Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-12-11, 08:03   #1
πρόβλημα με φίλτρο
 
Το avatar του χρήστη amangos
amangos
Member
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος 15-12-11, 08:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω ένα φίλτρο eheim 2215 το οποίο λειτουργεί περίπου 1 χρόνο. Μέσα έχω αυτά τα μακαρόνια σιποράξ και τα μπαλάκια και ένα μπλε σφουγγάρι.

Εδώ και ένα μήνα έχω το εξής πρόβλημα: Κάθε 6-7 μέρες το φίλτρο φρακάρει και δεν τρέχει το νερό.

Την πρώτη φορά βρήκαμε υπερβολική άλγη στους σωλήνες, και αφού τους καθαρίσαμε, δούλευε αστεράτα το σύστημα.
Την επόμενη, είχαν παρεισφρήσει πολλά σαλιγκάρια αλλά και νεογέννητα γκαπάκια, καθαρίσαμε το φίλτρο και τους σωλήνες ξανά μανά, και όλα καλά. Βάλαμε ξανά το τούλι στην είσοδο, καλύτερα αυτήν την φορά, και όλα καλά. Αλλά σε λίγες μέρες, ξανά μανά. Βρήκαμε ακόμα λίγα σαλιγκάρια που προφανώς μας ξέφυγαν. Εχθές σταμάτησε πάλι. Εχθές βρήκαμε μόνο 1 σαλιγκάρι. Αφού το ξαναστήσαμε το φίλτρο, τώρα δουλεύει καλά, αλλά... είμαστε σχεδόν σίγουροι πως σε λίγες μέρες θα έχουμε τα ίδια. Δεν είναι λογικό εκεί που καθαρίζαμε το φίλτρο κάθε ενάμιση-δύο μήνες, να το κάνουμε τώρα κάθε εβδομάδα.

Άραγε φταίει κάτι άλλο? Μήπως πρέπει να αλλάξω μέρος του σιποράξ και των άλλων υλικών? Πόση διάρκεια ζωής έχουν αυτά?
Καμιά ιδέα?
Εμφανίσεις: 7372
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-11, 09:20
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Τι διαβαθμιση εχεις στα υλικα σου?
Το φιτλρο σιγουρα δε φταιει με αυτα που διαβαζω
Δες παρακατω π.χ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ς.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  13,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-11, 10:52
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

έτσι τα έχω εδώ και 9 μήνες με μόνη διαφορά το πρώτο (άσπρο) σφουγγάρι. Όμως τους 7-8 πρώτους μήνες αυτής της διάταξης δεν είχα προβλήματα.
Πιο πριν είχα κάνει διάφορα λάθη κλπ. Το φίλτρο "τρέχει" περίπου 1 χρόνο.

Το παράξενο είναι πως μέχρι πριν 1 μήνα, δεν είχα προβλήματα, με την ίδια διάταξη.

Είμαι σχεδόν βέβαιος πως σε 3-4 μέρες θα έχω ξανά πρόβλημα. Εκτός κι αν το 1 σαλιγκάρι που αφαίρεσα εχθές είχε κολλήσει σε τέτοιο σημείο που έκλεινε την είσοδο ή την έξοδο του νερού μέσα στο φίλτρο. Τι να πω, με έχει κουράσει κάθε λίγες μέρες να παιδεύομαι με το φίλτρο. Είμαι έτοιμος να αγοράσω άλλο, αλλά θέλω να το αποφύγω εάν γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-11, 10:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ανοιξες εκεί που είναι φτερωτή να δεις μήπως έχει μαζέψει πολύ μουργα και δεν κολλάει;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-11, 13:36
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δοκιμασε να συμπληρωσεις νερο μεχρι μια κυκλικη εγκοπη που εχει το φίλτρο για να ρουφαει το νερο καλυτερα...εαν το νερο δεν ειναι αρκετο τραβαει αερα και κανει θορυβο...αυτο κανει και εσενα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-11, 07:39
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Η φτερωτή καθαρίζεται κι αυτή τακτικά. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Δεν είναι ο αέρας το πρόβλημα αφού τις πρώτες μέρες (μετά που το ανοίγω) δουλεύει εξαιρετικά το φίλτρο. Μετά όμως 3-4 μέρες, κόβεται η ροή. Όταν κοπεί η ροή, έχει όντως μαζέψει αέρα το φίλτρο (και ακούγεται), αλλά... αυτό δεν το έκανε τους πρώτους μήνες της λειτουργίας του!

