Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-13, 15:01
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Νεοι συγκατοικοι/ ψαροσύνθεση

Καλησπερα,

έχω ένα ενυδρείο περίπου 240 λίτρα καθαρά (1,2 μήκος) εδώ και 3 χρόνια. Το ενυδρείο τρέχει με ένα φίλτρο 2217 και ένα μικρό eheim 2012 εσωτερικό.
Είναι αρκετά φυτεμένο κυρίως με ένα φυτό: καμιά 50ρια μεγάλες ρίζες (κάτι americana ξέχασα το όνομα) και κάτι ανούμπιες , εχινόδορους.

Φιλοξενεί 5 corydoras sterbai, 1 clown loach, 1 ancistrus sp3 , 2 Sae ,7 anentome helena snails, 1 σκαλάρι.

Προηγουμένως φιλοξενούσε 4 σκαλαράκια , αλλά τα 3 πεθάναν , καθώς κάποιος (καθαρίστρια, φιλος?) κούνησε την ταίστρα και έριξε όλη την τροφή μέσα. Δεν το πήρα χαμπάρι εγκαίρως.

Λόγω αυτού του συμβάντος και επειδή το Ph δεν πέφτει κάτω από 7,6 με τίποτα, δεν θέλω να ξαναπάρω σκαλάρια γιατί δεν μπορώ να τους προσφέρω χαμηλό ph. (μάλλον φταίει το χαλίκι, αν και το είχα αγοράσει για χαλαζιακό) , σκέφτομαι να δώσω το σκαλαράκι και να πάρω άλλο είδος ψαριού που να μπορεί να ζήσει σε αυτό το ph. Υπάρχει κάποια πρόταση? Γενικά μου αρέσουν καλύτερα μεμονωμένα ψάρια και όχι κοπάδια. Δηλαδή θα προτιμούσα κάτι σε κιχλίδα παρά 1 κοπάδι neon.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-07-13, 15:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από n4speed Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,

έχω ένα ενυδρείο περίπου 240 λίτρα καθαρά (1,2 μήκος) εδώ και 3 χρόνια. Το ενυδρείο τρέχει με ένα φίλτρο 2217 και ένα μικρό eheim 2012 εσωτερικό.
Είναι αρκετά φυτεμένο κυρίως με ένα φυτό: καμιά 50ρια μεγάλες ρίζες (κάτι americana ξέχασα το όνομα) και κάτι ανούμπιες , εχινόδορους.

Φιλοξενεί 5 corydoras sterbai,και αυτα θελουν μαλακο νερο 1 clown loach,μεγαλωνει πολυ και ειναι επιθετικο.για μενα ακαταλληλο για το ενυδρειο σου.1 ancistrus sp3 επισης θελει μαλακο νερο και χαμηλο Ph, 2 Sae ακαταλληλα για το ενυδρειο σου γιατι γινονται αρκετα επιθετικα προς ολα τα υπολοιπα. ,7 anentome helena snails, 1 σκαλάρι το σκαλαρι θελει ομαδα οπως και μαλακο οξινο νερο.δωστο.

Προηγουμένως φιλοξενούσε 4 σκαλαράκια , αλλά τα 3 πεθάναν , καθώς κάποιος (καθαρίστρια, φιλος?) κούνησε την ταίστρα και έριξε όλη την τροφή μέσα. Δεν το πήρα χαμπάρι εγκαίρως.ισως να εκανε μια αποτομη αυξηση αμμωνιας και να τα εστειλε,αλλα αμφιβαλω οτι ηταν μονο αυτο προβλημα.κυριως λογω της ψαροσυνθεσης σου και των παραμετρων του νερου σου.

Λόγω αυτού του συμβάντος και επειδή το Ph δεν πέφτει κάτω από 7,6 με τίποτα, δεν θέλω να ξαναπάρω σκαλάρια γιατί δεν μπορώ να τους προσφέρω χαμηλό ph.ουτε στα υπολοιπα ζωντανα που εχεις μπορεις να το προσφερεις. (μάλλον φταίει το χαλίκι, αν και το είχα αγοράσει για χαλαζιακό) , σκέφτομαι να δώσω το σκαλαράκι και να πάρω άλλο είδος ψαριού που να μπορεί να ζήσει σε αυτό το ph. Υπάρχει κάποια πρόταση? Γενικά μου αρέσουν καλύτερα μεμονωμένα ψάρια και όχι κοπάδια. Δηλαδή θα προτιμούσα κάτι σε κιχλίδα παρά 1 κοπάδι neon.
και ποια κιχλιδα ειναι αυτη που θα βαλεις μονο μια μεσα?δεν υπαρχει.εκτος αν μιλαμε για τιποτα οσκαρ κλπ που (για μενα παλι),ειναι ακαταλληλο για το ενυδρειο σου.

