Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-06, 08:09
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Καλημέρα και καλώς σας βρίσκω!!!

Καλημέρα σε όλους!!

Συγχαρητήρια για το φανταστικό φόρουμ!!

Με τη σειρά μου κ εγώ έκανα την πρώτη μ επαφή με τον κόσμο του ενυδρείου...
τι εννοώ...πήγα κ αγόρασα ενυδρείο!!

Θέλω λοιπόν να ξεκινήσω κ να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

Όσον αφορά το στρώσιμο του ενυδρείου,σε ένα pet shop που πήγα για τα απαραίτητα,μου έδωσαν ζωντανά βακτηρίδια να βάλω στο ενυδρείο για το στρώσιμο...εγώ εδώ στη σελίδα διάβασα για το στρώσιμο με αμμωνία...τι να κάνω τελικά?Ποιόν τρόπο να προτιμήσω??Ή μήπως να τα συνδιάσω κ τα δύο αν γίνεται?

Επίσης,ενίσχυσα το βιολογικό φίλτρο του ενυδρείου που ήταν το μπλε σφουγγάρι με λίγο υαλοβάμβακα με ένα σακουλάκι με κεραμικό υλικό (αυτό το γνωστό μακαρόνι με την τρύπα στη μέση).

Τώρα,όσον αφορά τον πάτο του ενυδρείου,επειδή σκέφτομαι να μην βάλω πολλά φυτά,πήρα 3 σακιά άμμο ψιλή και 1 σακί λίγο πιό χοντρή να την ρίξω από πάνω...

Αφού λοιπόν ρίξω την άμμο,γεμίζω το ενυδρείο με νερό με το αντιχλώριο,ρίχνω μέσα τα βακτηρίδια κάθε μέρα ή την αμμωνία???

Επίσης,κάτι ακόμα τελευταίο...
Το ενυδρείο είναι ένα 94 λίτρα από Carefour.Ο κυκλοφοριτής νερού παίρνει το νερό από κάτω,εκεί που είναι κ οι βεντούζες,αλλά ο τρόπος που έχω βρει για να τον τοποθετήσω είναι να πατούν οι βεντούζες στον πάτο...γίνεται έτσι σωστή κυκλοφορία??

Συγνώμη που σας κουράζω αλλά... πραγματικά χάρηκα πολύ όταν ανακάλυψα το φόρουμ,γιατί είχα ένα άγχος για το πως θα ξεκινήσω....

Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-06, 08:36
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Με τη σειρά μου κ εγώ έκανα την πρώτη μ επαφή με τον κόσμο του ενυδρείου...
τι εννοώ...πήγα κ αγόρασα ενυδρείο!!
Καλώς ήλθες στον χώρο του ενυδρείου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
μου έδωσαν ζωντανά βακτηρίδια να βάλω στο ενυδρείο για το στρώσιμο...εγώ εδώ στη σελίδα διάβασα για το στρώσιμο με αμμωνία...τι να κάνω τελικά?Ποιόν τρόπο να προτιμήσω??Ή μήπως να τα συνδιάσω κ τα δύο αν γίνεται?
Καταρχήν ένα μπορείς δώσε μας την ονομασία του προϊόντος που σου έδωσαν ως βακτηρίδια. Εάν όντως είναι βακτηρίδια, θα σου πρότεινα να αρχίσεις το στρώσιμο με αμμωνία και την Τρίτη-τέταρτη μέρα να το ρίξεις μέσα στο φίλτρο σου για να επιταχύνεις την όλη διαδικασία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Επίσης,ενίσχυσα το βιολογικό φίλτρο του ενυδρείου που ήταν το μπλε σφουγγάρι με λίγο υαλοβάμβακα με ένα σακουλάκι με κεραμικό υλικό (αυτό το γνωστό μακαρόνι με την τρύπα στη μέση).
Μια χαρά έκανες, αν και θα ήταν προτιμότερο να έβαζες λίγο subpro.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Τώρα,όσον αφορά τον πάτο του ενυδρείου,επειδή σκέφτομαι να μην βάλω πολλά φυτά,πήρα 3 σακιά άμμο ψιλή και 1 σακί λίγο πιό χοντρή να την ρίξω από πάνω...
Νομίζω ότι 4 σακουλάκια χαλίκι για το ενυδρείο του Carrefour είναι πολλά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Αφού λοιπόν ρίξω την άμμο,γεμίζω το ενυδρείο με νερό με το αντιχλώριο,ρίχνω μέσα τα βακτηρίδια κάθε μέρα ή την αμμωνία???
Τα βακτηρίδια, για να επιβιώσουν και να αναπτυχθούν χρειάζονται την αμμωνία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Το ενυδρείο είναι ένα 94 λίτρα από Carefour. Ο κυκλοφοριτής νερού παίρνει το νερό από κάτω,εκεί που είναι κ οι βεντούζες,αλλά ο τρόπος που έχω βρει για να τον τοποθετήσω είναι να πατούν οι βεντούζες στον πάτο...γίνεται έτσι σωστή κυκλοφορία??
Ναι. Έτσι είναι σχεδιασμένη η αντλία. Τραβάει το νερό από το πάτο. Πάντως καλό είναι να την αλλάξεις (όπως έχουν κάνει οι περσότεροι) διότι αυτοί που έχει μέσα είναι μικρή, και εκ Κίνας προερχόμενη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Συγνώμη που σας κουράζω αλλά...
Για αυτό βρισκόμαστε όλοι εδώ, και το ίδιο (ευελπιστούμε) να κάνεις και εσύ στο μέλλον. Για να απαντάμε σε ότι ξέρουμε, ώστε να βοηθήσουμε του συμπάσχοντες μας.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-06, 09:51
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στην παρεα μας
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-06, 10:04
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα!!!!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-06, 10:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν βλεπω το λογο να ανακατεψεις δυο ειδη αμμου..
Μαλλον θα σου δυσκολεψει τη ζωη.
Η καλυτερη επιλογη, ειδικοτερα με φυτά ειναι ψιλοκοκο χαλικι 1-2mm
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-06, 12:32
Το avatar του χρήστη bakogiannisd
bakogiannisd Ο χρήστης bakogiannisd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Περιοχή: Κατοχή - Οινιάδες
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
¶λλαξε την αντλία όπως έκανα και εγώ με το ίδιο ενυδρείο. Αγόρασα μία που γυρνάει μέχρι και 650λίτρα, αλλά έχει επιλογή έντασης και το έχω βάλει να γυρνάει 450λίτρα την ώρα. Υπολογίσε ότι το ενυδρείο αυτό είναι περίπου 90 με 100 λίτρα και ότι για το φιλτράρισμα η αντλία πρέπει να γυρνά περίπου 3-4 φορές τον όγκο του ενυδρείου σε μία ώρα. Επίσης πρίν το στήσεις καλό θα ήταν αν μπορείς να κλείσεις με σιλικόνη τα ανοίγματα απο τις τρύπες των βεντουζών, στο κουτί του φίλτρου και περιμετρικά εκει που κουμπώνει γιατί αλλιώς θα σου ρουφάει νερό απο πολλά σημεία και όχι μόνο απο το ανοιγμα εισαγωγής. καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-06, 12:39
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Μια παρατήρηση :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bakogiannisd
Επίσης πρίν το στήσεις καλό θα ήταν αν μπορείς να κλείσεις με σιλικόνη για ενυδρειακή χρήση τα ανοίγματα απο τις τρύπες των βεντουζών, στο κουτί του φίλτρου και περιμετρικά εκει που κουμπώνει γιατί αλλιώς θα σου ρουφάει νερό απο πολλά σημεία και όχι μόνο απο το ανοιγμα εισαγωγής. καλή συνέχεια
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-06, 13:43
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!!
Ξεκινώντας από σήμερα,θα προσπαθήσω να της βάλω σε εφαρμογή...

Όσο για τα ζωντανά βακτηρίδια,αν θυμάμαι καλά είναι μια μάρκα JBL ή κάτι τέτοιο..θα το κοιτάξω όμως και θα σας πω σίγουρα.