Γι αυτό τρελαίνομαι. Πως γίνεται έτσι ξαφνικά, να πάψει να λειτουργεί σωστά κάτι που δεν δημιουργούσε πρόβλημα τόσο καιρό?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-11, 09:16
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Μήπως παίρνει αέρα από τους σωλήνες της εισαγωγής;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-11, 09:21
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Βρε συ αμα δεν βαλεις πανω πανω σφουγκαρι ειναι λογικο τα σαλιγκαρια και οτι γενικα μεγαλο μπενει στο φιλτρο να καταλυγει στην φτερωτη και ετσι να σου φρακαρει ...
Βαλε πανω πανω κανενα σφουγκαρι να κραταει τα κομματια και ετσι δεν 8α σου ξαναφραξει ποτε ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-11, 14:23
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Δεν έχει σχέση η φτερωτή με τα φίλτρα. Η εισαγωγή νερού είναι από πάνω, και η εξαγωγή από κάτω. Το νερό περνάει πρώτα από την φτερωτή, μετά από τα υλικά, άρα δεν έχουν σχέση τα σφουγγάρια με τα ενδεχόμενα σαλιγκάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-11, 14:25
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σχέση η φτερωτή με τα φίλτρα. Η εισαγωγή νερού είναι από πάνω, και η εξαγωγή από κάτω. Το νερό περνάει πρώτα από την φτερωτή, μετά από τα υλικά, άρα δεν έχουν σχέση τα σφουγγάρια με τα ενδεχόμενα σαλιγκάρια.
Αναποδα μας τα λες....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-11, 07:54
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Θα το τσεκάρω...
-------------------------
Πράγματι από κάτω μπαίνει το νερό, και βγαίνει από πάνω. Το άσπρο σφουγγάρι που δεν έχω βάλει, δεν επηρεάσει (φαντάζομαι) την πρόσβαση στα σαλιγκάρια, αφού υπάρχει και το μπλε πολύ πριν την φτερωτή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amangos : 17-12-11 στις 07:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-11, 09:40
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Βαλε απο κατω μηχανικο μακαρονι 4-5 εκατ.,μετα το μπλε σφουγγαρι μετα το βιολογικο που εχεις και "καπακι" τον υαλοβαμβακα.Απο πανω τους μη ξεχασεις να βαλεις το πρασινο σχαρακι με τα ποδια να κοιτουν στον ουρανο*...

*Εννοειται το κατω σχαρακι εχει τα ποδια προς τα κατω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-11, 10:16
panos1gr Ο χρήστης panos1gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή ΗΙ

σε καθε καδο μπορει; να βαλεις Filterwool και απο πανω την βιολογια σου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-11, 07:00
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

τα ίδια Παντελάκη μου...



Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να δολεύει 1 εβδομάδα το φίλτρο μια χαρά, και ξαφνικά να πέφτει τόσο πολύ η ροή του. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Εάν δεν δούλευε καλά τις πρώτες 5-6 μέρες, θα έλεγα πως έχει χαλάσει ή πως κάνω εγώ κάτι λάθος, αλλά τώρα δεν μπορώ να καταλάβω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-12, 11:03
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Το συμπέρασμα που έβγαλα, είναι ότι προφανώς τα υλικά του φίλτρου είναι φορτωμένα πολύ, με αποτέλεσμα κάθε φορά που τα κουνάω να αφήνουν την ροή να υπάρχει σε αξιοπρεπές επίπεδο. Μετά από λίγες μέρες ξαναστομώνουν!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-01-12, 22:44
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Ο λόγος που επανέρχομαι, είναι για να επιβεβαιώσω πως το μόνο πρόβλημα που είχα και που με παίδευε χωρίς να βρίσκω την λύση, ήταν όντως πως τα υλικά του φίλτρου είχαν κορεστεί.

