Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 03-11-10, 10:06
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά νομίζω ότι στο θέμα της χρήσης του ξύλου υπάρχει μεγάλη παρανόηση. Δεν έχω εμπειρία από ενυδρεία αλλά γνωρίζω πολύ καλά (όπως όλοι μας) ότι οι αντοχές του ξύλου στο νερό –με κατάλληλη επεξεργασία- είναι γνωστές από την αρχαιότητα, ενώ μέχρι σήμερα το ξύλο εξακολουθεί να χρησιμοποιείται σε πολλές εφαρμογές που απαιτούν στεγανότητα. Ενδεικτικά αναφέρω τις ξύλινες δεξαμενές νερού, τα κοινά ξύλινα βαρέλια, τα ξύλινα σπίτια και πάνω από όλα τις ξύλινες βάρκες.
Φυσικά έχει δίκαιο ο Ύδωρ, που επικαλείται τις αντοχές του γυαλιού στο νερό σε βάθος πολλών χρόνων, αλλά ένα γυάλινο ενυδρείο δεν έχει μόνο γυαλί. Η αχίλλειος πτέρνα του είναι η σιλικόνη. Αμφιβάλω λοιπόν για το εάν ένα ενυδρείο από σκέτο γυαλί και σιλικόνη μπορεί να αντέξει περισσότερο στο χρόνο από ένα ξύλινο σαν του Θανάση.
PS. Συγνώμη εάν με την παρέμβασή μου κούρασα όσους παρακολουθούν την παρουσίαση. Κυρίως ήθελα να παροτρύνω τον Θανάση να συνεχίσει
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 03-11-10, 10:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά νομίζω ότι στο θέμα της χρήσης του ξύλου υπάρχει μεγάλη παρανόηση. Δεν έχω εμπειρία από ενυδρεία αλλά γνωρίζω πολύ καλά (όπως όλοι μας) ότι οι αντοχές του ξύλου στο νερό –με κατάλληλη επεξεργασία- είναι γνωστές από την αρχαιότητα, ενώ μέχρι σήμερα το ξύλο εξακολουθεί να χρησιμοποιείται σε πολλές εφαρμογές που απαιτούν στεγανότητα. Ενδεικτικά αναφέρω τις ξύλινες δεξαμενές νερού, τα κοινά ξύλινα βαρέλια, τα ξύλινα σπίτια και πάνω από όλα τις ξύλινες βάρκες.
Φυσικά έχει δίκαιο ο Ύδωρ, που επικαλείται τις αντοχές του γυαλιού στο νερό σε βάθος πολλών χρόνων, αλλά ένα γυάλινο ενυδρείο δεν έχει μόνο γυαλί. Η αχίλλειος πτέρνα του είναι η σιλικόνη. Αμφιβάλω λοιπόν για το εάν ένα ενυδρείο από σκέτο γυαλί και σιλικόνη μπορεί να αντέξει περισσότερο στο χρόνο από ένα ξύλινο σαν του Θανάση.
PS. Συγνώμη εάν με την παρέμβασή μου κούρασα όσους παρακολουθούν την παρουσίαση. Κυρίως ήθελα να παροτρύνω τον Θανάση να συνεχίσει
συμφωνω μαζι σου....
οτι αντοχες μπορει να εχει ενα γυαλινο ενυδρειο με κολλησεις σιλικονης 1-1,5 εκατ. αλλες τοσο μπορει να εχει και το ξυλινο και πολυ παραπανω μαλλον μιας και οι κολλησεις του τζαμιου ειναι 5 εκατ.
καλα κανεις και τα γραφεις για να παροτρυνεις κι αλλους....
εγω τελειωνω και εχει βγει σουπερ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 03-11-10, 10:24
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά νομίζω ότι στο θέμα της χρήσης του ξύλου υπάρχει μεγάλη παρανόηση. Δεν έχω εμπειρία από ενυδρεία αλλά γνωρίζω πολύ καλά (όπως όλοι μας) ότι οι αντοχές του ξύλου στο νερό –με κατάλληλη επεξεργασία- είναι γνωστές από την αρχαιότητα, ενώ μέχρι σήμερα το ξύλο εξακολουθεί να χρησιμοποιείται σε πολλές εφαρμογές που απαιτούν στεγανότητα. Ενδεικτικά αναφέρω τις ξύλινες δεξαμενές νερού, τα κοινά ξύλινα βαρέλια, τα ξύλινα σπίτια και πάνω από όλα τις ξύλινες βάρκες.
Φυσικά έχει δίκαιο ο Ύδωρ, που επικαλείται τις αντοχές του γυαλιού στο νερό σε βάθος πολλών χρόνων, αλλά ένα γυάλινο ενυδρείο δεν έχει μόνο γυαλί. Η αχίλλειος πτέρνα του είναι η σιλικόνη. Αμφιβάλω λοιπόν για το εάν ένα ενυδρείο από σκέτο γυαλί και σιλικόνη μπορεί να αντέξει περισσότερο στο χρόνο από ένα ξύλινο σαν του Θανάση.
PS. Συγνώμη εάν με την παρέμβασή μου κούρασα όσους παρακολουθούν την παρουσίαση. Κυρίως ήθελα να παροτρύνω τον Θανάση να συνεχίσει
+1000
+τις αρχικές παραμέτρους δλδ οτι χρησιμοποιούμε ξύλο για να μειώσουμε το κόστος,να γινει πιο ελαφρύ,να έχει καλύτερη θερμομόνωση..
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 03-11-10, 10:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgebruno Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000
+τις αρχικές παραμέτρους δλδ οτι χρησιμοποιούμε ξύλο για να μειώσουμε το κόστος,να γινει πιο ελαφρύ,να έχει καλύτερη θερμομόνωση..
συμφωνω.... +100000 και να προσθεσω οτι σε ενα ενυδρειο απο γυαλι που εχουμε διαρροη συνηθος χρειαζεται ξεκολλημα και ξανα απο την αρχη κολλημα...
στα ξυλινα ενυδρεια , το αδειαζεις , στεγνωνει και κανεις οτι θελεις στο σημειο που εχεις διαρροη...

