Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 24-08-14, 23:15
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Γρηγορη πως παει το τουμπανακι;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 27-08-14, 22:03
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Κωστα αν και επιασε κοραλινη πανω στα 3/5 της σιτας του ατς με αποτελεσμα να υπολειτουργει, ευτυχως εχω διπλα την χαετο , που μεγαλωνει πολυ γρηγοροτερα πλεον και οι παραμετροι να παραμενουν εκει που πρεπει. σε συνδυασμο με τα λεντ τα καινουργιο.....ψαχνω να βρω χωρο πλεον, ακουμπανε αρκετα κοραλια μεταξυ τους, και λογω λιγων λιτρων δεν εχω πολλα περιθωρια για μετακινησεις....ευχαριστα προβληματα
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 24-09-14, 22:07
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον! Ωραια το πας βαλεμας και καμια φωτο να γλυκαθουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-11-14, 00:28
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ζωντανα πως πανε Με το καινουργιο φως ; αντιδράσεις ;
4 μηνες μετα θα ελεγα με ασφαλεια οτ παει πολυ καλα








Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-11-14, 01:53
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μπράβο ρε φιλαράκι , την κόκκινη την ακαν την έχω και εγώ όσο ωραίες είναι τόσο αργά μεγαλώνουν οι άτιμες . Αν δεν έχεις κανένα όχι ασφαλές ρασάκι μήπως να βάλεις κανά 2 peppermint για το μικρό δασάκι ; (και εγώ έχω τέτοια ) βάλε και μερικές γύρω γύρω να χαζέψουμε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-11-14, 06:29
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
4 μηνες μετα θα ελεγα με ασφαλεια οτ παει πολυ καλα








πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!!!
η ασπρη σιτα που εχεις απο επανω δεν κοβει πολυ φως?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-11-14, 10:43
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.Τι χρώματα έχεις βάλει στα λεντ σου?Από global led τα έχεις πάρει?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 20-11-14, 13:04
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο ρε φιλαράκι , την κόκκινη την ακαν την έχω και εγώ όσο ωραίες είναι τόσο αργά μεγαλώνουν οι άτιμες . Αν δεν έχεις κανένα όχι ασφαλές ρασάκι μήπως να βάλεις κανά 2 peppermint για το μικρό δασάκι ; (και εγώ έχω τέτοια ) βάλε και μερικές γύρω γύρω να χαζέψουμε
Κωστα την ακαν την εχω ενα χρονο και απο 3μικρα κεφαλια φραγκ, τωρα οπως φαινεται και στη φωτο εχει 12 μεγαλα, σε εμενα μεγαλωνει γρηγορα. Δεν ειναι απαισιες, παραζοανθους ειναι, τα κατεβασα στην αμμο με το βρχακι τους αλλα 1 κεφαλη "πηδηξε" στον βραχο και τωρα εχω 7 κεφαλια που δεν τα θελω και δεν ξερω πως να τα βγαλω, ξυνωντας τα με νυχη δεν καταφερα τιποτα.....απταισιες ευτυχως δεν εχει μπει ουτε μια το 14μηνο που το εχω......φωτο εβγαλα fts αλλα με φωτα ανοιχτα και εχω πολυ αντανακλαση γι αυτο δεν εβαλα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!!!
η ασπρη σιτα που εχεις απο επανω δεν κοβει πολυ φως?
Εκοβε ελαχστα σακη, το τελευταιο 2 μηνο την εβγαλα και εβαλα ψιλη πετονια λου δεν κοβει καθολου.

