Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-02-15, 18:44  
Νιτρωδη
afg86
Member
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος 20-02-15, 18:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδια. Εχω ενα νεο ενυδρειο 75 λιτρων . Τα καθαρα λιτρα ειναι σιγουρα πιο λιγα.
Εχω ενα φιλτρο κινεζικο boyu με 300λτ./ω , θερμοστατη 75 ή 100 w δεν θυμαμαι , θερμομετρο , 4 φυτακια ανουμπια,
5 γκαπυ αρσενικα , 2 ξιφοφορουσ αρσενικους , 1 μονομαχο ( τον ειχα απο πριν ) και 2 gyrinocheilus aymonieri ( κακως) .

Το ενυδρειο ετρεξε μονο του για 2-3 μερες με το ζουμι που υποτιθεται ειναι βακτηρια.
Μετα 4 μερες μονο με τον μονομαχο και μετα 20 μερες με ολα μαζι.

Εχω αμμωνια , σε χαμηλα επιπεδα ευτυχως , και κανω σχεδον καθε μερα μικρεσ αλλαγεσ νερου.
Πηρα σημερα τεστ για νιτρωδη και εδειξε 0.
Μετα απο τοσες μερες δεν θα επρεπε να εχουν εμφανιστει και τα νιτρωδη ?
να περιμενω να εμφανιστουν ή λετε να κανει τελικα δουλεια το ζουμι με τα βακτηρια ?
Εμφανίσεις: 6064
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 28-02-15, 23:02
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Βρηκα μπολι απο ενυδρειο που δεν εχει περασει ασθενειες. Εριξα μεσα στο φιλτρο μου εναμισυ λιτρο νερο και λασπη. Μιλαμε για πολυ βακτηριο.
Επισης καταφερα να δωσω το ενα gyrinocheilus aymonieri και καποια στιγμη θα δωσω και το αλλο σε ενυδρειο 700 λιτρων.
Για τα υπολοιπα δεν βρηκα ακρη να τα δωσω.
Τωρα που εριξα το μπολι ποσο καιρο λετε να παρει για να αρχισω να εχω σωστες τιμες ?
Το ενυδρειο τρεχει ηδη 25 μερες με ψαρια και εχω ακομα αμμωνια.

Για τα παιδια που απαντησαν πιο πανω για την ψαροσυνθεση , τεινω προς αυτην που αναφερεται στο αρθρο για τα 60λιτρα ενυδρεια και ειναι ενα ζευγαρι γκουραμι με ενα κοπαδι τσερι μπαρμπ.
Αν πληρω τις προυποθεσεις νερου βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-02-15, 23:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι λογικο μετα απο 25 μερες να υπαρχει αμμωνια ακομα.
Αυτη στις πρωτες 10 μερες του στρωσιματος το αργοτερο, συνηθως εχει μηδενισει.
Ή δεν ειναι 25 μερες η πραγματικη διαρκεια, ή κατι διακοπτει το στρωσιμο, ή κατι το εμποδιζει.
-------------------------
Προφανως, τωρα που ξανακοιταζω το θεμα απο την αρχη, το φιλτρο σου ειναι ακαταλληλο για τετοια ιχθυοφορτωση.
http://www.boyuaquarium.com/en_Artic...?ArticleID=187
VOLT AC230/115V
FREQ 50/60Hz
POWERš 4.5W
HMAXš 0.5m
QMAX 300L/h
SIZE 73x53x125mm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-02-15 στις 23:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-03-15, 13:24
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Το ενυδρειο τρεχει απο την αρχη του φεβρουαριου. Ειναι σιγουρα τοσες μερες.
Πως εξηγειται οτι τα νιτρωδη ειναι 0 εδω και μερες?
Αν μετρησω και ποσοτητα νιτρικων τοτε παει να πει οτι γινεται ο κυκλος του αζωτου αλλα κατι συμβαινει και εχω παντα λιγη αμμωνια. Θα παρω και τεστ νιτρικων τωρα.
Το φιλτρο απο ποια αποψη δεν ειναι καταλληλο? Φιλτραρει 5 φορες το νερο του ενυδρειου σε μια ωρα.
Αυτος που μου εδωσε το μπολι ανοιξε το enheim εσωτερικο του φιλτρο και επι της ουσιας δεν ειχε καμια απολυτως διαφορα με το δικο μου. Τα υλικα που ειχε μεσα ηταν τα ιδια. Αρα ποια η διαφορα του να αγορασω ενα φιλτρο των 25-30 ευρω ?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-03-15, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο τρεχει απο την αρχη του φεβρουαριου. Ειναι σιγουρα τοσες μερες.
Πως εξηγειται οτι τα νιτρωδη ειναι 0 εδω και μερες?
Προφανως, δεν γινεται ο κυκλος του αζωτου ή το τεστ ειναι λαθος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μετρησω και ποσοτητα νιτρικων τοτε παει να πει οτι γινεται ο κυκλος του αζωτου αλλα κατι συμβαινει και εχω παντα λιγη αμμωνια. Θα παρω και τεστ νιτρικων τωρα.
Στρωμενο και απαρκες φιλτρο σημαινει, μηδεν αμμωνια μηδεν νιτρωδη.
Νιτρικα πανω απο μηδεν ή μηδεν σε περιπτωση που υπαρχει απονιτροποιηση, αλλα παραλληλα ηδη εχουμε παρατηρησει ανοδο και μηδενισμο αμμωνιας και νιτρωδων ως αποδειξη της λειτουργια τους κυκλου του αζωτου
(κανονικα ο κυκλος του αζωτου συμπεριλαμβανει και την απονιτροποιηση, απλα ειναι δυσκολο να επιτευχθεί σε ολα τα ενυδρεια)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο απο ποια αποψη δεν ειναι καταλληλο? Φιλτραρει 5 φορες το νερο του ενυδρειου σε μια ωρα.
Και μια αντλια μπορει να γυριζει 100 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, θα ειναι ΟΚ?
Οχι γιατι δεν εχει υλικα.
Τα υλικα παιζουν ρολο.
Πρεπει να μπορουν να φιλοξενησουν τον απαραιτητο πληθυσμο βακτηριων για δεσμευση ολης της αμμωνιας και νιτρωδων.
Η ροη, και μια φορα τα λιτρα ανα ωρα να ειναι, αρκει.
(πραγματικη ροη, οχι ονομαστικη αυτη που γραφεται στα specifications του φιλτρου).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτος που μου εδωσε το μπολι ανοιξε το enheim εσωτερικο του φιλτρο και επι της ουσιας δεν ειχε καμια απολυτως διαφορα με το δικο μου. Τα υλικα που ειχε μεσα ηταν τα ιδια. Αρα ποια η διαφορα του να αγορασω ενα φιλτρο των 25-30 ευρω ?
Η ιχθυοφορτωση του ηταν ιδια με τη δικια σου? Ετρεχε πολυ καιρο το ενυδρειο του?

