Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 12-01-11, 10:45
lizaki Ο χρήστης lizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή παιδια τα φωτα σας,θελω συμβουλες...

Καλησπέρα σας.ειμαι καινούρια στο φορουμ καθώς και αρχάρια σχετικα με τα ψαράκια και το ενυδρείο.
Αποφάσησα να αγοράσω ενα μικρό ενυδρείο για τα παιδιά μου.Πήγα στο petshop της γειτονιάς μου και αγόρασα ενα ενυδρείο μικρό 35 χ 20 ,οχι γυάλινο.Αγόρασα και δυο χρυσοψαρα.Τους ρωτησα τη αλλο χρειαζετε το ενυδρείο και μου ειπαν ενα μικρο μηχανισμο που φιλτραρει το νερο.Το αγορασα και αυτο και μου εδωσαν και τροφη σε νιφαδες και ενα μπουκαλακι μικρο για να ριχνω 5 σταγονες σε καθε αλλαγη νερου.Τωρα οι οδηγίες που μου έδωσαν ειναι:
Να ταιζω τα ψάρια μερα παρα μέρα απο μια νυφάδα το καθε ψάρι.
Να αλλαζω το νέρο κάθε 15 μέρες και σε καθε αλλαγη 5 σταγόνες απο το μπουκαλακι που μου εδωσαν.
Σε κάθε αλλαγή νερου να αφαιρω το 20% του νερού και να βάζω καινουριο.

Τωρα αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι αν ειναι σωστές οι οδηγίες που μου έδωσαν.Δεν μου φαινετε λογικο να ταιζω τα ψάρια μερα παρα μερα.
Τους είπα ποτε πρέπει να αλλαξω ολο το νερο ,και μου ειπαν μόνο οταν ειναι πολυ βρωμικο.
Ειναι καινουριο το petshop στη γειτονια μας και αποτι καταλαβα δεν ειχαν και πολλες γνωσεις στα ψαρια γιατι τους ρωταγα καποια πράγματα και αλλα μου ελεγε ο ενας και αλλα ο αλλος.
Επισης να πω οτι πολυ χλωμο το βλέπω αν θα ξαναπάω απο το μαγαζί τους γιατι εχτες που πέρασα να παρω τροφη για τα καναρίνια μου,ειχε ενα ψωφιο χρυσοψαρο μεσα σε ενα ενυδρειο το οποιο πηγαιναν τα αλλα τα ψαρακια και δαγκώναν το ψόφιο.Οταν τους ειπα οτι ενα ψαρακι ψωφισε,μου ειπε οτι τιποτα δεν παει χαμένο εδω και βγαζει το ψαρακι το ψωφιο και το δινει σε ενα κροκοδειλακι που ειχε σε ενα ενυδρειο.
Σιχάθηκα τελείως....
Αν μπορει καποιος να μου δώσει οδηγίες θα σας ημουν πολυ ευγνομων.
Θελω να μου πειτε καθε ποτε να ταιζω τα ψαρια και σχετικα με την αλλαγη νερου και οτιδηποτε που δεν γνωρίζω..
Σας ευχαρηστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φωτα σας παιδια fishme1 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-12-10 11:18
θελω να αλλαξω το χαλικι μου ακουω συμβουλες...... douran_p Γλυκό νερό - Γενικά 1 08-03-10 23:00
τα φωτα σας για τα φωτα παιδια...!!! Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-02-08 18:29
παιδια για δοστε μου τα φωτα σας στο τι επαθε και των εχασα muthos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 02-05-07 17:24
θελω συμβουλες για την κατασκευη ενος ενυδρειου Βασίλης Μαιόπουλος Malawi 12 01-03-07 15:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05085 seconds with 14 queries