Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-09-08, 13:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

ουαρου2εκ.σκατοφαγο2εκ.ζεβρακι2εκ.πλεκο ζεβρακι3εκ.3κλουνακια2εως5εκ.τζουελ5εκ.φροντοζα5εκ .πολλενι5εκ.σεβερουμ7εκ.σιτρινελους8εκ.ψευδοτροφεο υς8εκβενεστους12εκ.πολυπτερος15εκ2 πλεκο 20και35εκ.φλαουερ χορν20εκ.τιλαπια35εκ.γατοψαρο15εκ.

Ολα αυτα ποσο καιρο τα εχεις στο ενυδρειο?
  #32  
Παλιά 08-09-08, 13:09
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
ουαρου2εκ.σκατοφαγο2εκ.ζεβρακι2εκ.πλεκο ζεβρακι3εκ.3κλουνακια2εως5εκ.τζουελ5εκ.φροντοζα5εκ .πολλενι5εκ.σεβερουμ7εκ.σιτρινελους8εκ.ψευδοτροφεο υς8εκβενεστους12εκ.πολυπτερος15εκ2 πλεκο 20και35εκ.φλαουερ χορν20εκ.τιλαπια35εκ.γατοψαρο15εκ.

Ολα αυτα ποσο καιρο τα εχεις στο ενυδρειο?
ήρθες και εσύ τώρα να μας πουλήσεις εξυπνάδες?
το είπε ο άνθρωπος καθαρά. να διαβάζεις καλύτερα. 4-5 μήνες. ΜΗΝΕΣ όχι μέρες. υπέρ αρκετός χρόνος για να έχεις σίγουρα συμπεράσματα.
  #33  
Παλιά 08-09-08, 13:19
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

__________________
  #34  
Παλιά 08-09-08, 14:54
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τα κοινα ονοματα που δινεις δεν λενε τιποτα

το τιλαπια μπορει να σημαινει οποιοδηποτε ειδος κιχλιδας σε ολη την αφρικη

το jwell αναφερεται σε ολο το γενος hemichromis

για το φλαουερ χορν διαβασε το banner στην κορυφη της σελιδας για τα βαμμενα ψαρια

το γατοψαρο ... απλα δεν σημαινει τιποτα

και επειδη τα εχεις κανει σαλατα αρχισε να ρωτας και σταματα τις υποδειξεις
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #35  
Παλιά 08-09-08, 15:31
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

δεν μπορω να το χασω αυτο....
ετσι οπως περιγραφεις τα ψαρια σου... αναρωτιεμαι αν ξερεις τι ψαρια εχεις... θελεις να μας πεις οτι ξερεις απο κιχλιδες???
εχω κι εγω κιχλιδες και ασχολουμε 1 χρονο... ξερω ολα τα ψαρια πως λεγονται και πολλα αλλα, δεν εχω χασει ακομα ψαρι και ουτε θα χασω γιατι τα συντηρω οπως πρεπει...
δεν νομιζω να πρεπει να παρουν το παραδειγμα σου πολλοι και να καταντισουν τα ενυδρεια τους οπως το δικο σου....
ελεος ....
συγνωμη που τα ειπα ετσι παιδια και δεν το εχω ξανακανει αλλα θα εσκαγα δεν μπορουσα....
__________________
  #36  
Παλιά 08-09-08, 15:36
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα να περιμένουμε με ηρεμία να δούμε φωτογραφίες από το ενυδρείο του φίλου μας.

¶ν έχει βέβαια φωτογραφίες.......................
  #37  
Παλιά 08-09-08, 15:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έλεγα να περιμένουμε με ηρεμία να δούμε φωτογραφίες από το ενυδρείο του φίλου μας.

¶ν έχει βέβαια φωτογραφίες.......................