Κανένα έγκυρο και έμπιστο Pet Shop ξέρετε?
Αν υπάρχει πρόβλημα με το να το γράψετε δημόσια,στείλτε μου PM.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και υπόσχομαι κ εγώ σιγά σιγά να προσφέρω ότι γνώσεις αποκομίσω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-06, 13:51
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Το Carefour παλιά έδινε κάτι ενυδρεία που το φίλτρο τους πήγαινε με βεντούζες ενώ τώρα τελευταία δίνει κάτι άλλα που το φιλτροκούτι είναι κολλημένο στο τζάμι με σιλικόνη.
Ποιό απ'τα δύο έχεις?
Αν έχεις το δεύτερο ΠΡΟΣΟΧΗ!!
Το πήρε ένας φίλος και στην πρώτη αλλαγή νερού ακούμπησε το φιλτροκούτι κ αυτό ξεκόλλησε απ'το τζάμι.... κ έμεινε μία μέρα χωρίς φίλτρο το παιδί (με ό,τι αυτό συνεπάγεται..)
Απ'την εμπειρία αυτή λοιπόν εγώ θα σου πρώτεινα να αλλάξεις...φίλτρο κ όχι απλά αντλία.
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-06, 14:02
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Σου γράφω το ιστορικό του δικού μου στρωσίματος το οποίο ίσως σε βοηθήσει. Έκανα στρώσιμο με αμμωνία από φαρμακείο και με βακτηρίδια της Sera. Βακτηρίδια έβαλα από την πρώτη μέρα σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας. Οι ποσότητα αμμωνίας είναι προσαρμοσμένη για τα δικά σου λίτρα. Αμμωνία έβαζα κάθε μέρα (μέχρι τις 3/11) απλώς οι μετρήσεις δεν ήταν καθημερινές. Προσπάθησε να βρεις την ρύθμιση του θερμοστάτη για θερμοκρασία περίπου 25-26. Κάνε και μέτρηση για σκληρότητα και PH για να δεις πως πάει. Κάνε και μία μέτρηση σκληρότητας και PH στο νερό της βρύσης. Ηπτώση του NO3 αφείλεται σε μεγάλη αλλαγή νερού και στο ότι είχα μέσα φυσικά φυτά που το καταναλώνουν.

Και μην ξεχνάς οτι κάθε ενυδρείο είναι μια διαφορετική περίπτωση.


Date...............NH3....NO2....ΝO3
23-Oct-05........0.0.....0.0.....0.0.. +10 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
25-Oct-05........1.0.....0.0.....0.0...+5 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
27-Oct-05........3.0.....0.2.....5.0...+5 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
28-Oct-05.........-.........-.......-.... +5 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
30-Oct-05........1.0.....1.2.....12.5..+5 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
01-Nov-05........0.5.....0.0.....50.0..+3 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
03-Nov-05........0.0.....0.5.....15.0..+3 σταγόνες ΝΗ3 μετά το τεστ
04-Nov-05........0.0.....0.3.....0.0
07-Nov-05........0.0.....0.0.....0.0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJK : 13-09-06 στις 14:08
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-09-06, 18:58
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Κανένα έγκυρο και έμπιστο Pet Shop ξέρετε?
Καλώς ήρθες στην παρέα

Κατά την προσωπική μου γνώμη, είναι προτιμότερο να ρωτάς πρώτα εδώ όταν χρειαστεί να αγοράσεις κάτι, και απλά να πας να το αγοράσεις από κάποιο μαγαζί.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ βέβαια ότι οποιοσδήποτε έχει μαγαζί σώνει και καλά θα πάει να σε ρίξει, απλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να παίρνεις πρώτα πληροφορίες από εδώ.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-09-06, 07:29
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα!!

Επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες...

Όσον αφορά τα βακτηρίδια,μου έδωσαν το JBL Denitol και σαν αντιχλώριο το JBL Biotopol.Μια άλλη απορία που έχω..στο κουτί από το αντιχλώριο γράφει ότι είναι με Aloe Vera ( σαν τα σαπούνια ), είναι καλό αυτό για το ενυδρείο ή να το πάω πίσω???

Για το ενυδρείο,έχω αυτό που έχει το θερμοστάτη,το φίλτρο και την αντλία στο πλαστικό κουτί μέσα στο ενυδρείο...λέτε να χρειάζεται επιπλέον στήριξη με την ειδική σιλικόνη????Αν ναι που μπορώ να την προμηθευτώ?

Φίλε DimmyF μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς και τι μέτρα πρέπει να λάβω??