12χ18000, 2χ450, 1χ590, 1χ630, 2χ410, 2χ430 απο το σιτε που ειπες φιλε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.Τι χρώματα έχεις βάλει στα λεντ σου?Από global led τα έχεις πάρει?
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 08-03-15, 15:44
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Γρηγόρη το φωτιστικό το τέλειωσες; ρίξε καμιά φωτό και από την κατασκευή να πέρνουμε ιδέες για το μέλλον
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 08-03-15, 18:14
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Κωστα 4/3 ηρθαν τα ελλαδα τα 6 υπολοιπα λεντ, αλλα ακομη δεν τα πηρα. Η ιδεα ειναι δικια σου! 4 κομματια ψηκτρας στις ακρες τα 20βατα και στο κεντρο τα 5 βατα. Τα κοματια ψυκτρας θα τα ενωνω με βεργες αλουμινιου. Θα του βαλω και κον τρολερ τον storm coralux. Οταν το τελειωσω θα το παρουσιασω στο θεμα του καινουργιου ριφ
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 08-03-15, 19:05
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Μια χαρα κοιτα να μπορεις να συρεις τις ψηκτρες επανω στις βεργες ωστε να πηγαινει το φως εκει που πραγματικα το θες , βαλε αν θες ενα λινκ απο τον κοντρολερ , θελω και εγω καπως να ελενξω τα λεντ αλλα εχω παρει τα απλα driver που δεν ειναι pwm
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 11-03-15, 21:21
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα κοιτα να μπορεις να συρεις τις ψηκτρες επανω στις βεργες ωστε να πηγαινει το φως εκει που πραγματικα το θες , βαλε αν θες ενα λινκ απο τον κοντρολερ , θελω και εγω καπως να ελενξω τα λεντ αλλα εχω παρει τα απλα driver που δεν ειναι pwm
http://coralux.net/?wpsc-product=storm-led-controller

Κωστα αυτος θελει driver PMW 0-5V σαν τους LDD 700H που εβαλα γι αυτο τον λογο. Αλλα αν θελεις κανε τους μια ερωτηση με μαιλ, απαντανε αμεσα!
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 25-05-15, 23:06
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Μετα απο σχεδον 2 χρονια ATS , πιστευω οτι κανει θαυματα στην μειωση των νιτρικων, χωρις σκιμερ τρομερα ευκολα τα κραταω 0, και αν πω να δω μετρησιμες τιμες πρεπει να ταιζω τρομερα πολυ! Αλλααααα δυστυχως στη μειωση των φοσφωρικων τελικα πιστευω οτι κανει πολυ λιγα Στο μικρο μου ξεφυγαν, παρολο που μερουσα με hanna, με αποτελεσμα να εχω ξεσπασμα τριχοειδους παρολο που εχω 0 νιτρικα!!! Ουτε o radfield μας τα λει καλα εδω, κανονικα θα επρεπε να ειχα κυανο και οχι τριχοειδη!!!! Οποτε θεωρω τη χρηση αντοφοσφωρου, με σωστο μαλιστα τροπο, μονοδρομο.

