Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-13, 14:20
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Είναι πρόβλημα το ύψος???

Το ενυδρείο μου έχει ύψος 70εκ και σκέφτομαι να το κάνω φυτεμένο(αρρώστια που δεν ξεκολλά εύκολα)!
Με προβληματίζει όμως πάρα πολύ το ύψος και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος από σας έχει δοκιμάσει σε παρόμοιο ύψος να κάνει φυτεμένο,λόγο φωτισμού....αν και
παίρνει το καπάκι του 6 τ8 λαμπτήρες και μπορώ να προσαρμόσω ακόμα 2(επίσεις μπορώ να βάλω και τ5)φοβάμαι ότι και πάλι δεν θα είναι επαρκείς ο φωτισμός....
Μπορώ να δοκιμάσω κάποιο άλλο είδος φωτισμού???Τα φώτα σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-13, 14:57
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο μου έχει ύψος 70εκ και σκέφτομαι να το κάνω φυτεμένο(αρρώστια που δεν ξεκολλά εύκολα)!
Με προβληματίζει όμως πάρα πολύ το ύψος και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος από σας έχει δοκιμάσει σε παρόμοιο ύψος να κάνει φυτεμένο,λόγο φωτισμού....αν και
παίρνει το καπάκι του 6 τ8 λαμπτήρες και μπορώ να προσαρμόσω ακόμα 2(επίσεις μπορώ να βάλω και τ5)φοβάμαι ότι και πάλι δεν θα είναι επαρκείς ο φωτισμός....
Μπορώ να δοκιμάσω κάποιο άλλο είδος φωτισμού???Τα φώτα σας!
Όσο περισσότερο το ύψος, τόσο μεγαλύτερη η απορρόφηση του φωτός, πράγματι. Απλά, δηλαδή, χρειάζεσαι περισσότερα w/lt. Γιατί δεν μας λες τα λίτρα και τον φωτισμό σου (πόσα w, ανακλαστήρες και ποιες λάμπες), καθώς και τί είδους φυτεμένο (low tech κλπ) έχεις αποφασίσει για να εκτιμήσουμε αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-13, 15:50
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Το ενυδρείο είναι περίπου 400 λίτρα 118(μηκος)χ68(ύψος)χ50(πλάτος).
Από φωτισμό έχει 6 τ8 3gro lux και 3daylight αλλά μπορώ να προσαρμόσω στο καπάκι ακόμα 2 λάμπες.Μπορώ ακόμα να τα μετατρέψω σε τ5.
Από co2 2κιλη μπουκάλα...
Θα πάω σε κάτι μέτριας δυσκολίας απλά ρωτάω να μάθω αν υπάρχει εναλλακτικός τρόπος φωτισμού(όχι φθορισμού)κάτι σε metal halider αν δεν κάνω λάθος....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο περισσότερο το ύψος, τόσο μεγαλύτερη η απορρόφηση του φωτός, πράγματι. Απλά, δηλαδή, χρειάζεσαι περισσότερα w/lt. Γιατί δεν μας λες τα λίτρα και τον φωτισμό σου (πόσα w, ανακλαστήρες και ποιες λάμπες), καθώς και τί είδους φυτεμένο (low tech κλπ) έχεις αποφασίσει για να εκτιμήσουμε αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι;
σκέφτομαι για κάτι τέτοιο Kit Sylvania HPS 400W http://www.organic-growshop.gr/%CE%A...ypage.tpl.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanlee : 15-12-13 στις 15:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-13, 16:28
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
σκέφτομαι για κάτι τέτοιο Kit Sylvania HPS 400W http://www.organic-growshop.gr/%CE%A...ypage.tpl.html
Υπερβολικό για την περίπτωσή σου, άσε που για να το φωτίσεις όλο θα απαιτείται ή να βάλεις πολλά τέτοια ή να έχεις ένα αλλά πολύ ψηλά, οπότε το περισσότερο φως θα πάει χαμένο.

Πόσα w είναι οι φθορισμού που έχεις;
Η μετατροπή σε T5 δεν είναι κακή ιδέα.