θα βγαλεις κατι απο εκει πιστευεις???
δεν ξερει τι ψαρια εχει μεσα τι να λεμε τωρα...
και

ΠΡΟΣΟΧΗ σε ολους.... αν ξανα αλλαξετε το νερο απο το ενυδρειο για 5 μηνες διαγραφεστε απο το φορουμ....
__________________
  #38  
Παλιά 08-09-08, 15:50
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

ελα αλεκο...που εισαι
__________________
http://www.kanarini.net/
  #39  
Παλιά 08-09-08, 16:26
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ας μην ειμαστε δογματικοι σε μερικα πραγματα
υπαρχουν και αλλοι που υποστηριζουν ακριβως αυτο ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ (ισως υπο ορισμενες προυποθεσεις αλλα αυτο δεν ακυρωνει την αποψη)
και δεν το λεω εγω που ειμαι αποδεδειγμενα ασχετος αλλα ενας απο τους μεγαλυτερους ερευνητες στον κοσμο το "φυλακοβιο αλανι" Heiko Bleher

πρεπει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα σε καθε τι που ακουμε, να εχουμε κριτικο πνευμα αλλα οχι δογματισμο, μονο ετσι θα βελτιωθουμε σαν χομπυστες και σαν ανθρωποι


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΟΣΟΧΗ σε ολους.... αν ξανα αλλαξετε το νερο απο το ενυδρειο για 5 μηνες διαγραφεστε απο το φορουμ....
  #40  
Παλιά 08-09-08, 16:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μην ειμαστε δογματικοι σε μερικα πραγματα
υπαρχουν και αλλοι που υποστηριζουν ακριβως αυτο ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ (ισως υπο ορισμενες προυποθεσεις αλλα αυτο δεν ακυρωνει την αποψη)
και δεν το λεω εγω που ειμαι αποδεδειγμενα ασχετος αλλα ενας απο τους μεγαλυτερους ερευνητες στον κοσμο το "φυλακοβιο αλανι" Heiko Bleher

πρεπει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα σε καθε τι που ακουμε, να εχουμε κριτικο πνευμα αλλα οχι δογματισμο, μονο ετσι θα βελτιωθουμε σαν χομπυστες και σαν ανθρωποι

ενταξει ισος ειμουν καπος αλλα με τετοια συζητηση ... παρασυρθηκα..
__________________
  #41  
Παλιά 08-09-08, 16:54
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

To 1995 είχα ενα θαλασσινο 750 λ. FOμε 21 ψάρια (μερικά εκ των οποίων αρκετά μεγάλα και ορισμένα αρκετα ντελικάτα) επειδη η ενημερωση στα ενυδρειακά τοτε ήταν ελάχιστη,και ποτε δεν συζητήσα με κανέναν για αλλαγές νερού επι ενάμιση χρόνο που είχα το ενυδρείο(μετά το χάλασα λόγω εργασίας) δεν έκανα ποτέ αλλαγή νερού μονο συμπλήρωμα εξάτμισης και μάλιστα με νερό βρύσης δεν έχασα ούτε ενα λέπι όχι ψάρι,βέβαια πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα γινότανε Ελ Αλαμέϊν,Βατερλώ και όλες η μεγάλες μάχες αλλά ευτυχώς την γλύτωσα. Αυτό πιστεύω ότι συμβαίνει και με τον φίλο Αλέκο ,έχει μεγάλο ενυδρείο ,ίσως πολλές κρυψώνες και λίγο ταισμα και μέχρι στιγμής όλα του έκατσαν καλά ,μέχρι το απεύχομαι να συμβεί το μοιραίο (ξου ξου αποδώ,λυπάμαι τα ψάρια).Το παράδειγμα του Αλέκου το ακολουθούν οι περισσότεροι δυστυχώς χομπίστες μέχρι την στιγμή που όλα πάνε καλά ,και μετά κλαίνε και λένε γιατί δεν σε άκουγα,έχω πάει και 12 το βράδυ για αλλαγή και μνημόσυνο.Τα ίδια συνεχίζω να ακούω ακόμη.Το φόρουμ υπάρχει και αυτό και πολλά αλλα, όποιος θέλει ενημερώνεται,όποιος δεν θέλει δεν πειράζει,εγώ πλέον απο το 1997 και μετά κάνω συνεχώς αλλαγές νερού και σπάνια έχω προβλήματα.
__________________
  #42  
Παλιά 08-09-08, 17:05
αλεκος Ο χρήστης αλεκος δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2008
Περιοχή: ασπροχωρι αττικης
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