τωρα εχω μια απορια για καποιον που διατηρει ακομη ATS. Στο μεγαλο που λειτουργει πλεον κανονικα, ειχα αρχικα 12ωρη φωτοπεριοδο με λεντ, και καθε 7-10 μερες , εβγαζα πολλα ml αλγης. Τωρα που συνδεσα, τα λεντ στο DT , εβαλα και τα λεντ τοθ sump, πανω στο ιδιο τροφοδοτικο, αλλα δυστυχως εξαιτιας καποιων περιορισμων του storm coralux, τα φωτα στοsump τα εχω πια 24ωρο. Περιμενα να δω πιο γρηγορη αναπτυξη και λιγο πιο λευκη αλγη στο ats,αντι αυτου , στις 10 μερες, καθαρισα λιγη και εξσαθενημενη σχεδον λευκη αλγη. Λετε να φταιει οτι απλα αλλαξε αποτομα η φωτοπεριοδος και θελει και η αλγη περιοδο προσαρμογης, οποτε να κανω λιγο υπομονη και στρωσει? ή να βαλω τα λεντ του σαμπ στο εφεδρικο τροφοδοτικο που εχω με χρονοδιακοπτη?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-05-15, 23:40
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Στην χαετο που δουλευα πριν χρονια το 24ωρο δεν δουλευε το ιδιο καλα οσο το περιπου 15-17ωρες φως πιθανων να χρειαζεται σκοταδι για να ολοκληρωσει τον κυκλο της η φωτοσυνθεση . Και αυτο της κοβει την αναπτυξη
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 26-05-15, 08:21
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το είχα πάθει κι εγώ φίλε μου, όταν μου είχε κολλήσει ο χρονοδιακόπτης (ναι έγινε και αυτό, μηχανικος χρονοδιακόπτης) και είχε μείνει επί 24ώρου φωτειζόμενη η άλγη για 8-9 μέρες σίγουρα που έλειπα για διακοπές... Γιατί τότε θα συμβούν όλα... Εγώ την έχω 12 ώρες φωτιζόμενη, με το που κλείνουν τα φώτα του ενυδρείου...
Τέλος να προσθέσω οτι ένα χρόνο τώρα δοκιμές, έχω καταλήξει οτι το μεγαλύτερο ρόλο στην ανάπτυξη της άλγης, τον παίζει η ροή και όχι τόσο το φως... Πρέπει να έχουμε σωστό φωτισμό, αλλά όσο μεγαλύτερη είναι η ροή, τόσο πιο παχια άλγη έχω... Την διατηρώ στο όριο πριν είναι επικίνδυνη για να την ξεπιάσει από την σίτα...
Το ίδιο έχω παρατηρήσει όλο το χειμώνα στη θάλασσα.. Όποτε έχει θαλασσοταραχή και τα κύματα σκάνε πάνω στα βράχια συνεχώς, μετά από 3-4 μέρες γίνονται καταπράσινα.. Με την θαλασσοταραχή μπορεί με το ανακάτωμα να βγαίνουν και άλλα, νιτρικά κλπ.. που μπορεί να βοηθούν το φαινόμενο, αλλά πιστεύω οτι η ροή είναι μεγάλο θέμα...
Πάντως, σε μεσογειακό ενυδρείο, είχα πάντα φωσφορικά μηδέν και νιτρικά πάντα κάτω απο 5 και συνήθως 0... Μήπως οι τροφές που χρησιμοποιείς βγάζουν αυξημένα φωσφορικά? Και εγώ είμαι πολλούς μήνες χωρίς σκίμερ, το χρησιμοποίησα στην αρχή αλλά μετά το έβγαλα...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 26-05-15, 11:17
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είχα πάθει κι εγώ φίλε μου, όταν μου είχε κολλήσει ο χρονοδιακόπτης (ναι έγινε και αυτό, μηχανικος χρονοδιακόπτης) και είχε μείνει επί 24ώρου φωτειζόμενη η άλγη για 8-9 μέρες σίγουρα που έλειπα για διακοπές... Γιατί τότε θα συμβούν όλα... Εγώ την έχω 12 ώρες φωτιζόμενη, με το που κλείνουν τα φώτα του ενυδρείου...
Τέλος να προσθέσω οτι ένα χρόνο τώρα δοκιμές, έχω καταλήξει οτι το μεγαλύτερο ρόλο στην ανάπτυξη της άλγης, τον παίζει η ροή και όχι τόσο το φως... Πρέπει να έχουμε σωστό φωτισμό, αλλά όσο μεγαλύτερη είναι η ροή, τόσο πιο παχια άλγη έχω... Την διατηρώ στο όριο πριν είναι επικίνδυνη για να την ξεπιάσει από την σίτα...
Το ίδιο έχω παρατηρήσει όλο το χειμώνα στη θάλασσα.. Όποτε έχει θαλασσοταραχή και τα κύματα σκάνε πάνω στα βράχια συνεχώς, μετά από 3-4 μέρες γίνονται καταπράσινα.. Με την θαλασσοταραχή μπορεί με το ανακάτωμα να βγαίνουν και άλλα, νιτρικά κλπ.. που μπορεί να βοηθούν το φαινόμενο, αλλά πιστεύω οτι η ροή είναι μεγάλο θέμα...
Πάντως, σε μεσογειακό ενυδρείο, είχα πάντα φωσφορικά μηδέν και νιτρικά πάντα κάτω απο 5 και συνήθως 0... Μήπως οι τροφές που χρησιμοποιείς βγάζουν αυξημένα φωσφορικά? Και εγώ είμαι πολλούς μήνες χωρίς σκίμερ, το χρησιμοποίησα στην αρχή αλλά μετά το έβγαλα...
Mε τι μετρας φοσφωρικα; οσο μετρουσα με σαλιφερτ και εμενα 0 μου δειχνανε, αλλα δεν ηταν τοσο. Φοσφωρικα το hanna 736 δεινει αξιοπιστη μετρηση. Αλλιως με τα αλλα μην μετρας καθολου, δεν εχει νοημα.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 26-05-15, 16:00
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε τι μετρας φοσφωρικα; οσο μετρουσα με σαλιφερτ και εμενα 0 μου δειχνανε, αλλα δεν ηταν τοσο. Φοσφωρικα το hanna 736 δεινει αξιοπιστη μετρηση. Αλλιως με τα αλλα μην μετρας καθολου, δεν εχει νοημα.
Ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω μη μου λες τέτοια!!!! Με salifert μετράω... Τόσο έξω να πέφτει??? Πάντως θέμα με άλγες δεν είχα από τότε που έπιασε το ATS..
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 26-05-15, 17:21
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω μη μου λες τέτοια!!!! Με salifert μετράω... Τόσο έξω να πέφτει??? Πάντως θέμα με άλγες δεν είχα από τότε που έπιασε το ATS..
Τα υγρά τεστ φωσφορικών συμπεριλαμβανομένου και του salifert που ειναι απο τα κορυφαία υγρά, μετράνε πιο "χοντρικά". Τις πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις δεν τις πιάνουν με ακρίβεια.