στο εξωτερικο σε μεγαλα ενυδρεια κατα κυριο λογο χρησημοποιουν ξυλο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 03-11-10, 20:44
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Θανάση, ξέρεις ότι σταυρώνω τα δάχτυλα για να πάνε όλα καλά με το ενυδρείο σου. Δεν μου αρέσει να γίνομαι Κασσάνδρα, ούτε ...Μητσοτάκης. Παρακολουθώ την προσπάθειά σου και εύχομαι τη μέγιστη δυνατή επιτυχία.
Υποχρεούμαι όμως να είμαι ρεαλιστής και νομίζω ότι πρέπει να επισημάνω κάποια πράγματα.
1) Σε αντίθεση με ένα γυάλινο ή ακρυλικό, στο ξύλινο αν έχεις διαρροή, μέχρι να την εντοπίσεις και να το στεγνώσεις σου φούσκωσε το ξύλο και...
2) Επίσης, η διαρροή στα ξύλινα είναι ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟΤΕΡΗ γιατί όσο καλά στερεωμένα και να είναι τα ξύλα, το αδύναμο σημείο είναι στις ενώσεις. Εκεί, η όποια μικροκινητικότητα συχνά οδηγεί σε ρώγμωση του μονωτικού με τις ευνόητες συνέπειες.
3) Είναι κοινός τόπος πώς σε ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τις κατασκευές, όσο λιγότερη πολυπλοκότητα υπάρχει τόσο λιγότερος είναι και ο κίνδυνος αποτυχίας. Όταν έχεις ένα σύστημα που αποτελείται από ξύλα, πολυεστέρα, μονωτικό, βίδες, κόλλες, γυαλί, σιλικόνη, κα. η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά αυξάνει επικίνδυνα.
4) Στις βάρκες που προαναφέρθηκαν, αν παρουσιαστεί διαρροή (που παρουσιάζεται) τη βγάζεις, την καλαφατίζεις και την ξαναβάζεις στο νερό. Και είναι εξίσου "εύκολο" και να τη συντηρήσεις (που κι αυτό είναι απαραίτητο να γίνεται τακτικά). Το ίδιο ισχύει και για τις δεξαμενές νερού. Ένα ενυδρείο όμως 1000lt με εξοπλισμό, ψάρια, βιολογία φίλτρου, ντεκόρ, φυτά ίσως, για να ξεστηθεί και να ξαναστηθεί (ώστε να επισκευαστεί ή να συντηρηθεί) είναι ένα μεγάλο θέμα.
5) Στο internet θα βρεις πολλές ίσως ανάλογες κατασκευές, με αναλυτικές παρουσιάσεις, συμβουλές και εντυπωσιακές φωτογραφίες. Πόσες όμως από αυτές μας λένε πώς τα πήγε το project τους μετά από 1, 2, 3, ή 5 χρόνια;
Θα μπορούσα να παραθέσω και άλλα επιχειρήματα, αλλά δε θέλω να χαλάσω τη συζήτηση του φίλου μου, ούτε τον ενθουσιασμό του για το εγχείρημά του. Είναι από τις λίγες φορές που πραγματικά εύχομαι να βγω ψεύτης. ¶λλωστε, ξύλινα ενυδρεία δε συναντάς πολλά (γιατί άραγε; ) και είναι μια θαυμάσια ευκαιρία να παρακολουθήσουμε (εκ του ασφαλούς) την μεγάλη προσπάθεια του Θανάση, καθώς και να ανταλλάξουμε τις όποιες απόψεις μας.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 03-11-10, 21:00
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Θα ειμαι και εγω ρεαλιστης....
Δεν συναντας πολλα ξυλινα ενυδρεια γιατι δεν υπαρχει αναγκη για πραγματικα ΜΕΓΑΛΑ ενυδρεια.
Eπισης οι περισσοτεροι το βλεπουν οπως εσυ και δεν ρισκαρουν.εκ του ασφαλους...
Το ενυδρειο που φτιαχνει ο Θανασης απο τα μικροτερα ξυλινα που εγω εχω δει τουλαχιστον.
Με ξυλο φτιαχνονται ενυδρεια 30 και 50 χιλιαδων λιτρων....αστειευεσαι?