¶λλη ερώτηση:Μια καλή αντλία πόσο κοστίζει περίπου?
Και κάτι τελευταίο:Εχθές έβαλα στο ενυδρείο 5kg είδικό χώμα για τι ενυδρείο,και από πάνω έστρωσα άμμο (όχι την ψιλή) και ανακάτεψα την άσπρη με την "ασπρόμαυρη" (συγνώμη για την ορολογία ).Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?
Από Παρασκευή θα ξεκινήσω το στρώσιμο με τα βακτηρίδια και την αμμωνία...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-06, 13:40
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γειά σου spetzouras!
Λοιπόν:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Όσον αφορά τα βακτηρίδια,μου έδωσαν το JBL Denitol και σαν αντιχλώριο το JBL Biotopol.Μια άλλη απορία που έχω..στο κουτί από το αντιχλώριο γράφει ότι είναι με Aloe Vera ( σαν τα σαπούνια ), είναι καλό αυτό για το ενυδρείο ή να το πάω πίσω???
Μια χαρά είναι τα προϊόντα που πήρες της JBL.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Για το ενυδρείο,έχω αυτό που έχει το θερμοστάτη,το φίλτρο και την αντλία στο πλαστικό κουτί μέσα στο ενυδρείο...λέτε να χρειάζεται επιπλέον στήριξη με την ειδική σιλικόνη????Αν ναι που μπορώ να την προμηθευτώ?

Φίλε DimmyF μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς και τι μέτρα πρέπει να λάβω??
Αυτό το πλαστικό κουτί που λες πώς στερεώνεται στο ενυδρείο?? Με βεντούζες? Ή μήπως είναι κολλημένο με μαύρη σιλικόνη πάνω στο τζάμι?
Αν είναι με βεντούζες ακολούθησε τη συμβουλή του bakogiannisd που αναφέρει πιο πριν. Σηλικόνη θα βρεις ήτε σε pet shops ήτε σε χρωματοπολεία κ θα ζητήσεις σηλικόνη για ενυδρειακή χρήση.
Αν είναι το μαύρο κουτί όμως κολλημένο με σηλικόνη στο τζάμι..τα πράγματα αλλάζουν...Προσωπικά σε αυτή την περίπτωση θα σου πρότεινα να το βγάλεις το κουτί αυτό κ να αγοράσεις ένα άλλο φίλτρο...(Για το πώς θα βγάλεις το κουτί, δεν είναι δύσκολο, μπορώ να σου στείλω ένα pm κ να σου εξηγήσω.)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
¶λλη ερώτηση:Μια καλή αντλία πόσο κοστίζει περίπου?
Εγώ αγόρασα μία Ιταλική της Sicce με max ροή 800lt/h 25¤.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Και κάτι τελευταίο:Εχθές έβαλα στο ενυδρείο 5kg είδικό χώμα για τι ενυδρείο,και από πάνω έστρωσα άμμο (όχι την ψιλή) και ανακάτεψα την άσπρη με την "ασπρόμαυρη" (συγνώμη για την ορολογία ).Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?
Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω, συγγνώμη δεν κατάλαβα τι εννοείς
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Από Παρασκευή θα ξεκινήσω το στρώσιμο με τα βακτηρίδια και την αμμωνία...
Keep working!!
Μπορεί αυτή τη στιγμή να είσαι κάπως μπερδεμένος αλλά είσαι σε καλό δρόμο!!
Συνέχισε να ψάχνεις κ να διαβάζεις κ όλα θα πάνε καλά
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-06, 14:48
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και κάτι τελευταίο:Εχθές έβαλα στο ενυδρείο 5kg είδικό χώμα για τι ενυδρείο,και από πάνω έστρωσα άμμο (όχι την ψιλή) και ανακάτεψα την άσπρη με την "ασπρόμαυρη" (συγνώμη για την ορολογία ).Υπάρχει πρόβλημα με αυτό?
Αν σαν χώμα εννοείς το JBL Aquabasis plus είναι μια χαρά λίπασμα για φυτά. Δεν ξέρω βέβαια αν για <άμμο (όχι την ψιλή)> εννοείς χοντρή άμμο ή χαλίκι, με έχεις μπερδέψει με αυτό. Όπως και να έχει πρέπει να βάλεις αρκετό πάνω από το λίπασμα (4-5 cm) για να μην αναμιχθεί το λίπασμα με το νερό και να προσέχεις να μην ρίξεις νερό από πάνω με πίεση για τον ίδιο λόγο. Όταν είναι να βάλεις το νερό βάλε ένα πιάτο και ρίξε το νερό πάνω σε αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJK : 14-09-06 στις 14:51
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-09-06, 06:40
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!

