Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-01-09, 18:21   #1
Τα ψαράκια ψώφησαν
chrizzz
Junior Member
Εγγραφή: 25-04-2008
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
chrizzz Ο χρήστης chrizzz δεν είναι συνδεδεμένος 07-01-09, 18:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Αγόρασα ενα μικρό ενυδρείο 30 λίτρων πριν από 15 ημέρες με 3 χρυσόψαρα. Πριν από 4 μέρες μου ψώφησε το ένα ψαράκι και την επόμενη το άλλο. Το ψαράκι που ζει έχει χάσει τη ενεργητικότητά του και την έχει πέσει σε μια γωνία του ενυδρείου, επίσης παρατήρησα δυο μαύρα στιγματα στο κεφάλι του και τα μάτια του νομίζω ότι πρασινίζουν λιγάκι. Πήγα στο pet-shop και μου είπαν να κάνω τεστ στο νερό. Αγόρασα το tetratest 5 σε 1 και έχω τις παρακάτω μετρήσεις:
NO3 μεταξύ 25 και 50
NO2 = 1mg/l
GH μεταξύ 3 και 6
KH = 15
Ph 6,8
Παρακαλώ βοηθήστε με
Εμφανίσεις: 4184
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-09, 18:36
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

Φιλε μου το λαθος ειναι οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο και γιαυτο το λογο μαλλον εχεις αυτες τις απωλιες.
Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι πολυ συχνες αλλαγες νερου ( 50% περιπου ) για να κατεβασεις το ΝΟ2 και την αμμονια που εχεις.
Προετημαζε καθε φορα το νερο σου σε μια λεκανη μαζι με την αναλογη δοση αντιχλωριου και μετα να προσθετεις το νερο στο ενυδρειο σου.
Ταυτοχρωνα ψαξε για καποιον με ετοιμο στρωμενο ενυδρειο στην περιοχη σου να σε βοηθησει να μπολιασεις το φιλτρο σου. Εαν δεν βρησκεις καποιον με μπολι τοτε καλυτερα πηγαινε το ψαρακι πισω στο πετσοπ μεχρι να στρωθει το φιλτρο σου.

Φιλικα
Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-09, 18:38
ΚΩΣΤΑΣ1234
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

exeis poli vlavero nero gia ta psaria sou i times einai poli ipsiles
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-09, 18:50
chrizzz Ο χρήστης chrizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2008
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saxo_29 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου το λαθος ειναι οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο και γιαυτο το λογο μαλλον εχεις αυτες τις απωλιες.
Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι πολυ συχνες αλλαγες νερου ( 50% περιπου ) για να κατεβασεις το ΝΟ2 και την αμμονια που εχεις.
Προετημαζε καθε φορα το νερο σου σε μια λεκανη μαζι με την αναλογη δοση αντιχλωριου και μετα να προσθετεις το νερο στο ενυδρειο σου.
Ταυτοχρωνα ψαξε για καποιον με ετοιμο στρωμενο ενυδρειο στην περιοχη σου να σε βοηθησει να μπολιασεις το φιλτρο σου. Εαν δεν βρησκεις καποιον με μπολι τοτε καλυτερα πηγαινε το ψαρακι πισω στο πετσοπ μεχρι να στρωθει το φιλτρο σου.

Φιλικα
Κωστας
Κωστα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου, όταν λες συχνές αλλαγές νερού τι εννοείς (κάθε μέρα κάθε 2 μέρες) και η προετοιμασία του νερού με το αντιχλώριο πόσο χρόνο διαρκεί;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-09, 19:08
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

φιλε μου εαν γινετε κανε και δυο φορες την ημερα αλλαγες. Με τετοιες τιμες δεν υπαρχει πιθανοτητα να ζησει το ψαρακι ,,οποτε οσες περισοτερες αλλαγες κανεις τοσο καλυτερα.
Ξεκινα με μια αλλαγη 50% και μετα απο εκει και περα κανε αλλαγες της ταξης των 30% εαν μπορεις δυο φορες την ημερα.

Ο χρονος που χρειασετε η αλλαγη καθως και η προετημασια του νερο για τα λιτρα σου ειναι μηδαμενη.

Αντλησε το νερο που ειναι να αλλαξεις ( πες το 30%) σε εναν κουβα.

Το πετας και βαζεις στον κουβα νερο απο την βριση προσθετεις αντιχλωριο.
ανακατεψε το με το χερι σου λιγο,, και ξαναγεμησε το ενυδρειο σου.