Τι υλικα εχει το φιλτρο σου?
Στο λινκ που ειδα η εταιρεια φαινεται να του εχει σφουγγαρακι.
-------------------------
Διαβασε τι επηρεαζει τα βακτηρια και κατεπεκταση τη νιτροποιηση και ισως ανακαλυψεις και μονος σου το προβλημα μεσα απο αυτα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-03-15 στις 16:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-03-15, 17:49
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ειδικα το τεστ της αμμωνιας το ακριβοπληρωσα. Ειναι της API υγρο. Νιτρωδων ειναι της sera υγρο. Τα πηγα επιτηδες σε αυτον που μου εδωσε το μπολι , τα δοκιμασαμε και δουλευουν σωστα.
Αν μετρησω νιτρικα δεν θα σημαινει οτι εχουν αναπτυχθει τα καταλληλα βακτηρια ωστε να τα παραγουν ?Το μυστηριο θα ειναι γιατινα εχω αμμωνια. Θα δειξει αυριο που θα παρω τεστ νιτρικων.
Εχει το ιδιο ενυδρειο με το δικο μου με περιπου ιδιο αριθμο ψαριων εδω και 1 χρονο. Πιο πριν ειχε αλλα ψαρια μεσα.
Σωστα το φιλτρο μου ειχε μεσα ενα σφουγγαρι σε ολο το μηκος του. Εγω εκοψα περιπου το μισο και γεμισα το κατω μερος του φιλτρου με περιπου 100γρ βιολογικο μακαρονι Glax της Wave . Δηλαδη το μισο φιλτρο εχει βιολογικο μακαρονι και το αλλο μισο σφουγγαρι.
Οταν ανοιξε το Enheim φιλτρο του ειδα οτι ειχε στην βαση του μερικα μπιλακια , τα οποια υποθετω οτι ειναι βιολογικο υλικο , και απο πανω ενα σφουγγαρι.
Στην ουσια ιδια υλικα με την ιδια σειρα μεσα στο φιλτρο.
Τωρα αν το σφουγγαρι που εχει το φιλτρο μου ειναι κακης ποιοτητας , δεν το γνωριζω. Λες να το αντικαταστησω με καποιο επωνυμο , καλυτερο ?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-03-15, 18:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μετρησω νιτρικα δεν θα σημαινει οτι εχουν αναπτυχθει τα καταλληλα βακτηρια ωστε να τα παραγουν ?
Το μυστηριο θα ειναι γιατινα εχω αμμωνια.
Αν μετρησεις νιτρικα σημαινει οτι εχει αναπτυχθει καποια βιολογια που συντελει τον κυκλο.
Αν μετρας παραλληλα και αμμωνια ή/και νιτρωδημ αυτο συνηθως σημαινει οτι η βιολογια που εχει αναπτυχθει, δεν φτανει.
Ειναι σαν να υπαρχουν 10 πιατα φαι (αμμωνια) και 5 ατομα (βακτηρια) που μπορουν να φανε απο 1 πιατο ο καθενας.
5 πιατα θα φαγωθουν και 5 θα μεινουν.
Απλο.
Ο λογος που δεν υπαρχει ο απαραιτητος πλυθυσμος βακτηριων, ειναι συνηθως οτι δεν φτανουν τα υλικα να φιλοξενησουν και τα υπολοιπα ... 5 ατομα, που χρειαζονται, για να φαγωθουν ολα τα ... πιατα φαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει το ιδιο ενυδρειο με το δικο μου με περιπου ιδιο αριθμο ψαριων εδω και 1 χρονο. Πιο πριν ειχε αλλα ψαρια μεσα.
Σωστα το φιλτρο μου ειχε μεσα ενα σφουγγαρι σε ολο το μηκος του. Εγω εκοψα περιπου το μισο και γεμισα το κατω μερος του φιλτρου με περιπου 100γρ βιολογικο μακαρονι Glax της Wave . Δηλαδη το μισο φιλτρο εχει βιολογικο μακαρονι και το αλλο μισο σφουγγαρι.
Οταν ανοιξε το Enheim φιλτρο του ειδα οτι ειχε στην βαση του μερικα μπιλακια , τα οποια υποθετω οτι ειναι βιολογικο υλικο , και απο πανω ενα σφουγγαρι.
Στην ουσια ιδια υλικα με την ιδια σειρα μεσα στο φιλτρο.
Τωρα αν το σφουγγαρι που εχει το φιλτρο μου ειναι κακης ποιοτητας , δεν το γνωριζω. Λες να το αντικαταστησω με καποιο επωνυμο , καλυτερο ?
Το σφουγγαρι ειναι περισσοτερο για μηχανικη φιλτρανση.
Μαλλον το κεραμικο πορωδες υλικο του, ειναι καλυτερης ποιοτητας.