Αλλο οι βαρκες...οι δεξαμενες που σωστα αναφερθηκαν παραπανω που τροφοδοτουν νερο ολοκληρα χωρια ποτε αδειαζουν για να συντηρηθουν?

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι το περνεις τοσο βαρια....αντε και ανοιξε (φτου φτου)
ξερεις τι ζημια θα κανουνε τα τζαμια απο ενα 1000αρι ενυδρειο?Αν εισαι μπροστα σε εκοψε φετες...(οτι τυπου τζαμι και να ειναι).Το ξυλο τι θα κανει?Τα νερα ερχονται σε δευτερη μοιρα...οποιος ανακτευετε με τα πιτουρα, τον τρωνε οι κοτες!

Το μεγαλο γυαλινο ενυδρειο ειναι 10 φορες πιο επικινδυνο απο το ξυλινο.
Ακομα και μεχρι να το κολλησεις.

Απλα σαν ολα τα πραγματα εχει τα ευασθητα σημεια του που αν δεν τα προσεξεις την πατησες.
Φανταζεσαι ποσα γυαλινα ενυδρεια θα ειχανε ανοιξει μεχρι να σκεφτει καποιος να βαλει κοντρες????
Κατι αναλογο συμβαινει και εδω...

Σε ξενιζει σαν κατασκευη γιατι δεν μπορεις να το κατανοησεις μαλλον.
Αν διαβασεις και ψαξεις λιγο για αυτου του τυπου ενυδρεια θα σταματησεις και να σταυροκοπιεσε!
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 03-11-10, 21:02
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

