Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-13, 21:57
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Χελώνα μπατάρει καθώς κολυμπά - Ασθένεια;

Καλησπέρα σας. Μη γελάσετε, αλλά έχει τύχει σε κανέναν η νεροχελώνα του να μπατάρει καθώς κολυμπά;
Είναι εδώ κ μερικές μέρες που η Honu ενώ κολυμπά χρησιμοποιώντας όλα της τα άκρα, γέρνει από τη μια μεριά. Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα με κάποιον πνεύμονα (π.χ. δε λειτουργεί, οπότε δεν έχει αέρα, οπότε γέρνει) ή λέω μπούρδες;
Μήπως από καμιά βουτιά τραυματίστηκε (πέφτουν λίγο άτσαλα όταν τρομάζουν);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-13, 23:51
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου, φυσικά δεν θα γελάσουμε, γιατί υπάρχει ενδεχόμενο σοβαρής ασθένειας της χελωνίτσας σου. Σε παρακαλώ πολύ, δώσε μας κάποιες πληροφορίες όπως : ηλικία και μέγεθός της. το μέγεθος του ενυδρείου που την φιλοξενείς, αν έχεις φίλτρο, θερμαντήρα, κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και αν ζει μόνη της ή με άλλες χελώνες. επίσης αν έχεις ξηρά και με τι φως την θερμαίνεις.
επειδή η ακανόνιστη κολύμβηση είναι ένδειξη ενδεχόμενης βαρειάς πνευμονικής λοίμωξης, πες μας αν το ενυδρείο βρίσκεται σε σημείο που μπορεί να κρύωσε από συνεχόμενα ρεύματα αέρα.
στην περίπτωση που έχεις και άλλες χελώνες πρέπει να την μεταφέρεις σε δικό της χώρο, γιατί μπορεί να μεταδώσει ασθένεια και στις υπόλοιπες.
η θερμοκρασία του νερού πρέπει να ανέβει σημαντικά γύρω στους 30-31 βαθμούς και το γενικότερο περιβάλλον να είναι ζεστό και προφυλασσόμενο.
εύχομαι να είναι περαστικά. δώσε μας στοιχεία να το ψάξουμε λιγάκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-13, 15:09
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μαρία! Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ξεκινάω με τις πληροφορίες που ζήτησες.
Διαστάσεις: 35x20x19
Όγκος: 11 L
Κατηγορία: Σπιτικό (?)
Φυτά: -
Ψάρια / Άλλα είδη: Χελώνες (2)
Διακοσμητικά υλικά: -
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: -
Φωτισμός: Λάμπα φθορίου 9 W
Διάρκεια φωτισμού: 19.00 - 23.00
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Sicce Micron, Ζεόλιθο&Ενεργό άνθρακα της FLUVAL (χύμα)
Θερμοστάτης: Jaeger 75 W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: 2-3 φορές τη βδομάδα (μισή ποσότητα)
Θερμοκρασία: 26-28 βαθμοί Κελσίου

Ξέρεις τι με παραξενεύει; Ότι είναι δραστήρια κανονικά, κολυμπά, τρώει, σκαρφαλώνει, τρέχει σαν κατσαρίδα μόλις με δει. Δεν είναι κοντά σε ρεύμα το ενυδρείο, ούτε όταν κάνω αλλαγές τις αφήνω σε ρεύμα.
