Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-10, 00:19
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Συνέχεια στο στήσιμο (εξοπλισμός)

Έχω ένα 350άρι ενυδρείο(300 λίτρα καθαρά) με διαστάσεις 1,20x45x65.Ακόμη δεν έχω καταλήξει ποια ψάρια θα φιλοξενήσω(είμαι μεταξύ αμερικάνικου και μαλάουι)ωστόσο καλό είναι να αγοράζω σιγά σιγά τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ.

Προς το παρόν έχω ένα εξωτερικό φίλτρο eheim pro II 2026 και ίσως αργότερα προσθέσω ακόμα ένα αν είναι αναγκαίο.
Θερμαντήρα ήμουν έτοιμος να πάρω έναν με ισχύ 300 watt αλλά διάβασα ότι καλό είναι σε μεγάλου μήκους ενυδρεία να χρησιμοποιούμε 2 μικρότερους.Τι λέτε να πάρω τον 300άρη ή καλύτερα 2x150 watt;
Θα χρειαστώ να αγοράσω κάτι άλλο;

Επίσης με έχει προβληματίσει πολύ το πως θα κάνω τις αλλαγές νερού αφού το ενυδρείο βρίσκεται στο σαλόνι.Αυτό συνεπάγεται ότι δεν έχω περιθώρια να πέφτουν κάτω νερά ούτε να έχω μόνιμα δίπλα μεγάλο δοχείο για τις αλλαγές.Το άδειασμα σκέφτηκα να το κάνω με αλφαδολάστιχο που θα καταλήγει στο μπαλκόνι(περίπου 4 μέτρα απόσταση).Για το γέμισμα θα χρειαστώ ιδέες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-10, 00:33
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

για μενα καλυτερα 2 θερμαντικα.ασο αφορα το γεμισμα αν δεν υπαρχει βρυση να ταιριαζει λαστιχο κοβεις του μπανιου αν ειναι παλια οπως εκανα εγω,για να χωραει το λαστιχο,ανοιγεις ζεστο κρυο κανεις το νερο οπως θελεις κ γεμιζεις το ενυδρειο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-10, 00:34
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

γεμισμα ξανα απο το μπαλκονι με μια αντλια μεσα στο δοχειο ή με το λαστιχο να ριχνεις πολυ σιγα μεσα στο ενυδρειο νερο και ενα μηχανιμα να σου λεει ποτ εχει γεμισει για να μην τα βρεις ολα μουσκεμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-10, 01:17
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
για μενα καλυτερα 2 θερμαντικα.ασο αφορα το γεμισμα αν δεν υπαρχει βρυση να ταιριαζει λαστιχο κοβεις του μπανιου αν ειναι παλια οπως εκανα εγω,για να χωραει το λαστιχο,ανοιγεις ζεστο κρυο κανεις το νερο οπως θελεις κ γεμιζεις το ενυδρειο σου!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
γεμισμα ξανα απο το μπαλκονι με μια αντλια μεσα στο δοχειο ή με το λαστιχο να ριχνεις πολυ σιγα μεσα στο ενυδρειο νερο και ενα μηχανιμα να σου λεει ποτ εχει γεμισει για να μην τα βρεις ολα μουσκεμα
Βρύση υπάρχει στο μπαλκόνι αλλά έχει πάντα κρύο νερό.Ωστόσο ακόμα και να έπαιρνα από βρύση με ζεστό νερό δεν θα έπρεπε πρώτα να προσθέσω στο νερό αυτό αντιχλώριο;

Νομίζω μοναδική επιλογή είναι να βάλω ένα πλαστικό δοχείο στο μπαλκόνι όπου θα βάζω το νερό από την προηγούμενη μέρα και θα προσθέτω αντιχλώριο.Το ερώτημα είναι υπάρχει αντλία(σε λογική τιμή) που να στέλνει το νερό πίσω στο ενυδρείο;Η απόσταση είναι περίπου 4 μέτρα συν να το ανεβάζει 1,60μ. που είναι το μέγιστο ύψος του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-10, 01:25
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

στην δικη μου περιπτωση απλα βαζω αντιχλωριο στα λιτρα του ενυδρειου και οχι τις αλλαγης δηλ εαν αλλαξω 50 λιτρα βαζω αντιχλωριο για 200λιτρα

