Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-06, 01:44
Το avatar του χρήστη kolasmenos
kolasmenos Ο χρήστης kolasmenos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Περιοχή: Ηράκλειο-Πειραιάς
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Γειά σας!!!

Ασχολούμαι πολύ λίγο καίρο με το αντικείμενο.
Έχω 2 ενυδρεία!
Το ένα 100λ από τα carrefour και το άλλο 40λ από ένα ξέδερφο !

Στο μεγάλο χρησιμοποιώ το φίλτρο που είχε ήδη μέσα και έχω αγοράσει 1 ακόμα εσωτερικό της RESUN, το sp3800L (25w, 2000L/H).
Υλικά φιλτραρίσματος: 1 μπλε σφουγγάρι, υαλοβάμβακας, κάτι μαύρες πλαστικές σφαίρες (υπήρχαν μέσα στο καινούριο φίλτρο) και γαιόλυθους της Wave (glax stone).Υπάρχει και μία αεραντλία!

Το ενυδρείο είναι στολισμένο με 2 μεγάλες πέτρες βουνού (με τρύπες στη μέση), 3 πλαστικά φυτά, 1 πύλινο, άμμος και βότσαλα θαλάσσης.

Κάτοικοι του ειναι 1 αστακος 8cm (με κομμένες δαγκάνες, έχει φάει 1 αστακό και 3 ψαράκια ως τώρα και μου είπαν να του τις κόψω) ,1 gallaher 15cm, 2 red bellied pacu 6cm, 1 γατοψαρο 10cm, 1 lambeo μαυρο με κοκκινη ουρα, 1 μαχαιρόψαρο κλόουν 12cm και ενα γλύφτη 3cm.

Το μικρό ενυδρείο 40λ έχει μόνο 1 παλιό φίλτρο με υαλοβάμβακα και δεν είναι στολισμένο. Επίσης ειναι ραγισμένο όμως δεν στάζει! Εκεί έχω 1 Κόι 10cm και 1 χρυσόψαρο 10cm.

Ο Συνδιασμός των ψαριών είναι άθλιος απότι καταλαβαίνω...
Ακόμα και τα λίτρα.Τα ψαράκια δεν θέλω να τα δόσω και σκέφτομαι να φτιάξω ένα αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο.
Πείτε μου τη γνώμη σας, και πως θα μπορούσα να κανω τα ψαράκια να ζήσουν καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-06, 02:21
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Κολασμένε!Να σε καλοσωρίσω στην παρέα μας και να σου πώ τη γνώμη μου για τα ενυδρεία σου....
Συγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά τα λίτρα σου είναι απελπιστικά λίγα εως μηδαμινά για τα ψάρια που φιλοξενείς μέσα.
α)Τα 100 λίτρα δέ κάνουν ούτε για το Γκάλαχερ μόνο του ο οποίος θέλει τουλάχιστον 400-500 λίτρα μόνος του,καθώς επίσης και το μαχαιρόψαρο αλλά και τα Πάκου.Αυτά τα ψάρια γίνονται τέρατα και θέλουν χιλιάδες λίτρα για να τα έχεις μαζί,κάτι που πάλι δέ θα ήταν σωστό γιατί αυτά τα ψάρια δέ πολυταιριάζουν μεταξύ τους.Ο αστακός από την άλλη λίγο τουρίστας εκεί μέσα,και στριμωγμένος...Οι πέτρες τώρα και η άμμος άν είναι από ελληνικά εδάφη τότε πιθανότατα είναι ασβεστιλιθικά και δέ κάνουν για τα ψάρια σου.
β)Για τα 40 λίτρα θα σου συνηστούσα να αφήσεις μόνο του το χρυσόψαρο,καθώς τόσο είναι η αναλογία για αυτό το ψάρι στα 40 λίτρα,και το κόϊ από την άλλη εκτός του ότι θέλει κι αυτό πολλά πολλά λίτρα γιατί μεγαλώνει εξίσου πολύ,δέν συνηθήζεται σε ενυδρείο καθώς είναι ψάρι που το παίρνουν συνήθως για λιμνούλες στις οποίες είναι και περισσότερο ευτυχισμένο.