σταυρο στο θαλασσινο δε ξερω τιποτα.θελω να σου δωσω ενα παραδειγμα.εχω φωτο απο το τιλαπια που ειναι 5εκ.και ειναι πετσοκομμενο.τωρα ειναι 35εκ.με τα σημαδια της μαχης απο τοτε πανω του.δεν ειπα οτι δε τα προσεχω.γιατι μπερδευεστε ολοι με αυτα που ειπα?εχω αγρια,μεγαλο ενυδρειο,δε βαζω ουτε φαρμακα ουτε τιποτα.οταν χρειαστει ριχνω αλατι.εξηγω για τελευταια φορα(δεν εχω αρρωστιες ουτε θανατους εδω και 5χρονια.μονο απο καποιο τσακωμο.φυσιολογικο γιατι ειναι αγρια!!
  #43  
Παλιά 08-09-08, 17:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παρακαλω οποιος βγαλει συμπερασμα απο τις σελιδες που θα γραφτουν εδω..για το πως "δεν πεθαινει κανενα ψαρι και ολα ειναι τελεια"..ας με ενημερωσει με ενα πμ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
__________________
  #44  
Παλιά 08-09-08, 17:17
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Αλέκο ίσως να παρεξηγήθηκε αυτό που έγραψες οτι εγω κρατάω ψάρια 5 χρόνια χωρίς να βάζω τίποτε στο νερό και χωρις αλλαγες ,ενω εσείς που τα ψειρίζετε τα χάνετε,μα και εμείς που ασχολούμαστε πιο πολύ (εννοώ πιο ψωριάριδες σε καθαριοτητα και τετοια)δεν ρίχνουμε κάθε μέρα φάρμακα στο ενυδρείο ,οπως και εσύ αλατάκι η κανένα ομοιοπαθητικό άμα χρειαστεί,πιστεύω οτι οι περισσότεροι που διαφωνούν μαζί σου διαφωνούν στο ότι έχεις ψάρια ασύμβατα μεταξύ τους (παράμετροι νερού και μεγέθη) με αποτέλεσμα να έχεις τσακωμούς και τραυματισμούς.Είναι σαν να είσαι σε ένα δωμάτιο με μια τίγρη οπου κινδυνεύεις κάθε ώρα και στιγμή να φαγωθείς και συν τις άλλοις δεν καθαρίζεσαι ποτε ,ποιά θα είναι η κατάληξη?Στην φύση τα πράγματα είναι διαφορετικά και οι μεταβολές ελάχιστε και πολύ μικρες .
__________________
  #45  
Παλιά 08-09-08, 17:29
αλεκος Ο χρήστης αλεκος δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2008
Περιοχή: ασπροχωρι αττικης
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

δεν ηθελα να παρεξηγηθω ουτε να πω καποιον χαζο και οτι εγω ειμαι εξυπνος.αναγκαστικα εχω διαφορα μεγεθη γιατι τα ψαρια γουσταρω να τα παιρνω και να τα μεγαλωνω.αυριο πρωι θα δειτε αποτελεσματα και καθαριοτητα,απαντησε μου σε κατι .αν ενα ψαρι σου ειναι αρρωστο τι κανεις?
  #46  
Παλιά 08-09-08, 17:33
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Αν έχεις καραντίνα το βάζεις εκεί,και κάνεις την κατάλληλη θεραπεία και παρακολουθείς και το υπόλοιπο ενυδρείο,αν δεν έχεις ,κάνεις την πιο ανώδυνη και για τα υπόλοιπα ψάρια και φίλτρο θεραπεία,και αν η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμή τότε το κηδεύεις.
__________________
  #47  
Παλιά 08-09-08, 17:35
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