Αν είχε κάποια αναπνευστική λοίμωξη, θα ήταν τόσο ζωηρή;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-13, 15:33
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου, το ότι είναι ζωηρή είναι φυσικά πολύ καλό. σου είπα πιο πριν ένα ενδεχόμενο, για να παρακολουθήσεις πιο σχολαστικά την συμπεριφορά της. δεν έκανα διάγνωση ούτε γίνεται, παρά μόνο από κτηνίατρο. κοιτώντας και την περιγραφή του ενυδρείου στο άλλο θέμα σου, δεν επαναλαμβάνω τα του μεγέθους, απλά θεωρώ επείγον να πάρεις την ειδική λάμπα. το κόστος της είναι 8 ευρώ αν δεν έχεις διάθεση να ψάξεις και την πάρεις άμεσα από το petcity. ιδίως τώρα που είναι μικρές είναι πολύ απαραίτητη. επίσης ανέβασε λίγο την θερμοκρασία κατά δύο βαθμούς μέχρι να δεις βελτίωση (βάλτο στους 30 βαθμούς) και τάϊζε για λίγες μέρες με μέτρο. μην ξεχνάς τον αντιχλώριο στις αλλαγές νερού. παρακολούθησέ την και ενημέρωνέ μας. η λάμπα είναι αυτή μπορείς να την βάλεις σε οποιοδήποτε πορτατίφ γραφείου φυσικά κοιτώντας κατ ευθείαν την νησίδα που λιάζονται. περαστικά!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  l;ambar.ashx.jpg
Εμφανίσεις:  458
Μέγεθος:  37,7 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-13, 15:54
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ναι βρε Μαρία, προς Θεού! Φυσικά κ δεν περιμένω να μυρίσετε τα νύχια σας! Η βοήθειά σας γενικώς είναι ανεκτίμητη so far! Απλά μια σκέψη εξέφρασα, sorry αν ακούστηκε διαφορετικά
Τη θερμοκρασία την είχα λίγο παραπάνω, αλλά με εντολή του κ. Exelix την κατέβασα κάνα βαθμό για να δω τι θα γίνει με τις πέτσες τους. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει καμιά διαφορά, συνεχίζουν και αλλάζουν(?) δέρμα.
Ευχαριστώ για τη λάμπα, θα το τακτοποιήσω.
Για το ενυδρείο, ήσουν σαφής κ εσύ κ ο exelix. Του χρόνου λογικά θα κοιτάξω για μεγαλύτερο.
Στο φαγητό είμαστε αρκετά τακτικοί: 3 φορές τη μέρα, από 2 στικ ή 3 γαρίδες η καθεμιά. Εκτός αν έχει ψάρι ή μιλνερ ή γαλοπούλα ή σουβλάκια το μενού Γενικώς μέχρι στιγμής μόνο αγγούρι κ καρότο δε πλησίασαν.
Η ηλικία τους (αν ισχύει ό,τι μας είπε το pet shop) είναι πλέον 6 μήνες. Μήκος καβουκιού γύρω στους 3 (?) πόντους.
Για αυτήν εδώ τη λάμπα μου λες;
http://www.petcity.gr/product/JBL-RE...-22401686.html
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-13, 16:07
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μάλλον εγώ δεν εκφράστηκα καλά στην διευκρίνισή μου, δεν υπάρχει θέμα.
η λάμπα που σου λέω είναι αυτή http://www.petcity.gr/product/JBL-RE...-22401681.html. έχει 35 και 50 w αν είναι πολύ κοντινή η απόσταση πάρε την 35άρα αλλιώς την 50άρα. καλύτερα κόψε για λίγο την ποικιλία στην διατροφή, δίνε μόνο γαριδάκια και συντηριτικά . όταν δεις καλυτέρευση, πρόσθετε νέες τροφές μία μία περιμένοντας να δεις πιθανό πρόβλημα για αρκετές μέρες. όταν βλέπεις ότι είναι οκ, δίνε και μία ακόμα. ίσως κάποια την επηρεάζει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-13, 18:32
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Καλησπέρα κ πάλι. Έχω ανεβάσει τη θερμοκρασία, ταΐζω μόνο στικ και γαρίδες, αλλά σήμερα η Honu κάνει κ το εξής: Σαν να θέλει να "ρευτεί", να βγάλει κάτι από μέσα, να βήξει, δεν ξέρω πώς να το πω, φουσκώνει το λαιμό της και ανοίγει το στόμα και βγάζει μια στριγγιά, πολύ ισχνή. Εξακολουθεί να τρώει κανονικά, να παίζει ξύλο με την άλλη για το φαγητό, να κολυμπά γέρνοντας, να κάθεται κάτω από τη λάμπα για να στεγνώσει.