Φίλε Dimmy,το ενυδρείο που έχω είναι με το κουτί κολλημένο εσωτερικά στο ενυδρείο με σιλικόνη και έχει μέσα το θερμοστάτη,το βιολογικό φίλτρο και την αντλία.θα με βόλευε να το ξεκολλήσω ώστε να κερδίσω και χώρο,αλλά πως και που θα τα βάλω μετά???
Δεν θέλω αυτή τη στιγμή να επιβαρυνθώ πολύ οικονομικά,δεν έχω τη δυνατότητα...

Όσον αφορά την άμμο,είναι χαλικάκι ψιλό τελικά.1 σακούλα άσπρο και 2 σακουλάκια γαιώδες ("ασπρόμαυρη"),πάνω από το χώμα της JBL,ώστε να το καλύπτει αρκετα.

Σήμερα θα ρίξω αμμωνία και βακτηρίδια γιατί δεν μπορώ να είμαι καθημερινά στο σπίτι να το προσέχω οπότε να το έχω από κοντά το Σαββ/κο και από βδομάδα να το παρατηρώ σχεδόν καθημερινά.

Α,και κάτι τελευταίο...σκέφτομαι ΑΝ γίνεται (που δε νομίζω) να βάλω το ενυδρείο πάνω από ένα θερμοσυσσωρευτή και ενδιάμεσα να βάλω μια βάση με ύψος περίπου 40cm και ξύλο θαλάσσης που είναι κάπως "μονωτικό" για τη ζέστη.Θα έχω πρόβλημα λογικά λέτε ή θα καταφέρω με τη ρύθμιση του θερμοστάτη να ισορροπίσω την κατάσταση??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-09-06, 07:28
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Φίλε μου αυτό με τον θερμοσυσωρευτή μάλλον πρόβλημα θα σου δημιουργήσει. Δεν ξέρω αλλά πιστεύω οτι θα έχεις υπερθέρμανση στο ενυδρείο και έλειψη θέρμανσης στο χώρο μια και θα κλέβει την θερμοκρασία η κάλυψη του θερμοσυσωρευτή με το ενυδρείο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-09-06, 07:41
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Φίλε μου αυτό με τον θερμοσυσωρευτή μάλλον πρόβλημα θα σου δημιουργήσει. Δεν ξέρω αλλά πιστεύω οτι θα έχεις υπερθέρμανση στο ενυδρείο και έλειψη θέρμανσης στο χώρο μια και θα κλέβει την θερμοκρασία η κάλυψη του θερμοσυσωρευτή με το ενυδρείο.
και εγώ κάπως έτσι το βλέπω...
δε με νοιάζει τόσο για το ότι θα χάνω σε θερμότητα,με νοιάζει μήπως δω μπουρμπουλίθρες στο ενυδρείο μου και δεν είναι από οξυγόνο ή CO2,αλλά από βρασμό!!!

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα χώρου που θέλει μελέτη...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-09-06, 10:44
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Λοιπόν, σου είπα να βγάλεις το φιλτροκούτι γιατί ξεκολλάει πολύ εύκολα κ μπορεί καμια μέρα να σου μείνει στο χέρι.
Αν το αφήσεις μέσα, πρόσεχε πολύ τις κινήσεις σου με αυτό το κουτί. [Δεν είναι απαραίτητο όι θα ξεκολλήσει κ το δικό σου..]
Απλά 'έχε το νου σου' κ αν καμια μέρα γίνει το κακό (χτύπα ξήλο!) τρέξε να πάρεις ένα άλλο φίλτρο.
Το ενυδρείο σου το έχεις γεμίσει με νερό ή όχι ακόμα? Αν όχι κ αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου σκέψου κ τη λύση του φίλτρου Αμβούργου http://www.tsamisaquarium.com/Selide...a/filters5.htm.
Για τον θερμοσυσωρευτή...δεν ξέρω αν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα...αλλά αφού δεν είμαστε σίγουροι...καλύτερα μη το βάλεις εκεί
Τέλος, έχεις κάποιον γνωστό σου με ενυδρείο στρωμένο?
Αν έχεις, μπορείς να πάρεις βακτηρίδια από αυτόν κ να μπολιάσεις το φίλτρο σου (κ έτσι να παρακάμψεις όλη αυτή τη διαδικασία του στρωσίματος).
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-09-06, 11:24
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Μάλλον θα το αφήσω ως έχει και αν (χτυπα ξύλο ) γίνει κάτι το αλάζω...