θα σου προτεινα να κανεις μια πληρη παρουσιαση του ενυδρειου σου χρησιμοποιωντας τη φορμα στις παρουσιασεις ενυδρειων,να δωσεις τα ψαρια που ειναι ακαταλληλα για το ενυδρειο και το νερο που μπορεις να τους προσφερεις και να μετα να δουμε τι μπορεις να βαλεις και να το φιλοξενησεις σωστα.

εναλλακτικα μπορεις παντα να παρεις οσμωση η να προτετοιμαζεις το νερο σου με αλλους τροπους και να το κανεις καταλληλο για καποια απτα ψαρια που εχεις τωρα.

προτεινω επισης να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους αλλα και τα προφιλ των ψαριων που εχεις τωρα μεσα,γιατι εχεις κανει ψαροσουπα.φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-13, 16:00
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Οσκαρ βαλε,κανει για τα λιτρα σου.1,2 μετρα μηκος εχει το ενυδρειο σου δεν υπαρχει προβλημα
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-13, 16:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσκαρ βαλε,κανει για τα λιτρα σου.1,2 μετρα μηκος εχει το ενυδρειο σου δεν υπαρχει προβλημα

το seriouslyfish δινει αυτες τις διαστασεις σαν το απολυτο μινιμουμ για ενα μονο ενηλικο ψαρι.

http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/

προσωπικα,το μινιμουμ δεν το θεωρω καταλληλο,ειδικα οταν προκειται για ψαρια που μπορουν να σπασουν το τζαμι.

θα χρειαστεις κ αρκετα μεγαλυτερο φιλτρο...

φυσικα αν βαλεις οσκαρ ολα τα υπολοιπα ειδη θα πρεπει να βγουν,συμπεριλαμβανομενων και των φυτων ισως.
πριν κανεις βιαστικες κινησεις,διαβασε καλα τα υπομνηματα για να μην κανεις παλι τα ιδια λαθη που περιγραφεις στο αρχικο ποστ σου....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-13, 16:11
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποια κιχλιδα ειναι αυτη που θα βαλεις μονο μια μεσα?δεν υπαρχει.εκτος αν μιλαμε για τιποτα οσκαρ κλπ που (για μενα παλι),ειναι ακαταλληλο για το ενυδρειο σου.

θα σου προτεινα να κανεις μια πληρη παρουσιαση του ενυδρειου σου χρησιμοποιωντας τη φορμα στις παρουσιασεις ενυδρειων,να δωσεις τα ψαρια που ειναι ακαταλληλα για το ενυδρειο και το νερο που μπορεις να τους προσφερεις και να μετα να δουμε τι μπορεις να βαλεις και να το φιλοξενησεις σωστα.

εναλλακτικα μπορεις παντα να παρεις οσμωση η να προτετοιμαζεις το νερο σου με αλλους τροπους και να το κανεις καταλληλο για καποια απτα ψαρια που εχεις τωρα.

προτεινω επισης να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους αλλα και τα προφιλ των ψαριων που εχεις τωρα μεσα,γιατι εχεις κανει ψαροσουπα.φιλικα
Καταρχάς ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Τα sterbai Θέλουν Ph μέχρι 7.6 άρα νομίζω είμαι μέσα στο range.
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-sterbai/
Για το σκαλάρι συμφωνώ , εξ ου και το θέμα.
To ancistrus θέλει και αυτό Ph μεχρι 7.8 http://freshaquarium.about.com/od/ca...se-Catfish.htm.

Για τα sae τώρα μένω έκπληκτος καθώς αν εξαιρέσεις ότι το ένα ψιλοκυνηγάει το άλλο δεν έχω δει ποτέ επιθετικότητα και είναι αρκετά μεγάλα (περίπου 9cm).

Για τον clown πάλι ίσως έχεις δίκιο, αλλά επειδή κάνει παρέα με τα corydoras και είναι μικρός λέω να τον κρατήσω.

Τα oscar δεν είναι πολύ επιθετικά? Θα μου φάει τα corydoras και τα helena.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-13, 16:15
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αν θες να βαλεις οσκαρ τα ξηλωνεις ολα, ψαρια, φυτα, τα παντα.Αφηνεις μονο χαλικι η αμμο για υποστρωμα και καμια ριζα.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-13, 16:17
Το avatar του χρήστη twenty
twenty Ο χρήστης twenty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2013
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που λέει ότι τα sterbai θα είναι καλά μέχρι 7.6 δεν θα ήτανε καλο να είσαι οριακά .με ένα 6.8 θα ζούνε πολύ καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-13, 16:18
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες να βαλεις οσκαρ τα ξηλωνεις ολα, ψαρια, φυτα, τα παντα.Αφηνεις μονο χαλικι η αμμο για υποστρωμα και καμια ριζα.
Δεν έχω σκοπό να ξηλώσω τίποτα. Οπότε ψάχνω κάποια κιχλίδα που θα μπορούσε να συνυπάρξει με τα φυτά και τα ζώα που έχω μέσα. Ίσως κάνα γεωφάγο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-13, 16:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από n4speed Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Τα sterbai Θέλουν Ph μέχρι 7.6 άρα νομίζω είμαι μέσα στο range.
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-sterbai/
Για το σκαλάρι συμφωνώ , εξ ου και το θέμα.
To ancistrus θέλει και αυτό Ph μεχρι 7.8 http://freshaquarium.about.com/od/ca...se-Catfish.htm.