Τι λένε οι "γιατροί"; Το' χετε ξανακούσει αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-13, 18:38
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δυστυχώς ναι. Έχει πνευμονική λοίμωξη και οι πιθανότητες να ζήσει στο μέγεθος που έχει είναι πάρα πολύ λίγες. Χωρίς φάρμακο δε θα τα καταφέρει. Πρέπει να βρεις κτηνίατρο που να ξέρει από χελώνες και χωρίς να παίρνω την ευθύνη πάνω μου σου λέω ότι πιστεύω πως χρειάζεται ενέσεις Baytril. Λυπάμαι, ελπίζω να τα καταφέρει.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-11-13, 18:48
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Exelix. Θα το ψάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-13, 19:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς ναι. Έχει πνευμονική λοίμωξη και οι πιθανότητες να ζήσει στο μέγεθος που έχει είναι πάρα πολύ λίγες. Χωρίς φάρμακο δε θα τα καταφέρει. Πρέπει να βρεις κτηνίατρο που να ξέρει από χελώνες και χωρίς να παίρνω την ευθύνη πάνω μου σου λέω ότι πιστεύω πως χρειάζεται ενέσεις Baytril. Λυπάμαι, ελπίζω να τα καταφέρει.
ακριβώς, επειγόντως κτηνίατρο. για επιβεβαίωση δες και εδώ που περιγράφει ακριβώς τα συμπτώματά σου
http://www.redearslider.com/major_il..._injuries.html
ελπίζω να είναι ελαφριά και να τα καταφέρει.
ενημέρωνέ μας, περαστικά της
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-13, 23:02
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ναι, τώρα που διαβάζω αυτό που μου στειλες, Μαρία, έχει πολλά από αυτά που περιγράφει...
Και που θα βρω ρε παιδιά ειδικό κτηνίατρο για χελώνες; Σε τρεις πήγα το απόγευμα κ τους έλεγα εγώ τι χρειάζεται να γίνει στη χελώνα κ με κοιτούσαν καλά καλά!
Exelix, το baytril μόνο σε ενέσιμη μορφή πρέπει να το πάρει; Γτ το βρήκα σε διάλυμα (έγραφε ότι είναι για κότες (!!!!) αυτό το φάρμακο). Δεν κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-13, 00:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το Baytril είναι για πολλά ζώα, παλιά είχαν στο site τους και τη δοσολογία για το κάθε ένα. Εγώ για ενέσιμη ξέρω, αλλά επειδή είναι σοβαρό μίλα καλύτερα με τους ειδικούς. Εδώ έχει κάποιους, πάρε τηλέφωνα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-13, 23:53
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Γεια σας. Τα νέα έχουν ως εξής: Είδε την Honu κτηνίατρος, σχετικός με χελώνες, και είπε ότι θα ζήσει. Της έδωσε στο στόμα με σύριγγα Baytril. Εξέτασε τις πέτσες σε μικροσκόπιο και είδε ότι είναι παράσιτα (μάλλον έτσι μας τις έδωσαν από το Pet shop) και ότι χρειάζεται πλύσιμο με αλατόνερο για να ψοφήσουν. Όταν δε άκουσε τι εξοπλισμό έχω πάρει ως τώρα, με είπε επαγγελματία! Η δική του άποψη είναι οι χελώνες να ζουν όσο το δυνατόν φυσικά: βάλ'τες λέει σε μια λεκάνη μεγάλη με σήτα από πάνω και βγάλ'τες στον ήλιο. Άλλαζε νερό. Χώρισέ τες, γιατί έχει παρατηρήσει ότι συνήθως η μία δεν επιβιώνει όταν είναι παρέα. Επίσης είπε ότι αν είχα λάμπα UV και τίποτα από θερμαντήρα-φίλτρο κλπ να μην είχα, η χελώνα δεν θα αρρώσταινε. Δυστυχώς δεν μπορώ να κρίνω τα λεγόμενά του, γτ δε γνωρίζω. Απλά μου κάνει αντίθεση που όλα αυτά που διαβάζω εδώ κινούνται σε άλλο μήκος κύματος. Η νεκροψία θα δείξει...