Οι λάμπες metal halide έχουν πολύ μεγάλη κατανάλωση & εκπομπή θερμότητας, κάτι που είναι ευεργετικό στα θερμοκήπια, αλλά όχι στα ενυδρεία. Επίσης, το φως τους, αν και αναδεικνύει τα χρώματα, ευνοεί τις άλγες. Αν θέλεις κάτι κορυφαίο, πήγαινε σε grow lights με led, αλλά θα χρειαστεί να συμπληρώσεις λίγο την πράσινη απόχρωση για να μην σου παραμορφώνονται πολύ τα χρώματα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-13, 16:56
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Αυτό το ύψος είναι απαγορευτικό για φυτεμένο (υψηλών ή και μεσαίων) απαιτησέων.

Με ενα προχειρο luxμετρο θα καταλαβεις οτι ενω 5cm κατω απο την επιφανεια εχεις 20000Lux στον βυθο δεν θα φτανουν ουτε 500. εκτος και εαν πεταξεις hqi αλλα θα εχεις μεγαλη καταναλωση.

Κατα καιρους εχουν γραφτει πολυ ομορφα αρθρα για τον φωτισμο κανε ενα search.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-13, 17:01
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...οπότε δεν το επιχειρώ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-13, 17:43
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το ύψος είναι απαγορευτικό για φυτεμένο (υψηλών ή και μεσαίων) απαιτησέων.

Με ενα προχειρο luxμετρο θα καταλαβεις οτι ενω 5cm κατω απο την επιφανεια εχεις 20000Lux στον βυθο δεν θα φτανουν ουτε 500. εκτος και εαν πεταξεις hqi αλλα θα εχεις μεγαλη καταναλωση.
Έχω διαφορετική άποψη. Κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο πρόβλημα που δίνει το πολύ μεγάλο βάθος στο φυτεμένο είναι οι σημαντικές δυσκολίες στο κλάδεμα, φύτεμα κλπ.
Ο φωτισμός δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, αν μελετηθεί σωστά. Σε αυτό το εξαιρετικό άρθρο φαίνεται ότι (για τις Τ8 ) αν πάμε από τα 25εκ. βάθος στα 70εκ. χάνουμε το 70% του φωτισμού (στο βυθό). Αυτό σημαίνει ότι, αν θέλουμε γρασίδια, πρέπει να έχουμε πολύ υψηλό φωτισμό. Αρκεί, λοιπόν, να τον επιλέξουμε!
Επειδή, όμως, τότε μπορεί να έχουμε υπερβολικό φωτισμό στην επιφάνεια, μπορούμε να τοποθετήσουμε το φωτιστικό ψηλότερα, ώστε να μην έχουμε μεγάλες μεταβολές.
Σημειώνω ότι τα LED έχουν, γενικά, πολύ καλύτερη διείσδυση από τις φθορισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-13, 18:15
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Φίλε μου αυτό το άρθρο διάβασα και είδα πως με metal halide μπορείς να φυτέψεις όχι μόνο 70εκ αλλά μέχρι 1500εκ ύψους.
Το φύτεμα και το κλάδεμα είναι διαδικαστικά προβλήματα το θέμα είναι αν πραγματικά θα έχει αποτέλεσμα ο φωτισμός μετάλλου....και αυτό που επισήμανες(το ότι αν το φωτιστικό τοποθετηθεί στο κατάλληλο ύψος) δεν θα έχει μεγάλες διακυμάνσεις ούτε υψηλές θερμοκρασίες!!!!