Τώρα το φίλτρο δουλεύει καλύτερα από ποτέ, μετά από ένα γενναίο καθάρισμα των υλικών (μακαρόνια και μπαλάκια), ταρακουνώντας τα γερά ώστε να φύγει μεγάλο μέρος της βιολογία που είχε θεριέψει.

Τώρα η ροή σκίζει. Τολμώ να πω πως ποτέ δεν έτρεχε τόσο καλά το φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-01-12, 23:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Θα σου πω ενα κολπακι για να μην εχεις προβληματα.
Βαλε ενα κομματι ενυδριακο βαμβακι στην εισαγωγη του σωληνα πριν απο το φιλτρο.
Εγω το κανω εδω και χρονια με πολυ καλα αποτελεσματα, (βασικα τελευταια με μπλε σφουγκαρι το κανω αλλα απλως επειδη εχει τυχει να εχω κατι χιλιομετρα, κατα τ αλλα οτι και να βαλεις δουλευει) και απλα κατα καιρους θα αλλαζεις αυτο το βαμβακι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-01-12, 23:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειχε θεριεψει η βιολογια. (αυτη μπορει να ηταν και μειωμενη με αυτη την κατασταση)
Η λασπη και το σκουπιδι ειχε θεριεψει

Τα προφιλτρα και τα μηχανικα υλικα τα κρατας πεντακαθαρα με νερο βρυσης ακομα και καφτο, και το βιολογικο με νερο ενυδρειου ενω κατα περιοδους (πχ καθε 6-12 μηνες) ενα μερος τους (πχ το ενα τριτο ή τα μισα) τα περνας και αυτα με καφτο νερο να γινουν καινουρια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πω ενα κολπακι για να μην εχεις προβληματα.
Βαλε ενα κομματι ενυδριακο βαμβακι στην εισαγωγη του σωληνα πριν απο το φιλτρο.
Αυτο ειναι επικινδυνο αλλα και αμφιβολου λειτουργικοτητας για καποια ενυδρεια.
Αν στομωσει το βαμβακι χωρις να γινει αμεσα ορατο μπορει να πεσει αποτομα η ροη.
Επισης ακομα κι αν δεν βουλωσει το βαμβακι, μπορει να βουλωσουν οι σωληνες με γλιτσα (που προερχεται μαλλον απο την αλλαγη του νερου που θα περναει τελικα μεσα στους σωληνες μετα το βαμβακι).
Εκ πειρας.
Χοντροτρυπο σφουγγαρι ειναι καταλληοτερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-01-12 στις 23:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-01-12, 23:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτο ειναι επικινδυνο αλλα και αμφιβολου λειτουργικοτητας για καποια ενυδρεια.
Αν στομωσει το βαμβακι χωρις να γινει αμεσα ορατο μπορει να πεσει αποτομα η ροη.
Επισης ακομα κι αν δεν βουλωσει το βαμβακι, μπορει να βουλωσουν οι σωληνες με γλιτσα (που προερχεται μαλλον απο την αλλαγη του νερου που θα περναει τελικα μεσα στους σωληνες μετα το βαμβακι).
Εκ πειρας.
Χοντροτρυπο σφουγγαρι ειναι καταλληοτερο.
βασικα τελευταια μπλε σφουγκαρι βαζω οπως ειπα, αλλα παλια που ειχα βαλει βαμβακι δεν ειχα προβλημα ροης, απλα θελει μια πατεντα (χμμμ δε μπορω να το ζωγραφισω οποτε θα προσπαθησω να το περιγραψω καπως κι ελπιζω να καταλαβετε πως το χα κανει) περνας το βαμβακι σαν καλτσα στο σωληνα εισαγωγης και δεν το σφηνωνεις κατω αλλα με ενα κλιψακι (ειχα βαλει κλιπ καλωδιων) το σφιγκεις αρκετα ψηλα (καμια δεκαρια ποντους πιο πανω) ετσι εχεις αρκετη επιφανεια και δε βουλωνει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-01-12, 08:08
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειχε θεριεψει η βιολογια. (αυτη μπορει να ηταν και μειωμενη με αυτη την κατασταση)
Η λασπη και το σκουπιδι ειχε θεριεψει

