Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-10, 01:33
Το avatar του χρήστη M@rios
M@rios Ο χρήστης M@rios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 8
Red face guppoενυδρείο - εξαρση πρασινης τριχοειδης αλγης

Κατ'αρχάς να χαιρετίσω ολα τα μέλη του GAB και να σας συγχαρω για την(υπομονή σας πρώτα ) και την βοήθεια που δίνετε καθημερινά σε ενυδρειόφιλους !!

Να σας πω δυο λόγια για το ενυδρείο να εχετε μια ιδέα πριν αρχίσω τις ερωτήσεις! δυστυχώς φωτογραφίες δεν ειναι εφικτές σε αυτη τη φάση

Ειμαι κάτοχος ενος 50λιτρου (μικτά), ενυδρείου (καθαρα κοντα στα 45λιτρα)
1 λάμπα 15w gro-lux sylvania

Το ενυδρείο βρισκεται σε λειτουργία 3.5-4 μήνες (ο πρώτος ηταν στρώσιμο με αμμωνία)

Οι μετρήσεις με υγρά τεστ της απι μου δίνουν ph ¬7.6 αμμωνία 0 , νιτρώδη 0 , ενω τα NO3 προσπαθώ να τα εχω σταθερά στα 10 ππμ , οσο αυτό ειναι εφικτό με εβδομαδιάιες αλλαγές 30% + χρήση σκούπας βυθού.


Απο ιχθυοφόρτιση υπάρχουν 3 αρσενικοί (η μαλλον υπήρχαν) τώρα ειναι 2 καθώς τον εναν τον έχασα πρόσφατα χωρίς να καταλάβω το πως και το γιατί.... και 2 κυρίες-->η μια εχει παραφουσκώσει εδω και 15 μέρες!

Η φίλτρανση ειναι με εσωτερικό κινέζικο φιλτράκι και χρησιμοποιώ το σφουγγάρι και siporax.(ενεργός ανθρακάς εχει αφαιρεθεί προ πολλου)

Η φυτομάζα ειναι:

αρκετή java fern
2-3 συσταδες echinodorus amazonicus
camboba caroliniana (προβληματική ανάπτυξη)
4 anubies nana (μικρές)
taiwan moss
beketti
egeria densa
και καποια ακομα που δεν θυμάμαι ονομασίες :P

Χρησιμοποιώ για λίπανση το flourish της seachem καθώς και το excel , η αλήθεια ειναι οτι δεν τα χρησιμοποιώ σε καθημερινή βαση η κατι παρόμοιο αλλα οποτε αλλάζω το νερό και οποτε θυμάμαι μες την εβδομάδα, σήμερα διάβασα καπου στο φορουμ οτι πρέπει να μπαίνει ιδίως το excel σε σταθερές ποσότητες και τακτικά και μάλιστα μολις ανάψουν τα φώτα , θα το τακτοποιήσω και αυτο!!

Να έλθω σιγα σιγα στο θέμα αυτο που με ανησυχεί ειναι η απότομη εξαρση της άλγης τον τελευταίο μήνα καθώς και η παρα πολυ αργή ανάπτυξη των φυτών που σιγα σιγά μου φαίνεται οτι τα χάνω(χαρακτηριστικα στην camboba η κορυφή ειναι καταπράσινη και ολο το υπόλοιπο κιτρινωπό ετοιμο να θραυθεί,δεν ξέρω κατα πόσο ειμαι κατατοπιστικός).
Απο αυτα που εψαξα και κοίταξα η διάγνωση ειναι σίγουρα τριχοειδής πράσινη αλγη (σχηματίζει και τα νημάτια αν την αφήσω πολλών εκατοστών -ακρως αντιαισθητικο) Την αφαιρώ μηχανικά καθε 3-4 μέρες αλλα επανεμφανίζεται ολο και δρυμίτερη! Δεν θέλω να την καταπολεμήσω με χημικά μέσα -οχι ακομα τουλάχιστο
Μείωσα την φωτοπερίοδο απο 10 ώρες σε 8 , μείωσα και την δόση τροφής αλλα τίποτα ..... επανεμφανίζεται σχεδόν σε ενα 24ωρο, αν πάλι την αφήσω πανω απο 4 μέρες αρχίζει και παίρνει τον έλεγχο του ενυδρείου.
Ολα πήγαιναν καλά, τωρα τι ακριβώς μπορει να έφταιξε και είχα την απώλεια του αρσενικού και την έξαρση της άλγης αδυνατώ να καταλάβω με τις τωρινές μου γνώσεις.Αν χρειάζεστε περαιτέρω διευκρινίσεις ζητήστε
Τα φώτα σας όποιος μπορει να βοηθήσει παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-10, 01:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!!
Διαβασε εδω ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876
χρησιμοποιεις σιδηρο σαν λιπασμα η καποιο υποστρωμα που ισως ελευθερωνει στο νερο σιδηρο ...??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-10, 01:51
Το avatar του χρήστη M@rios
M@rios Ο χρήστης M@rios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Δεν εχω καθόλου υπόστρωμα -μου είχαν πει οτι σε ενα 6μηνο βαρια θα ειναι ανενεργό ουτως η αλλως οποτε αποφάσισα να χρησιμοποιήσω μονο χαλίκι!