Φίλε μου αυτά απο μένα,αν ξέχασα κάτι θα συμπληρώσω αργότερα.
Ελπίζω να μή πάρεις κατάκαρδα αυτά που σου λέω,καθώς είναι για το καλό σου....εξάλλου θα στα πούν και άλλοι πιό έμπειροι,και θα σου πούν και άλλα που εγώ να μήν ξέρω ή να έχω παραλείψει....
Καλή σου συνέχεια και λάβε υπ'όψην σου συτά που σου είπα για να λάβεις μέτρα πρίν αρχίσουν τα προβλήματα στα ενυδρεία σου....
Καλή σου Νύχτα....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-06, 08:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos

Κάτοικοι του ειναι 1 αστακος 8cm (με κομμένες δαγκάνες, έχει φάει 1 αστακό και 3 ψαράκια ως τώρα και μου είπαν να του τις κόψω) .

Και αν δηλαδη σου ελεγαν να κοψεις τιποτε αλλο θα το εκοβες?
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΑΞΗ ΧΟΜΠΙΣΤΑ?
ΕΛΕΟΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-06, 09:09
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues

Και αν δηλαδη σου ελεγαν να κοψεις τιποτε αλλο θα το εκοβες?
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΑΞΗ ΧΟΜΠΙΣΤΑ?
ΕΛΕΟΣ.
Σε ένα άλλο θέμα το είχα αναφέρει ότι είναι και ΠΡΑΞΗ-ΛΥΣΗ ΜΑΓΑΖΙΟΥ !

Κολασμένε καλώς ήλθες.
Θα βρεις αρκετούς αντίθετους εδώ με τις επιλογές που έχεις κάνει
Όταν διαβάσεις κάποια πράγματα για το χόμπι θα δεις ότι δεν έχουν άδικο.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-06, 09:17
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Υπάρχει και μία αεραντλία!
Δεν είναι απαραίτητη για τα ψάρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Το ενυδρείο είναι στολισμένο με 2 μεγάλες πέτρες βουνού (με τρύπες στη μέση), 3 πλαστικά φυτά, 1 πύλινο, άμμος και βότσαλα θαλάσσης.
Για τα ψάρια που έχεις δεν κάνουν. Είναι ασβεστολιθικά και ανεβάζουν πολύ τις σκληρότητες, εκτός και αν θέλεις να βάλεις κιχλίδες των λιμνών τις Αφρικής ή ζωοτόκα. Αλλιώς πρέπει να τα βγάλεις από το ενυδρείο σου και να βάλεις τα ανάλογα ουδέτερα πετρώματα και χαλαζιακή άμμο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Κάτοικοι του ειναι 1 αστακος 8cm (με κομμένες δαγκάνες, έχει φάει 1 αστακό και 3 ψαράκια ως τώρα και μου είπαν να του τις κόψω) ,1 gallaher 15cm, 2 red bellied pacu 6cm, 1 γατοψαρο 10cm, 1 lambeo μαυρο με κοκκινη ουρα, 1 μαχαιρόψαρο κλόουν 12cm και ενα γλύφτη 3cm.
Ο συνδυασμός είναι πέρα για πέρα παράταιρος, αλλά και τα ψάρια πάρα πολλά για τα λίτρα σου. Όσο για τον αστακό, ήταν απαράδεκτο αυτό που σου είπαν να κάνεις και κακώς το έκανες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Το μικρό ενυδρείο 40λ έχει μόνο 1 παλιό φίλτρο με υαλοβάμβακα και δεν είναι στολισμένο. Επίσης ειναι ραγισμένο όμως δεν στάζει! Εκεί έχω 1 Κόι 10cm και 1 χρυσόψαρο 10cm.
Κράτα μόνο το χρυσόψαρο και πρόσεχε το ράγισμα γιατί σε βλέπω να πλυμμηρίζεις αργά ή γρήγορα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Ο Συνδιασμός των ψαριών είναι άθλιος απότι καταλαβαίνω...
Ακόμα και τα λίτρα.Τα ψαράκια δεν θέλω να τα δόσω και σκέφτομαι να φτιάξω ένα αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο.
Πείτε μου τη γνώμη σας, και πως θα μπορούσα να κανω τα ψαράκια να ζήσουν καλύτερα.
Για το συνδυασμό, τα είπαμε. Ακόμα και μεγαλύτερο ενυδρείο να φτιάξεις, δεν μπορείς να κρατήσεις όλα τα ψάρια που έχεις. Θα πρέπει να δώσεις τα περισσότερα και να επιλέξεις προσεκτικά τους κατοίκους του ενυδρείου σου. Μόνο έτσι θα προσφέρεις στα ψαράκια καλύτερες συνθήκες!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 06-10-06 στις 09:25
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-06, 11:03
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Ασχολούμαι πολύ λίγο καίρο με το αντικείμενο.
Έχω 2 ενυδρεία!
Το ένα 100λ από τα carrefour και το άλλο 40λ από ένα ξέδερφο !