αυτο εξαρταται απο την αρρωστια που θα εχει...... Δεν νομιζω ότι μπορεί να απαντηθεί τόσο απλά αυτη η ερωτηση.....
Γενικά όλοι μας προσπαθουμε να τα θεραπευσουμε......
Εσύ δηλαδή τι κανεις ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
  #48  
Παλιά 08-09-08, 17:36
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Προφανώς ο φίλος μας ο Αλέκος προσπαθεί ν'ανακαλύψει τις βιολογικές αντοχές των ψαριών και εκπλήσεται απ'το πόσο μεγάλες είναι!!Όντως και στα 50 λίτρα μπορούν να ζήσουν μερικά χρόνια μαλάουι με αμερικάνες(!) κιχλίδες,και σε κουβά 10 λίτρων ζουν 5-6 μήνες μαλάουι κιχλίδες,εννοείται χωρίς φίλτρο και αεραντλία(πιθανώς και περισσότερο,δεν το δοκίμασα)και σε ενυδρείο χωρίς αλλαγή νερού για κανα 10μηνο και με νιτρικά πάνω από 400mg/ml ζουν αρκετά χρόνια!Όλα τα παραπάνω προέρχονται από προσωπικά λάθη,ανάγκες και "πειράματα" στην πορεία της ενασχόλησής μου με το χόμπυ.ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!!!!!!!!!!!!!
  #49  
Παλιά 08-09-08, 19:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αυτη η προταση του Bleher οταν ακουγεται μιση δημιουργει παρεξηγησεις...
Ειπε στη συνεχεια οτι στον αμαζονιο δεν κανει κανεις αλλαγες νερου....
Και εν πασει περιπτωσει, αν ξερουμε τι κανουμε, ειναι ενα θεμα
Αν κανουμε τους μαθητευομενους μαγους.. κοιτα τι εκανα και μου βγηκε, οποτε καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι και σωστο, χωρις να εχω ιδεα του τι συμβαινει πραγματικά, ειναι τελειως αλλο...
Και οταν υπαρχει βασικη αγνοια ακομα και του ειδους των ψαριων, ποσο μαλλον των συνθηκων που χρειαζονται, δεν μπορει να εξαχθει απολυτως κανενα συμπερασμα.
  #50  
Παλιά 08-09-08, 20:15
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

γιατι ρε παιδια τον ορο afro-american δεν τον εχετε ξανακουσει?ο φιλος τον εχει εφαρμοσει στο ενυδρειο του με την εξεληξη της τεχνολογιας(η της βλακειας) ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους μπορουν να συναντηθουν να ανταλαξουν αποψεις να μαθει το ενα τα ηθη και τα εθιμα του αλλου πολιτισμου κτλ

παγκοσμοιοποιηση λεγετε ξυπνατε


υ.γ μπορει να σβηστει αν κριθει οτι το παρακανα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
  #51  
Παλιά 08-09-08, 23:43
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Αυτη τη λογικη που εχουν πολλα φορουμ γενικοτερα και οχι μονο το δικο μας του στυλ εγω τα ξερω καλυτερα οποτε και στα χωνω με τα δικια μου και δεν σηκωνω και μυγα στο σπαθι μου γιατι ειμαι και με αλλους 10 μαζι που εχουμε τις ιδιες αποψεις και που στην αναγκη θα στα χωσουν και αυτοι δεν την καταλαβα ποτε μου δεν την καταλαβαινω τωρα ουτε πιστευω οτι μπορει να την καταλαβω καποτε.