Οταν προσθετεις το καινουργιο νερο, καλο ειναι να το κανεις με καποια αντλια η ο ποιο απλως τροπος ειναι μια σωληνα και αναροφηση ( βαζουμε τον κουβα ποιο ψιλα και ρουφαμε. Μολις αρχισει να τρεχει το νερο μεσα απο την σωλινα τοτε το αφηνουμε να τρεξει στο ενυδρειο μας προσεχωντας να κατεφθηνουμε την ροι του νερο προς ενα απο τα τζαμια του ενυδρειου.

Πολυ απλη και γρηγορη διαδικασια
-------------------------
Να ρωτησω και κατι ,, φιλτρο εχεις στο ενυδρειο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη saxo_29 : 07-01-09 στις 19:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-09, 19:23
chrizzz Ο χρήστης chrizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2008
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

φίλτρο έχω 200l/h.Όταν πήρα το ενυδρείο μου έδωσαν και μια κάψουλα με βακτήρια,ετοίμασα και το νερό όπως μου είπαν,το άφησα να στρώσει για 3 ημερες πρίν να βάλω τα ψαράκια μέσα αλλά φαίνεται δεν ήταν αρκετό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-09, 19:25
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrizzz Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Αγόρασα ενα μικρό ενυδρείο 30 λίτρων πριν από 15 ημέρες με 3 χρυσόψαρα. Πριν από 4 μέρες μου ψώφησε το ένα ψαράκι και την επόμενη το άλλο. Το ψαράκι που ζει έχει χάσει τη ενεργητικότητά του και την έχει πέσει σε μια γωνία του ενυδρείου, επίσης παρατήρησα δυο μαύρα στιγματα στο κεφάλι του και τα μάτια του νομίζω ότι πρασινίζουν λιγάκι. Πήγα στο pet-shop και μου είπαν να κάνω τεστ στο νερό. Αγόρασα το tetratest 5 σε 1 και έχω τις παρακάτω μετρήσεις:
NO3 μεταξύ 25 και 50
NO2 = 1mg/l
GH μεταξύ 3 και 6
KH = 15
Ph 6,8
Παρακαλώ βοηθήστε με
Καλησπέρα και καλώς ήρθες..

Ένα τέτοιο ποστ θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει υπόμνημα, καθώς είναι πολλές οι φορές που γράφονται και ξαναγράφονται πράγματα, και πράγματι, εδώ φαίνεται πού μπορεί να καταλήξει το να βάζουμε ψάρια σε ενυδρεία μικρότερα από αυτά που απαιτούνται, ή να βάζουμε ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο..

Χρήστο (υποθέτω έτσι σε λένε, ε?), δυστυχώς οι θάνατοι ήταν (αργά ή γρήγορα) αναμενόμενοι..

Δεν υπάρχει λόγος για κριτική, ή ο,τιδήποτε τέτοιο.. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ξεκινήσεις διάβασμα, εδώ, στο φόρουμ, και στο www.tsamisaquarium.gr.

Πρώτα απ'όλα, διάβασε για το στρώσιμο του ενυδρείου και για τον κύκλο του αζώτου.. Το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο, οπότε τα ψάρια ζουν σε τοξικές συνθήκες.. Δες εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters3.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4361
Διαβάζοντας, θα καταλάβεις ότι η ύπαρξη νιτρωδών (ΝΟ2) στο ενυδρείο, και πιθανότατα και αμμωνίας (που δεν την μετράνε τα στικ, θέλεις υγρό τεστ) είναι πολύ βλαβερή για τα ψάρια..

Σε τέτοιες περιπτώσεις (άστρωτων ενυδρείων) πρέπει να κάνουμε πολύ συχνές αλλαγές νερού, κάθε 1-2 μέρες.. Όχι πάνω από 40%, καθώς μπορεί να αλλάξουν απότομα οι παράμετροι του νερού (μεταξύ αυτών και η θερμοκρασία), με δυσάρεστες συνέπειες για τα ψάρια..

Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να βρεις κάποιο φίλο με ενυδρείο από τον οποίο να πάρεις "μπόλι", για να επιταχύνεις το στρώσιμο του ενυδρείου σου..