Η αλγη ειναι κάτι σαν αυτό ( απο εκεί νομίζω εκανα την "διάγνωση")

Απο λιπάσματα δεν χρησιμοποιώ κατι περισσότερο, μονο excel kai το γενικο flourish της seachem που εχει λιγο απο όλα !
Να προβώ σε αγορά test σιδήρου για να δώ τα επίπεδα η υπάρχει καποιος άλλος τρόπος (να μην μπαίνω σε περιττα έξοδα)? Δεν ξέρω κατα ποσο γνωρίζεις το νερό της Θεσσαλονίκης ποσο Fe περιεκτικότητα έχει, εγω πάντως δεν εχω ιδέα!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-10, 02:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν εχεις τη δυνατοτητα παρε ενα τεστακι ... να δεις τι γινεται ... δε ξερω ουτε εγω ... τι νερο εχει η Θεσσαλονικη

Bαλε μια φωτο οποτε μπορεσεις ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-10, 02:38
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Υπαρχει αλλη πηγη φωτος οπως παραθυρο εκει κοντα;αυτο θεωρητικα αυξανει την φωτοπεριοδο και τον κινδυνο για αλγες.
Με 15 watt σε 50 λιτρα, παιξε με ευκολα φυτα , συχνες αλλαγες νερου, και κοψε εντελως για λιγο καιρο το flurish (ελπιζω να μην εριχνες την δοση που λεει το μπουκαλακι μιας και ειναι για full planted ενυδρεια). Mπορεις να προσθετεις μετα απο καθε αλλαγη Καλιο (potassium) και καθημερινα το excel σε κανονικη δοση. Προτεινω την χρηση ταμπλετων βυθου, για λιπανση στις ριζες για τους εχινοδωρους και την κρυπτοκορινα.
Αυτο που καταλαβαινω εγω , ειναι οτι τα φυτα σου χαλανε και δινουν προβαδισμα στην αλγη γιατι πιθανον λειπουν καποια βασικα στοιχεια λιπανσης, ενω καποια αλλα ειναι σε περισσεια. Η θα ακολουθησεις την μεθοδο " δεν ριχνω τιποτα και περιμενω τα φυτα να μου πουν τι χρειαζονται" ή θα ακολουθησεις την μεθοδο οπου ριχνεις ολα τα απαραιτητα στοιχεια μιας λιπανσης, αλλα με συχνες μετρησεις και μεγαλη φειδω και προσοχη.Η αναπτυξη σε τοσο χαμηλο φωτισμο ειναι αργη και πανω σε αυτο θα στηριχτεις για να βρεις την καταλληλη λιπανση για το ενυδρειο σου.
Προσεξε επισης να εχεις καλη κυκλοφορια ,φιλτρανση και βιολογια.
Συστηνεται να αφαιρεις συχνα την τριχοειδη με το χερι , μεχρι να ισορροπησει το συστημα σου και να εξαφανιστει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-10, 10:37
Το avatar του χρήστη M@rios
M@rios Ο χρήστης M@rios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

@ georgarask : Μαλλον θα αγοράσω ενα τεστάκι να δω τι ακριβώς γίνεται ^ ^
φωτος το συντομοτερο δυνατό!