Όσο για τα βακτηρίδια από άλλο ενυδρείο δεν έχω κάποιον...
Έλεγα μήπως πάω στο Σύλλογο να πάρω ,αλλά δεν ξέρω αν αντέξουν τη μεταφορά...(1 ώρα περίπου).

Αν είναι κανείς κοντά σε Γλυφάδα ή Ηλιούπολη και μπορεί να διαθέσει λίγο χρόνο να βοηθήσει ένα φτωχό πλην τίμιο άνθρωπο που προσπαθεί να φέρει στα ίσια ένα ταπεινό ενυδρείο... ας με ενημερώσει,αν και έχω τα ζωντανά βακτηρίδια της JBL...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-09-06, 11:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

δεν υπαρχει κανενα προβλημα για 1-2 ωρες.
τα βακτηριδια της οποιας Jbl μπροστα στην ετοιμη βιολογια απο στρωμενο ενυδρειο ειναι απλα τρίχες...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-09-06, 08:38
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα!

Για μια ακόμα φορά θα χρειαστώ τη βοήθειά σας....

Θέλω να κάνω μια ερώτηση...η έξοδος της αντλίας,που βγάζει το "καθαρό" πλεόν νερό μετά την επεξεργασία,μπορεί να είναι και μέσα στο νερό ή απαραίτητα πρέπει να είναι έξω από το νερό?
Θα μπορούσα για παράδειγμα να την βάλω κάπου στον πάτο του ενυδρείου?

Επίσης,μια ακόμα απορία...στο φίλτρο Αμβούργου που πηγαίνει ο θερμοστάτης?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-09-06, 09:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

To καλυτερο ειναι να μπαινει ακριβως κατω απο την επιφανεια με φορά παραλληλη προς την επιφανεια, ωστε να κυκλοφορει καλα το νερο στην επιφανεια και να οξυγονωνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-09-06, 13:51
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
To καλυτερο ειναι να μπαινει ακριβως κατω απο την επιφανεια με φορά παραλληλη προς την επιφανεια, ωστε να κυκλοφορει καλα το νερο στην επιφανεια και να οξυγονωνεται.
Έτσι ακριβώς.

Νομίζω ότι στον πάτο είναι τελείως λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-09-06, 13:58
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spetzouras
Επίσης,μια ακόμα απορία...στο φίλτρο Αμβούργου που πηγαίνει ο θερμοστάτης?
Πισω απο το σφουγγαρι, μαζι με την αντλια νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-09-06, 13:24
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλους!!!

Έχω μια απορία...είμια ακόμα στο στρώσιμο,και σκέφτομαι να βάλω κάποια φυτά στο ενυδρείο.
Κάπου διάβασα ότι βοηθάνε στο στρώσιμο...
Λέω να βάλω και μόλις στρώσει το ενυδρείο να τους κάνω ένα γερό κουρεμα και να βάλω τα ψάρια...

Πριν 3 μέρες ξεκίνησα και έβαλα το νερό,την αμμωνία και έτοιμα βακτηρίδια της JBL που μου έδωσαν από το μαγαζί που πήγα να εξοπλιστώ.Θα το αφήσω καμιά εβδομάδα και θα προσθέτω κάθε μέρα βακτηρίδια και αμμωνία και μετά λέω να ξεκινήσω τις μετρήσεις να δω που βρίσκομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-09-06, 13:26
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μια χαρα βοηθανε τα φυτα,και μπορεις να τα βαλεις και απο τωρα που δεν εχεις ψαρια,και χωρις να τα μουρλανεις στο κουρεμα.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-09-06, 13:43
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση!!!