Επισης επειδη η βιολογια, σιγα σιγα οσο ωριμαζει το ενυδρειο, πιανει και σε ολες τις επιφανειες και στο βυθο, η ωριμανση του ενυδρειου του, δινει ενα συν παραπανω στη φιλτρανση του, απο το ανώριμο δικο σου ενυδρειο.


Οπως και να εχει, φιλτρακια σαν κι αυτα που εχετε, δυσκολα θα καλαπτουν ενυδρειο σαν κι αυτο που εχεις.
Κι αν φτασει καποια στιγμη οσο ωριμαζει και το καλυπτει οριακα, αν γινει καμια στραβη (πχ λιγο παραπανω τροφη, κανενα ψοφιο ψαρι, καμια θεραπεια, λιγο ανακατεμα του βυθου ... και λοιποι λογοι που μπορει να αυξησουν τους ρυπους), θα υπαρχουν peak στις τιμες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-03-15, 18:08
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Τελικα αργησε πολυ αλλα ξεκινησε ο κυκλος. Δεδομενου οτι ειχα απο την αρχη ψαρια μεσα , εριχνα σχεδον καθε μερα ετοιμα βακτηρια και εριξα και μπολι.
Η αμμωνια επεσε και ειναι σχεδον στο 0.
Εμφανιστηκαν για πρωτη φορα τα νιτρωδη και ειναι στο 0.5.
Τα νιτρικα ειναι πολυ λιγα . Καπου αναμεσα σε 0 και 10mg.

Εχω αλλο ενα ιδιο φιλτρο. Αν το βαλω να δουλευει ταυτοχρονα και αυτο μισο σφουγγαρι , μισο βιολογικο υλικο ή μονο με βιολογικο υλικο , θα βοηθησει την κατασταση ? Τουλαχιστον για να στρωσει πιο γρηγορα και μετα το βγαζω και βλεπω πως θα τα πηγαινει το ενυδρειο με το ενα φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-03-15, 20:04
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα βαλτο μονιμα αφου το εχεις..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νιτρικα,Νιτρωδη,.....πως τα παω?? thanps Αρχάριοι γλυκού νερού 13 17-09-11 20:20
full νιτρικα+νιτρωδη babis2007 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 12-12-09 20:40
το PH επηραζεται απο τα νιτρωδη και τα νιτρικα? gramm.n Αρχάριοι γλυκού νερού 8 12-05-09 20:52
ΥΨΗΛΑ ΝΙΤΡΩΔΗ HELP!!!!!!!!!!! CHRIS4204 Γλυκό νερό - Γενικά 8 29-01-09 15:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05280 seconds with 16 queries