1) Σε αντίθεση με ένα γυάλινο ή ακρυλικό, στο ξύλινο αν έχεις διαρροή, μέχρι να την εντοπίσεις και να το στεγνώσεις σου φούσκωσε το ξύλο και... 2) Επίσης, η διαρροή στα ξύλινα είναι ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟΤΕΡΗ γιατί όσο καλά στερεωμένα και να είναι τα ξύλα, το αδύναμο σημείο είναι στις ενώσεις. Εκεί, η όποια μικροκινητικότητα συχνά οδηγεί σε ρώγμωση του μονωτικού με τις ευνόητες συνέπειες.
3) Είναι κοινός τόπος πώς σε ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τις κατασκευές, όσο λιγότερη πολυπλοκότητα υπάρχει τόσο λιγότερος είναι και ο κίνδυνος αποτυχίας. Όταν έχεις ένα σύστημα που αποτελείται από ξύλα, πολυεστέρα, μονωτικό, βίδες, κόλλες, γυαλί, σιλικόνη, κα. η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά αυξάνει επικίνδυνα.
4) Στις βάρκες που προαναφέρθηκαν, αν παρουσιαστεί διαρροή (που παρουσιάζεται) τη βγάζεις, την καλαφατίζεις και την ξαναβάζεις στο νερό. Και είναι εξίσου "εύκολο" και να τη συντηρήσεις (που κι αυτό είναι απαραίτητο να γίνεται τακτικά). Το ίδιο ισχύει και για τις δεξαμενές νερού. Ένα ενυδρείο όμως 1000lt με εξοπλισμό, ψάρια, βιολογία φίλτρου, ντεκόρ, φυτά ίσως, για να ξεστηθεί και να ξαναστηθεί (ώστε να επισκευαστεί ή να συντηρηθεί) είναι ένα μεγάλο θέμα.
5) Στο internet θα βρεις πολλές ίσως ανάλογες κατασκευές, με αναλυτικές παρουσιάσεις, συμβουλές και εντυπωσιακές φωτογραφίες. Πόσες όμως από αυτές μας λένε πώς τα πήγε το project τους μετά από 1, 2, 3, ή 5 χρόνια;
1) αν και τα πλακε θαλασσης δεν φουσκωνουν εχεις ενα δικιο εδω.

2) εδω δεν εχει δικιο γιατι ιδικα στο δικο μου ενυδρειο ειναι σαν να εχω 3 δεξαμενες η μια μεσα στην αλλη... 1 το μονωτικο, 2 ο πολυεστερας και 3 τα ξυλα που ειναι βιδομενα...
αυτος ειναι και ο λογος που δεν το εκανα με μπετοφορμ... ( πιο οικονομικα θα μου εβγαινε ) φοβηθηκα τις ενωσεις ετσι απλα με λιγο σιλικονη και βιδες.

3) η πολυπλοκοτητα για εμενα δεν ειναι λογος για αποτυχια, και δεν βλεπω να εχω κατι πολυπλοκο, ειναι 2-3 δουλειες που εγιναν με την σειρα και η μια σιγουρευει την αλλη...

4) εδω εχεις δικιο αλλα το ιδιο ειναι ειτε εχεις ξυλινο, ειτε γυαλινο, ειτε σιδερενιο... δεν αλλαζει κατι στη διαδηκασια...

5) καλα αυτο αν πιασεις την πλειοψηφια γινετε παντου...
ποσα ενυδρεια βλεπεις γυαλινα κι εγω στο φορουμ κανουν παρουσιαση και μετα δεν τους ξαναβλεπεις να γραφουν, δεν σημενει πως εχουν διαρροη...

παντος τα ξυλινα ενυδρεια μονο στην ελλαδα τα φοβουνται, ενω στο εξωτερικο χρονια τωρα τα δουλευουν οσο και τα γυαλινα... και ιδικα σε μεγαλες δεξαμενες πιο πολυ...
γενικα το ξυλο αν δουλευτει σωστα εμενα μου δινει πιο ασφαλεια και μεγαλη διαφορα στο οικονομικο και σαν κατασκευη και στο ρευμα που χρειαζεται μετα...

