαζεις να πω λεπτομερειες. Δεν τα εχω ακουσει απο εδω και απο εκει. Θα φερω σε δυσκολη θεση ανθρωπο που βγαζει το ψωμι του.
2. Αυτo δεν το εβγαλα εγω. Tα βρηκα στο 7o post απο τις τιμες που πηρε πιο πανω ο φιλος για την αγορα του anubias.
Στο ιδιο καταστημα (petcumulus) ανα θελει μπορει να ψωνισει και για το Rio φιλτρο, και να καταναλωσει την επιταγη σε αλλα προιοντα.

Το συμπερασμα που βγαζει καποιος ευκολα, δεν ειναι οτι οι τιμες θα ειναι κοντινες για το συνολικο εξοπλισμο, με τη δωροεπιταγη στη μεση?

Αν σου πω ποσο λιγο μου κοστισε περσυ το ριο 400, αγοραζοντας το στη σωστη στιγμη με δωροεπιταγες και εκπτωσεις, με παραλληλες αγορες εξοπλισμου (rio 400, lido 120 επιπλα eheim2080, θερμαντηρες, ταιστρες, αντλιες κλπ κλπ), θα τραβας τα μαλλια σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-01-11, 17:19
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Σπύρο το θέμα είναι να μην βγουν τα λεφτά από την τσέπη μας..¶μα μου βγει 150 εξτρά και ψωνισω και από αλλού άστα να πανε...Το μόνο θετικό που βλέπω στα juwel είναι η 5ετης εγγύηση..Δεν λέω οτι για κάποιον που είναι αποφασισμένος να πάρει juwel δεν είναι καλή περίπτωση η δωροεπιταγή..

(Στα συν των ανουμπιας είναι και οτι οι λάμπες είναι σε νορμάλ διασταση οπότε σε μια πιθανή αλλαγή οι επιλογές στην ποιοτητα και την τιμή διαφέρουν)
Για μένα συνέφερε τις παλίες καλές εποχές που είχε 100% δωροεπιταγή(αλλά τότε τα ανουμπιας ήταν ακόμα πιο φθηνά)
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-01-11, 15:01
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Δεν ξερω αμα το ειδατε αλλα οι δωροεπιταγες δεν υπαρχουν μετατραπηκαν σε εκπτωσεις οποτε το rio 400 κομπλε με το επιπλο τωρα ειναι στα 830,9ε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-01-11, 15:05
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αμα το ειδατε αλλα οι δωροεπιταγες δεν υπαρχουν μετατραπηκαν σε εκπτωσεις οποτε το rio 400 κομπλε με το επιπλο τωρα ειναι στα 830,9ε.
Αυτό το 615 που δίνει σε εμένα σαν τιμή είναι χωρίς το έπιπλο ε?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-01-11, 15:25
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Ναι χωρις το επιπλο ηταν αυτη η τιμη.Και εγω ηθελα να παρω το rio 300 και την πατησα.Τωρα θα το παρω πιο ακριβα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-01-11, 16:01
kostas19821 Ο χρήστης kostas19821 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αμα το ειδατε αλλα οι δωροεπιταγες δεν υπαρχουν μετατραπηκαν σε εκπτωσεις οποτε το rio 400 κομπλε με το επιπλο τωρα ειναι στα 830,9ε.
Είπα και εγώ.Μου έλεγαν για δωροεπιταγές και δεν έβρισκα πουθενά.Νομίζω πλέον ακόμα ένας λόγος για ανούμπια...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αμα το ειδατε αλλα οι δωροεπιταγες δεν υπαρχουν μετατραπηκαν σε εκπτωσεις οποτε το rio 400 κομπλε με το επιπλο τωρα ειναι στα 830,9ε.
Κομπλέ εννοείς έπιπλο,θερμοστάτης και το εσωτερικό φίλτρο ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas19821 : 20-01-11 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-01-11, 16:47
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο γνωστο καταστημα βλεπω το 400 JUWEL εχει 723ε.50% δωροεπιταγη για την βαση που δεν την εχει τωρα αλλα αν θυμαμαι καλα ηταν καπου στα 250.Αρα ενυδρειο-επιπλο 723-100περιπου 613+το φιλτρο που θελεις.Επειδη και γω το ψαχνω και γω λιγο σε αυτα τα λιτρα πιστευω πας σε JUWEL.