Hanna ηλεκτρονικές συσκευές μέτρησης φωσφορικών υπάρχουν 2 αν δεν κάνω λάθος. Η Low range και η ultra low range. Εκεί μπορείς να δεις με ακρίβεια τι έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 02-06-15, 22:48
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
, έχω καταλήξει οτι το μεγαλύτερο ρόλο στην ανάπτυξη της άλγης, τον παίζει η ροή και όχι τόσο το φως... Πρέπει να έχουμε σωστό φωτισμό, αλλά όσο μεγαλύτερη είναι η ροή, τόσο πιο παχια άλγη έχω... Την διατηρώ στο όριο πριν είναι επικίνδυνη για να την ξεπιάσει από την σίτα
Τωρα προσεξα αυτο που εγραψες με το οποιο εχω εκ διαμετρου αντιθετη εμπειρια. Η ροη ειναι μεν σημαντικη αλλα οχι κρισημη με οσα εχω δει εγω στα δικα μου ατς. ΠΧ στο νανο, μπουκωνε σταδιακα το φιλτρακι που εχω για αντλια επιστροφης, με αποτελεσμα να μειωνετε η ροη στη σιτα, αλλα η παραγωγη τριχοειδους ηταν ιδια. πχ 2 και πιο καλο. στο μεγαλο φωτιζω την σιτα και απο τις 2 πλευρες, οποτε μιλαμε για ιδια ροη. η μια φωτιζετε απο 30βατ DIY led με σωστη γωνια φωτος 90 μοιρων, ενω η αλλη πλευρα με αγοραστο 20βατ flud οπως γραφεις με γωνια περιου 45 μοιρων(καθολου ιδανικη) και η παραγωγη δεν ειναι ουτε το 1/10!!!