Τα προφιλτρα και τα μηχανικα υλικα τα κρατας πεντακαθαρα με νερο βρυσης ακομα και καφτο, και το βιολογικο με νερο ενυδρειου ενω κατα περιοδους (πχ καθε 6-12 μηνες) ενα μερος τους (πχ το ενα τριτο ή τα μισα) τα περνας και αυτα με καφτο νερο να γινουν καινουρια.
To χλώριο του νερού της βρύσης, δεν θα σκοτώσει τα πάντα?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-01-12, 14:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Βασικα στα μηχανικα φιλτρα συνηθως αυτο ειναι το ζητουμενο, να μην ποιανουν βιολογια ωστε να αποικειται καλυτερα το βιολογικο.
Κι εγω εδω και λιγο καιρο το εμαθα και αρχισα να το εφαρμοζω (παλια ημουν της αποψης οτι οσο περισσοτερο υλικο ποιασει βιολογια τοσο το καλυτερο).
Δε μπορω να πω τι απο τα δυο ειναι καλυτερο μια και δε μου αλλαξαν οι μετρησεις αφου ειμαι σχετικα υπερβολικος στα φιλτρα, αλλα ο κανονας εχει μια λογικη οποτε δεν ειναι κακο να εφαρμοζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-12, 19:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
To χλώριο του νερού της βρύσης, δεν θα σκοτώσει τα πάντα?
Εκτος οτι δεν ειναι απολυτο οτι το λιγο σχετικα χλωριο της βρυσης (μας) θα σκοτωσει τα παντα (απο βιολογια μιλας υποθετω) το καφτο νερο θα το κανει.
Δεν με ενδιαφερει η βιολογια που πιανει το μηχανικο υλικο.
Με ενδιαφερει αυτο να ειναι καθαρο
α) για να μη βουλωνει και πεφτει η ροη (συνεπως και η πλουσια οξυγονωση που θελει η βιολογια για να αναπτυχθει)
β) για να μη γεμιζει οργανικα (που εμπδιζουν την αναπτυξη και παλι της βιολογιας)
γ) πιο σημαντικο, για να κραταει ολο το χοντροσκουπιδι και να μη περναει στο βιολογικο υλικο, ετσι ωστε να το βουλωνει τελικα και να μην αφηνει ελευθερους τους πορους του για κατοικηση απο βακτηρια.
δ) και ακομα πιο σημαντικο για να μη γινει το φιλτρο τελικα, πηγη εστιας νιτρικων

Το βιολογικο υλυκο το προσεχω καθαριζοντας το με νερο ενυδρειου, ωστοσο ενα μερος του περιοδικα το καθαριζω διοξοδικα κι αυτο με καφτο νερο για να απελευθερωσω τους πορους του, αφου οσο και να κραταει σκουπιδι το μηχανικο υλικο, αυτο καποια στιγμη θα στομωσει.
Η βιολογια που θα χαθει απο το βιολογικο υλικο θα αντικατασταθει πολυ συντομα με νεα.
Δυο στοιχεια που υποστηριζουν αυτη τη μεθοδο ειναι οτι
α) τα νιτροποιητικα βακτηρια μπορουν σε περιπου 15-25 ωρες να διπλασιασουν τον πληθυσμο τους.
β) στην ουσια καθαριζοντας πχ το ενα τριτο απο το βιολογικο υλικο, ειναι σαν να μπολιαζουμε με δυο τριτα στρωμενο υλικο ενα καινουριο φιλτρο. Υπαρχει περιπτωση να εχουμε προβλημα?