Κατι δεν εχεις υπολογισει σωστα μαλλον 614 κανει το ενυδρειο + 216 η βαση με το επιπλο πας στα 830


Υ. Γ....ενοειται δεν συμφερει τωρα στις εκπτωσεις να ψωνισεις απο το W.I. ....ουσιαστικα προκειται για αυξηση στην τιμη του συγκεκιμενου ενυδρειου αφου πριν με την δωρο επιταγη και χωρις την εκπτωση πληρωνες 723,40 αλλα ειχες προσφορα 361,7(50%) αγοραζες την βαση 254,15 και ειχες και 107,55 οπου αγοραζες και ενα εξωτερικο φιλτρο

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αμα το ειδατε αλλα οι δωροεπιταγες δεν υπαρχουν μετατραπηκαν σε εκπτωσεις οποτε το rio 400 κομπλε με το επιπλο τωρα ειναι στα 830,9ε.


..δεν υπαρχουν εκπτωσεις ειναι ''εικονικες'' οποιο ενυδρειο και να παρεις μαζι με την βαση στις ''εκπτωσεις'' σου βγαινει παραπανω 100 ευρω +
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 20-01-11 στις 16:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-01-11, 16:48
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων



Υ. Γ....ενοειται δεν συμφερει τωρα στις εκπτωσεις να ψωνισεις απο το W.I. ....ουσιαστικα προκειται για αυξηση στην τιμη του συγκεκιμενου ενυδρειου
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-01-11, 16:51
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
...εμα παρακολουθω τις δημισιευσεις του συγκεκριμενου μαγαζιου σε πολλα φορουμ και γραφει ''ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ'' αλλα αντιθετα κανει ''ΑΥΞΗΣΕΙΣ'' ..τα δε φιλτρα του ειναι απλησιαστα ....αν ειμουν απο Θεσαλλονικη η γενικοτερα Β.Ελλαδα ισσως πηγαινα http://www.petcumulus.gr/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-01-11, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαλιστα.
Βουρ για το ανουμπιας τοτε.
Χωρις την δωροεπιταγη δεν συμφερει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-01-11, 16:53
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas19821 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα και εγώ.Μου έλεγαν για δωροεπιταγές και δεν έβρισκα πουθενά.Νομίζω πλέον ακόμα ένας λόγος για ανούμπια...
-------------------------
Κομπλέ εννοείς έπιπλο,θερμοστάτης και το εσωτερικό φίλτρο ?

εμενα για Ανουμπια που ρωτησα σημερα μου ειπαν 490 ..Pet City κηφισια 400 λιτρα με την μεγαλη διασταση στο 1,5
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-01-11, 16:54
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Εγώ πάντως παιδια δεν εμπιστεύομαι τις βάσεις των κατασκευαστών... Ούτε τις θεωρώ τουλάχιστο πρακτικές.... Δεν ξέρω αν κανένας είχε καμμιά άσχημη εμπειρία ....
Προσωπικά ήμουν τυχερός, στο rio 180 που έχω έβαλα το θείο μου (μαραγκό), να φτιάξει μια βάση για να μαστε σίγουροι.... Το αποτέλεσμα? Μια βάση σαν του κατασκευαστή αλλά πολύ-πολύ πιο ομορφρη αλλά και πρακτική καθώς μεγένθυνα τα ντουλάπια και την ψήλωσα λιγάκι.... Βάρος? Χαλαρά κρατά άλλο ενα rio 180 απο πάνω.... Δύο ατομα χρειάστηκε για να την κουβαλήσουμε...
Κόστος? Το ίδιο περίπου με την βάση του κατασκευαστή αλλά μιλάμε για άλλα υλικά.... (+την εργασία,βάψιμο κ.τλ)..
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-01-11, 16:58
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Εγώ για το Ρίο 180 δεν ξέρω αν θα έκανα άλλη βάση (στο δικό μου έχω μέσα μπόλικη πέτρα χωρίς μέχρι τώρα να έχω πρόβλημα-τα ντουλάπια είναι όντως μη βολικά),αλλά αν έπαιρνα το 300 ή το 400 και ήθελα να το κάνω νταμάρι θα το σκεφτόμουν.Ας μας πουν και αυτοί που το έχουν επιχειρήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-01-11, 17:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν εχει σπασει βαση (σε juwel τουλαχιστον) ποτε.
Νομιζω δεν ισχυει η εγγυση αν δεν καθεται στη μαμισια βαση το ενυδρειο.
Οπως επισης νομιζω δεν ισχυει αν αφαιρεθει το εσωτερικο φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-01-11, 17:05
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Το εχω ξαναπει..
οσο μεγαλητερο το ενυδρειο τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχει να μετακινηθει αν μπει νερο μεσα..
οι βασεις των κατασκευαστων αντεχουν αλλα το θεμα ειναι μεχρι ποτε?
για 1,5 ή και 2 μετρα ενυδρειο θεωρω απαραιτητη μια βαση ποιο γερη απο αυτη που δινουν οι κατασκευαστες!!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-01-11, 17:07
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως επισης νομιζω δεν ισχυει αν αφαιρεθει το εσωτερικο φιλτρο.


