Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 21-02-08, 13:52
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Question Στρώσιμο με αμπούλες βακτηρίων

Γειά χαρά!

Ήθελα να θέσω το εξής θέμα. Έχω ένα 300αρι καινούριο ενυδρείο, (RIO της JUWEL) στο οποίο έχω ένα εξωτερικό ΕΗΕΙΜ 2028 prof II, με substrat pro και το εσωτερικό της juwel το οποίο έχω γεμίσει επίσης με 1L substrat pro και το υπόλοιπο τύρφη και δύο σφουγγάρια. Επίσης έχω 8 φυτά μέσα για αρχή (Hygrophila δύο είδη 3 είδη echinodorus blyxa και κάποια άλλα). Το ενυδρείο τρέχει απο τις 2/2.

Για να ξεκινήσει λοιπον το ενυδρείο έκανα τα εξής (επειδή δέν ήθελα να βάλω αμμωνία απο το φαρμακείο και εννοείται δεν ήθελα να βάλω ψάρια να την παράγουν αυτά) : Αγόρασα τις συγκεκριμένες αμπούλες http://www.prodibio.fr/anglais/biodigest.htm οι οποίες άν διαβάσετε περιέχουν 20 δισεκατομύρια βακτήρια. Επίσης μπόλιασα το εξωτερικό με substrat pro που υπήρχε σε φίλτρο που έτρεχε ενα χρόνο (γέμισε μισό καλάθάκι). Γιά να δώσω τροφή στα βακτήρια ρίχνω flakes τροφής κάθε μέρα και την αφήνω να σαπίσει καθώς και ότι φύλλο φύγει (που είναι πολύ λίγα, γιατι τα φυτά είναι υγιέστατα μη τα ματιάσω) επίσης το αφήνω.

Το αποτέλεσμα των μετρήσεων όμως είναι αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά μηδέν! (Βασικά τα νιτρικά δέν είναι ακριβώς το χρώμα του μηδέν - με υγρά τεστ της sera τα βλέπω - αλλά ούτε και το επόμενο χρώμα). Ποιά είναι η γνώμη σας? Πρέπει να δώσω περισσότερη τροφή, ή απλά πρέπει να περιμένω κι'άλλο? Ξέρω ότι και τα φυτά απορροφούν, αλλά όχι τόσο ώστε να είναι όλα μηδέν ε?

Αναμένω απόψεις, γιατί θέλω να κάνω σωστά τη διαδικασία και να ζήσει πάρα πολύ καιρό το ενυδρείο μου...! Η βοήθεια του φόρουμ αυτού είναι υπερπολύτιμη και σας ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΑΡΙΟΣ! στρώσιμο με ή χωρις φυτά? με ή χωρις αμμο και πέτρες? sakisballoons Αρχάριοι γλυκού νερού 25 20-12-07 13:09
στρώσιμο με ψάρια liana Αρχάριοι γλυκού νερού 31 06-06-07 09:12
Αμπούλες BIO-VERT anasios Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 07-03-06 00:36
Μπερδεμένη με το στρώσιμο... Liolios Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-12-05 19:42
Στρώσιμο μαζί με φυτά Βίκυ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 13-02-05 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04148 seconds with 13 queries