Ωστόσο η Honu εξακολουθεί να ζορίζεται στην αναπνοή, δεν τρώει από χτες και δεν κολυμπά κ πολύ. Τουλάχιστον όταν επιπλέει, δεν μπατάρει.
Νωρίτερα πήγα και πήρα μια λάμπα θέρμανσης exo terra 50W και μια UVB MEGA SUN 5.0 της reptiles planet. Αν κατάλαβα καλά, την θέρμανσης τη βάζω σε κανονικό ντουί, ενώ την UVB σε πορσελάνινο, σωστά; Πόσες ώρες και ποιες πρέπει να είναι αναμμένες οι λάμπες αυτές;
Και πάλι ευχαριστώ exelix και Μαρία για το ενδιαφέρον και τη βοήθειά σας ως τώρα.
Τράβηξα κ 2 βιντεάκια, όχι άριστης ποιότητας, με τα χαρακτηριστικά που παρουσίαζε. Θα ήταν καλή ιδέα να τα ανεβάσουμε, ώστε αν τύχει και σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο, να έχει εικόνα να συγκρίνει; Αν ναι, πώς μπορώ να τα ανεβάσω;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-11-13, 01:01
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

χαίρομαι πολύ για τα ευχάριστα νέα και μπράβο σου που τις πήγες σε γιατρό, είναι πολύ υπεύθυνη η στάση σου.
εννοείται δεν θα κρίνουμε τον γιατρό. πάντως το νερό τους πρέπει να διατηρείται θερμό. ίσως πιστεύει ότι οι λάμπες αρκούν για να θερμάνουν τον χώρο σου.
κοίτα, το γεγονός είναι, ότι οι χελώνες σου αυτή την στιγμή είναι βρέφη. όπως όλα τα βρέφη των ζώων, χρειάζονται πιο προστατευμένες συνθήκες από τα ενήλικα άτομα. αν περάσουν τον πρώτο δεύτερο χρόνο, είναι πολύ ανθεκτικά ζωάκια.
την UV λάμπα θα πρέπει να την έχεις γύρω στις 8 ώρες αναμενη. αν δεν έχεις θερμαντήρα, θα κρυώνει το νερό κι αυτή η διαφορά θερμοκρασίας θα είναι επιβλαβής για τα ζωάκια. για μένα ο θερμαντήρας είναι απαραίτητος, αλλιώς θα πέσουν σε χειμερία νάρκη, κάτι που δεν θέλουμε επ ουδενί ιδίως τώρα που είναι μωρά.
επίσης τουλάχιστον 8 ώρες πρέπει να είναι απόλυτο σκοτάδι για να ξεκουράζονται και 8 ώρες με το φως του χώρου σου.
ναι καλό είναι να το βάλεις το βιντεάκι, να υπάρχει και για την βοήθεια μελλοντικών περιστατικών. δεν είμαι σίγουρη, νομίζω πρέπει να το ανεβάσεις στο youtube και να το βάλεις με λινκ εδώ.
θα ξαναπάτε στον γιατρό; ή ήταν εφ' άπαξ θεραπεία; τι σου είπε;
ενημέρωνέ μας για την πορεία της. περαστικά της
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-11-13, 20:01
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Βασικά μας είπε να της δώσουμε Baytril για 3 μέρες και μετά από 10 να την ξαναπάμε να τη δει. Ομολογώ ότι δεν είμαι πολύ αισιόδοξος, δεν είναι πολύ δραστήρια, δεν τρώει, απλά ανεβαίνει στη νησίδα και λιάζεται.
