Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Ασθένειες-Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-13, 22:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

του έχεις ξανακάνει νηστεία? πότε και για πόσες μέρες? έψαξα παραπάνω αλλά δεν εντόπισα κάτι γι αυτό. έχει όρεξη?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-13, 23:04
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

συμφωνω με τα παιδια..
Δηστυχως ειναι τραγικη η κατασταση...ομολογω πρωτη φορα ειδα τοσο προχωρημενη την συγκεκριμενη ασθενεια σε μονομαχο..
Πραγματικα λυπαμαι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-13, 00:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχουν καταστραφει τα νεφρα του.
Δεν μπορει να αποβαλει τα υγρα απο μεσα του γιαυτο εγινε ετσι.
Το ταισμα τον χειροτερευει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-13, 18:13
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
του έχεις ξανακάνει νηστεία? πότε και για πόσες μέρες? έψαξα παραπάνω αλλά δεν εντόπισα κάτι γι αυτό. έχει όρεξη?
του εκανα ενα μηνα πριν για μια βδομαδα και κατι μερουλες ετρωγε το μπιζελι και τωρα τρωει αλλα μονο τα μπιλακια της οσεαν νουτρισιον εχει πορωση με αυτη την τροφη γενικα παλια ετρωγε τα παντα φλεικς σπιρουλινα μπλαντ γουρμς μπιλακια την ταμπλετα απο πλεκο-κορυ την εκανε φυλαξη κιολας αυτην κατα σειρα σταματησε να τα τρωει μεχρι που φτασαμε μονο στο μπιλακι ενα την ημερα και μια μερα νηστεια (καλα ταμπλετα δεν δινω βεβαια τωρα που ειναι μονος του...τρωει μονο αν του ριξω 10 θα τα φαει..!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
foxylady, πρέπει να μας πεις αν κάνεις μετρήσεις, σε τι ενυδρείο τον έχεις. τον πήγες στο πετ σοπ για θεραπεία? τι είχε? όταν γύρισε ήταν καλά? του είχε περάσει? τώρα έχει όρεξη? πόση νηστεία του έχεις κάνει?
αλάτι απλό απ ότι μου είχαν πει εμένα δεν ενδεικνυται για το dropsy.διάβασε και το λινκ.
ειχε φιν ροτ του εβαλα στο δικο του ενυδρειο bactopur οπως ελεγε το φαρμακο και εκανα τις αλλαγες νερου στα ενδιαμεσα οπως μου ειπε ο πετ σοπας(πρωτο λαθος) πριν τη θεραπεια ομως αν δειτε τις φωτο και εκει φαινεται το καρουμπαλακι με την θεραπεια δυστυχως ο πετ σοπας περα απο τις αλλαγες δεν μου ειπε να μην ταιζω το ψαρι(δευτερο λαθος) μετα απο αυτο αρχισε να φουσκωνει και να φουσκωνει μεσα σε λιγες μερες τωρα αυτο το φουσκωμα ειναι στασιμο απο τον νοεμβριο μπορω να πω οτι εχασε λιγο απο τη δεξια πλευρα με τη νηστεια..αταν φουσκωνε μετα τη θεραπεια πηρα τον πετ σοπα και του ειπα συνεχιζει να φουσκωνει τι εχει τι να κανω..μου ειπε μαλλον φρακαρε δωσε μπιζελι ..δεν το ετρωγε..μου λεει η παρασιτα εχει η μαλλον καμια πετρα θα φαγε (ετρωγε και την ταμπλετα βεβαια τοτε συν το φαγητο του πριν το παρω χαμπαρι)..βρε φαε το μπιζελι πουλακι μου τιποτε..οποτε μου λεει φερε να του βαλω ενα φαρμακο με σκορδο να αποβαλλει τα κοπρανα παρασιτα οτι ηταν αυτο ..τον παω και εγω τον ειχε μια βδομαδα γυρισε το ιδιο φουσκωμενος και αποχρωματισμενος και μπορω να σας πω οτι ειχε και μουτρα γιατι συνηθως με ψαχνει στο σπιτι απο οποια μερια παω ακολουθει..και με κοιταει οπως με κοιτουσε οταν τον πηρα αο το ποτηρακι..αλλα μετα ολα οκ ετρωγε..αλλα το φουσκωμα φουσκωμα δεν μου ειπε ουτε για ντροπσυ ουτε για νηστεια ουτε τιποτε..μετρησεις δεν εκανα παλια αλλα και τωρα που πηρα τεστ 1,5 μηνα δεν ξερω αν ειναι σωστες ιδανικες για αυτον ..τα ανασηκωμενα λεπια τι ειναι ρε παιδια ick..για αυτο τι κανω??