Από ότι διαβάζω σε μερικά άρθρα από ξένα φορουμ στην Ευρώπη και στην Αμερική το χρησιμοποιούν πάρα πολύ αυτό το είδος φωτισμού.
-------------------------
Να και ΗPS που το χρησιμοποιεί και ο Takashi http://www.aeroponic.gr/kit-fwtismou.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanlee : 15-12-13 στις 18:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-13, 18:25
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου αυτό το άρθρο διάβασα και είδα πως με metal halide μπορείς να φυτέψεις όχι μόνο 70εκ αλλά μέχρι 1500εκ ύψους.
Το φύτεμα και το κλάδεμα είναι διαδικαστικά προβλήματα το θέμα είναι αν πραγματικά θα έχει αποτέλεσμα ο φωτισμός μετάλλου....και αυτό που επισήμανες(το ότι αν το φωτιστικό τοποθετηθεί στο κατάλληλο ύψος) δεν θα έχει μεγάλες διακυμάνσεις ούτε υψηλές θερμοκρασίες!!!!
Από ότι διαβάζω σε μερικά άρθρα από ξένα φορουμ στην Ευρώπη και στην Αμερική το χρησιμοποιούν πάρα πολύ αυτό το είδος φωτισμού.
-------------------------
Να και ΗPS που το χρησιμοποιεί και ο Takashi http://www.aeroponic.gr/kit-fwtismou.html
Οπότε, εσύ αποφασίζεις. Πάντως, επιμένω, ότι τα LED είναι καλύτερη επιλογή και όχι υπερβολικά ακριβότερη. Αλλά, σίγουρα, θέλουν περισσότερο ψάξιμο από τις μετάλλου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-13, 21:19
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Επειδη εχουμε μια τρελα με το υψος στα ενυδρεια σχεδον ολοι μας εχουμε 65+ ποντους !Θα σου λεγα πως σε ενυδρειο πανω απο 65 ποντους θες πολυ μα πολυ φως!Το προβλημα που ειδαμε στα ποιο πολλα ενυδρεια χομπιστων εδω ειναι οτι πανω πανω τα φυτα πηγαιναν πολυ καλα και ειχαν και αλγες αλλα και περιπτωσεις που το πολυ φως εκαιγε τα φυλα και κατω δεν γινοταν τιποτα και τα φυτα χαναν τα κατω φυλα τους!
Υπαρχουν αρκετα φυτα ομορφα χαμηλων απαιτησεων που μπορεις και με το φως που χεις να το κανεις αρκετα ομορφο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-13, 01:02
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Με ΜΗ λαμπτήρες μπορεις να κάνεις οτι θες και με ακόμη μεγαλυτερο υψος δες αυτο που είχα κάποτε με ύψος 80 εκ. http://cich.forumchti.com/t1024-topic
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-13, 17:43
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε κάτι τέτοιο..http://www.leditnow.gr/led-provoleas...ign-mauro.html
(αν καταλήξω σ αυτά θα προσαρμοστούν 2 πάνω στο καπάκι)