χαιρομαι που μιλαμε και αλλαζουμε γνωμες, και καταλαβαινω οτι δεν εχεις κανενα λογο να μην μου παει καλα το ενυδρειο...
το σιγουρο παντος ειναι πως οσα χρονια και αν περασουν ειτε λειτουργει ειτε εχει διαρροη, θα το ξερετε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 03-11-10, 21:23
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) αν και τα πλακε θαλασσης δεν φουσκωνουν εχεις ενα δικιο εδω.
Φουσκώνουν, αλλά λιγότερο
2) εδω δεν εχει δικιο γιατι ιδικα στο δικο μου ενυδρειο ειναι σαν να εχω 3 δεξαμενες η μια μεσα στην αλλη... 1 το μονωτικο, 2 ο πολυεστερας και 3 τα ξυλα που ειναι βιδομενα...
αυτος ειναι και ο λογος που δεν το εκανα με μπετοφορμ... ( πιο οικονομικα θα μου εβγαινε ) φοβηθηκα τις ενωσεις ετσι απλα με λιγο σιλικονη και βιδες.
3 δεξαμενές ανελαστικά συνδεδεμένες μεταξύ τους
3) η πολυπλοκοτητα για εμενα δεν ειναι λογος για αποτυχια, και δεν βλεπω να εχω κατι πολυπλοκο, ειναι 2-3 δουλειες που εγιναν με την σειρα και η μια σιγουρευει την αλλη...
Δεν είναι λόγος για αποτυχία, αλλά αυξάνει πολύ τις πιθανότητες.
4) εδω εχεις δικιο αλλα το ιδιο ειναι ειτε εχεις ξυλινο, ειτε γυαλινο, ειτε σιδερενιο... δεν αλλαζει κατι στη διαδηκασια...
Όχι στη διαδικασία. Στην αναγκαιότητα συντήρησης και στην απαιτούμενη συχνότητά της. Πρακτικά, τα γυάλινα έχουν ελάχιστη συντήρηση.
5) καλα αυτο αν πιασεις την πλειοψηφια γινετε παντου...
ποσα ενυδρεια βλεπεις γυαλινα κι εγω στο φορουμ κανουν παρουσιαση και μετα δεν τους ξαναβλεπεις να γραφουν, δεν σημενει πως εχουν διαρροη...
Σύμφωνοι, με τα γυάλινα όμως υπάρχει πολύ μεγαλύτερη τεχνογνωσία και τα στάδια κατασκευής είναι λίγο - πολύ στάνταρ. Το ζητούμενο είναι στατιστικά, πού έχουμε λιγότερες αποτυχίες;
παντος τα ξυλινα ενυδρεια μονο στην ελλαδα τα φοβουνται, ενω στο εξωτερικο χρονια τωρα τα δουλευουν οσο και τα γυαλινα... και ιδικα σε μεγαλες δεξαμενες πιο πολυ...
Πόσα από αυτά είναι μέσα σε σαλόνια; Εγώ δεν θα ήθελα 1 τόνο νερού χυμένο στο σαλόνι μου...
χαιρομαι που μιλαμε και αλλαζουμε γνωμες, και καταλαβαινω οτι δεν εχεις κανενα λογο να μην μου παει καλα το ενυδρειο...
το σιγουρο παντος ειναι πως οσα χρονια και αν περασουν ειτε λειτουργει ειτε εχει διαρροη, θα το ξερετε...
Μπράβο βρε Θανάση, όλοι αυτό περιμένουμε!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι από τις λίγες φορές που πραγματικά εύχομαι να βγω ψεύτης
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
(...) εύχομαι τη μέγιστη δυνατή επιτυχία(...)
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 03-11-10, 22:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 03-11-10, 23:45
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Αγαπητέ Υδωρ, δεν νομίζω ότι έχεις δίκαιο να θεωρείς αδύναμο σημείο των ξύλινων ενυδρείων τις ενώσεις για πολλούς λόγους. Καταρχήν διότι πολύ απλά θα μπορούσαν να γίνουν με σιλικόνη όπως ακριβώς στα γυάλινα ενυδρεία. Δηλαδή ο Θανάσης θα μπορούσε να μονώσει το κάθε κομμάτι ξύλου ξεχωριστά και να τα βιδώσει μεταξύ τους βάζοντας στις ενώσεις σιλικόνη για στεγανότητα. Αλλά όπως προανέφερα η σιλικόνη δεν είναι τόσο ανθεκτική (τη θεωρώ ένα από τα αδύνατα σημεία των γυάλινων ενυδρείων).
Αντίθετα η μέθοδος που χρησιμοποιεί ο Θανάσης είναι πιο σωστή. Πιστεύω ότι υπερεκτιμά τον κίνδυνο ρωγμών. Οι βάρκες για παράδειγμα πράγματι χρειάζονται συχνά επισκευή. Αλλά το πρόβλημά τους δεν είναι η εμφάνιση ρωγμών στις ενώσεις, παρά το γεγονός ότι δέχονται ασύγκριτα πιο έντονη καταπόνηση από ένα ενυδρείο (βρίσκονται συνέχεια σε κίνηση, αναβαίνει πάνω κόσμος, μεταφέρονται αντικείμενα κλπ). Τα προβλήματα στις βάρκες δημιουργούνται κυρίως από χτυπήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 04-11-10, 15:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