-------------------------
οταν πηγα στη συναντηση τους ρωτησα αν ειναι δροπσυ αλλα δεν μου ειπαν ναι σιγουρα μου ειπαν πρωτα νηστεια το εκανα λιγο εχασε απο τη δεξια πλευρα..επιπλεον τα ανασηκωμενα λεπια εμφανιστηκαν με το που εβαλα το ξυλο μεσα εχει καποια συνδεση αυτο παραμαλακωσε το νερο για τα γουστα του και στρεσσαριστικε..και το εμφανισε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 05-03-13 στις 18:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-13, 18:17
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κι εγώ ότι έμαθα για το drospy τώρα που έχω παρόμοιο πρόβλημα με το ψάρι μου, το έμαθα.
πάντως το dropsy δεν είναι ασθένεια, είναι σύμπτωμα πολλών πιθανών ασθενειών, με βασικότερη υποψία για βλάβη στα νεφρά.
ακατάλληλο και φτωχό νερό, υπερβολικό και λιπαρό τάισμα και πολλά άλλα.
πρέπει να κάνεις νηστεία και ψάξε για το epsom salts. κι εγώ δυσκολεύτηκα αλλά τελικά το βρήκα. βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα. εγώ προχώρησα σε αντιβίωση αλλά δεν είδα αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
περίμενε συμβουλές και από εμπειρότερους . όλα καλά να πάνε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-13, 19:42
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγώ ότι έμαθα για το drospy τώρα που έχω παρόμοιο πρόβλημα με το ψάρι μου, το έμαθα.
πάντως το dropsy δεν είναι ασθένεια, είναι σύμπτωμα πολλών πιθανών ασθενειών, με βασικότερη υποψία για βλάβη στα νεφρά.
ακατάλληλο και φτωχό νερό, υπερβολικό και λιπαρό τάισμα και πολλά άλλα.
πρέπει να κάνεις νηστεία και ψάξε για το epsom salts. κι εγώ δυσκολεύτηκα αλλά τελικά το βρήκα. βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα. εγώ προχώρησα σε αντιβίωση αλλά δεν είδα αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
περίμενε συμβουλές και από εμπειρότερους . όλα καλά να πάνε
θα του ξανακανω νηστεια τα επσομ σε λιγες ωρες καταφθανουν (ποσα γρ/λιτρο 7γρ η κανω λαθος δηλ ενακουτ γλυκου αναλιτρο?η λθος τα λιτρα δεν θυμαμαι) συνηθως στο νερο εβαζα βιταμινουχο αλλα ταιζα πολυ αν και δεν ξερω το πρηξιμο ειναι υποπτο αλλαγη νερου ποτε κανω με τα επσομ και ποσες μερες τον αφηνω με αλατα και ποσες χωρις και επαναλαμβανω?
Αντιβιωση ποια αυτη που ελεγες τα bactotabs η κατι αλλο..?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-13, 19:52
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πόσα λίτρα έχεις? είναι μία κουταλιά της σούπας ανά 40λ περίπου.
μπορείς επίσης να πάρεις νερό από το ενυδρείο, να το βάλεις σε ένα δοχείο (να μην είναι ύποπτο για κατάλειπα σαπουνιών κτλ) κα να κάνεις ένα πιο πυκνό διάλλυμα 1κ.σούπας ανά 4λίτρα και να κάνεις ένα μπάνιο του ψαριού για 15-30λεπτά της ώρας . δες εδώ
επίσης προτείνει έναν κόκκο αλατιού στο φαγητό του, προτιμότερο αρακά αλλά αν δεν τον τρώει, βάλτο σ ότι τρώει.
εγώ σήμερα μόλις ολοκλήρωσα με flagyl αλλά δεν είχα προς το παρόν θετική εξέλιξη. θα ενημερώνω κι εγώ.
γενικά άστο νηστικό μερικές μέρες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-13, 20:04
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