@raven : Αν και το σπίτι ειναι γενικά φωτεινό , πρόσεξα να το τοποθετήσω σε σκιερό μέρος ωστε να μην πέφτουν απευθείας οι ακτίνες του ηλίου πανω του. Δεν νομίζω να ειναι αυτό το πρόβλημα.

Οσο για το flourish εριχνα περίπου 1 ml οταν εκάνα την αλλαγή ( καθε κυριακή) και αλλο 1 ml μες την εβδομάδα. Μαλλον υπερβολή

excel θα ρίχνω συστηματικά και καθημερινά 1 ml μολις ανάψουν τα φώτα μηπως και βοηθήσει τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους -δεν ειναι υπερβολικη ποσότητα φαντάζομαι.

Η βιολογία στο φίλτρο φαντάζομαι ειναι αριστη καθώς 3 μήνες τώρα μονο 0 βρίσκω τα νιτρώδη και την αμμωνία

Οπότε προτείνετε να προβώ σε αγορά test Fe να δω τι ακριβώς παίζει με την έκρηξη άλγης ,
να χρησιμοποιώ συστηματικά excel και
να προμηθευτώ μονο pottasium? (το flourish εχει ποτασιο αλλα μαλλον ειναι υπερβολη να ρίχνω και ολα τα υπόλοιπα? )
+ καποιες tabletes sera florenette για τα φυτά που ριζώνουν, πιστέυετε θα ειναι εντάξει?

Παντως ειχα στο ενυδρείο 2 μεγαλες ρίζες ενυδρειακές και τις αφαίρεσα καθώς μου ειπαν οτι σε ενυδρειο με guppy δεν ειναι αναγκαίο να υπάρχουν -η μαλλον ειναι άχρηστα, οπότε τα αφαίρεσα τελείως να υπάρχει χώρος για τα φυτά να ριζώσουν -αναπτυχθούν καλύτερα. Σωστη κίνηση η γενικά χρειάζονται και κρυψώνες? Τώρα εμειναν μόνο φυτά και 4-5 πετρες ισα ισα να στηρίζεται καμια anubia

Φωτοπερίοδο να ξανααυξήσω? απο 8-10? την εχω μειώσει εδω και 10 μέρες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-03-10, 11:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
@raven : Αν και το σπίτι ειναι γενικά φωτεινό , πρόσεξα να το τοποθετήσω σε σκιερό μέρος ωστε να μην πέφτουν απευθείας οι ακτίνες του ηλίου πανω του. Δεν νομίζω να ειναι αυτό το πρόβλημα.

Οσο για το flourish εριχνα περίπου 1 ml οταν εκάνα την αλλαγή ( καθε κυριακή) και αλλο 1 ml μες την εβδομάδα. Μαλλον υπερβολή

excel θα ρίχνω συστηματικά και καθημερινά 1 ml μολις ανάψουν τα φώτα μηπως και βοηθήσει τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους -δεν ειναι υπερβολικη ποσότητα φαντάζομαι.

Η βιολογία στο φίλτρο φαντάζομαι ειναι αριστη καθώς 3 μήνες τώρα μονο 0 βρίσκω τα νιτρώδη και την αμμωνία

Οπότε προτείνετε να προβώ σε αγορά test Fe να δω τι ακριβώς παίζει με την έκρηξη άλγης ,
να χρησιμοποιώ συστηματικά excel και
να προμηθευτώ μονο pottasium? (το flourish εχει ποτασιο αλλα μαλλον ειναι υπερβολη να ρίχνω και ολα τα υπόλοιπα? )
+ καποιες tabletes sera florenette για τα φυτά που ριζώνουν, πιστέυετε θα ειναι εντάξει?