Στο μεγάλο χρησιμοποιώ το φίλτρο που είχε ήδη μέσα και έχω αγοράσει 1 ακόμα εσωτερικό της RESUN, το sp3800L (25w, 2000L/H).
δεν ειναι πολλα 2000l/h σε 100 λιτρα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-06, 13:08
Το avatar του χρήστη kolasmenos
kolasmenos Ο χρήστης kolasmenos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Περιοχή: Ηράκλειο-Πειραιάς
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues

Και αν δηλαδη σου ελεγαν να κοψεις τιποτε αλλο θα το εκοβες?

Ελπίζω να ξέρεις οτι κάποιος προσβάλεται πολυ εύκολα με το γραπτό λόγο.
Ξέρω ότι έχω κάνει αρκετά λάθη άλλα αυτο δεν σημαίνει πως θα πρεπε να μου μιλάς με αυτόν τον τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-06, 13:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μιλάω εκ μέρους του αστακού, που ειναι πολυ στεναχωρημενος.


Αν νομιζεις οτι αυτο που θελω ειναι να παρεξηγηθεις, τοτε απλα κάνεις λάθος.
Οτι αυτό που έκανες είναι χοντρό όμως παραμένει..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-06, 13:18
Το avatar του χρήστη kolasmenos
kolasmenos Ο χρήστης kolasmenos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Περιοχή: Ηράκλειο-Πειραιάς
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλό είναι να μην γινει κάποια παρεξήγηση!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Για τα ψάρια που έχεις δεν κάνουν. Είναι ασβεστολιθικά και ανεβάζουν πολύ τις σκληρότητες, εκτός και αν θέλεις να βάλεις κιχλίδες των λιμνών τις Αφρικής ή ζωοτόκα. Αλλιώς πρέπει να τα βγάλεις από το ενυδρείο σου και να βάλεις τα ανάλογα ουδέτερα πετρώματα και χαλαζιακή άμμο.
Που μπορώ να βρώ ουδέτερα πετρώματα και χαλαζιακή άμμο?

Τα ψάρια που εχω μπορούν να ζήσουν μαζί? Σε κανένα 2μήνο σκεύτομαι να ξεκινήσω την κατασκευή ενός 2μετρου η 3μετρου ενυδρείου ανάλογα και με τα διαθέσιμα χρήματα. Ως τότε μπορούν να μεινουν τα ψάρια στο υπάρχον ενυδρείο? Επίσης το κοι που ειναι και το πρώτο μου ψαράκι μπορώ να το βάλω προς το παρόν σε πλαστική πισίνα για παιδάκια και αν ναι πόσα λίτρα χρειάζεται?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-06, 14:23
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Που μπορώ να βρώ ουδέτερα πετρώματα και χαλαζιακή άμμο?
Μονο σε καταστημα ενυδρειων....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-10-06, 17:01
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Σε κανένα 2μήνο σκεύτομαι να ξεκινήσω την κατασκευή ενός 2μετρου η 3μετρου ενυδρείου ανάλογα και με τα διαθέσιμα χρήματα.
κανε ενα προυπολογισμο πρωτα γιατι να ξερεις θελει πολλα!!!!!!!εκ πειρας.
οσο για το φιλτρο σου 2000l/h πιστευω ειναι παρα πολλα για 100 λιτρα ενυδρειο
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 06-10-06 στις 17:04
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-10-06, 19:20
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Τα ψάρια που εχω μπορούν να ζήσουν μαζί? Σε κανένα 2μήνο σκεύτομαι να ξεκινήσω την κατασκευή ενός 2μετρου η 3μετρου ενυδρείου ανάλογα και με τα διαθέσιμα χρήματα. Ως τότε μπορούν να μεινουν τα ψάρια στο υπάρχον ενυδρείο? Επίσης το κοι που ειναι και το πρώτο μου ψαράκι μπορώ να το βάλω προς το παρόν σε πλαστική πισίνα για παιδάκια και αν ναι πόσα λίτρα χρειάζεται?
Νομίζω ότι σου απάντησα. Για κοίτα στην πρώτη απάντηση που σου έδωσα σε αυτό το ποστ. Και 2μετρο ενυδρείο να φτιάξεις, θα πρέπει να αλλάξεις το συνδυασμό των ψαριών σου. Όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει από τώρα να αρχίσεις να δίνεις τα ήδη υπάρχοντα ψάρια.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-06, 11:07
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
....και δεν ειναι τοσο απλο το οτι εγινε εγινε.......
Γνώμη μου είναι, πως καλώς ή κακώς το ότι έκοψε τις δαγκάνες, έγινε και τελείωσε. Δεν μπορεί να γίνει τίποτα πλέον γι' αυτό. Εξάλλου όλοι γράψαμε ότι δεν έπρεπε να το κάνει, αλλά στην τελική δε θα του "πάρουμε και το κεφάλι". Ας προχωρήσουμε στα άλλα προβλήματα που απασχολούν το φίλο μας.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-10-06, 14:11
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

με κομμένες δαγκάνες, έχει φάει 1 αστακό και 3 ψαράκια ως τώρα και μου είπαν να του τις κόψω...????