το 7.6 μπορει να ειναι μεσα στο range αλλα ειναι τα ανωτατα ορια και στις δυο περιπτωσεις.και αυτο δεν ειναι καλο για διαφορους λογους.



Για τα sae τώρα μένω έκπληκτος καθώς αν εξαιρέσεις ότι το ένα ψιλοκυνηγάει το άλλο δεν έχω δει ποτέ επιθετικότητα και είναι αρκετά μεγάλα (περίπου 9cm).

σε αυτο εχεις δικιο,εκανα λαθος και μπερδευτηκα με τα CAE.

Για τον clown πάλι ίσως έχεις δίκιο, αλλά επειδή κάνει παρέα με τα corydoras και είναι μικρός λέω να τον κρατήσω.
και οταν μεγαλωσει τι θα κανεις?τοτε δεν θα κανει παρεα αλλα θα τα κοπαναει.

Τα oscar δεν είναι πολύ επιθετικά? Θα μου φάει τα corydoras και τα helena.
θα σου φαει και το ενυδρειο οχι μονο αυτα
-------------------------
η θα φτιαξεις σωστο ενυδρειο με ψαρια συμβατα και γειτονικα μεταξυ τους βιοτοπικα και θα τους δωσεις καταλληλο νερο, η θα κανεις ψαροσουπα.διαλεγεις και παιρνεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-07-13 στις 16:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-13, 16:34
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου φαει και το ενυδρειο οχι μονο αυτα
-------------------------
η θα φτιαξεις σωστο ενυδρειο με ψαρια συμβατα και γειτονικα μεταξυ τους βιοτοπικα και θα τους δωσεις καταλληλο νερο, η θα κανεις ψαροσουπα.διαλεγεις και παιρνεις
Ωραία αν θεωρήσουμε ότι τον clown θα τον δώσω μόλις μεγαλώσει λίγο , το σκαλάρι θα το δώσω τώρα και τα άλλα, θα επιλέξω ,αφού τα έχω τώρα ήδη 3 χρόνια , να τα κρατήσω έστω και στο όριο των αποδεκτών τιμών τους, τι προτείνεις από κει και πέρα? Δεν μπορώ να μπλέξω με όσμωση κλπ. Με τύρφη που δοκίμασα δεν έπεφτε ούτε 0,1. Μάλλον φταίει το χαλίκι.

Οπότε με αυτές τις τιμές νερού και μετα ψάρια που θα απομείνουν τι θα συγκάτοικοι θα ταιριάζαν?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-07-13, 16:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν φταιει το χαλικι θα πρεπει να αλλαξεις το χαλικι με ουδετερη χαλαζιακη αμμο.
δεν ειναι λυση το να σου προτεινει καποιος ψαρια που να μπορουν ανετα να ζησουν στο νερο που εχεις και τα υπολοιπα να μεινουν να ζουνε στα ορια των συνθηκων που θελουνε.

γιαυτο σου ειπα πως ειναι καλυτερα να κανεις μια πληρη παρουσιαση του ενυδρειου σου και να βαλεις και φωτογραφιες για να δουμε και να σου πουμε ιδεες.
αλλιως θα βγαινουν ενα ενα τα προβληματα στην επιφανεια και θα χασουμε τη μπαλα.μανι μανι το οτι εχεις χαλικι και οχι αμμο ισως ειναι προβλημα για τα κορυντορας και σιγουρα θαναι προβλημα αν βαλεις γεωφαγο.(αφου το λεει και το ονομα του...)

πρωτα κοιτας τι νερο μπορεις να προσφερεις απτη βρυση και μετα τι ψαρια θα βαλεις.
αν κατι σε εμποδιζει να προσφερεις το νερο που χρειαζεται,πρεπει να λυσεις αυτο πρωτα.

