Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 14-06-07, 07:33
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή Επιθετικότητα Colisa lalia

Καλημέρα αγαπητοί συνχομπίστες
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία που είχα στο παρελθόν με ένα αρσενικό colisa lalia.
Ομολογουμένως αποτελεί ένα πολύ όμορφο ψάρι και αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που θέλησα να εισάγω ένα στο ενυδρείο μου. Φυσικά πριν την αγορά του προσπάθησα να συλλέξω πληροφορίες τόσο από βιβλία, όσο και από το διαδίκτυο, μεταξύ άλλων και για τα κοινωνικά του χαρακτηριστικά. Παντού γινόταν λόγος για τον ήπιο χαρακτήρα του και την κοινωνική του συμπεριφορά. Οι αναφορές έκαναν λόγο για επιθετικότητα μόνο απέναντι ατόμων του ίδιου είδους και κυρίως μεταξύ του ίδιου φύλου. Μάλιστα αποτελούν πρόταση για εισαγωγή σε κοινωνικά ενυδρεία επειδή δεν δημιουργούν πρόβλημα στους υπολοίπους ενοίκους αυτών.
Μετά από μία ημέρα όμως από την εισαγωγή του στο ενυδρείο, άρχισαν τα παρατράγουδα. Το colisa άρχισε τις φάπες στα κατά πολύ μεγαλύτερα του αγγελόψαρα και ειδικά σε ένα συγκεκριμένο (θυληκό άτομο) , το οποίο δεν το άφηνε σε ψιλό κλαρί. Το αγγελόψαρο ήταν μακρύπτερο και σε δύο ημέρες το είχε κάνει κουρέλι. Φυσικά αντιλαμβάνεστε την απογοήτευση και την αμηχανία μου. Τελικά για να επαναφέρω την τάξη εντός του ενυδρείου και με δεδομένο ότι το ενδιαφέρον μου ήταν περισσότερο η διατήρηση των αγγελόψαρων, με βαριά καρδιά επέστρεψα τον νταή πίσω στο μαγαζί.
Έχει παρατηρήσει κανείς ανάλογη συμπεριφορά από colisa lalia; Τι τελικά έφταιγε; Ήταν λάθος η επιλογή μου ή ηταν τυχαίο γεγονός και το συγκεκριμένο ψάρι ήταν απλώς ευερέθιστο; Θα ήθελα να ξαναπροσπαθήσω με το συγκεκριμένο είδος αλλά με δεδομένη την εμπειρία που είχα είμαι πολύ διστακτικός.

Φιλικά Κώστας
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
1η προσπάθεια αναπαραγωγής COLISA LALIA KOKORAS ¶λλα λαβυρινθόψαρα 22 25-04-06 12:55
Άσπρη πληγή σε Colisa Lalia Christodoulos Diamantidis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 04-05-05 15:57
ασθένεια colisa lalia dim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 25-10-04 13:35
Πληροφοριες για colisa lalia? nasos Γλυκό νερό - Γενικά 2 23-04-04 19:45
Colisa Lalia πληροφοριες για αναπαραγωγή. newfish ¶λλα λαβυρινθόψαρα 0 16-12-02 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03951 seconds with 13 queries