Επίσης ειναι ραγισμένο όμως δεν στάζει...........??????????????

Ο Συνδιασμός των ψαριών είναι άθλιος απότι καταλαβαίνω.......η μονη σωστη κουβεντα που ειπες.......

εγω λεω να βαλεις και το χρυσοψαρο και το κοι στο αλλο μια που εχεις λιγα ψαρια και καλε μου φιλε πετα το το 40αρι η βαλε χελωνες........
τερμα τα "αστεια"...... κοιτα .....ψαξε μεσα εδω καλα ,αφου πεταξεις το σπασμενο ενυδρειο και διωξεις τα ζωντανα που ταλαιπωρεις, μετα ξαναψαξε διαβασε εστω τα βασικα.....ρωτα διαβασε ρωτα.......διαβασε ξαναρωτα και βαλε στο καλο ενυδρειο σου αυτο που μπορεις να φιλοξενησεις και να κανεις το χομπυ σου οσο πιο σωστα γινεται..........παντα φιλικα.......καλη συνεχεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 07-10-06 στις 14:20
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-06, 12:13
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Ελπίζω να ξέρεις οτι κάποιος προσβάλεται πολυ εύκολα με το γραπτό λόγο.
Ξέρω ότι έχω κάνει αρκετά λάθη άλλα αυτο δεν σημαίνει πως θα πρεπε να μου μιλάς με αυτόν τον τρόπο.
Κανείς δεν έχει λόγο να σου απαντήσει με σκοπό να σε προσβάλει.
Αν κάνεις μια γύρα στο forum, θα καταλάβεις ότι το σκεπτικό είναι το εξής: "να χαιρόμαστε το ενυδρείο μας, έχοντας ευχαριστημένα ψαράκια !!!"
Και για να είναι υγιή και ευχαριστημένα τα ψαράκια, πρέπει να υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις.
Αν κάποιος από εμάς κάνει κάποια λάθη, θα του το πούνε. Αν κάποιο από τα λάθη είναι χοντρό, πάλι θα του το πούνε. Απλά κάποιες φορές χωρίς.... ζαχαρίτσα, ώστε να ακουστεί πιο "γλυκό" !
Αυτό είναι όλο.
Αλλωστε ο λόγος που είμαστε εδω μέσα (οι όχι εμπειροι δηλαδή), είναι για να μαθαίνουμε κάποια πράγματα για να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στα ενυδρεία μας. Αν δεν μας τονίσουν τα λάθη μας, πως θα γίνει κάτι τέτοιο ?!!!
Μπήκες σε ένα χώρο, που έχει τη δυνατότητα να σε βοηθήσει πολύ στο να έχεις ένα όμορφο και υγιές ενυδρείο, όπως έχει κάνει σε πάρα πολλούς από μας.
Εκμεταλεύσου το !!!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-06, 12:31
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Κανείς δεν έχει λόγο να σου απαντήσει με σκοπό να σε προσβάλει......................................... ................................

πολυ σωστα μιλησε αντε στρωσου στη δουλεια και καλο κουραγιο......


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-06, 13:22
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παιδιά ηρεμία, απ' ότι ξέρω οι αστακοί ξαναβγάζουν δαγκάνες, πόδια και κεραίες, οπότε σελίγοκαιρό, ο αστακός θα είναι πάλι... ολόκληρος...!

Γενικά αυτό που σου έλεγα είναι να μη συμβουλεύεσαι εύκολα τους καταστηματάρχες, είναι καλύτερο να ψάχνεις στο forum και στο δίκτυο μόνος σου, για να έχεις και την ευθύνη των πράξεών σου...Καλή αρχή!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-10-06, 14:01
valblanis Ο χρήστης valblanis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Περιοχή: hrakleio krhths
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ta psaria sou einai para polla gia ta litra sou. kalutera na soseis ta pacu se kanenan filo sou giati einai poly asxeta ekei mesa.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γειά σε όλους Νίκος Δίσκοι 45 30-06-04 03:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08469 seconds with 13 queries