Δεν το ήξερα.Για να ψάξω μπας και το επαληθεύσουμε γιατί είναι σημαντικό!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-01-11, 17:12
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Ναι αν αφαιρεθει το εσωτερικο φιλτρο χανεις την εγγυηση!!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-01-11, 17:21
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Αυτό πάλι γιατί;Επηρεάζει την σταθερότητα του ενυδρειου;
Πάντως κ εγώ το ανουμπια θα προτιμουσα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-01-11, 17:31
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Μια καλη λυση για μενα ειναι αγοραζεις το 400 αρι το ανουμπιας 490 και βαζεις και 2 Flouval 405 με 350 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48111&page=2 εφοσων πας για Αφρικη και εισαι αρχοντας ! ..μετα θες κανενα 80αρη max σε αμμους+πετρες και 50αρη τροφες και αλλα 100 σε ψαρακια


1070-1100 στο περιπου αναλογα τα ψαρακια κλπ

..εγω τουλαχιστον προς τα εκει κλεινω αν δεν ''κατσει'' το μεταχειρισμενο που θελω να παρω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.
Ας μας πουν όσοι έχουν anoubias ή elite αν έχουν δει σταγόνες να στάζουν έξω από το ενυδρείο λόγω υδρατμών γιατί στα juwel δεν θα το δεις ποτέ αυτό.
Για μένα νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση παρά μόνο το οικονομικό.
...Αν ζουσαμε στην Γερμανια μπορει και να αγοραζαμε τα Τζουελ!

εδω Ελλαδα δεν παιζει!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 20-01-11 στις 17:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-01-11, 18:02
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων

...Αν ζουσαμε στην Γερμανια μπορει και να αγοραζαμε τα Τζουελ!

εδω Ελλαδα δεν παιζει!
Γιατί όσοι έχουν juwel(και είναι πολλοί) ζουν Γερμανία;! Όπως προανέφερα αυτή η διαφορά τιμής είναι και ο μόνος λόγος να μην το αγοράσει κάποιος
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-01-11, 18:14
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι δεν εχεις υπολογισει σωστα μαλλον 614 κανει το ενυδρειο + 216 η βαση με το επιπλο πας στα 830
Mην το σκεφτεσαι καθολου Κωστα, αν διαθετεις τοσα πηγαινε παρε 2 anubias
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 20-01-11, 18:28
gwgos21 Ο χρήστης gwgos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Περιοχή: trikala (thessalia)
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Την ημερα που εγραψα για την τιμη του Juwel ειχε ακομη την δωροεπιταγη.Πληρωνες για ενυδρειο-βαση 723ε και ειχες αλλα 100ε περισσευμα δωροεπιταγης.Αξιζε σε σχεση με το anubias.Τωρα μωλις κοιταξα γι`αυτο που λετε.
Συμπερασμα.Το ΕΝΥΔΡΕΙΟ JUWEL RIO 400 ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΕ ΜΩΛΙΣ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΑΚΡΙΒΥΝΕ 200ε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ανούμπιας και εχινόδοροι sofianos7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 17-11-07 18:29
Κλάδεμα ανούμπιας sofianos7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 06-11-07 21:02
Γκάλοπ!!!! MiziGr Γλυκό νερό - Γενικά 34 10-02-07 16:41
Φύτεμα Ανούμπιας nikman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 10-10-06 20:11
ανθοφορία ανούμπιας!; tasos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 24-10-03 10:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09248 seconds with 13 queries