Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-16, 12:59
Sotosz Ο χρήστης Sotosz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2016
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Νεο ενυδρείο

Καλησπερα στην ομαδα!!
Θα ηθελα ως αρχαριος να κανω καποιες ερωτησεις κ να με διαφωτησετε με τις γνωμες σας.
Αυτη τη στιγμή εχω 2 χρυσοψαρα comet σε ενα μικρο ενυδρειο 25 λιτρων με ενα mini φιλτρο resun. Αφου διαβασα κ εμαθα οτι αυτο που κανω ειναι λάθος αποφασισα να παρω ενα ενυδρειο ενος φιλου 120 λιτρων της juwel μαζι με καποια παρελκόμενα. Τα παρελκόμενα ειναι λαμπα, θερμομετρο, χαλικι, διακοσμητικα πλαστικα φυτα, θερμοστατη και ενα φιλτρο το οποιο ειν EHEIM κ οπως το εψαξα λιγο στο ιντερνετ πρεπει να ναι το pick up 160(το λεω διοτι δεν το πηρα με το κουτι του). Το ενυδρειο εχει να δουλεψει πανω απο 2 3 χρονια απ οτι μ ειπε. Το σφουγγάρι του φιλτρου εχει στεγνωσει εντελως κ υποθετω πως δεν υπαρχει βιολογια πλεον.
Ερωτησεις τωρα .. Να ψαξω να βρω ανταλλακτικο σφουγγάρι καινούργιο για το φιλτο; Μπορω να χρησιμοποιησω κατι απ το μινι φιλτρο που εχω στο για να στρωσει πιο γρηγορα το μεγαλο φιλτο; Αν δεν μου φτανει το χαλικι που εχω μπορω να συμπληρώσω απο το μικρο ενυδρειο; Τι αλλο θα πρεπει να κανω για να εχω ενα σωστο ενυδρειο; Οι αλλαγες του νερου θα πρεπει να ειν μια φορα την εβδομαδα της ταξης του 30% ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-16, 21:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατά αρχή καλώς ήρθες.
Το ενυδρείο θέλει έλεγχο για διαρροές αφού έχει να δουλέψει 2-3 χρόνια, το πλένεις καλά , όχι με σαπούνια, καλή λύση είναι με άκουα-φόρτε (κεζαπ που λέτε οι Βόρειοι ) , προσοχή στη χρήση, φοράς γάντια, μακριά από τα μάτια και να μη πέσει σε δέρμα ρούχα μάρμαρο, θα καθαρίσει πολύ καλά το ενυδρείο όμως , και ειδικά από τα άλατα, αλλά και θα απολυμάνει. Μετά αφήνεις το ενυδρείο 2-3 ημέρες γεμάτο να δεις αν υπάρχει κάπου διαρροή.
Πάμε στα πιο δύσκολα, το φίλτρο αυτό δεν κάνει , και ας λέει για 160 λίτρα, δεν μπορείς να υποστηρίξεις βιολογία με σφουγγάρι μόνο για 2 χρυσόψαρα, θα ήταν καλύτερη λύση να βρεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο, και πιο συγκεκριμένα κάποιο φίλτρο που να υποστηρίζει ενυδρείο 200 λίτρων τουλάχιστον. Φυσικά καταλαβαίνω πως κάτι τέτοιο ίσως να μην είναι και τόσο εύκολο, και αν τα ψάρια είναι μικρά ακόμα μπορείς να συνεχίσεις με τον εξοπλισμό που έχεις,
Κρατάς και το παλιό φίλτρο έτσι όπως είναι και θα βάλεις και τα 2 στο καινούριο ενυδρείο. Στο καινούριο φίλτρο προσπάθησε να κόψεις το σφουγγάρι ή να βρεις ένα κομμάτι, γιατί το παλιό θα θέλει καλό πλύσιμο και απολύμανση, και να κρατήσεις το 1/3 , και πιο συγκεκριμένα θα κρατήσεις το σημείο που είναι πάνω από τη φτερωτή, στον υπόλοιπο χώρο θα προσθέσεις ελαφρόπετρα και ανάμεσα μια στρώση ενυδρειακό βαμβάκι. Το σφουγγάρι , επειδή είπες πως είναι παλιό, αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν τρίβεται το κρατάς, αλλιώς βρίσκεις ένα άλλο κομμάτι και βάζεις, προσπάθησε να το προσαρμόσεις στο παράξενο σχήμα που έχει.
Αν ο βυθός του καινούριου είναι παρόμοιος με τον παλιό τον κρατάς, καλό θα κάνει, έχει και αυτό βιολογία, αρκεί και τα 2 να είναι φυσικό ψιλό χαλίκι ή χοντρή άμμο και να μην είναι βαμμένα, και θα ήταν πολύ καλύτερα να ήταν χαλαζιακά, αν είναι βαμμένα τα πετάς, όπως πετάς και πλαστικά φυτά και οτιδήποτε άλλο τεχνητό διακοσμητικό έχεις, μόνο κακό μπορούν να κάνουν αυτά, να προτιμάς φυσικά υλικά , ξυλά , πέτρες , αληθινά φυτά. Και τα υλικά αν είναι δυνατόν να μην είναι ασβεστολιθικά ή από τσιμέντο, θ σου κάνουν σκληρό το νερό με πολλά άλατα.
¶φησα για τελευταίο να σου πω πως και αυτό το ενυδρείο δεν είναι ιδανικό για 2 χρυσόψαρα common/comet, είναι μικρό και κάποια στιγμή θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο, γιατί όσο και να σου ακούγεται παράξενο αυτά τα ψάρια φτάνουν και ξεπερνούν τους 30 πόντους, και για του λόγου το αληθές δες