Αυτες τις προτασεις ας τις παραβλεψουν οσοι δεν εχουν καλη φιλτρανση σε ποσοτητα και ποιοτητα υλικων, ή/και εχουν υψηλη ιχθυοφορτωση στα ορια που μπορει να καλυψει το φιλτρο τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-01-12, 01:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε Σπυρο, αν και ουσιαστικα με πεισατε -σε αλλο φορουμ- και εχω αρχισει και ακολουθω κι εγω αυτη την τακτικη -που σιγουρα δειχνει σωστη- εν τουτις αυτο που μου εχει σφηνωθει στο μυαλο και δε μου καθεται τοσο ειναι το οτι το φιλτρο αμβουργου ειναι αρκετα αποτελεσματικο και ουσιαστικα το μεγαλο σφουγκαρι λειτουργει και ως βιολογικο και ως μηχανικο φιλτρο. Ακομα και μετα τις επεξηγησεις για το πλεονεκτημα του διαχωρισμου μηχανικου-βιολογικου φιλτραρισματος δεν εχω εμπεδωσει που ειναι το κακο αν η εισοδος του εξωτερικου φιλτρου εχει για εισοδο σε σειρα ενα φιλτρο αμβουργου, εκτος κι αν το φιλτρο αμβουργου θεωρειται υποδιαιστερο (ή απαρχαιωμενο σαν τα φιλτρα βυθου που βαζαν παλια, κατι που δεν το γνωριζω αν συμβαινει... απλα εχω διαβασει τη θεωρια του και την ειχα βρει οκ)
Βεβαια να επισημανω πως δεν εχω γνωρισει καποιον, ουτε εχω δει ενυδρειο που να χρησιμοποιει τετοιο φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-01-12, 01:35
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μέχρι να σου απαντήσει να σου πω ότι και για μένα ο διαχωρισμός αυτός έχει πλεονεκτήματα και μια και τα καθαρά βιολογικά υλικά βελτιώνονται και έχουν προσιτές τιμές δίνεται η δυνατότητα πλέον να εξελιχθεί η μέθοδος προς κάτι καινούργιο και ίσως πιο ασφαλές.

Από εκεί και πέρα εγώ έχω δει ενυδρείο με φίλτρο Αμβούργου (και άλλο ένα που ήταν να φτιαχτεί με Αμβούργου αλλά καθυστέρησαν τα σχέδια) και αυτό που είχε να μου δηλώσει ο ιδιοκτήτης ήταν ότι δε χρειαζόταν σχεδόν καθόλου καθάρισμα και κράταγε το νερό κρύσταλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-01-12, 01:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λολ τωρα αυτα τα δυο που ειπες δεν ακουγονται αντιφατικα?
Τετοιες αντιφατικες πληροφοριες με εχουν μπερδεψει κι εμενα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-01-12, 01:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για μένα δεν είναι γιατί μιλάμε για το συγκεκριμένο ενυδρείο εκείνου του παιδιού! Και δεν ξέρω βέβαια σε τι κατάσταση είναι τώρα, αλλά θα μάθω κάποια στιγμή, γιατί και ο ίδιος σκεφτόταν μήπως θα έπρεπε να βάλει εξωτερικό. Ίσως γιατί τον είχαν προβληματίσει ανάλογες συζητήσεις!

Και με ένα παλιό χομπίστα που είχα μιλήσει και ήθελε να φτιάξει ένα ενυδρείο για τέρατα Αμβούργου θα έβαζε, όμως στην περίπτωση που θα χρειαζόταν καθάρισμα πιστεύω ότι θα ρισκάριζε μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας του. Συν το ότι μπορεί να γινόταν και πηγή νιτρικών, αν γέμιζε με οργανικά απόβλητα.