δεν ξερω τι εκανες με την τυρφη,ουτε τις ρουτινες σου,ουτε πως κανεις και εκανες τις αλλαγες,ουτε πως προετοιμαζες το νερο της αλλαγης,ουτε τιποτα.οποτε τι να σου προτεινω?...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-07-13, 10:27
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Κάποια παραπάνω στοιχεία και φωτογραφίες:

1.20x0.45x0.55 , 240λιτρα καθαρά

- το ενυδρείο τρέχει 2,5 χρόνια
- φιλτρανση: eheim 2217 και 2012
- θερμοκρασία 26°C
- φυτα : valisneria americana , ehinodorus, anubia nana, anubia, και άλλο ένα σαν γρασίδι
- κάτοικοι: 1 angelfish, 1 ancistrus sp3, 2 SAE, 5 corydoras sterbai, 1 clown loach, 2+ γαριδες (οι γαριδες έχουν μείνει από παλιά. Δεν ήξερα ότι ζουν και τις είδα ξαφνικά μετά από 1 χρόνο. Παλιά υπήρχαν 6 γαρίδες μέσα). 7 anentome helena
- ¶πειρα σαλλιγάρια λαθρεπιβάτες (τις τάξεως των 1000δων που ζουν στο υπόστρωμα και ενίοτε βγαίνουν και πάνω κάποιες εκτονταδες)

Αλλαγές νερού από βρύση πολύ αργά με προσθήκη αντιχλωρίου.
Αλλαγές κάθε εβδομάδα 40%. Αν έχει πολύ κρύο νερό ή κάνω πολύ αργά την αλλαγή (1,5 ώρα) ή με βαρέλι προετοιμασίας.

2 λάμπες Τ5 39W , 1 εκ των 2 sylvania grolux

pH βρύσης 7,6
pH ενυδρείου 7,6 ακόμα και με τύρφη για 2 εβδομάδες σε φιλτράκι μέσα στο ενυδρείο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4011.jpg
Εμφανίσεις:  314
Μέγεθος:  63,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4009.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  59,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4003.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  71,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4006.jpg
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  72,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4010.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  63,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4008.jpg
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4007.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4005.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  66,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4004.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  74,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-07-13, 11:56
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν δεν παρεις μια α.ο. να μαλακωσεις το νερο, μην περιμενεις μονο με την τυρφη να κανεις δουλεια σε τοσα λιτρα. gh και kh δεν μετρας?

αν δεν θες να μπλεξεις με μαλακωμα νερου, σου προτεινω τα ζωοτοκα η καποιες μικροσωμες κιχλιδες κεντρικης αμερικης η απο αφρικη τα κριμπ και τα jewel.

προτεινω να ξηλωσεις ολες τις βαλλισνεριες που εχεις μπροστα και να τις βαλεις πισω και πλαγια. θα ανοιξει ολη η εικονα του ενυδρειου.
με τη βαση παντως πρωτοτυπησες, χωρις πλακα. πιστευω να εχεις βαλει φελιζολ κατω απο το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-07-13, 12:16
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες να βαλεις οσκαρ τα ξηλωνεις ολα, ψαρια, φυτα, τα παντα.Αφηνεις μονο χαλικι η αμμο για υποστρωμα και καμια ριζα.
Μόνο σε μικρά ενυδρεία αντιδρούν έτσι τα Oscar σε μεγάλα ενυδρεία δεν πειράζουν τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-07-13, 12:34
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Δεν το νομιζω αυτο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-07-13, 12:48
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Μεγαλώνω ένα ζευγάρι Oscar και φυτεμένο ενυδρείο και δεν ακουμπάνε τίποτα, είναι 18 πόντους τώρα τα Oscar.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-07-13, 13:24
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν παρεις μια α.ο. να μαλακωσεις το νερο, μην περιμενεις μονο με την τυρφη να κανεις δουλεια σε τοσα λιτρα. gh και kh δεν μετρας?

αν δεν θες να μπλεξεις με μαλακωμα νερου, σου προτεινω τα ζωοτοκα η καποιες μικροσωμες κιχλιδες κεντρικης αμερικης η απο αφρικη τα κριμπ και τα jewel.

προτεινω να ξηλωσεις ολες τις βαλλισνεριες που εχεις μπροστα και να τις βαλεις πισω και πλαγια. θα ανοιξει ολη η εικονα του ενυδρειου.
με τη βαση παντως πρωτοτυπησες, χωρις πλακα. πιστευω να εχεις βαλει φελιζολ κατω απο το ενυδρειο.
Αν προσέξεις καλά στη φώτο θα δεις ότι πατάει σε ξύλο πάχους 2εκατοστών! που είναι κολλημένο πάνω στις παλέτες. Και το ίδιο το ενυδρείο έχει ψιλοβάση από κάτω. Η ιδέα παλέτες γενικά είναι αστέρι. Μεγάλη αντοχή. Φαινεται πρωτότυπο, μου κόστισε 50 ευρώ σύνολο. Και άσε που αν θελήσω να το μετακινήσω (αφού το αδειάσω σχεδόν εντελώς) , βάζω ένα παλετοφόρο από κάτω και πολύ αργά το κουνάω.