απλα να αναφερω αν εχει διαφυγει σε καποιον οτι ολα τα ξυλα εχουν κολληθει με μια πολυ καλη κολλα που δεν ξεκολλαει αλλα σπαει το ξυλο...
και μετα σε ολες τις ενωσεις εσωτερικα εχει μπει περιμετρικα ξυλινες γωνιες παλι με βιδες και κολλες...
-------------------------
το τζαμι δεν ηρθε σημερα δυστυχος...
αλλα το καλο ειναι οτι τελειωσα οτι αλλο ειχε μεινει...
εβαψα κατι για την διακοσμιση του ενυδρειου, και τα τοποθετησα...
το ενυδρειο εγινε κουκλι και οπως το ηθελα και το φανταζομουν....
το βραδακι θα ανεβασω και τις φωτο....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 04-11-10 στις 15:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 04-11-10, 16:17
Το avatar του χρήστη medico
medico Ο χρήστης medico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Περιοχή: Αθήνα περιστέρι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 04-11-10, 16:40
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αντε να δουμε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 04-11-10, 16:51
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε να δουμε
+1000
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 04-11-10, 16:52
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

να σας δωσω το τηλ του τζαμα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 04-11-10, 16:58
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σε μενα να τον κανω 5 παραδες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 04-11-10, 20:23
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
σε μενα να τον κανω 5 παραδες
χαχχαχα με το μαλακο Χαρουλη γιατι καλα την εχεις γλυτωσει στο αλλο ποστ εσυ... με το μαλακο σε πηραν...
-------------------------
παιδια εφερα φωτο απο τα τελειωματα του ενυδρειου!!!
τωρα περιμενω το τζαμι μονο.
οπως βλεπετε στις φωτο, πηρα ενα σπρει ασημι και εβαψα μερικες γωνιες,
τα χερουλια απο τα καπακια, και το πλαισιο της οθονης και το αποτελεσμα
ειναι αυτο που βλεπετε στις φωτο και αυτο που ειχα στο μυαλο μου!!!!






















__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 04-11-10 στις 20:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 04-11-10, 20:44
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

πο πο κουκλι εχει γινει...
πολυ καλη δουλεια....μπραβο
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 04-11-10, 21:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

βγαλτο και με τις πετρες "στημενες"
πολυ ομορφο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 04-11-10, 21:35
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω!!!! οντως βγηκε πολυ ομορφο
Πανο μου δυστυχος οι πετρες ειναι στο σπιτι και το ενυδρειο στο μαγαζι... οποτε υπομονη να ερθει το τζαμι...σκεφτομαι ομως μηπος το παω στο σπιτι το ενυδρειο τωρα που εχει πιο λιγο βαρος και κολλησω εκει το τζαμι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 04-11-10, 22:34
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομαι ομως μηπος το παω στο σπιτι το ενυδρειο τωρα που εχει πιο λιγο βαρος και κολλησω εκει το τζαμι...
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 04-11-10, 23:01
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια θανάση.τέλειο βγήκε τέλειο.Καλά τελείωματα εύχομαι!!!Συμφωνω με το κόλημα του τζαμιού στο σπίτι!
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 04-11-10, 23:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πολυ ομορφο μπραβο ρε φιλε εισαι μερακλης