Απορία: αυτή η λάμπα UV είναι επικίνδυνη για εμάς; Σε πόση απόσταση πρέπει να βρίσκεται από εμάς;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-11-13, 22:31
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

το baytril πως θα το χορηγήσεις; με ένεση ή από το στόμα; ας ελπίσουμε ότι είναι υποτονική από την επίδραση του φαρμάκου. σε άλλα ζώα που το έχω χρησιμοποιήσει ξέρω πως έχει και ηρεμιστική δράση. το ότι κάθεται στην λάμπα σημαίνει πως το έχει ανάγκη. την λάμπα UVB της έχεις βάλει φαντάζομαι.
οι ακτίνες της λάμπας είναι επιβλαβείς για τον άνθρωπο αν εκτίθεται στην ακτινοβολία τους. όχι επειδή απλά βρίσκεστε στον ίδιο χώρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-11-13, 23:37
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Μια σύριγγα μας έδωσε, με αραιωμένο κατάλληλα το φάρμακο, για να της το δίνουμε από το στόμα. Τις κάναμε κ μπάνιο με αλατόνερο σήμερα. Ας ελπίσουμε να την κάνουν τα παράσιτα. Είχα ανάψει και τις 2 λάμπες το απόγευμα, πριν λίγο τις έκλεισα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-11-13, 09:26
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πως πάει;
μήπως να μην έκλεινες αυτές τις μέρες το φως, τουλάχιστον την uvb; την βοηθάει πολύ στον μεταβολισμό. επίσης επειδή το baytril (διάβασα στο λινκ που σου έδωσα) είναι πολύ πικρό, πρόσεξε μην σου το φτύσει. ο γιατρός είπε πως τόσες μέρες αραιωμένο, κρατά ατόφια τα συστατικά του;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-11-13, 22:41
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Ελπίζω να είστε καλά.
Ο γιατρός είχε πει να της δώσουμε την αντιβίωση για 3 ημέρες, οπότε δεν ξέρω για πόσο ακόμα είναι οκ το φάρμακο.
Η αλήθεια είναι ότι η Honu σιγά σιγά συνήλθε, έπλεε ίσια, έτρωγε κανονικά (όσο της επέτρεπε ο καρχαρίας (η Lulu, η έτερη συγκάτοικος) και γενικώς την έβγαζε στην ηλιοθεραπεία κάτω από τις λάμπες.
Το κακό είναι ότι 2 μέρες τώρα άρχισε πάλι τις "κραυγές" και σα να ζορίζεται να αναπνεύσει. Με βλέπω πάλι για γιατρό...
Το άλλο θέμα είναι με τις "πετσούλες", τις οποίες ο γιατρός εξήγησε ότι είναι παράσιτα. Παρότι τις κάναμε μπάνιο σε αλατόνερο, όπως μα είπε, δεν φαίνεται να έχουν μειωθεί και ιδιαίτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-11-13, 08:22
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κρίμα που "ξανακύλησε". αυτό με τις πετσούλες που λες, θα ήθελα να τις έβλεπα σε φωτογραφία γιατί κατά διαστήματα, βγάζουν ένα άσπρο νεφελώδες σαν πουκάμισο καθώς μεγαλώνουν. όπως και αργότερα θα βρίσκεις φλούδες από το καβούκι τους γιατί επίσης πέφτουν μεγαλώνοντας. πρέπει να εστιάσεις στις φωνούλες και πρόσεξε μήπως δεν είναι θέμα αναπνοής αλλά επιθετικότητας της συγκατοίκου γιατί από δική μου εμπειρία, οι φωνές είναι ένδειξη ότι θέλει κάποιον να φοβερίσει. χωρίς να αποκλείω βέβαια και την δύσπνοια . περαστικά
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου για χελώνα TinTin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 01-09-12 01:34
Πρόβλημα με χελώνα emmy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 06-07-12 12:12
Λόλα η χελώνα.. NikolasR Άλλα ζώα 13 22-01-12 15:16
Η χελώνα μου μιλάει! cute but psycho Άλλα ζώα 2 11-01-12 22:03
Χελώνα Ninja! Ορέστης Άλλα ζώα 2 12-10-11 10:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11591 seconds with 16 queries