Παντως ειχα στο ενυδρείο 2 μεγαλες ρίζες ενυδρειακές και τις αφαίρεσα καθώς μου ειπαν οτι σε ενυδρειο με guppy δεν ειναι αναγκαίο να υπάρχουν -η μαλλον ειναι άχρηστα, οπότε τα αφαίρεσα τελείως να υπάρχει χώρος για τα φυτά να ριζώσουν -αναπτυχθούν καλύτερα. Σωστη κίνηση η γενικά χρειάζονται και κρυψώνες? Τώρα εμειναν μόνο φυτά και 4-5 πετρες ισα ισα να στηρίζεται καμια anubia

Φωτοπερίοδο να ξανααυξήσω? απο 8-10? την εχω μειώσει εδω και 10 μέρες! Σήμερα 02:38
Την φωτοπεριοδο αφησε την 8 ωρες και γενικα να ξερεις οτι δεν την ανεβαζεις αποτομα. Σιγα σιγα αν δεις οτι παει καλυτερα το πραγμα με τις αλγες, αυξανε 10-15λεπτα καθε εβδομαδα.
Ακου να δεις ... η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει να αγορασεις ολα αυτα τα τεστ και τα λιπασματα που χρειαζεται ενα high tech φυτεμενο. Λιγη αλγη ειναι, μην τρελλαινεσαι.
Τεστ ΝΟ3 εχεις, παρε και ενα τεστ ΡΟ4,κοιτα να υπαρχουν ολα τα στοιχεια παροντα αλα οχι υπερβολες. Προσεξε και λιγο την λιπανση,με τιμες ΝΟ3 γυρω στο 10-15 και ΡΟ4 στο 0,5-1 εισαι ενταξει. Οταν χρειαστει σιδηρος θα αρχισεις παλι με το flourish και μεχρι τοτε τα trace θα μπαινουν με το νερο βρυσης. Βαλε ταμπλετες στα φυτα που τρεφονται απο την ριζα, και με τακτικες αλλαγες νερου, η αλγη σιγα σιγα θα φυγει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-03-10, 12:44
Το avatar του χρήστη christrd
christrd Ο χρήστης christrd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2010
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 41
Red face

φιλε μου απο τα λιγα που ξερω και εγω συμφωνω με τον @raven,αλλα εγω θα πρωτεινα να βαλεις και ενα ψαρακι οπως το fox οχι sae γιατι μεγαλωνει λιγοτερο και τρωει πολυ καλα τις τριχωειδης αλγες,στο δικο μου ενυδρειο παντος κανει πολυ καλη δουλεια.τωρα για το ονομα δεν ειμαι σιγουρος γιατι το καθε pet-sop το λεει με δικο του ονομα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-03-10, 15:03
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Επειδή κι εγώ είχα φοβερό πρόβλημα με την τριχοειδή στο γαριδοενυδρείο μου όταν σταμάτησα το flurish σταμάτησε κι η άλγη. όταν πήραν μπρος τα φυτά ξανάρχισα να ρίχνω λιπάσματα χωρίς να ξαναεμφανιστεί άλγη.

Κανένα ψαράκι δεν μπορεί να καταπολεμήσει την πράσινη τριχοειδή.

Καλή συνέχεια.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-10, 21:33
Το avatar του χρήστη M@rios
M@rios Ο χρήστης M@rios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Παραθέτω και κάποιες φώτο παρακάτω

Μέτρησα το PO4 me test της tetra και βγήκε μηδενικό !

Ψαράκια αλγοφάγα δεν θέλω να βάλω ευχαριστώ για την ιδέα

Ελπίζω με το excel 1ml καθημερινά να υποχωρήσει!!










Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-03-10, 20:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε!
Εγώ βλέπω σχετικά ανθεκτικά φυτά που δεν χρειάζονται υπερβολές με λιπασματα κλπ.Στα είπαν βέβαια και οι φίλοι με εμπειρία στα φυτεμένα.
Δεν βάζεις κάνα σαλιγκαράκι zebra nerite να στην εξαφανίσει την παραπανίσια άλγη?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τριχοειδης αλγη ΓΙΑΝΝΗ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-01-10 15:49
Μαυρη τριχοειδης άλγη + Co2 με Ph Controller manolis1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-03-09 18:00
green spot & πρασινη τριχοειδης... aaaooll Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 54 24-10-08 15:38
πρασινη τριχοειδης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 14-05-08 21:07
Τριχοειδης αλγη-Πρασινο χνουδι Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 18-04-07 15:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05971 seconds with 13 queries