αντλια εχω μια eheim πριν απο 6-7 χρονια την ειχα παρει 90-100ε αλλα και ενα κινεζακι θα κανει δουλεια λογικα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-10, 01:40
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
στην δικη μου περιπτωση απλα βαζω αντιχλωριο στα λιτρα του ενυδρειου και οχι τις αλλαγης δηλ εαν αλλαξω 50 λιτρα βαζω αντιχλωριο για 200λιτρα

αντλια εχω μια eheim πριν απο 6-7 χρονια την ειχα παρει 90-100ε αλλα και ενα κινεζακι θα κανει δουλεια λογικα
Το βρίσκω ασύμφορο να χρησιμοποιώ την τριπλάσια δόση(αν και δεν έχω ιδέα τι παίζει στις τιμές).Από την άλλη αν βάλλω δόση για το 1/3 του νερού,που θα προσθέτω,δεν γνωρίζω αν θα είναι αρκετό και αν κάνει αμέσως δράση.
Αν γνωρίζετε περισσότερα πάνω σε αυτό θα με βοηθούσε αρκετά αφού είναι η πιο απλή λύση και δεν χρειάζονται επιπλέον δοχεία και αντλίες άρα κερδίζουμε χώρο και χρήμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-10, 06:54
Το avatar του χρήστη aura
aura Ο χρήστης aura δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Νέα Ερυθραία
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Εγώ, για ενυδρείο 200lt καθαρά, χρησιμοποιώ ένα βαρέλι πλαστικό, για τρόφιμα 100lt (εσύ ίσως χρειαστείς λίγο μεγαλύτερο) με εναν ανάλογο θερμαντήρα μέσα και μια αντλία 1000lt με μανομετρικό 1.80m , το οποίο είναι στο μπαλκόνι. Γεμίζω από τη βρύση του μπαλκονιού κρύο νερό την προηγούμενη μέρα, βάζω την αντλία να το ανακινεί και τον θερμαντήρα σε λειτουργία και την ημέρα της αλλαγής το στέλνω σε μια απόσταση περίπου 20m, με την ίδια αντλία, με λάστιχο που στο τέλος του έχω προσθέσει ένα βρυσάκι.
Δηλαδή συνδέω το λάστιχο στην αντλία, κλείνω το βρυσάκι, την βάζω στην μπρίζα, το πάω στο σαλόνι και ανοίγω το βρυσάκι...
Οταν τελειώσω κάνω ακριβώς την διαδικασία ανάποδα.
Ετσι ουτε σταγόνα ούτε ζημιά...
Λεπτομέρειες:
Το αντιχλώριο το ρίχνω στο βαρέλι λίγα λεπτά πριν την αλλαγή!
Οταν γεμίσει το ενυδρείο πρώτα κλεινω το βρυσάκι και μετά βγάζω την αντλία από την μπρίζα, γιατί αλλιώς αν το λάστιχο είναι μέσα στο ενυδρείο θα μου σιφωνάρει το νερό του ενυδρείου πίσω στο βαρέλι.
Η δυνατότητα ανύψωσης (μανομετρικό) της αντλίας πρέπει να είναι σαφώς μεγαλύτερη από το μέγιστο ύψος του ενυδρείου, γιατι όσο το ύψος ανεβαίνει τόσο μειώνεται και ροή του νερού (lt/h) που βγάζει. Το δικό μου ενυδρείο είναι σε ύψος 85cm. Εδώ πιστεύω οτι και υπερβολή να γίνει στην αγορά αντλίας, δεν πειράζει, γιατί αν αυτή δεν έχει ρύθμιση ροής, υπάρχει το βρυσάκι στο λάστιχο για να ρυθμίζουμε τη ροή του νερού που πέφτει στο ενυδρείο.
Λίγο προσοχή χρειάζεται επίσης στην επιλογή της αντλίας και του λάστιχου ωστε αυτό να είναι στην κατάλληλη διάμετρο που να μπαίνει στο στόμιο εξόδου της αντλίας (εγώ την πήρα μαζί μου και πήγα και αγόρασα λάστιχο για να το δοκιμάσω).