Οποτε καταληγω οτι το κρισιμο ειναι το φως και οχι τοσο η ροη.
-------------------------
Μετα απο 21 μηνες το νανακι φτανει στο τελος του. Στο τελος της εβδομαδας λογικα θα κανω την μεταφορα στο μεγαλυτερο. Ηταν μεγαλο σχολειο, και τελικα καλα σχεδιασμενο, η διαμορφωση της πλατης, που εκτως οτι εκρυβε ολο τον εξοπλισμο, κρατησε και τις τιμες χωρις σκιμερ, σε μηδενικα επιπεδα, τα φοσφωρικα βεβαια μου ξεφυγαν το τελευταιο διμηνο-τριμηνο. ΑΤS και χαετο πλεον με σιγουρια πιστευω οτι ανετα κρατανε νιτρικα μηδεν με βαρια ταισματα, προσφερουν ζωντανη τροφη (εχω ενα μανδαρινο 12 μηνες πλεον σε 42 λιτρακια), με τα φοσφωρικα θελουν ομως βοηθεια μεγαλη απο αντιφοσφωρο. Το σκιμερ, αν και πλεον εξαιτιας των φοσφωρικων εχω τριχοειδη, ακομη πιστευω οτι ειναι "αχρηστο" εργαλειο οπως και τα πασης φυσεως συμπληρωματα , που δεν εριξα το παραμικρο ολο αυτο το διαστημα εκτως απο ψαροτροφες..... τα βακτηρια μου ειναι επισης τελειως αγνωστα. Τα λεντ επισης θεωρω οτι αν οχι πολυ καλυτερα ειναι ισαξια με τις Τ5 στο μεγαλωμα των κοραλιων αλλα και στην αποδοση χρωμματων, και τα DIY ειναι κατι πολυ ευκολο,αφου το καταφερα εγω, που πριν ασχοληθω με τα ενυδρεια, ηξερα με το ζορι να βιδωνω λαμπα Θελουν ομως πολυ περισσοτερο ψαξιμο οσο αφορα συνδυασμο χρωματων, φακων κτλ... και φυσικα το θαλασσινο νερακι μας , δεν εχει "κροκοδειλους" και μεγαλωνει και αυτο κοραλια.

Με την ιδια ρουτινα προχωραω στο μεγαλυτερο, με diy λεντ, skimerless, NSW, ATS, refugium+chaeto, και σε αυτο θα δοκιμασω και Remote DSB, ελπιζοντας να πανε ολα καλα οσο στο μικρο και με την βοηθεια ριακτορα, να ελεγχξω καλυτερα τα φοσφωρικα.










Στον βραχο που θα μεταφερω εχουν πιασει καποια κοραλι που δεν θελω να τα μεταφερω στο μεγαλο. παραζοανθους, μανιταρι, λογικα τα κοβω απο την βαση με ξυραφι και θα βαλω και εποξικη για σιγουρια. Star polyps πως την βγαζω ομως?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 02-06-15 στις 22:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 03-06-15, 08:47
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ροη ειναι μεν σημαντικη αλλα οχι κρισημη με οσα εχω δει εγω στα δικα μου ατς. ΠΧ στο νανο, μπουκωνε σταδιακα το φιλτρακι που εχω για αντλια επιστροφης, με αποτελεσμα να μειωνετε η ροη στη σιτα, αλλα η παραγωγη τριχοειδους ηταν ιδια. πχ 2 και πιο καλο. στο μεγαλο φωτιζω την σιτα και απο τις 2 πλευρες, οποτε μιλαμε για ιδια ροη. η μια φωτιζετε απο 30βατ DIY led με σωστη γωνια φωτος 90 μοιρων, ενω η αλλη πλευρα με αγοραστο 20βατ flud οπως γραφεις με γωνια περιου 45 μοιρων(καθολου ιδανικη) και η παραγωγη δεν ειναι ουτε το 1/10!!!