Ποιες κιχλίδες θα πρότεινες δηλαδή? έχεις κάποια ονόματα?

Με όσμωση δεν θέλω να μπλέξω. Δεν έχω χρόνο δυστυχώς. Τουλάχιστον τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-07-13, 14:22
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

απο κεντρικης αμερικης δεν ξερω και πολλα, με πιανεις λιγο αδιαβαστο. εχω την εντυπωση οτι απο εκει καταγονται τα convict που ειναι ωραια ψαρια. η κεντρικη αμερικη ομως θελει και λιγο διαφορετικο στησιμο ενυδρειου, με λιγα φυτα και πιο πολλα ξυλα και πετρες.
αν θες αρκετα φυτεμενο το ενυδρειο και κιχλιδες καταλληλες για το νερο σου θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα τα κριμπενσις και τα jewel (ενα μονο ειδος στο ενυδρειο) και παντα σε ζευγαρι. δεν ξερω να σου προτεινω κατι για ψαροσυνθεση, μαλλον επειδη ειμαι υπερ των spieces ενυδρειων, αλλα αρκετοι που εχουν αυτα τα ψαρια τα συνδυαζουν με κοπαδια απο ζεβρακια η τσερυ μπαρμπ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-07-13, 14:31
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
απο κεντρικης αμερικης δεν ξερω και πολλα, με πιανεις λιγο αδιαβαστο. εχω την εντυπωση οτι απο εκει καταγονται τα convict που ειναι ωραια ψαρια. η κεντρικη αμερικη ομως θελει και λιγο διαφορετικο στησιμο ενυδρειου, με λιγα φυτα και πιο πολλα ξυλα και πετρες.
αν θες αρκετα φυτεμενο το ενυδρειο και κιχλιδες καταλληλες για το νερο σου θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα τα κριμπενσις και τα jewel (ενα μονο ειδος στο ενυδρειο) και παντα σε ζευγαρι. δεν ξερω να σου προτεινω κατι για ψαροσυνθεση, μαλλον επειδη ειμαι υπερ των spieces ενυδρειων, αλλα αρκετοι που εχουν αυτα τα ψαρια τα συνδυαζουν με κοπαδια απο ζεβρακια η τσερυ μπαρμπ.
επειδή διάβασα λίγο για τα jewel, πιστεύεις ότι μπορούν να συνυπάρξουν με τα είδη που είναι μέσα (εκτός του σκαλαριού?)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-07-13, 14:47
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι να κανεις μια ριζικη ανανεωση στο ενυδρειο σου (να αλλαξεις θεσεις στα φυτα και να προσθεσεις και μερικες πετρες και ξυλα) να διωξεις ολα τα ψαρια και να παρεις τα jewel (μονο του το ζευγαρι η σε συνδυασμο με καποιο καταλληλο κοπαδοψαρο) αν σου αρεσουν και να φχαριστηθεις ενυδρειο.

δεν εχω ασχοληθει με τα συγκεκριμενα ψαρια και δεν ξερω απο συμπεριφορα και επιθετικοτητα, αλλα εγω προσωπικα θα τα κρατουσα μονα τους. σε αυτα τα λιτρα θα βλεπεις καθε μερα ντοκυμαντερ.

ψαξε και στο τιουμπ να δεις αναλογα ενυδρεια για να παιρνεις ιδεες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-07-13, 17:49
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγαλώνω ένα ζευγάρι Oscar και φυτεμένο ενυδρείο και δεν ακουμπάνε τίποτα, είναι 18 πόντους τώρα τα Oscar.
Μεγαλωσα 1 οσκαρ το οποιο εδωσα οταν εφτασε στους 27 ποντους και ρημαζε τα παντα απο την μερα που το πηρα.Και τωρα που πηγε σε 600 λιτρα παλι ρημαζει τα παντα οπως πληροφορουμαι.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-07-13, 18:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
η γνωμη μου ειναι να κανεις μια ριζικη ανανεωση στο ενυδρειο σου (να αλλαξεις θεσεις στα φυτα και να προσθεσεις και μερικες πετρες και ξυλα)
+1 και μαζι θα εβγαζα και το χαλικι και θα εβαζα χαλαζιακη αμμο.αφου σου αρεσουνε τα ψαρια νοτιας αμερικης,δεν γινεται να μην φτιαχνεις το νερο.δεν χρειαζεται να μπλεξεις με ΑΟ.σωστη προετοιμασια του νερου χρειαζεται και σωστο στησιμο.