Δεν συμφωνω με το φιλο αλεκο σε οτι εχει να κανει με τη συνθεση των ψαριων του ενυδρειου του και πολυ περισσοτερο που δεν ξερει τουλαχιστον τι ακριβως ειδη εχει. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι με του να τα "χωσω" εγω ο netblues,o steady, o speargunner (τα ονοματα ειναι ενδεικτικα και δεν σημαινουν κατι) θα γινει κατι.
Εκτος βεβαια απο το να βγαλουμε απο μεσα μας αυτη τη γνωση που εχουμε μαζεψει οσο καιρο ασχολουμαστε ο καθενας με τα ενυδρεια σε καποιον που κατεμας εχει λιγοτερες γνωσεις με τροπο βιαιο,ασχημο και πολλες φορες σαν 3ος παρατηρητης πιστεψτε με και αποκρουστικο!

Πιστευω μεσα μου χωρις ομως να εχω και αποδειξεις για να υποστηριξω καλυτερα αυτο που θα πω οτι πολλα μελοι του φορουμ εχουν κανει απλα εγραφη σε αυτο, διαβαζουν,κοιτανε, παρατηρουν αλλα ποτε δεν γραφουν ή ακομα δεν τολμουν να παρουσιασουν το ενυδρειο τους φοβουμενοι αυτο ακριβως, τη βιαιη και χωρις ελεος επιθεση απο καποιους γκουρου (βαζω και τον εαυτο μου μεσα σε αυτους) που αμεσως θα πουν το ταδε βγαλτο το αλλο μετακινησε το και γενικοτερα διαφορες υποδειξεις που γιαυτους ειναι σωστες και πρεπει ντε και καλα να τους ακουσει ο "νεος" γιατι αλλιος το "συστημα" του φορουμ τον αποριπτει και τον "ξεχεζει" πρωτα πριν το κανει αυτο.

Επειδη θα μπορουσα να γραφω και αλλα και πολυ απλα κανεις να μη μπει στον κοπο καν να διαβασει την εκθεση ιδεων μου μενω εδω και απλα τονιζω για να μην εχουμε παρεξηγισεις με τα γραφομενα μου.
Το "προβλημα" που αναφερω ειναι γενικοτερο και δεν αφορα το συγκεκριμενο μονο θεμα.Επισης τα ονοματα τα πηρα οχι στην τυχη αλλα κατα σειρα απο τους 3 τελευταιους που εγραψαν την ωρα που εγραφα και εγω οπως επισης ουτε τη λεω και εγω με τη σειρα σε κανεναν ουτε μπηχτη ριχνω απλα δινω και μια αλλη αποψη μπας και καποια φορα κανουμε ολοι μας την αυτοκριτικη μας πριν κρινουμε τους αλλους.

Υ.Γ. Φιλε αλεκο το θεμα πηρε πιστευω διαστασεις οχι λογο των αποψεων σου ή του λαθος στημενου ενυδρειου σου που και εγω πιστευω πως εχεις με τα μεχρι στιγμης δεδομενα που εχουμε απο εσενα αλλα λογω του ομολογουμενως λιγακι προκλητικου και ιντριγκαδορικου τιτλου που εβαλες στο θεμα σου.Κατα τα αλλα περιμενω και εγω καποια φωτογραφια οπως και μερικες ακομα λεπτομερειες.

Υ.Γ.2 φιλε netblues (χωρις παρεξηγηση) δεν ξερω αν ησουν οντως στο σεμιναριο ή καποιος σου τα μετεφερε αλλα για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι ο bleher ειπε περα απο αυτα του Αμαζονιου οτι στο ενυδρειο του δεν εχει αλλαξει ποτε νερο περα απο την συμπληρωση που εκανε στις εξατμισεις που ειχε.Οπως ακομα δεν ειχε κανει και ΠΟΤΕ καθαρισμο του βιολογικου υλικου το φιλτρων του και συγεκριμενα δεν τα ειχε ανοιξει καν τα φιλτρα του για 10 και βαλε χρονια(Αυτο για καποιους που προτεινουν απο απλο καθαρισμο ανα εξαμηνο εως και αντικατασταση του βιολογικου μετα απο 1-2 χρονια)