ή κάτι τέτοιο http://www.aeroponic.gr/kit-fwtismou.html
που θα γίνει κρεμαστό 400watt...

Παρακαλώ τις γνώμες σας!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ΜΗ λαμπτήρες μπορεις να κάνεις οτι θες και με ακόμη μεγαλυτερο υψος δες αυτο που είχα κάποτε με ύψος 80 εκ. http://cich.forumchti.com/t1024-topic
Μαγικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω!!!!Τσιόνογλουscape!!!!
Θέλω πληροφορίες για το φωτισμό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanlee : 16-12-13 στις 17:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-12-13, 21:09
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε κάτι τέτοιο..http://www.leditnow.gr/led-provoleas...ign-mauro.html
(αν καταλήξω σ αυτά θα προσαρμοστούν 2 πάνω στο καπάκι)

ή κάτι τέτοιο http://www.aeroponic.gr/kit-fwtismou.html
που θα γίνει κρεμαστό 400watt...
Για φυτεμένο, από αυτά τα δύο, καλύτερα το δεύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-13, 21:21
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φυτεμένο, από αυτά τα δύο, καλύτερα το δεύτερο.
Και γω φίλε μου αυτό σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω αν θα με καλύψει όχι στα watt και στα lumnes αλλά στη διάχυση...από τι διάβασα έχει 120 μοίρες γωνία οπότε από ύψος 70 εκ περίπου θα πιάνει παντού!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-13, 09:39
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω φίλε μου αυτό σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω αν θα με καλύψει όχι στα watt και στα lumnes αλλά στη διάχυση...από τι διάβασα έχει 120 μοίρες γωνία οπότε από ύψος 70 εκ περίπου θα πιάνει παντού!!!!
Πρέπει να υπολογίσεις προσεκτικά το πόσο φως θα έχεις μέσα στο ενυδρείο, σε διάφορα βάθη. Δεν πρέπει να είναι υπερβολικός ούτε και ανεπαρκής σε κανένα ύψος της υδάτινης στήλης.
Τα 70 εκ. απόσταση από την επιφάνεια του νερού έχουν το σημαντικό πλεονέκτημα της περιορισμένης μεταβολής της φωτεινής έντασης μέσα στο νερό, αλλά το μειονέκτημα των απωλειών μέχρι να φτάσεις εκεί.
Αν έχεις 400w 70εκ πάνω από την επιφάνεια είναι, πολύ χονδρικά, σαν να έχεις μόλις 150W στα 5 εκ από την επιφάνεια, αλλά έχεις πολύ σταθερότερο φωτισμό εντός του νερού. Πιθανά, λοιπόν, να χρειαστείς περισσότερα από ένα φωτιστικά 400W λόγω ανεπαρκούς ποσότητας φωτισμού, και όχι μόνο λόγω διάχυσης. Τότε, όμως, θα γίνεις ο καλύτερος πελάτης της ΔΕΗ και δεν θα θέλεις επιπλέον θέρμανση στο δωμάτιο το χειμώνα!

Πολύ χονδρικά, χωρίς μελέτη, εγώ θα προτιμούσα 2 x 200άρια σε απόσταση 10-15εκ. Θα κοίταγα η διάχυση να καλύπτεται και θα ξέχναγα τα δύσκολα γρασίδια. Διαφορετικά, η λύση είναι κάτι σαν αυτό ή σοβαρή DIY κατασκευή με μονοχρωματικά LED ισχύος κατάλληλου μήκους κύματος.
Σημείωση: στα LED grow lights θα υπάρχει χρωματική παραμόρφωση. Μπορείς εύκολα να την διορθώσεις προσθέτωντας μερικά Led πράσινου και μπλε χρώματος. Αυτά μπορεί να είναι υποπολλαπλάσιας ισχύος. Π.χ. αν έχεις 100W Led grow light (που ισοδυναμούν με πολλαπλάσια W μετάλλου) μπορεί να χρειαστείς 15 W πράσινου και μπλε (το ανθρώπινο μάτι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στο πράσινο χρώμα). Εγώ θα πρόσθετα και κίτρινο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-13, 21:15
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Σήμερα επισκέφθηκα φίλο ηλεκτρολόγο και με διαφώτισε!!!!
Καταλήξαμε σε 2 χ 150βατ Osram hqi ts 6000k(έκαστος)και 27000lumen(έκαστος)
Μου είπε πως είχε ξανα κάνει κάτι παρόμοιο για φυτεμένο ενυδρείο και πως αν οι προβολείς μπούνε σε 10+ εκ απ την επιφάνεια δεν θα χω θέμα ούτε με θερμοκρασία ούτε με διάχυση!
Οπότε μάλλον καταλήγω,εκτός αν κάποιος πιο έμπειρος έχει να μου προτείνει κάτι άλλο....Κύριε Σταύρο τα ΦΩΤΑ σας!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-01-14, 16:27
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλα εκανεσ και πηγες σε δυο μικροτερα σωματα. Λογω μηκους κυριος. Ως μαξ για το καθε σωμα υπολογιζε τουσ 60 ποντους μηκος. Τωρα ειδα το θεμα, πως παει? Μια χαρα θασαι, και μενα κατι αναλογο με συμβουλεψε σε προσφατη συζητηση που ειχα μαζι υου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Νάνοι" στο ενυδρείο! Ποιο είναι το πρόβλημα; TinTin Αρχάριοι γλυκού νερού 35 21-09-12 22:23
Αυτό κι αν δεν είναι πρόβλημα.... drbig Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 5 27-06-10 16:52
Αλμα εις ύψος... ivdimentia Αρχάριοι γλυκού νερού 5 31-05-09 10:59
Σε τι ύψος να βάλω το ενυδρείο μου? xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 30 03-03-08 14:36
96Χ50Χύψος κανονικού ενυδρείου = πόσων περίπου λίτρων ενυδρείο? Pleco Αρχάριοι γλυκού νερού 6 10-12-07 08:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06751 seconds with 13 queries