Το βαρέλι:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  vareli.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  84,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-10, 06:58
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βρίσκω ασύμφορο να χρησιμοποιώ την τριπλάσια δόση(αν και δεν έχω ιδέα τι παίζει στις τιμές).Από την άλλη αν βάλλω δόση για το 1/3 του νερού,που θα προσθέτω,δεν γνωρίζω αν θα είναι αρκετό και αν κάνει αμέσως δράση.
Αν γνωρίζετε περισσότερα πάνω σε αυτό θα με βοηθούσε αρκετά αφού είναι η πιο απλή λύση και δεν χρειάζονται επιπλέον δοχεία και αντλίες άρα κερδίζουμε χώρο και χρήμα.
Είναι τετραπλάσια δόση, μην τα μπλέκουμε
Kigrim, γιατί όμως βάζετε τόση δόση; Σε παραπάνω δόση καταστρέφονται τα θρεπτικά συστατικά του νερού...!
Εσείς θα ξέρετε το γιατί
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-10, 08:15
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οταν ριχνεις το αντιχλωριο στο νερο του ενυδρειου ριχνεις δοση για το συνολο του νερου και οχι μονο για την αλλαγη αυτο ξερω αν κανω λαθος ας μας το πει καποιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-10, 08:18
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Γιατί να γίνεται κάτι τέτοιο;
Έχει χλώριο το νερό που είναι ήδη στο ενυδρείο;
Με παραπάνω δόση απλά καταστρέφουμε τα θρεπτικά συστατικά του νερού
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-10, 08:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Με παραπάνω δόση απλά καταστρέφουμε τα θρεπτικά συστατικά του νερού
Ποιά θρεπτικά συστατικά εννοείς ότι καταστρέφουμε ?

Το αντιχλώριο (ένα καλό, όπως το Prime) εξουδετερώνει χλωρίνη-χλωραμίνη-αμμωνία-βαρέα μέταλλα και προσθέτει ουσίες που ενισχύουν την παραγωγή και αναγέννηση της προστατευτικής βλέννης των ψαριών (slime coat)...

Όταν δεν έχουμε δοχείο για την προετοιμασία του νερού αλλά το βάζουμε κατευθείαν στο ενυδρείο μας (στην σωστή θερμοκρασία όμως) το αντιχλώριο όπως σωστά είπε ο Kingrim το υπολογίζουμε για το σύνολο των λίτρων του ενυδρείου.
Και είναι φθηνό (5 ml ανά 200 λίτρα-για το prime)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-10, 09:02
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Σε ένα άρθρο το είχα διαβάσει...
Εγώ για τα 4.5 λίτρα κουβά βάζω 0.1 ml prime
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-10, 09:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα άρθρο το είχα διαβάσει...
Εγώ για τα 4.5 λίτρα κουβά βάζω 0.1 ml prime
Ξαναδιάβαστο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-09-10, 09:05
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Δηλαδή και εγώ πόσο να βάζω στα 4.5 λίτρα;
ΟΚ αλλά εφόσον έχει συνιστώμενη δόση το θεωρώ σπατάλη...
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-09-10, 09:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

5χ4,5/200=0,11 ml
είπα πότε βάζεις ανάλογα με τα λίτρα της αλλαγής και πότε ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου.
Και σπατάλη δεν είναι να χάσουμε μερικές δεκάρες αλλά τα ζωντανά που φιλοξενούμε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-09-10, 09:16
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Δεν θέλω να χάσω ψάρια αλλά το αντιχλώριο αν πραγματικά δεν κάνει ζημιά θα βάζω παραπάνω... Δεν έβαζα ποτέ ούτε μλ παραπάνω μήπως κάνω καμία χαζομάρα...
Οπότε από τους 12 κουβάδες που θα πάω τουλάχιστον οι 6 θα έχουν 0.11 μλ
Ευχαριστώ
Μοντερέητωρ!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-09-10, 14:33
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ωραία εξελίχθηκε η κουβέντα για τις αλλαγές μάθαμε αρκετά πράγματα.¶ρα αφού δεν χρειάζεται χρόνος για να δράσει το αντιχλώριο πιστεύω θα είναι καλύτερα να βάζω το νερό απευθείας από την βρύση(στη σωστή θερμοκρασία)και έπειτα προσθέτω το αντιχλώριο υπολογίζοντας τα συνολικά λίτρα.Έτσι ούτε έξτρα εξοπλισμό χρειάζομαι ούτε βαρέλια θα έχω στο μπαλκόνι.
Και η τιμή για το Prime είναι όντως πολύ χαμηλή αν το υπολογίζω σωστά.
5/200 * 300=7,5 ml ανά αλλαγή
¶ρα το κάθε μπουκαλάκι θα μου φτάνει για 33 αλλαγές.Καθόλου άσχημα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-09-10, 15:25
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