Υ.Γ.3 ΣΥΓΝΩΜΗ πραγματικα για το τοσο μεγαλο μου και κουραστικο ποστ αλλα εμενα μου βγαινουν πιο μαζεμενα και τα ξεφουρνιζω μια και καλη1
sorry και παλι...!
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
  #52  
Παλιά 08-09-08, 23:49
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κανείς δεν τα "έχωσε" με αυτή την έννοια!
Απλά έχοντας διαβάσει τόσα και τόσα και έχοντας ζήσει επίσης άλλα τόσα δεν μπορείς εύκολα να κρατηθείς όταν σου λέει ο άλλος οτι αυτά που κάνεις είναι λάθος με το καλημέρα!
Δεν μπορεί να δεις με ωραίο τρόπο να σου λέει κάποιος οτι ξέρεις οι απαιτήσεις σε συνθήκες νερού σκληρότητες - ΚΗ-ΡΗ κλπ κλπ που έχουν τα διαφορετικά είδη ψαριών είναι άδικος κόπος διότι αυτό βγήκε από εδώ μέσα!
Και φυσικά η επιμονή οτι αυτό είναι έτσι και όλοι οι υπόλοιποι που βλέπω οτι τελικά σας πεθαίνει και από κανένα ψάρι, άσχετα αν αρκετοί εδώ μέσα έχουν καταφέρει αναπαραγωγές "δύσκολων" ψαριών (αναφορικά με τις συνθήκες και τις ευαισθησίες τους) κακώς τα κάνετε όλα αυτά που κάνετε!
Εκεί είναι το θέμα και νομίζω οτι και ο αλεκος το έχει καταλάβει ήδη.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
  #53  
Παλιά 09-09-08, 00:00
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς δεν τα "έχωσε" με αυτή την έννοια!
Απλά έχοντας διαβάσει τόσα και τόσα και έχοντας ζήσει επίσης άλλα τόσα δεν μπορείς εύκολα να κρατηθείς όταν σου λέει ο άλλος οτι αυτά που κάνεις είναι λάθος με το καλημέρα!
Δεν μπορεί να δεις με ωραίο τρόπο να σου λέει κάποιος οτι ξέρεις οι απαιτήσεις σε συνθήκες νερού σκληρότητες - ΚΗ-ΡΗ κλπ κλπ που έχουν τα διαφορετικά είδη ψαριών είναι άδικος κόπος διότι αυτό βγήκε από εδώ μέσα!
Και φυσικά η επιμονή οτι αυτό είναι έτσι και όλοι οι υπόλοιποι που βλέπω οτι τελικά σας πεθαίνει και από κανένα ψάρι, άσχετα αν αρκετοί εδώ μέσα έχουν καταφέρει αναπαραγωγές "δύσκολων" ψαριών (αναφορικά με τις συνθήκες και τις ευαισθησίες τους) κακώς τα κάνετε όλα αυτά που κάνετε!
Εκεί είναι το θέμα και νομίζω οτι και ο αλεκος το έχει καταλάβει ήδη.

Φιλε Πασχαλη κανονικα δεν θα απαντουσα γιατι δεν ειναι το στυλ μου το ειπα και πριν να γραφω συνεχως αλλα μια και καλη μαζεμενα.Αλλα επειδη εισαι online και εσυ και εγω και επειδη πιθανοτατα δεν προσεξες καλα τι εγραψα πριν μου απαντησεις ανεφερα ηδη οτι ο αλεκος ηταν κατεμενα προκλητικος εξαρχης με τον τιτλο που εγραψε και δημιουργησε ιντριγκα. Επισης εννοια στου να τα χωσει καποιος δεν υπαρχει.... η τα χωνεις ή οχι και πολλοι τα εχωσαν στον αλεκο αυτο δεν αλλαζει με τον αν ειχαν δικιο ή οχι κατα τη γνωμη τους που το εκαναν αυτο.
Και ξαναλεω για ελπιζω για τελευταια φορα η παρατηρηση μου εχει να κανει γενικοτερα με τη συμπεριφορα του φορουμ σε τετοιου ειδους ζητηματα και οχι μονο στο θεμα του αλεκου.(Φορουμ ειμαστε ολοι εμεις και οχι ο τολης ή καποιον αλλος.Για να μην παρεξηγηθουμε παλι το λεω)
Αυτα, υποσχομαι πως δεν θα σας "πρηξω" με τα γραφομενα μου αλλο!
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
  #54  
Παλιά 09-09-08, 08:31
αλεκος Ο χρήστης αλεκος δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2008
Περιοχή: ασπροχωρι αττικης
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