ασχετα απτο τι ψαρια θα διαλεξεις τελικα(ακομα και αν αποφασισεις για αφρικανες),το βυθο θα τον αλλαζα....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
να διωξεις ολα τα ψαρια και....
....να διαβασεις στις διαφορες κατηγοριες εδω μεσα για να παρεις ιδεες και αν βρεις ψαρια που σου αρεσουνε και θα ηθελες,ρωτα εδω να παρεις γνωμες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-07-13, 18:52
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το εχω σκεφτει αλλα αν αλλαξω βυθο στο ενυδρειο, πιστευω οτι θα χασω τουλαχιστον καποια κορυντορας και τις γαριδες. Οποτε δεν νομιζω αυτο να ειναι η καλυτερη λυση για τα ψαρια. Εκτος αν μπορειτε να μου περιγραψετε πως να το κανω σωστα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-07-13, 21:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από n4speed Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω σκεφτει αλλα αν αλλαξω βυθο στο ενυδρειο, πιστευω οτι θα χασω τουλαχιστον καποια κορυντορας και τις γαριδες. Οποτε δεν νομιζω αυτο να ειναι η καλυτερη λυση για τα ψαρια. Εκτος αν μπορειτε να μου περιγραψετε πως να το κανω σωστα.
τα κορυντορας δεν θα παθουνε τιποτα.ισα ισα καλο θα τους κανει κ θα δεις κ την πραγματικη συμπεριφορα τους.
για τις γαριδες ναι ειναι θεμα το οτι θα ειναι αστρωτος ο βυθος αλλα με τοσα ψαρια και τετοια ειδη ψαριων που εχεις,δεν θα επρεπε να εχεις γαριδες μεσα
και οι δυο που επιβιωσανε τυχερες ητανε.


η καλυτερη λυση για τα ψαρια ειναι να τους δωσεις το νερο,τις συνθηκες και το περιβαλον που χρειαζονται.
ολα τα υπολοιπα ειναι πασαλειματα και οσες φορες και αν ρωτησεις,την απαντηση που σε βολευει δεν θα την παρεις...

αν θες να φτιαξεις σωστο ενυδρειο που να το χαιρεσαι κιεσυ και τα ψαρια σου,στησε το σωστα και κανε οποια αλλαγη χρειαζεται να κανεις.
μην προσπαθεις να "κοψεις δρομο" γιατι δεν γινεται.και αν γινει θα εχουν προβλημα τα ψαρια καποια στιγμη.βασικα ειδη εχουν αλλα δεν τοχεις καταλαβει,παρα τους θανατους που ειχες...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-07-13, 09:51
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κορυντορας δεν θα παθουνε τιποτα.ισα ισα καλο θα τους κανει κ θα δεις κ την πραγματικη συμπεριφορα τους.
για τις γαριδες ναι ειναι θεμα το οτι θα ειναι αστρωτος ο βυθος αλλα με τοσα ψαρια και τετοια ειδη ψαριων που εχεις,δεν θα επρεπε να εχεις γαριδες μεσα
και οι δυο που επιβιωσανε τυχερες ητανε.


η καλυτερη λυση για τα ψαρια ειναι να τους δωσεις το νερο,τις συνθηκες και το περιβαλον που χρειαζονται.
ολα τα υπολοιπα ειναι πασαλειματα και οσες φορες και αν ρωτησεις,την απαντηση που σε βολευει δεν θα την παρεις...

αν θες να φτιαξεις σωστο ενυδρειο που να το χαιρεσαι κιεσυ και τα ψαρια σου,στησε το σωστα και κανε οποια αλλαγη χρειαζεται να κανεις.
μην προσπαθεις να "κοψεις δρομο" γιατι δεν γινεται.και αν γινει θα εχουν προβλημα τα ψαρια καποια στιγμη.βασικα ειδη εχουν αλλα δεν τοχεις καταλαβει,παρα τους θανατους που ειχες...
Από τις φωτογραφίες πιστεύεις ότι μπορώ να ξεστήσω φυτά διακόσμηση, βγάλω ψάρια (αφού τα πιάσω) και χαλίκι? Γιατί μου φαίνεται πολύ δύσκολο εγχείρημα και πολύ στρεσογόνο. Επίσης μετά (με ένα χαλαζιακό χαλίκι) θα μπορώ να ρίξω το ph με λίγη τύρφη ή πάλι θα χρειαστώ όσμωση?