Εγώ δε λέω ότι είναι λάθος και εννοείται ότι ένα ενυδρείο μπορεί να κρατηθεί κανονικότατα με φίλτρανση μόνο από σφουγγάρια και θεωρώ ως ένα σημείο υπερβολή το να λέγεται σε όλους τους καινούργιους σαν καραμέλα πέτα τα σφουγγάρια και βάλε siporax. Όμως τα πλεονεκτήματα του διαχωρισμού είναι πολλά και θα σου δώσω ένα παράδειγμα από δική μου περίπτωση. Το πρώτο ενυδρείο που έφτιαξα από το μηδέν πριν δύο χρόνια για τις χελωνίτσες είχε ένα εσωτερικό μόνο με σφουγγάρι. Παρόλο που ποτέ δεν είδα αμμωνία ούτε για πλάκα αναγκάστηκα κάποια στιγμή να βάλω εξωτερικό γιατί είχε κορεστεί από τις πολλές βρωμιές το κακόμοιρο και αναγκαζόμουν να το καθαρίζω κάθε μέρα γιατί η ροή ήταν σχεδόν μηδενική κάθε πρωί που ξυπνούσα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-12, 10:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Σπυρο, αν και ουσιαστικα με πεισατε -σε αλλο φορουμ- και εχω αρχισει και ακολουθω κι εγω αυτη την τακτικη -που σιγουρα δειχνει σωστη- εν τουτις αυτο που μου εχει σφηνωθει στο μυαλο και δε μου καθεται τοσο ειναι το οτι το φιλτρο αμβουργου ειναι αρκετα αποτελεσματικο και ουσιαστικα το μεγαλο σφουγκαρι λειτουργει και ως βιολογικο και ως μηχανικο φιλτρο. Ακομα και μετα τις επεξηγησεις για το πλεονεκτημα του διαχωρισμου μηχανικου-βιολογικου φιλτραρισματος δεν εχω εμπεδωσει που ειναι το κακο αν η εισοδος του εξωτερικου φιλτρου εχει για εισοδο σε σειρα ενα φιλτρο αμβουργου, εκτος κι αν το φιλτρο αμβουργου θεωρειται υποδιαιστερο (ή απαρχαιωμενο σαν τα φιλτρα βυθου που βαζαν παλια, κατι που δεν το γνωριζω αν συμβαινει... απλα εχω διαβασει τη θεωρια του και την ειχα βρει οκ)
Βεβαια να επισημανω πως δεν εχω γνωρισει καποιον, ουτε εχω δει ενυδρειο που να χρησιμοποιει τετοιο φιλτρο
Ας τα παρουμε με τη σειρα.
Το σφουγγαρι οπως ξερεις ειναι ενα υλικο που χρησιμοποιειται και σαν μηχανικο σαν βιολογικο υλικο (πχ σε ενα φιλτρο αμβουργου - Hamburg Mattenfilter).
Αν χρησιμοποιειται και για τις δυο δουλειες θα πρεπει λοιπον να του "συμπεριφορομαστε" και σαν μηχανικο και σαν βιολογικο υλικο (δλδ δεν καταστρεφουμε ολη τη βιολογια του με "σκληρο" καθαρισμο αλλα προσεχουμε και να μη βουλωσει στην αρχη απο τα χοντρα σκουπιδια.
Μεγαλη σημασια παιζει και η ποσοτητα του, και γιατι ειναι υλικο με μικροτερη επιφανεια πορων για αποικηση απο βακτηρια, σε σχεση με τα κεραμικα υλικα, αλλα και για συγκρατηση σκουπιδιου.

Καποιοι αναλογα το ειδος του ενυδρειου και τους ρυπους του, μπορει να μη χρειαζονται να το καθαριζουν (πχ ο Στενκερ εκτροφεας δισκων, δηλωσε στο σεμιναριο που παρακολουθησα, οτι δεν εχει καθαρισει ποτε τα σφουγγαρια του εδω και 25 χρονια, ομως μη ξεχναμε οτι στα ενυδρεια του ενα μερος μονο του νερου ανακυκλωνεται και παραλληλα γινεται καθημερινη αλλαγη με συνεχη ροη του νερου) χωρις φυτα κλπ και ποιος ξερει τι αλλο κανει που δεν αναφερθηκε ....
Αν καποιος εβλεπε τα σφουγγαρια του στο φιλτρο αμβουργου να γεμιζουν λασπη τι θα επρεπε να κανει?
Ξερω πχ και αλλους επαγγελματιες αντιθετα, που αλλαζουν σχεδον ολο το βιολογικο υλικο τους καθε 2 χρονια με καινουριο. Ουτε καν το πλενουν.
Και αυτο γιατι εχουν παρατηρησει "πραγματα" οταν δεν το αλλαζαν

Με λιγα λογια καθε ενυδρειο εχει τις ιδιαιτεροτητες του και δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για τιποτα και ιδιως για την φιλτρανση του.
Μια γενικοτερα σωστη και αποδεκτη απο τους περισσοτερους χομπιστες αποψη, (οπως και απο τα στανταρ της επιστημης για τη βιολογια) ειναι οτι τα οργανικα και η ελλειπης οξυγονωση βλαπτουν την αναπτηξη της βιολογιας.
Παραγραφοι 4 και 9 Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν

Για καποιον που δεν εχει μακροχρονα παρατηρησει (ή δεν εχει την εμπειρια να το κανει) ακομα που βρισκει την ισορροπια του το ενυδρειο του, καλο ειναι να πηγαινει με τα στανταρ. Και επειδη συνηθως αυτα τα θεματα τα διαβαζουν οσοι ψαχνονται ακομα, αναλογα και εγω γραφω.
Και εγω παλια υποστηριζα βαση των περισσοτερων αναφορων, οτι δεν χρειαζεται να πειραζουμε το φιλτρο αν δεν πεσει η ροη του (με βολευε και σαν ταμπελακο )
Αλλαξα γνωμη ομως, οταν παρατηρησα "πραγματα" στα ενυδρεια μου μετα απο χρονια και παραλληλα ειχα και τις σποραδικες πληροφοριες για μια "διαφορετικη" προσεγγιση στη συντηρηση του φιλτρου (απο εμπειρους και επιστημονικα καταρτισμενους χομπιστες οπως καταλαβα αργοτερα οτι ειναι), μελετησα και διατριβες περι βιολογιας.
Επισης η διατηρηση "δυσκολων" ειδων, ειναι κατι που βοηθα να παρατηρησεις αμεσα τα προβληματα και να τα ξεπερασεις, προβληματα που αλλιως θα περναγαν στο ντουκου.

Παραθετω και εγω λοιπον με τη σειρα μου στους συνχομπιστες, τα συμπερασματα μου προς χρηση και πειραματισμο (ακινδυνο πιστευω, αν γινουν με τις προφυλαξεις που γραφω).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-12, 16:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω πχ και αλλους επαγγελματιες αντιθετα, που αλλαζουν σχεδον ολο το βιολογικο υλικο τους καθε 2 χρονια με καινουριο. Ουτε καν το πλενουν.
Και αυτο γιατι εχουν παρατηρησει "πραγματα" οταν δεν το αλλαζαν
"πραματα" εννωεις νιτρικα / φωσφωρικα?


Σε γενικες γραμμες δηλαδη αυτο που καταλαβα ειναι πως το φιλτρο Αμβουργου ειναι απαρχαιωμενο (η ισως και οχι η καλυτερη τακτικη φιλτραρισματος) γι αυτο και δεν το πολυβλεπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-01-12, 18:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πραγματα, εννοω συμπεριφορες, κατασταση υγειας ψαριων κλπ

Οχι δεν ειναι απαρχαιωμενη μεθοδος αν γινει σωστα (οπως ολες οι μεθοδοι).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-01-12, 10:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μα αν γινει σωστα συμφωνα με τις οδηγιες που ειχα διαβασει παλιοτερα για την κατασκευη του, τοτε απλα δε μπορει να καθαριστει ποτε, αφου το σφουγκαρι το κολλας στα τοιχωματα...
Αν οπως ειπες ποιασει λασπη τι γινεται?
Αν πας να καθαρισεις απο τη μερια του ενυδρειου θα το γεμισεις λασπη. Αν παλι πας απο τη μερια της αντλιας δε θα καταφερεις και πολλα πραγματα...
Αν παλι δεν κολληθει παλι δε μπορεις να αποσπασεις το σφουγκαρι γιατι θα κανεις ζημια στο aquascape, οποτε το σιγουρο ειναι πως το σφουγκαρι δεν πρεπει να καθαριζεται ποτε και για κανενα λογο στο εν λογο φιλτρο.
Αν λοιπον και αυτη η μεθοδος ειναι σωστη τοτε γιατι να εχει καποιος προβληματα αν δεν απολυμαινει κατα καιρους το "κανονικο" βιολογικο υλικο, και να μην εχει με το απλο σφουγκαρι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξαφνικό πρόβλημα με φίλτρο... Antonisjk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 28-05-09 20:21
Πρόβλημα με το Φίλτρο μου!!! piranhas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 08-06-08 21:14
Πρόβλημα με φίλτρο Maximina Αρχάριοι γλυκού νερού 10 17-09-07 12:19
Πρόβλημα στο φίλτρο. basillis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-09-05 11:25
Πρόβλημα με φίλτρο thediscusman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 10-04-03 13:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09663 seconds with 16 queries