καλημερα.μολις μπηκα μαγαζι και ανοιξα να δω τι γινεται.πανοκος χωρις λογο.αν θελει καποιος και μπορει να μου πει πως θα ανεβασω τις φωτο και το βιντεακι.ευχαριστω
  #55  
Παλιά 09-09-08, 09:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ.2 φιλε netblues (χωρις παρεξηγηση) δεν ξερω αν ησουν οντως στο σεμιναριο ή καποιος σου τα μετεφερε αλλα για να λεμε τα πραγματα οπως ειναι ο bleher ειπε περα απο αυτα του Αμαζονιου οτι στο ενυδρειο του δεν εχει αλλαξει ποτε νερο περα απο την συμπληρωση που εκανε στις εξατμισεις που ειχε.Οπως ακομα δεν ειχε κανει και ΠΟΤΕ καθαρισμο του βιολογικου υλικου το φιλτρων του και συγεκριμενα δεν τα ειχε ανοιξει καν τα φιλτρα του για 10 και βαλε χρονια(Αυτο για καποιους που προτεινουν απο απλο καθαρισμο ανα εξαμηνο εως και αντικατασταση του βιολογικου μετα απο 1-2 χρονια)
Εκει ημουν, παρων και αξουριστος...
Το καθαρισμα του φιλτρου ειναι σιγουρα απαραιτητο αν βουλωσει.
Απο την φτωχη μου εμπειρια ξερω οτι μετα την 2ετια οι σωληνες εχουν χτιστει εσωτερικα με μπιχλα με αποτελεσμα η ροη να ειναι σημαντικα μειωμενη... Ειναι βεβαιο οτι σε λιγοτερο απο 4ετια οι σωληνες θα ειναι τελειως κλειστοι.... Απο κει και περα τα περι αντικαταστασης βιολογικου υλικου κλπ ειναι παρα πολυ σχετικα.. Και εξηγουμαι.. Σε ενα ενυδρειο 1000+ λιτρων κατα 99.9% υπαρχει και ενα αναλογο sump, με καπως τεραστια σφουγγαρια, bactoballs κλπ Σε ενα τετοιο ενυδρειο τι να αλλαξεις και γιατί...? Σε ενα ενυδρειο 200 λιτρων, καπως overstocked ομως, λιγο αν μπουκωσει το substrat μειωνεται η διαθεσιμη επιφανεια, και αν ψοφησει κανα ψαρι και ειμαστε διακοπες, τοτε μπορει και να υπαρξει προβλημα, οποτε προληπιτκα, κανουμε μια μικρη αντικατασταση.......
Επισης δεν μας ειπε ποσα ψαρια ειχε στα 800 λιτρα του.
Να θυμισω επισης οτι ειχε πει οτι δοχεια κατω των 500 λιτρων δεν θεωρουνται καν ενυδρεια......
Και οπως και να το κανουμε, η εμπειρια του bleher δεν μπορει να συγκριθει με την εμπειρια των περισσοτερων εδω μεσα...
Επισης δεν μας ειπε καν αν τον ενοχλει η αλγη..(αν εχει φωτα..) (η αλγη ειναι και αυτή μερος ενος φυσικου συστηματος..) Κατ αναλογια του οτι ενας αρχαριος ενοχλειται απο το καφε χρωμα των ξυλων, ενας προχωρημενος το θελει...

