Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-08, 20:21
Το avatar του χρήστη kats7h0d
kats7h0d Ο χρήστης kats7h0d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Περιοχή: Πεύκη Αττικής
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδία
Καταρχήν καλησπέρα σας.
Το ενυδρείο μου το μπόλιασα στίβωντας τα σφουγκαράκια απο το φίλτρο ενός φίλου μου σε μια σακούλα με νερό απο το ενυδρείο του και βάζοντας ένα κομμάτι από substrat πάλι απο το ενυδρείο του στο ενυδρείο μου
Επίσης έβαλα τροφή ώστε να παραχθεί αμμωνία και να αρχίσει να γίνεται ο κύκλος του αζώτου.
Αύριο θα κάνω και μετρήσεις.
Τώρα έχω μπερδευτεί όσο αναφορα την σειρά με την οποία θα βάλω τα υλικά στο φίλτρο μου.
Πρωτα το βιολογικό υλικό...μετά τα σφουγκαράκια
Από πότε θα μπορώ να βάλω τα πρώτα ψαράκια...?
Λέω την πέμπτη να βάλω 2-3 gupy και μετά απο βδομάδα να βάλω σιγά σιγα και τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου μου.
Εσείς τι λέτε...?
__________________
Αν κάποτε καμφθείς στη ζωή, βρεθείς στο κάτω μέρος του κύκλου, κάνε υπομονή, αργά ή γρήγορα ο κύκλος θα γυρίσει.

Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-08, 04:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλημέρα σου λοιπόν!!!
Έστιψες τα σφουγγάρια ! Ωραία, άρα μπόλιασες!
Ένα κομμάτι substrat όταν λες? πήρες ένα χαλικάκι και το έβαλες μέσα? Δεν έγινε και τίποτα με αυτό αλλά το περισσότερο έγινε όταν έστιψες τα σφουγγάρια!

Η σειρά που αναζητάς δεν έχει τόοοσο μεγάλη σημασία.
Ο κύκλος του αζώτου δεν θα ξεκινήσει στο δικό σου ενυδρείο με τον τρόπο που πιθανόν έχεις διαβάσει διότι το έχεις μπολιάσει!
Βέβαια καλά έκανες και έβαλες τροφούλα μια και δεν έχεις ψάρια και τα βακτηρίδια που έριξες με το στίψιμο θα πεθαίναν της πείνας!
Στα 110 λίτρα μεικτά που αναφέρεις οτι έχεις και εφόσον το ενυδρείο το πας για guppy μπορείς να βάλεις τα ψάρια που λες και από σήμερα!
Αν το αφήσεις για πέμπτη μην ξεχάσεις να ξαναταϊσεις τα βακτηρίδιά σου με τροφούλα.

Αργότερα και όχι από την επόμενη εβδομάδα αλλά από την μεθεπόμενη πρόσθεσε και άλλους κατοίκους (όχι το σύνολο) αλήθεια τι άλλο θες να βάλεις μέσα?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-08, 14:54
Το avatar του χρήστη kats7h0d
kats7h0d Ο χρήστης kats7h0d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Περιοχή: Πεύκη Αττικής
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες PascM (Μάνο).
Ωραία πολυ χαίρομαι που μπορώ να βάλω τα ψάρια που έλεγα απο σήμερα.
Σκέφτομαι να βάλω αρχικα 1 αρσενικο και 3 θυλικά guppy και στην συνέχεια να βάλω black molly και ξυφοφόρους στις κατάλληλες αναλογίες αρσενικα με θηλυκά.
Όταν λέω substrat δεν εννοω υπόστρωμα/χαλίκι...εννοώ substrat pro της eheim (ένα δυχτάκι)
Και για τα test αμμωνίας τι προτείνετε ?
Λέω κατα τις 10 το βράδυ σήμερα! Και επειδή τα ψαράκια μου θα τα πάρω την Πέμπτη τελικά (καθόλου ελεύθερος χρόνος), πότε να ξαναρίξω τροφή ?
__________________
Αν κάποτε καμφθείς στη ζωή, βρεθείς στο κάτω μέρος του κύκλου, κάνε υπομονή, αργά ή γρήγορα ο κύκλος θα γυρίσει.

Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-08, 15:04
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο μένα φίλε Θοδωρή, θα σου πρότεινα να πάρεις τεστ αμμωνίας της API(Aquarium Pharmaceuticals Inc) ή της tropic marin, μιλάμε πάντα για υγρά τεστ, ανάλογα με το τι θα σε βολέψει στη τσέπη πάρε, αν και οι τιμές τους δεν έχουν και μεγάλες διαφορές! Είναι και τα δύο τεστ υψηλής ακρίβιας και καλύτερα να μη πας σε κάτι φθηνότερο, μιας και τα τεστ παίζουν μεγάλο ρόλο και πρέπει να είναι ακριβής... Προτείνω αυτά τα δύο επειδή τα ξέρω, μπορεί άλλοι συνχομπίστες να σου προτείνουν άλλα εξίσου καλά!
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-08, 15:16
Το avatar του χρήστη kats7h0d
kats7h0d Ο χρήστης kats7h0d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Περιοχή: Πεύκη Αττικής
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και απο μένα φίλε Θοδωρή, θα σου πρότεινα να πάρεις τεστ αμμωνίας της API(Aquarium Pharmaceuticals Inc) ή της tropic marin, μιλάμε πάντα για υγρά τεστ, ανάλογα με το τι θα σε βολέψει στη τσέπη πάρε, αν και οι τιμές τους δεν έχουν και μεγάλες διαφορές! Είναι και τα δύο τεστ υψηλής ακρίβιας και καλύτερα να μη πας σε κάτι φθηνότερο, μιας και τα τεστ παίζουν μεγάλο ρόλο και πρέπει να είναι ακριβής... Προτείνω αυτά τα δύο επειδή τα ξέρω, μπορεί άλλοι συνχομπίστες να σου προτείνουν άλλα εξίσου καλά!
Σ' εύχαριστω φίλε Δημήτρη.. Πρέπει να σου πώ οτι έχω, δυστυχώς μονο τα τέστ αμμωνίας της tropic marin πρέπει να πάω να αγοράσω για νιτρικά και νιτρώδη... (να τα πάρω άμεσα?)

Οι μετρήσεις αμμώνιας ήταν περίπου 0,3 mg/l... (είναι εντάξει?)
Ξαναρωτάω πότε θα ήταν καλό να ξαναρίξω τροφή για τα βακτηρίδια?
__________________
Αν κάποτε καμφθείς στη ζωή, βρεθείς στο κάτω μέρος του κύκλου, κάνε υπομονή, αργά ή γρήγορα ο κύκλος θα γυρίσει.

Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-08, 23:58
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Ναι αγόρασέ τα, αν κι εγώ για no2 και no3 έχω της API και είναι φοβερά, μεγαλύτερη ακρίβια σε σταγόνες δεν έχω ξαναδεί σε τεστ, και απο ακρίβεια έχουν τη καλύτερη φήμη και ποτέ ως τώρα δε μου παρουσίασαν "παράξενες" τιμες ώστε να χρειαστεί να τα τσεκάρω για να δω αν υπάρχει πρόβλημα! Σου τα προτείνω περισσότερο(το ίδιο και για Ph, Kh, Gh)! Όσον αφορά την αμμωνία σου είναι στα 0,3mg/l λόγο της τροφής που έριξες, πάρε άμεσα τεστ για νιτρικά και νιτρώδη, κάνεις ένα γενικό έλεγχο, αμμωνία ph kh gh no2 no3 και μας ενημερώνεις, αν όλα πάνε καλά βάζεις άμεσα τα ψάρια!

Τροφή ναι ρίξε αν θέλεις για τη βιολογία σου, έτσι κι αλλιώς όσο και να ανεβάσει την αμμωνία θα τη "μηδενίσεις" με αλλαγή νερού που θα κάνεις πριν μπούν τα πρώτα ψάρια...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-08, 15:15
Το avatar του χρήστη kats7h0d
kats7h0d Ο χρήστης kats7h0d δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Περιοχή: Πεύκη Αττικής
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Ευχαριστώ ... Πάω να τα πάρω ώστε να σας ενημερώσω!
__________________
Αν κάποτε καμφθείς στη ζωή, βρεθείς στο κάτω μέρος του κύκλου, κάνε υπομονή, αργά ή γρήγορα ο κύκλος θα γυρίσει.

Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις/Συμβουλές για τον καθαρισμό των τζαμιών του ενυδρείου gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 31-10-07 23:14
Συμβουλές για ενυδρείο 100L Νότιας Αμερικής Alucard Γλυκό νερό - Γενικά 7 17-09-07 12:12
Συμβουλές για ενυδρείο-εξοπλισμό. Αλεξης Δίσκοι 18 16-02-06 21:35
Συμβουλές σε αρχάριο xenofon Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 26-01-06 08:45
Ποιό φίλτρο για ενυδρείο 120 λιτ? charpan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 07-02-05 23:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04377 seconds with 14 queries