Κάτι άλλο...πόσο λέτε να πάρει η διαδικασία με τα έτοιμα βακτηρίδια?
Ένας φίλος που ασχολείται μου είπε ότι θα είναι λίγο ασταθές το ενυδρείο με τα έτοιμα βακτηρίδια!!

Αν αυξήσω την ποσότητα της αμμωνίας (ρίχνω περίπου 3-4ml τη μέρα) θα ενισχυθούν τα βακτηρίδια του φίλτρου??

Επίσης κάτι που ίσως είναι αυτονόητο αλλά....
Τα βακτηρίδια τα ρίχνω κατ'ευθείαν στο φίλτρο ή όπου να'ναι (αρκεί βέβαια να είναι μέσα στο ενυδρείο... )
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-09-06, 13:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Wink διαβασε με προσοχη παρακατω....

http://www.tsamisaquarium.com/Selide...ta/Ammonia.htm
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-10-06, 09:28
spetzouras Ο χρήστης spetzouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλημέρα και πάλι!!

Μετά από αρκετό καιρό (περίπου 4 εβδομάδες) από όταν ξεκίνησα το στρώσιμο και έχω το εξής πρόβλημα...

Η ποσότητα Αμμωνίας είναι υπερβολικά μεγάλη στο ενυδρείο και κανένα ίχνος από Νο3 Νο4...

Εννοείται ότι το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια!!!

Απλά επειδή από την αρχή δεν μπορούσα να είμαι ΄κάθε μέρα πάνω από το ενυδρείο γιατί ήταν σε άλλο σπίτι, είπα να δοκιμάσω με την μέθοδο "της μιας μεγάλης ποσότητας αμμωνίας" στο ενυδρείο και να το αφήσω να στρώσει...

Είπα όμως να μην το παρακάνω και να τα συνδιάσω.Έτσι έριχνα ένα καπάκι αμμωνία κάθε 2-3 μέρες που πήγαινα στο σπίτι και έτοιμα βακτηρίδια της JBL.

Εν το μεταξύ στο κοντινό μου Pet Shop δεν έβρισκα τεστ αμμωνίας!!
Προχθες μετά από περίπου 3-4 εβδομάδες έφερε.
Βέβαια μετρούσα το Ph και μου έβγαινε κοντά στο 9,κάτι που σημαίνει πιστεύω ότι η Αμμωνία΄είναι ΄σε μεγάλη ποσότητα...

Και εχθές που έκανα την πρώτη μέτρηση με υγρά τεστ...ήταν 9mg/ml για να μην πω και παραπάνω...παραλίγο να γίνει έκρηξη στο μπουκαλάκι!!!

Σκέφτομαι να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού και να ρίξω αμμωνία μέχρι 3mg/ml και να δω τι θα γίνει.
Τι προτείνεται και εσείς?

Έχω αρκετή υπομονή και θέλω πρώτα να είναι εντάξει το νερό πριν βάλω ψάρια μέσα.

Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-10-06, 11:25
Το avatar του χρήστη Filou
Filou Ο χρήστης Filou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filou
Προεπιλογή

Ασε το ph και πιάσε το λάστιχο. Κάνε μια αλλαγή νερού όπως λές για να πέσει η αμμωνία στο 3 με 5 και απο εκεί και πέρα ακολούθησε πιστά τις οδηγίες στο λινκ που σου έδωσε ο klaz.
Και εσύ 4 εβδομάδες χωρις τεστ... γίνεται?
Και αυτά τα βακτηρίδια τι τα θές? Αφού όλοι λέμε ότι δεν ειναι αξιόπιστα. Καλύτερα να ερχόσουν απο τον σύλλογο, να γνωριστούμε και να πάρεις και λιγο μπόλι.
¶ντε, καλή επιτυχία
__________________
Tένια



300λτ Thorichthys ellioti, pimelodus pictus
240λτ corydoras panda, otocinclus sp.
60 λτ καραντίνα
200λτ ?
Wenn alle zustimmen, dann stimmt etwas nicht. (=Όταν όλοι συμφωνούν, τότε κάτι δεν πάει καλά)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11320 seconds with 13 queries