Εν γένει, αλλαγές νερού κάνουμε 30% εβδομαδιαία.. Πάντα φροντίζουμε το νερό να είναι όσο το δυνατόν στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.. Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις την προετοιμασία χωριστά (χωριστά κάνουμε την προετοιμασία όταν "πειράζουμε" τις παραμέτρους του νερού, κάτι που δε σε απασχολεί στην παρούσα φάση), μπορείς να ρίχνεις την απαραίτητη ποσότητα αντιχλωρίου κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο..

Όπως και να'χει όμως, ακόμη και στρωμένο να είναι το ενυδρείο σου, είναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει χρυσόψαρα.. Ούτε καν ένα δε χωράει.. Διάβασε εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm
Το κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται τουλάχιστον 50-60 λίτρα!

Είτε λοιπόν θα πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο, ή να το επιστρέψεις, και να βάλεις στο ενυδρείο σου κάτι άλλο.. Για τα συγκεκριμένα λίτρα, μπορείς να βάλεις ένα μονομάχο, ή μερικές γαρίδες..

Τέλος, τα στικς που πήρες για να κάνεις μετρήσεις, είναι οκ γενικά για "γρήγορους ελέγχους", αλλά εν γένει δεν είναι αξιόπιστα.. Χαρακτηριστικά, σου αναφέρω ότι στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας, η ανθρακική σκληρότητα ΚΗ είναι μικρότερη από την ολική GH.. Το τεστ σου δίνει το ανάποδο, και αυτό είναι μία ένδειξη ότι κάτι δε μετράται σωστά.. Αντίστοιχα, το pH είναι πολύ μικρό για τη δεδομένη ΚΗ που έχεις (υπάρχει μια αλληλεπίδραση μεταξύ αυτών των δύο, υψηλό KH σημαίνει και υψηλό pH).. Θα πρέπει λοιπόν να προμηθευτείς υγρά τεστ, τουλάχιστον για ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3..

Καλό διάβασμα και καλή συνέχεια..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-09, 19:27
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

σου χω στειλει και πμ. αυτη η καψουλα ειναι enzyme δεν ειναι βακτηρια. Κανε αμεσως αλλαγη το 50% εαν ειναι να σωσεις το καιμενο το ψαρακι και κανε μετρηση . Τι τιμες εχεις μετα την αλλαγη;

Στην παρουσα φαση πιστευω οτι τον φιλο τον ενδιαφερει να σωσει το ψαρακι και μετα βλεπει για αγορα αλλου ενυδρειου κλπ.
Πιστευω οτι με τις υπαρχουσες τιμες, αλλαγη 50% ειναι απαρετιτη καθως και αλλαγες 20-30% μια με δυο φορες την ημερα μεχρι να συνελθει το ψαρακι, και μετα προχωραμε στα υπολοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-09, 19:28
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
exeis poli vlavero nero gia ta psaria sou i times einai poli ipsiles
1. Σε παρακαλώ να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, είναι στους κανονισμούς του φόρουμ..

2. Επίσης, να εξηγείς τι ακριβώς εννοείς, ποια τιμή είναι υψηλή και γιατί?

Πάντα φιλικά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-01-09, 21:01
chrizzz Ο χρήστης chrizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2008
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας.
¶λλαξα λοιπόν το 50% του νερού και έχω τις παρακάτω τιμές:
NO3=10
NO2=0
GH=4
KH=0
PH =6
Το ψαράκι σαν να πήρε λίγο θάρος το καημένο και αύριο θα ξαναμετρήσω τις τιμές και θα πράξω αναλόγως.
Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-09, 21:16
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrizzz Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας.
¶λλαξα λοιπόν το 50% του νερού και έχω τις παρακάτω τιμές:
NO3=10
NO2=0
GH=4
KH=0
PH =6
Το ψαράκι σαν να πήρε λίγο θάρος το καημένο και αύριο θα ξαναμετρήσω τις τιμές και θα πράξω αναλόγως.
Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή
Χρήστος
Πως γινεται να εχεις τοσο χαμηλες τιμες εκτος αν χρησημοποιεις α/ο.
Μηπως δεν μετρας καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-09, 21:27
chrizzz Ο χρήστης chrizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2008
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Να σου πω την αλήθεια δεν θα έπαιρνα και όρκο πρώτη φορά σήμερα το χρησιμοποιώ
Το α/ο τι είναι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-01-09, 21:55
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

αντιστρωφη οσμοση σε 30λιτρα,,χλωμο το βλεπω το PH ειναι οντως χαμιλο αλλα δεν ξερω τι PH μπορει να βγαζει το δικτυο υδρευσης στην Φλωρινα. Ισως καποιος απο εκει μπορει να μας πει;

