Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 22-01-09, 11:42
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή Κυκλος ζωης του Ick

Απο καιρο ηθελα να ανοιξω μια συζητηση περι αυτου του θεματος και ενα τροπο που εχω σκεφτει να απαλαχτω απο αυτο. Εχοντας ασχοληθει παλαιοτερα με αυτο το θεμα ειχα ενημερωθει πανω στη ζωη αυτου του παρασιτου και εχω σκεφτει ενα τροπο αντιμετωπισης.

Το ick ζει στο ψαρι για περιπου 10 μερες μετα αναπαραγεται και η διαδικασια να βγουνε νεα παρασιτα κραταει περιπου 20 μερες. Η θεραπεια της υποαλατοτητας (η οποια ειναι και η πιο ασφαλης για το ψαρι) σκοτωνει τα παρασιτα που ειναι πανω στο ψαρι αλλα οχι τα αυγα του. Αρα αν κρατησουμε ενα ψαρι σε υποαλατοτητα για 1 μηνα ( η βαλε και μια εβδομαδα παραπανω για να ειμαστε σιγουροι) εχουμε κοψει το κυκλο αναπαραγωγης του παρασιτου και στην ουσια εχουμε ενα ψαρι το οποιο δεν φερει καθολου παρασιτα. Αν λοιπον βαζουμε ενα ενα τα ψαρια στο ενυδρειο με αυτο το τροπο (για οσους εχουν την υπομονη ή και το επιβαλει η αναγκη ειδικα οσοι σκοπευουν να βαλουν ακριβα ψαρια) στην ουσια φτιαχνουμε ενα ενυδρειο το οποιο δεν εχει ποτε το παρασιτο και δεν προκειται να παρουσιαστει ποτε ξανα.

Ηθελα να το συζητησουμε αυτο και να δουμε ποσοι γνωριζουν επι του αντικειμενου και αν αυτο που εγραψα ισχυει τελικα. Τις πληροφοριες αυτες τις ειχα παρει απο reefcentral καθως και διαφορα αρθρα απο site περι του θαλασσινου ενυδρειου. Λογω οτι το νεο ενυδρειο μου ετοιμαζεται εχω σκεφτει να εχω μια καραντινα μονιμα σε λειτουργεια με ενα κατοικο (καποιο ησυχο ψαρακι ) και το καθε φιλοξενουμενο ψαρι. Υπ'οψιν καθε ψαρι που θα ερχεται θα περναει αναγκαστικα αυτη τη διαδικασια ενα προς ενα.

Περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας. Θα μου πειτε και βεβαια μπορεις να εχεις ενα ενυδρειο χωρις αυτο το τροπο και να μην αντιμετωπισεις ποτε προβλημα με το ick. Ομως αν μπορεις να αποκλεισεις αυτο το παραγοντα τελειως αυτη η μικρη θυσια της καραντινας αξιζει το κοπο κατα τη γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαρκεια ζωης δισκων .. Nisam Δίσκοι 8 23-10-08 13:14
Διαρκεια ζωης λαμπας Apollwnas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 13-06-08 22:12
μεσος ορος ζωης τονυ Αρχάριοι γλυκού νερού 2 15-08-07 12:22
ΚΥΚΛΟΣ ΣΕΛΗΝΗΣ george hmmy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 22-07-05 11:12
κυκλος νιτριτη nhreas Θαλάσσια Βιολογία 1 24-08-03 17:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05173 seconds with 14 queries