πρωτα το αντιχλωριο κ μετα το νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-10, 00:52
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτα το αντιχλωριο κ μετα το νερο...
Σωστά, κάπου το είχα δει και αυτό.
-------------------------
Για τον θερμαντήρα τι λέτε;Καλύτερα να βάλλω έναν 300 watt ή δυο 150άρηδες.
Προτιμώ να μην βάλλω δεύτερο εξάρτημα μέσα στο ενυδρείο μου αλλά αν είναι είναι απαραίτητο στα 1,20μ. τότε θα χρησιμοποιηθούν δυο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη loki21 : 13-09-10 στις 00:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-09-10, 00:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Υπάρχουν και εξωτερικοί θερμαντήρες
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=709
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-09-10, 01:01
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν και εξωτερικοί θερμαντήρες
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=709
Τον είχα δει τον συγκεκριμένο αλλά υπέθεσα ότι για να χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι εσωτερικούς κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Αν κατάλαβα καλά αυτός ζεσταίνει με κάποιον τρόπο το νερό μέσα στο φίλτρο;Πως λειτουργεί στο περίπου;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-09-10, 01:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Προσαρμόζεται στον σωλήνα του φίλτρου και ζεσταίνει το διερχόμενο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-09-10, 21:36
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Στο φίλτρο τι υλικά να βάλλω από κάτω προς τα πάνω;
Εγώ θα έβαζα στο πρώτο siporax και ένα σφουγγάρι.Το δεύτερο γεμάτο siporax.Και πάνω υαλοβάμβακα.

Είναι σωστά αυτά;Επίσης πόσα λίτρα θα χρειαστώ από το καθένα για το eheim pro II 2026;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-09-10, 22:38
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Λοιπόν τελικά στον κάτω κάδο έβαλα siporax και το πράσινο σφουγγάρι.Στον δεύτερο έβαλα substrat pro και πάνω το άσπρο σφουγγάρι(υαλοβάμβακα).

Αγόρασα και άνθρακα για τις πρώτες μέρες.Αυτόν να τον βάλλω μαζί με τα υπόλοιπα υλικά ή να τρέχει μόνος του 3-4 μέρες;Και που ακριβώς μπαίνει στο φίλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-09-10, 01:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης με έχει προβληματίσει πολύ το πως θα κάνω τις αλλαγές νερού αφού το ενυδρείο βρίσκεται στο σαλόνι.Αυτό συνεπάγεται ότι δεν έχω περιθώρια να πέφτουν κάτω νερά ούτε να έχω μόνιμα δίπλα μεγάλο δοχείο για τις αλλαγές.Το άδειασμα σκέφτηκα να το κάνω με αλφαδολάστιχο που θα καταλήγει στο μπαλκόνι(περίπου 4 μέτρα απόσταση).Για το γέμισμα θα χρειαστώ ιδέες.
Κοιτα αυτο για ευκολη αλλαγη αφου εχεις εξωτερικο φιλτρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893

Εχε υποψιν σου αυτο για τις απευθειας αλλαγες στο ενυδρειο με λαστιχο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....331#post482331
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν τελικά στον κάτω κάδο έβαλα siporax και το πράσινο σφουγγάρι.Στον δεύτερο έβαλα substrat pro και πάνω το άσπρο σφουγγάρι(υαλοβάμβακα).
Κοιτα το γραφω εδω για μηχανικο φιλτραρισμα (πρωτη θεση στο φιλτρο που αναφερεις) για το siporax σε σχεση με απλο μηχανικο μακαρονι http://www.aquatek.gr/vb/showthread....074#post483074
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-09-10 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-09-10, 01:45
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα αυτο για ευκολη αλλαγη αφου εχεις εξωτερικο φιλτρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893