Χρηστο να σαι ρωτησω τι γραφει το μπουκαλι με το αντιχλωριο ( μαρκα);

φιλικα
Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-09, 22:32
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Στην Φλώρινα το νερό είναι αρκετά μαλακό. Βέβαια δεν αποκλείουμε να έχουν γίνει λίγο λάθος στις μετρήσεις.
Κάποιο μέλος είχε και δίσκους σε νερό δικτύου...αλλά δεν θυμάμαι ποιός...Ίσως απαντήσει αν δεί το post.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-09, 23:04
chrizzz Ο χρήστης chrizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2008
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

το αντιχλώριο είναι aquasafe της tetra
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-09, 23:26
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

Με το aquasafe βαζουμε 5ml ανα 10λιτρα νερο. Αλλα και λιγο περισοσσοτερο να πεσει δεν θα επιριαζε το νερο σε τετοιο βαθμο. Μαλον το νερο απο το δικτυο ειναι πολυ μαλακο.
Αυτο ομως δεν νομιζω οτι ευθυνετε για την κατασταση του ψαριου
μιας και τα χρυσοψαρα θελουν τα εξης

pH: 6.0 - 8.0


Temperature: 1C - 40C


Hardness: 5 - 20 dH

οποτε ειναι μεσα στα πλαισια.


Αλλαγες Χρηστο,,οπως ειπαμε!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-09, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

pH Φλωρινας 6

Η ενημερωση ηταν μια προσφορα της μεταφορικης "Μετακομισεις ο Μητσος".
(γαι τους δισκαδες)

ΥΓ παρ'αυτα οι μετρησεις ειναι πιθανον λαθος, (kH 15 ειναι εκτος πραγματικοτητας εκει)

ΥΓ2 στους 40 θελει λιγο αλατακι παραπανω η σουπα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-01-09, 01:03
Το avatar του χρήστη clarck
clarck Ο χρήστης clarck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Να πω σφηνα οτι αυτη η ιστορια με τα χρυσοψαρα ειναι ακρως ενοχλητικη...

Τα μαγαζια τα δινουν σε σπιρτοκουτα και οποιος δεν ξερει (ολοι εμεις δλδ, προσοχη, εμεις, οχι εσεις που ξερετε...) νομιζουμε οτι ειναι ολα οκ...

Τραγικο.

Συγχωρεστε με για την σφηνα
__________________
Στέφανος
www.infinityphoto.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-09, 15:50
chrizzz Ο χρήστης chrizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2008
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Πήγα σήμερα στο pet shop μου έδωσαν μια κάψουλα με βακτήρια και μου είπαν να τη βάλω μεσα στο φίλτρο να μην αλλάξω νερό και αύριο το βράδυ μα κάνω μετρήσεις στο νερό. Επίσης μου είπαν να ρίξω και μια κουταλιά αλάτι (από αυτό που τρώμε). Θα ήθελα και τη δική σας τη γνώμη
Το ψαράκι σήμερα είναι καλύτερα σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-01-09, 16:26
ΚΩΣΤΑΣ1234
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

οκ χοντρουλι εχεις δικιο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-01-09, 16:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

1. Το να μήν αλλάξεις νερό, δε μπορώ να καταλάβω ποια λογική έχει..

2. Οι απόψεις για τις "κάψουλες" και τα άλλα σκευάσματα και "ζουμιά" του εμπορίου με τα βακτηρίδια που (υποτίθεται) ότι επιταχύνουν το στρώσιμο διίστανται.. ¶λλοι λένε ότι βοηθάνε το στρώσιμο και άλλοι ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα.. Κακό δε θα κάνει, βάλτην, αλλά δεν είναι και εγγυημένο το ότι θα στρωθεί το ενυδρείο σου, όπως λέει ο κατασκευαστής.. Ο πλέον σίγουρος τρόπος, είναι να πάρεις μπόλι από κάποιο συγχομπίστα στην περιοχή σου..

3. Αλάτι από το κλασσικό που χρησιμοποιείς στο φαγητό να μή βάλεις.. Για ενυδρεία χρησιμοποιούμε είτε το χοντρό αλάτι, το μαγειρικό, το μή ιωδιούχο, είτε, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, απλό ενυδρειακό, που στην τελική δεν είναι και ακριβό..