Οποτε καταληγω οτι το κρισιμο ειναι το φως και οχι τοσο η ροη.
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση!!! Για την ροή οκ μπορεί να είναι δική μου λάθος παρατήρηση η σύγκριση με την θάλασσα, αλλά με τα flood 1/10 παραγωγή??? Πώς γίνεται αυτό?? Έχω δοκιμάσει τα πάντα και γνωστός μου που έχει 10 χρόνια reef έχει καταλήξει και αυτός σε flood!!! Με DIY λεντ δου΄λευε και αυτός 4 χρόνια τώρα.. όχι οτι είχε κάποιο πρόβλημα με αυτά πάντως... Έβαζε και βάζει και συμπλήρωμα σιδήρου όταν η άλγη δεν ήταν πράσινη αλλά κιντρίνιζε λιγάκι...
Πρώτα απ' ολα τα flood δεν έχουν 45 μοίρες αλλά 120 και σίγουρα έχουν την πιο ομοιόμορφη κάλυψη!! Επίσης, αυτά που έχω εγώ είναι με λεντ των νανομέτρων που προτείνονται από το algascrubber.net Μήπως δοκίμασες κάτι άλλο?
Επίσης μεγάλη εντύπωση μου κάνουν τα φωσφορικά σου..
Δεν έχω δει σε 4 ενυδρεία γνωστών να ανεβαίνουν ή να έχουν άλγες...
Βέβαια αυτό με τα τεστ των salifert με έχει προβληματίσει, αλλά δεν θα είχαμε άλγες?
Κάνω τις παρατηρήσεις μου εντελώς καλόπιστα και δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση φίλε μου τα λεγόμενά σου...
Πιστεύω το ATS είναι κάτι που θέλει ακόμα έρευνα και σε καθένα δουλεύει διαφορετικά...
Να σημειώσω ξανά οτι έχω μεσογειακό ενυδρείο και δεν ξέρω τι διαφορά μπορεί να έχω συγκρινόμενος με τα reef, λόγω αλατότητας, αρκετά χαμηλότερης θερμοκρασίας κλπ...
Χαίρομαι πάντως που ακούω άλλον ένα να μισεί τα παλιοσκίμερ και τα διάφορα πρόσθετα και να αγαπάει το θαλασσινό νεράκι μας

Δεν το λυπάσαι να το σκοτώσεις το καημένο το νάνο??
Τι σου έκανε??

Καλή συνέχεια να έχεις και ενημέρωνέ μας...
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 03-06-15, 09:01
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα προσεξα αυτο που εγραψες με το οποιο εχω εκ διαμετρου αντιθετη εμπειρια. Η ροη ειναι μεν σημαντικη αλλα οχι κρισημη με οσα εχω δει εγω στα δικα μου ατς. ΠΧ στο νανο, μπουκωνε σταδιακα το φιλτρακι που εχω για αντλια επιστροφης, με αποτελεσμα να μειωνετε η ροη στη σιτα, αλλα η παραγωγη τριχοειδους ηταν ιδια. πχ 2 και πιο καλο. στο μεγαλο φωτιζω την σιτα και απο τις 2 πλευρες, οποτε μιλαμε για ιδια ροη. η μια φωτιζετε απο 30βατ DIY led με σωστη γωνια φωτος 90 μοιρων, ενω η αλλη πλευρα με αγοραστο 20βατ flud οπως γραφεις με γωνια περιου 45 μοιρων(καθολου ιδανικη) και η παραγωγη δεν ειναι ουτε το 1/10!!!