Εγώ είχα σκεφτεί το εξής:
-φεύγει το σκαλάρι
-αφαιρώ χαλίκι από τη μία γωνία (αυτή με τη λάβα) και προσθέτω λεπτόκοκκη χαλαζιακή άμμο για να περνούν το χρόνο τους τα corydoras.
- παίρνω 2 jewel κιχλίδες που ζούνε στο νερό της βρύσης μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-07-13, 12:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σωστα με τυρφη σε ξεχωριστο δοχειο θα μαλακωσει κ χωρις οσμωση.γενικως σε ενα υγιες ενυδρειο η ταση του ph ειναι να πεφτει.
αυτο που περιγραφεις μπορεις να το κανεις,αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει να μην ελεγχω εγω τι νερο εχω στο ενυδρειο.το να πεις ενταξει το αφηνω ετσι γιατι αυτο "μου καθεται" δεν το βρισκω σωστο.οσον αφορα το νερο τουλαχιστον.

αυτο σημαινει οτι δεν ελεγχεις τι νερο δινεις στα ψαρια και θα καταληξεις να βαζεις οτι ναναι.αν καποια στιγμη αλλαξει κατι απο μονο του στο νερο τι θα κανεις;ειτε λογω του δικτυου,ειτε λογω εξατμισης, και χιλια δυο αλλα...

ειναι αλλο το να κρατας το ph εκει που ειναι τωρα επειδη ετσι το θες,κ αλλο το να τοχεις ετσι επειδη ετσι σου καθεται...

δεν το βλεπω τοσο δυσκολο να κανεις τις αλλαγες.θα κρατησεις το νερο που θα βγαλεις για να βαλεις τα ψαρια κ το φιλτρο,θα αλλαξεις το βυθο,θα ξαναγυτεψεις κ θα τα βαλεις παλι μεσα.αν γινει σωστα δεν θαχουν κανενα προβλημα τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-07-13, 18:36
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σωστα με τυρφη σε ξεχωριστο δοχειο θα μαλακωσει κ χωρις οσμωση.γενικως σε ενα υγιες ενυδρειο η ταση του ph ειναι να πεφτει.
αυτο που περιγραφεις μπορεις να το κανεις,αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει να μην ελεγχω εγω τι νερο εχω στο ενυδρειο.το να πεις ενταξει το αφηνω ετσι γιατι αυτο "μου καθεται" δεν το βρισκω σωστο.οσον αφορα το νερο τουλαχιστον.

αυτο σημαινει οτι δεν ελεγχεις τι νερο δινεις στα ψαρια και θα καταληξεις να βαζεις οτι ναναι.αν καποια στιγμη αλλαξει κατι απο μονο του στο νερο τι θα κανεις;ειτε λογω του δικτυου,ειτε λογω εξατμισης, και χιλια δυο αλλα...

ειναι αλλο το να κρατας το ph εκει που ειναι τωρα επειδη ετσι το θες,κ αλλο το να τοχεις ετσι επειδη ετσι σου καθεται...

δεν το βλεπω τοσο δυσκολο να κανεις τις αλλαγες.θα κρατησεις το νερο που θα βγαλεις για να βαλεις τα ψαρια κ το φιλτρο,θα αλλαξεις το βυθο,θα ξαναγυτεψεις κ θα τα βαλεις παλι μεσα.αν γινει σωστα δεν θαχουν κανενα προβλημα τα ψαρια.
Τελικα με πεισατε. Παρηγγειλα οσμωση (μια με μεμβρανη 150gpd). Εχω σκοπο να βαζω ενα μερος νερο οσμωσης και ενα μερος βρωμικο οσμωσης ή βρυσης. Θα ξεκινησω πολυ σταδιακα. Οι αλλαγες θα γινονται με το ρυθμο της οσμωσης και κατευθειαν στο ενυδρειο. Λογικα θα παίρνουν κανα 2ωρο. Αλλες συμβουλες?

Θα δοκιμασω και ενα μερος χαλικιου με aquaforte να δω αν αφριζει.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-07-13, 19:43
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο εμενα δες και αυτα τα ψαρακια λιγακι!!! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72928
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-07-13, 22:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από n4speed Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα με πεισατε. Παρηγγειλα οσμωση (μια με μεμβρανη 150gpd). Εχω σκοπο να βαζω ενα μερος νερο οσμωσης και ενα μερος βρωμικο οσμωσης ή βρυσης. Θα ξεκινησω πολυ σταδιακα. Οι αλλαγες θα γινονται με το ρυθμο της οσμωσης και κατευθειαν στο ενυδρειο. Λογικα θα παίρνουν κανα 2ωρο. Αλλες συμβουλες?

Θα δοκιμασω και ενα μερος χαλικιου με aquaforte να δω αν αφριζει.
ωραιος! δεν θα το μετανιωσεις για την ΑΟ,θα σου λυσει τα χερια και θα μπορεις να κρατησεις οτι ψαρι θες.(αρκει να χωραει στα λιτρα σου)
και φυσικα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και για να πινεις νερο και στο σπιτι

προσεξε μονο να κανεις καλο flush στη μεμβρανη πριν και μετα απο καθε χρηση για να κρατησει,και τακτικο αλλαγμα στα προφιλτρα οταν φτανουν στα λιτρα τους.