Τώρα, για το αν θα πρέπει ή όχι να ρίξεις αλάτι, ή να κάνεις ο,τιδήποτε άλλο για να σώσεις το ψαράκι σου αν δεν είναι καλά, είναι καλύτερα να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα στις "ασθένειες γλυκού νερού", συμπληρώνοντας και την αντίστοιχη φόρμα, και ανεβάζοντας και κάποια φωτογραφία, να το δούμε..

Στο έγραψα όμως και παραπάνω, ακόμη και αν είναι άρρωστο τώρα και το σώσεις, σύντομα θα ξαναέχεις πρόβλημα, λόγω μεγέθους ενυδρείου, στα ξαναέγραψα και παραπάνω..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-01-09, 21:49
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrizzz Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα σήμερα στο pet shop μου έδωσαν μια κάψουλα με βακτήρια και μου είπαν να τη βάλω μεσα στο φίλτρο να μην αλλάξω νερό και αύριο το βράδυ μα κάνω μετρήσεις στο νερό. Επίσης μου είπαν να ρίξω και μια κουταλιά αλάτι (από αυτό που τρώμε). Θα ήθελα και τη δική σας τη γνώμη
Το ψαράκι σήμερα είναι καλύτερα σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες
Θα επιμείνω και εγώ σε αυτά που λέει ο saxo_29.
Από την ώρα που έχεις ψαράκι μέσα σε άστρωτο ενυδρείο θα πρέπει να του κάνεις συχνές αλλαγές νερού.
Αλλιώς να το βγάλεις και να το δώσεις το πίσω μέχρι να στρώσει.
Βασανίζεται όσο και να μην έχει φωνή να στο πει.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-01-09, 23:04
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

1.Καλα τα λέτε αλλα το μπόλι τι είναι?

2.Εμενα το ενυδρειο ειναι τελεια στρωμενο τωρα(απο τιμές)και σημερα πχ αλαξα 15% του νερου και καθαρισα πολυ καλα το φιλτρο , επλυνα το μπλέ σφουγκαρι , επλυνα τον ανθρακα και τα λιγα μακαρονια που εχω μεσα αλλα είδα που λέτε να στρωσει το φιλτρο , μηπως δεν πρεπει να το πλενω τόσο καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-01-09, 23:07
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

σορρυ αλλα σε 1 μερα φιλτρο δεν στρωνει... πως επλεινες τα υλικα?
διαβασες τα λινκς τοθ χοντρου για τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο??
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...81&postcount=7

αντιχλωριο βαζεις πιστευω...

μπολι ειναι η "βρομια" απο στρωμενο φιλτρο, ενα μερος της βιολογιας του δλδ...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-01-10, 22:15
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Το νερό στην πόλη της Φλώρινας είναι μαλακό...

κάνε ότι σου λένε τα παιδιά εδώ και εγώ θα σου προτίνω μικρές και καθημερινές αλλαγές νερού (μην ξεχνάς το αντιχλώριο). Αυτό με το αλάτι και τις καψουλες δεν χρειάζεασαι τίποτα από αυτά!!! Τάιζε μια καλή τροφή από λίγο και άσε τα ψάρια νυστικά μια μέρα την εβδομάδα. Σε λίγες μέρες θα δεις τρομερή διαφορά στα ψάρια... Τι θερμοκρασία νερού έχεις???

Περιμένουμε νέα σου!!!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-10, 22:20
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

και βγαλε τον ανθρακα...ανθρακα βαζουμε μονο αν εχει προηγηθει θεραπεια..καλη συνεχεια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-10, 22:44
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Και πάρτε γυαλιά και οι 2 σας γιατί το thread είναι απο τον Ιανούριο του 2009 !!!

ΥΓ Στραβές αγαπούλες μου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-01-10, 22:46
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάρτε γυαλιά και οι 2 σας γιατί το thread είναι απο τον Ιανούριο του 2009 !!!

ΥΓ Στραβές αγαπούλες μου
..
ναι αλλα μπορει να τον εχει ακομα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-01-10, 23:08
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Βρε τι σου κάνει η αλλαγή του χρόνου

είπα και γω να βοηθήσω τον πατριώτη
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψόφια ψαράκια ... Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-09-07 10:19
10 μικρά ψαράκια!... memy Κιχλίδες Κ. Αμερικής 6 09-10-06 21:14
ζωντανά ψαράκια .. πακέτο !! Lsourtzo Γλυκό νερό - Γενικά 10 11-11-05 07:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10396 seconds with 13 queries