οσο για το ποστ δε μου λενε τιποτα γιατι ειναι στο δρομο το ενυδρειο και θα χαρουνε λιγο και μετα θα παρω παλυ τα οπλα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 05-11-10, 13:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!!! οντως βγηκε οπως το ειχα σχεδον στο μυαλο μου...
εκτος απο κατι εξτρα που ισως φτιαχτει πιο πισω...
-------------------------

μιας και το τζαμι δεν ηρθε ουτε σημερα ξεκινησα την βαση για να τελειωνω....
το ενυδρειο θα παει σπιτι τωρα που ειναι πιο μικρο το βαρος και θα κολληθει εκει το τζαμι...
θα συνεχισω απο εδω την κατασκευη της βασης για να ειναι μαζι μιας και ειναι σετ....ακι....

ξεκιναμε με φωτο το βραδυ...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 05-11-10 στις 13:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 05-11-10, 15:03
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Πολυ καλο το τελικο αποτέλεσμα!!
Οπως σου ειχα πει παλαιότερα μ'αρεσουν πολυ οι κατασκευες σου γιατι γνωρίζεις πως κατι θα γίνει ωραίο και έχεις και την εμπειρία να το κανεις σωστα..!!

Αντε με το καλό και η βαση!!

Θα γίνει από ξύλο εξ ολοκλήρου ή σιδερένια με ντύσιμο??
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 05-11-10, 20:06
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλο το τελικο αποτέλεσμα!!
Οπως σου ειχα πει παλαιότερα μ'αρεσουν πολυ οι κατασκευες σου γιατι γνωρίζεις πως κατι θα γίνει ωραίο και έχεις και την εμπειρία να το κανεις σωστα..!!

Αντε με το καλό και η βαση!!

Θα γίνει από ξύλο εξ ολοκλήρου ή σιδερένια με ντύσιμο??
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...
η βαση θα γινει σιδερενια, με κυλινδρικα ποδια και τετραγωνο στρατζαριστο εκει που θα παταει το ενυδρειο.
θα γινει με ενα ραφι ενδιαμεσα και θελω αν βγει καλο να μην ντυθει με ξυλο...
-------------------------
οπως σας ειπα θα ξεκινησω την βαση...
στις φωτο οπως θα δειτε χρησημοποιω στρατζαριστο 3χ3 για να
πατησει το ενυδρειο.
για πιο σωστη εφαρμογη τα κοβουμε με 45 μοιρες γωνια και μετα με τα 2 μαζι
δημιουργητε 90 μοιρες ορθη γωνια και κανουμε τις κολλησεις με οξυγονοκολληση
τα ποδια γυνονται απο κυλινδρικη σωλινα Φ 57
στα ποδια μπαινουν ταπες μεταλικες για να παταει ομοιομορφα η το επιπλακι μας...



























__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 05-11-10 στις 20:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 05-11-10, 20:28
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Τώρα που έβαλες την φώτο με την βάση όρθια αρχίζει και φαίνεται περισσότερο πόσο θηρίο είναι το θηρίο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 05-11-10, 20:45
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που έβαλες την φώτο με την βάση όρθια αρχίζει και φαίνεται περισσότερο πόσο θηρίο είναι το θηρίο!!!!
ναι τωρα που την προσεξα εχεις δικιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 05-11-10, 23:03
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πω πω ομορφιές, μπράβο Θανάση, δεν κρατιέμαι να το δω και με το τζάμι κολλημένο και ολοκληρωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 05-11-10, 23:20
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

Θαναση πολυ καλη η κατασκευη και με μερακι
φαινεται οτι αγαπας αυτο που κανεις και σου βγαινει
στα ποδαρια θα προτιμουσα να κολλησεις καποιο παξιμαδι και παρε ταπες με σπιρωμα για ναεχεις ευκολο το αλφαδιασμα του ενυδρειου εχει ετοιμα στα σιδηρικα
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου johnli DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 06-04-10 21:30
Κατασκευη ενυδρειου kanarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 19-01-10 15:27
Τελος ξυλινου ενυδρειου ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 15 11-10-07 20:23
Κατασκευη ενυδρειου Αλεξανδρος Κοντος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 27-08-07 12:21
Κατασκευη Ενυδρειου dmgmdmgm DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-04-06 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11366 seconds with 14 queries