Και για να γυρισω στο κυριως θεμα, οντως δεν μαλωνουμε κανενα, ουτε ειμαστε δογματικοι.. (δλδ πιστευω για να πιστευω).
ΟΜΩΣ, αρκετα πραγματα περι ενυδρειων εχουν μελετηθει συστηματικα και αναλυτικα απο επιστημονες που πολλες φορες εχουν αφιερωσει ολη τους τη ζωη στο αντικειμενο. Πριν 10 χρονια δεν υπηρχε κανενα ελληνικο φορουμ που να ασχολειται με τετοια θεματα. Και τα ξενα που υπηρχαν ηταν αρκετα πιο λιγα. Πρακτικως ο χομπιστας ηταν καταδικασμενος να περνει πληροφορηση απο το πετσοπ. Ομως το πετσοπ απο που επερνε πληροφοριες? Και ακομα κιαν ηξερε, ηθελε να πει? Αμα αγορασεις αυτοκινητο σε μαθαινει η αντιπροσωπεια να οδηγεις?
Το ιντερνετ ηταν αυτό που εκανε την πληροφορια περισσοτερη, ευκολοτερη, κατανοητη, και κυριως προσβασιμη.
Μεσα σε αυτα τα πλαισια λεμε οτι λεμε και κριτικαρουμε τα στραβά.
Δεν ειναι η παρεα των 10-20-50 ατομων... Ειναι εκατονταδες χιλιαδες ατομα παγκοσμιως...

Το video το ανεβαζεις σε κανα youtube.. τις φωτο, στο καταλληλο μεγεθος (πχ 800x600) στο μηνυμα σαν attachment.
  #56  
Παλιά 09-09-08, 09:17
αλεκος Ο χρήστης αλεκος δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2008
Περιοχή: ασπροχωρι αττικης
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

λιγι βοηθεια ακομα.....που μπαινω και πως τις μεταφερω?
  #58  
Παλιά 09-09-08, 09:42
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

θα πατήσεις το post reply, και στην επάνω μπάρα με τα εικονίδια έχει ένα εικονίδιο με δύο βουναλάκια που αν αφήσεις λίγο το Mouse επάνω γράφει "Εισάγετε εικόνα".
απο κει και πέρα .. επιλέγεις την εικόνα που θες να ανεβάσεις και όλα γίνονται έυκολα και απλά ....
περιμένουμε με ανυπομονησία ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
  #59  
Παλιά 09-09-08, 10:08
αλεκος Ο χρήστης αλεκος δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2008
Περιοχή: ασπροχωρι αττικης
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

μου ζηταει διευθηνση URL.τι ειναι αυτο?
  #60  
Παλιά 09-09-08, 11:04
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

συγγνώμη λάθος δικό μου ..
Αυτό που σου είπα είναι για να εμφανίσει φώτο απο link ..
Αφού λοιπόν πατήσεις το post reply πιο κάτω στο μόνιτορ σου θα δείς την καρτέλα για "πρόσθετες επιλογές".
εκεί θα βρεις το κουμπί "διαχείριση συννημένων αρχείων".
Θα το πατήσεις ... θα επιλέξεις τις φωτό που θες και θα τις ανεβάσεις πατώντας μετα το κουμπί "ανέβασμα".
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΧΑΜΕΝΑ ΧΡΩΜΑΤΑ octania246 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 07-09-07 11:04
και ενυδρεια φτιαχνουμε...περαστε γαυρος Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 20 15-10-06 17:52
οποιος εχει παραγγειλει βαση σε μαραγκο ποσα χρηματα maria-paok DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 21-01-05 20:49
αρωματικα χωρου και ενυδρεια??????????? χρηστος παγκαλος Γλυκό νερό - Γενικά 7 09-06-04 12:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10866 seconds with 15 queries