Οποτε καταληγω οτι το κρισιμο ειναι το φως και οχι τοσο η ροη.
-------------------------
Μετα απο 21 μηνες το νανακι φτανει στο τελος του. Στο τελος της εβδομαδας λογικα θα κανω την μεταφορα στο μεγαλυτερο. Ηταν μεγαλο σχολειο, και τελικα καλα σχεδιασμενο, η διαμορφωση της πλατης, που εκτως οτι εκρυβε ολο τον εξοπλισμο, κρατησε και τις τιμες χωρις σκιμερ, σε μηδενικα επιπεδα, τα φοσφωρικα βεβαια μου ξεφυγαν το τελευταιο διμηνο-τριμηνο. ΑΤS και χαετο πλεον με σιγουρια πιστευω οτι ανετα κρατανε νιτρικα μηδεν με βαρια ταισματα, προσφερουν ζωντανη τροφη (εχω ενα μανδαρινο 12 μηνες πλεον σε 42 λιτρακια), με τα φοσφωρικα θελουν ομως βοηθεια μεγαλη απο αντιφοσφωρο. Το σκιμερ, αν και πλεον εξαιτιας των φοσφωρικων εχω τριχοειδη, ακομη πιστευω οτι ειναι "αχρηστο" εργαλειο οπως και τα πασης φυσεως συμπληρωματα , που δεν εριξα το παραμικρο ολο αυτο το διαστημα εκτως απο ψαροτροφες..... τα βακτηρια μου ειναι επισης τελειως αγνωστα. Τα λεντ επισης θεωρω οτι αν οχι πολυ καλυτερα ειναι ισαξια με τις Τ5 στο μεγαλωμα των κοραλιων αλλα και στην αποδοση χρωμματων, και τα DIY ειναι κατι πολυ ευκολο,αφου το καταφερα εγω, που πριν ασχοληθω με τα ενυδρεια, ηξερα με το ζορι να βιδωνω λαμπα Θελουν ομως πολυ περισσοτερο ψαξιμο οσο αφορα συνδυασμο χρωματων, φακων κτλ... και φυσικα το θαλασσινο νερακι μας , δεν εχει "κροκοδειλους" και μεγαλωνει και αυτο κοραλια.

Με την ιδια ρουτινα προχωραω στο μεγαλυτερο, με diy λεντ, skimerless, NSW, ATS, refugium+chaeto, και σε αυτο θα δοκιμασω και Remote DSB, ελπιζοντας να πανε ολα καλα οσο στο μικρο και με την βοηθεια ριακτορα, να ελεγχξω καλυτερα τα φοσφωρικα.










Στον βραχο που θα μεταφερω εχουν πιασει καποια κοραλι που δεν θελω να τα μεταφερω στο μεγαλο. παραζοανθους, μανιταρι, λογικα τα κοβω απο την βαση με ξυραφι και θα βαλω και εποξικη για σιγουρια. Star polyps πως την βγαζω ομως?
φιλε πολυ ωραια η καταληξη του ενυδρειο σου.
οι αλγες ειναι αρκετες αλλα πιστευω οτι παλιοτερα δεν θα ειχες τοσες.
με το θεμα του σκιμμερ θα σου πω και εγω οτι δεν ειναι "αχρηστο" οταν παιζεις με αλγες αλλα αμα δεν εχεις πρεπει να εχεις το μυαλο σου στο ph που λογο μη τελειας οξυγονοσης το πιο πηθανο ειναι να ειναθ πεσμενο.....

Για την αλλαγη θα σου ελεγα να μην μεταφερεις με τπτ ανθελια.. μεγαλο προβλημα για μενα....
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 03-06-15, 12:15
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλή μεταφορά Γρηγόρη , να πάνε όλα χωρίς πρόβλημα φίλε , δυστηχώς τα star polyp δύσκολα βγαίνουν , εγώ θα πω μόνο πως μέρος της ομορφιάς ενός ενυδρείου υφάλλου είναι ότι υπάρχουν παραπάνω από ένας δρόμος για να έχουμε καλό ενυδρείο , κάτι που δουλεύει σε εμένα μπορεί να μην δουλεύει σε κάποιον άλλο και το αντίστροφο .
Ερώτηση , ο coralux τι χρειάζεται ακόμα εκτός από τον ίδιο τον controller , κολλητός μου φτιάχνει ένα 3χ 50βατ τώρα και σκεφτόμαστε πως θα το κάνουμε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 03-06-15, 15:26
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Φιλε παγοκοφτη, δεν μου εκανε τιποτα το νανο γι αυτο και δεν το χαλαω, το μεταφερω απλα σε μεγαλυτερο.