υποψιν,οτι το καθαρο και το βρωμικο απτην ΑΟ βγαινουν με διαφορετικους ρυθμους.αν προκειται να κανεις χρηση καθαρου βρωμικου κατευθειαν στο ενυδρειο(προσωπικα δεν θα στο συνιστουσα), αλλα αν το κανεις,προσεξε ποσο καθαρο και ποσο βρωμικο βαζεις.(το βρωμικο βγαινει πιο γρηγορα απτην εξοδο και αρα θα πεφτουν περισσοτερα λιτρα "βρωμικο").

το καλυτερο ειναι να παρεις ενα βαρελακι πλαστικο κοκκινο για τροφιμα(ολοι τετοια εχουμε)και να κανεις μιξη και προετοιμασια εκει πριν το βαλεις στο ενυδρειο.

γιατι αν κανεις καμια πατατα,στο βαρελι διορθωνεται ευκολα.στο ενυδρειο θα τρεχεις...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-07-13, 10:18
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος! δεν θα το μετανιωσεις για την ΑΟ,θα σου λυσει τα χερια και θα μπορεις να κρατησεις οτι ψαρι θες.(αρκει να χωραει στα λιτρα σου)
και φυσικα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και για να πινεις νερο και στο σπιτι

προσεξε μονο να κανεις καλο flush στη μεμβρανη πριν και μετα απο καθε χρηση για να κρατησει,και τακτικο αλλαγμα στα προφιλτρα οταν φτανουν στα λιτρα τους.

υποψιν,οτι το καθαρο και το βρωμικο απτην ΑΟ βγαινουν με διαφορετικους ρυθμους.αν προκειται να κανεις χρηση καθαρου βρωμικου κατευθειαν στο ενυδρειο(προσωπικα δεν θα στο συνιστουσα), αλλα αν το κανεις,προσεξε ποσο καθαρο και ποσο βρωμικο βαζεις.(το βρωμικο βγαινει πιο γρηγορα απτην εξοδο και αρα θα πεφτουν περισσοτερα λιτρα "βρωμικο").

το καλυτερο ειναι να παρεις ενα βαρελακι πλαστικο κοκκινο για τροφιμα(ολοι τετοια εχουμε)και να κανεις μιξη και προετοιμασια εκει πριν το βαλεις στο ενυδρειο.

γιατι αν κανεις καμια πατατα,στο βαρελι διορθωνεται ευκολα.στο ενυδρειο θα τρεχεις...
Γενικά από όσα έχω διαβάσει για όσμωση κλπ , οι αλλαγές του Ph δεν γίνονται γρήγορα.Εδώ καλά καλά πρέπει να δω αν θα πέσει με αυτό το χαλίκι και τα 3*10^6 σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες. Οπότε δεν είναι και τόσο μεγάλο το ρίσκο. Έχω σκοπό να μετρήσω χρόνους και παροχές και να βάζω πχ 20 λεπτά βρώμικο και 2 ώρες καθαρό. Γενικά τι αναλογία θα πρότεινε κανείς για αλλαγή 70 λίτρα νερό?

Επειδή υπάρχουν αρκετά διάσπαρτα λινκ για όσμωση , μήπως υπάρχουν κάπου οδηγίες χρήσεις και συμβουλές για τη χρήση του μηχανήματος? Πώς συνδέεται? Πως γίνεται το flushing κλπ? Κάπου διάβαζα ότι πρέπει να μην στεγνώνει η μεμβράνη κλπ.


(ΥΓ. βαρέλι είχα στο παρελθόν. Αλλά δεν με βόλεψε. Έπρεπε να το έχω τις μέρες τις αλλαγής στο μπαλκόνι εκεί που καθόμαστε. Είχα γκρίνια. Μετά γεμίζει σκόνη. Θέλει κυκλοφορητή που δεν έχω. Αν το έχεις κλειστό βρωμάει μέσα κλεισούρα. Αν το έχεις λίγο ανοικτό γεμίζει σκόνες)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συγκατοικοι Labidochromis Vangelis21 Malawi 8 31-08-12 18:08
gourami και συγκατοικοι ilias ts ¶λλα λαβυρινθόψαρα 5 02-08-12 21:34
συγκατοικοι?? dimitris vas Γλυκό νερό - Γενικά 14 09-02-10 17:02
Νεοι συγκατοικοι!! moudi Αρχάριοι γλυκού νερού 5 11-06-07 19:17
Καινουργιοι συγκατοικοι? IRENE Malawi 8 27-01-06 17:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11193 seconds with 14 queries