Εχε υποψιν σου αυτο για τις απευθειας αλλαγες στο ενυδρειο με λαστιχο http://www.aquatek.gr/vb/showthread....331#post482331
-------------------------

Κοιτα το γραφω εδω για μηχανικο φιλτραρισμα (πρωτη θεση στο φιλτρο που αναφερεις) για το siporax σε σχεση με απλο μηχανικο μακαρονι http://www.aquatek.gr/vb/showthread....074#post483074
1.Προς το παρόν θα κάνω τις αλλαγές απευθείας με αλφαδολάστιχο αργότερα ίσως κάνω κάτι τέτοιο.

2.¶ρα ρίχνουμε το αντιχλώριο πριν μπει το νερό.Πρέπει να το αφήσουμε κάποια ώρα μέχρι να προσθέσουμε το φρέσκο νερό;

3.Ενδιαφέρον, το διάβασα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-09-10, 02:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να το αφήσουμε κάποια ώρα μέχρι να προσθέσουμε το φρέσκο νερό;
Οχι, μη περιμενεις.
Απλα βαζε αργα το νερο στο ενυδρειο και προσεχε τη θερμοκρασια να να μη πεσει αποτομα και (αναλογα και τα ψαρια) πανω απο 3 βαθμους στο τελος της αλλαγης για σιγουρα, και το ξαναβλεπεις αργοτερα οταν θα φτασεις στο σημειο να κανεις αναπαραγωγες

Επισης ελπιζω να εχεις διαφανες αλφαδολαστιχο ετσι ωστε να τσεκαρεις την κατασταση του εσωτερικα.
Αν μενουν ιχνη νερου κατα την αποθηκευση του, μπορει να υπαρξει προβλημα. Αδειαζε το φυσωντας καλα μεσα του. Προσεχε μη ζαλιστεις (εκ πειρας )
Αφηνε να τρεχει νερο ετσι κι αλλιως απο μεσα του και να ξεπλενεται πριν κανεις αλλαγη.
Ειναι καλο γιατι ξεπλενονται και οι χαλκοσωληνες της παροχης πριν παρεις νερο.
Ο χαλκος δεν ειναι καλος. Σε καποια ειδη (πχ γαριδες) ειναι αμεσα επικινδυνος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-09-10, 02:36
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, μη περιμενεις.
Απλα βαζε αργα το νερο στο ενυδρειο και προσεχε τη θερμοκρασια να να μη πεσει αποτομα και (αναλογα και τα ψαρια) πανω απο 3 βαθμους στο τελος της αλλαγης για σιγουρα, και το ξαναβλεπεις αργοτερα οταν θα φτασεις στο σημειο να κανεις αναπαραγωγες

Επισης ελπιζω να εχεις διαφανες αλφαδολαστιχο ετσι ωστε να τσεκαρεις την κατασταση του εσωτερικα.
Αν μενουν ιχνη νερου κατα την αποθηκευση του, μπορει να υπαρξει προβλημα. Αδειαζε το φυσωντας καλα μεσα του. Προσεχε μη ζαλιστεις (εκ πειρας )
Αφηνε να τρεχει νερο ετσι κι αλλιως απο μεσα του και να ξεπλενεται πριν κανεις αλλαγη.
Ειναι καλο γιατι ξεπλενονται και οι χαλκοσωληνες της παροχης πριν παρεις νερο.
Ο χαλκος δεν ειναι καλος. Σε καποια ειδη (πχ γαριδες) ειναι αμεσα επικινδυνος.
Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τη βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίπανσης συνέχεια... chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 19-09-09 19:32
Γαριδομανίας συνέχεια (red cherry, ghost, Car.babaulti green) chemical mac Γαρίδες 29 12-01-09 11:44
Σε συνέχεια των shell dwellers... mitas Tanganyika 36 18-03-04 14:07
Άλγη .....(συνέχεια) chris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-06-03 15:05
Λιπασμάτων συνέχεια vsavvas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 22-02-03 03:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08854 seconds with 14 queries