Σακη ανθελια οσο και να μου αρεσει, δεν θα μεταφερω, ευτυχως ειναι μονο στο βραχακι της και στο διπλανο....τζαμι, στο βραχο που θα μεταψερω δεν βλεπω με το μετι καθολου). Αλγες οντως εχω ενα διμηνο τωρα , οταν ξεφυγαν τα φοσφωρικα απο 0 -0.03 σε 0,10-0.15. Μεχρι να παρω αποφαση να βαλω και εξτρα φιλτρακι με αντιφοσφωρο εγινε αυτο που βλεπεις....η πλακα ειναι οτι 15 μερες που ξαναμηδενισα, αυτη παραμενει ακλονητοι!!!!Ατιμο πραγμα η τριχοειδης.

Κωστα κατι πρεπει να κανω μα τα star polyps αλλιως θα μου πνιξουν το βραχο. Δεν υπαρχει τροπος να "ξεπετσιαζοντε" καπως;

Ο coralux δεν θελει τιποτα αλλο, εκτως απο ρευμα 0-5V για τις εξοδους pmw που εχει . τετοιο απο οσο ξερω δινουν μoνο οι meanwell ldd, , ακομη και ο ldd 1000 δεν σε καλυτει ομως στα 50βατα multi chip. Στειλε ομως καλυτερα ενα μαιλ στον Ben στην coralux , στο μαιλ που βλεπεις στο σιτε τους, τις δικες του εργασιμες απανταει αμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 03-06-15, 22:25
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Αν τον πιασεις τον βραχο λιγο λιγο με ενα μαχαιρι μπορεις να τα αφαιρεσεις σαν δερμα αλλα θα φας ωρα να ξερεις
θα του στειλω μυνηματακι..
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 08-07-15, 00:53
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Με την μεταφορα τι εγινε φιλε?
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 08-07-15, 16:13
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Ολα καλα Σακη. Περιμενα να καθαρισει απο διατομικη να σας το δειξω, αλλα στο καπακι εβγαλε τριχοειδη ευτυχως εξασθενημενη που εχει αρχισει να φευγει. Μαλλον πρεπεινα βγαλω καμια φωτο γιατι αν περιμενω να καθαρισει η τριχοειδης θα αργησω πολυ((
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 08-07-15, 18:34
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα καλα Σακη. Περιμενα να καθαρισει απο διατομικη να σας το δειξω, αλλα στο καπακι εβγαλε τριχοειδη ευτυχως εξασθενημενη που εχει αρχισει να φευγει. Μαλλον πρεπεινα βγαλω καμια φωτο γιατι αν περιμενω να καθαρισει η τριχοειδης θα αργησω πολυ((
Βαλε καμια φωτογραφια μην ανχονεσαι δεν ειναι διαγωνισμος!
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 10-07-15, 14:24
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα στα reef υπαρχουν πολλυ δρομοι που να οδηγουν στο αποτελεσμα που θες αλλα βλεπω ειναι δυσκολο να διαλεξεις εκ ων προτερων τον καλυτερο για σενα....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ θα πω μόνο πως μέρος της ομορφιάς ενός ενυδρείου υφάλλου είναι ότι υπάρχουν παραπάνω από ένας δρόμος για να έχουμε καλό ενυδρείο ,
Κωστα οπως βλεπεις συμφωνω μαζι σου, απλα μετα απο 2 χρονια τονιζω εμφατικα τον δρομο που ακολουθω εγω , γιατι ελαχιστοι τον εχουν δοκιμασει.

Και το πολυ ομορφο αυτο ταξιδι συνεχιζετε http://www.aquatek.gr/vb/showthread....551#post894551
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη Φωτιστικου Για Reef Ενυδρειο (και Οχι Μονο) accnt Φωτισμός 21 01-08-12 10:11
Reef υπο κατασκευη stavros1979 Reef 9 04-04-12 11:16
Θαλασσινο Reef 250Λ Reef ραφαηλ10 Reef 20 29-05-10 09:22
Light reef = reef delight ;) phaerimm Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 20-12-08 20:54
Βοηθεια για κατασκευη REEF 225 λιτρ. VRILO Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 24-01-08 12:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10951 seconds with 16 queries