εχει κανει ηδη μια για φιν ροτ στο παρελθον με bactopur υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο ανθεκτικο στελεχος που του εκανε αυτο το θεμα..?
επισης εψαξα αλλα τοπικ μαλλον ειμαι καλα απο μετρησεις αν και δεν υπαρχει σαφες τοπικ ποιες εναι οι ιδανικες για μονομαχους μονο..νομιζω εξον αν δεν το βρηκα..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσα λίτρα έχεις? είναι μία κουταλιά της σούπας ανά 40λ περίπου.
μπορείς επίσης να πάρεις νερό από το ενυδρείο, να το βάλεις σε ένα δοχείο (να μην είναι ύποπτο για κατάλειπα σαπουνιών κτλ) κα να κάνεις ένα πιο πυκνό διάλλυμα 1κ.σούπας ανά 4λίτρα και να κάνεις ένα μπάνιο του ψαριού για 15-30λεπτά της ώρας . δες εδώ
επίσης προτείνει έναν κόκκο αλατιού στο φαγητό του, προτιμότερο αρακά αλλά αν δεν τον τρώει, βάλτο σ ότι τρώει.
εγώ σήμερα μόλις ολοκλήρωσα με flagyl αλλά δεν είχα προς το παρόν θετική εξέλιξη. θα ενημερώνω κι εγώ.
γενικά άστο νηστικό μερικές μέρες
κατσε γιατι μου ηρθε φλασια ποσο καιρο εκανες flagyl ειχα κανει και εγω καπου το εχω γραμενο αλλα δεν ξερω που αν θυμαμαι νομιζω μισο καψακι για τα 25λ ανα μερα παρα μερα αλλα για ποσες μερες δεν θυμαμαι ...πο το ειχα ξεχασει οτι εκανα και αυτο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 05-03-13 στις 20:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-13, 20:54
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

θερμοκρασία 20-28c, PH 6,8-7,4
φυσικά ότι παραμέτρους διατηρείς, θα πρέπει αν για κάποιο λόγο διαφοροποιηθούν να γίνεται σταδιακά για την προσαρμογή του ψαριού σου.
επίσης τώρα που έχεις ασθένεια πρέπει να διατηρήσεις υψηλή θερμοκρασία. πόσο έχεις?
ακόμα προτιμούν φυτά που σκεπάζουν την επιφάνεια του νερού όπως το κερατόφυλλο και χρώμα νερού λίγο σκοτεινό που επιτυγχάνεται με χρήση φύλλων (κατάπα νομίζω). υπάρχει ειδική κατηγορία για τα bettas ρίξε μια ματιά και δες πολύ όμορφα ενυδρεία που έχουν φτιάξει αρκετά άτομα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-13, 21:19
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

εκει γυρω ειμαι απο pH 7.2 καταπα ελπιζω να βρω δεν εχω βαλει προσφατως το εμαθα προ ενος μηνα αλλα κοιταξα να δω ολα τα υπολλοιπα μετρησεις κτλ ειχα ενα θερμοστατη αλλα δεν εφτανε για τα 80 λ και εβαλα και δευτερο τους εχω στο 28-29 και πιανει 27 το νερο του εχω ενα ξυλο μεσα δεν ξερω ακριβως φαινεται λιγο στη φωτο μαγκροβιο ειναι νομιζω κανει κατι τρυπες και νερα στην επιφανεια και βγαζει αρκετη κιτρινομαυριλα οι φωτο ειναι με την αλλαγη νερου και ανοιξε το χρωμα πριν ειχε γινει λιγο πιο ανοιχτο απο το ενυδρειο που δειχνει το παιδι στο diy..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Κρυψιμο" θερμοστατη κ Φιλτρο (DIY BACKGROUND) ? rakita DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-10-12 21:04
φουσκωμα αγγελοψαρου d1m1tr1s21 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-01-12 18:26
φουσκωμα κυλιας kospets Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 24-04-10 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06392 seconds with 15 queries