BORKED

Εδώ θα βρεις πολλές πληροφορίες για τα χρυσόψαρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-16, 04:24
Sotosz Ο χρήστης Sotosz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2016
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλως σας βρηκα!! Σε υπερευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και το χρονο που διαθετεις για το θεμα μ. .. επισης να μην αγχώνεσαι για το πως θα μου τα λες γτ δν ειμαι βορειος απλα σπουδαζω εδω !!
Στο θεμα μας τωρα. Αν καταλαβα καλα αφου σιγουρεψω οτι το ενυδρειο ειναι ενταξει και στη συνεχεια φτιαξω και το φιλτρο μου, μετα δεν θα χρειαζετε καποιο στρωσιμο ετσι? Αφου θα βαλω και το μικρο φιλτρο που χρησιμοποιω ήδη?( εχει σημασια που θα ειναι τοποθετημενα τα φιλτρα? Διπλα διπλα η σε αποσταση?) Μολις στήσω το ενυδρειο μεταφερω κατευθειαν τα ψαρακια? Επισης οι αλλαγες νερου θα πρεπει να γίνονται μια φορα την εβδομαδα το 30%? Και τελος θα ηταν καλο στην αρχη να παρω βακτηρια εμποριου να βοηθησω το φιλτρο να "στρώσει"?
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotosz : 08-02-16 στις 04:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-16, 08:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια στο 25λιτρο ;
Πως το έστρωσες ;
Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις ;
Επειδή το 25λιτρο είναι πολύ μικρό, θα ήταν καλύτερα να κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα αλλαγές , τουλάχιστον 30%.
Αν τα έχεις στο 25λιτρο με αυτό τον εξοπλισμό πάνω από 1-2 μήνες , τα βακτήρια δεν θα βοηθήσουν και ιδιαίτερα, δεν λειτουργούν άμεσα, θέλουν και αυτά το χρόνο τους, και αν το μικρό φίλτρο είναι στρωμένο θα έλεγα πως δεν είναι απαραίτητα τα βακτήρια. Θα ήταν προτιμότερο να βρεις από κάποιον εκεί στη Κοζάνη να σου δώσει μια χούφτα ελαφρόπετρα από το δικό του ενυδρείο, αυτό θα ήτα το ιδανικό, αρκεί το ενυδρείο να είναι υγιές χωρίς ασθένεια τουλάχιστον τους τελευταίους 6 μήνες, και τα χρήματα που θα έδινες για βακτήρια να τα χρησιμοποιήσεις κάπου αλλού, δεν είναι εποχή για σπατάλες .
Τα φίλτρα να τα βάλεις στις αντίθετες πλευρές για να υπάρχει καλύτερη κυκλοφορία του νερού.
Θερμαντήρα δεν είναι απαραίτητο να βάλεις, αφού σε ένα σπίτι η θερμοκρασία δεν πέφτει ποτέ κάτω από 14-15 βαθμούς, τα χρυσόψαρα , ειδικά τα common/comet αντέχουν σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες, αντίθετα το Καλοκαίρι είναι απαραίτητο να βάλεις ανεμιστηράκια. Η ιδανική μέγιστη θεοκρασία είναι 24-25 βαθμούς, για αυτό θα είναι πολύ καλύτερα να μη τα έχουμε σε ακραίες υψηλές θερμοκρασίες. Μη ξεχνάμε πως είναι ψάρια κρύου νερού.
Οι αλλαγές 30% κάθε εβδομάδα είναι το ελάχιστο, και εξαρτώνται από το τρόπο που ταΐζουμε , το μέγεθος , το είδος, το πλήθος των ψαριών και τον συνολικό όγκο του ενυδρείου σε νερό. Το πόσο αλλαγή και κάθε πότε θα μας το δείξουν τα τεστ νιτρικών, για αυτό αν δεν έχεις , είναι πολύ καλύτερα αντί για βακτήρια να πάρεις τεστ νιτρικών.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-16, 17:00
Sotosz Ο χρήστης Sotosz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2016
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Λόγω απειρίας το ενυδρειο δεν το ειχα στρωσει γτ δεν το ηξερα. Εκανα 2 φορεσ την εβδομαδα το 50 % αλλαγη νερου. Μετρησεις δεν εχω κανει. Το ενυδρειο τρεχει εδω και δυο μηνες. Μια απο αυτες τις μερες θα παρω και τα τεστ. Τα ψαρακια ειν περιπου 6.5 με 7 εκατοστα μαζι με την ουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-16, 17:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σε 2 μήνες θα έφαγαν πολύ αμμωνία, και ισως τρώνε ακομα.
Η καλύτερη λύση είναι βρεις μπόλι, και συγκεκριμένα τώρα, και αφού έχεις το φίλτρο να το βάλεις στο μικρό ενυδρείο μαζί με το παλιό μέχρι να ετοιμάσεις το μεγάλο ενυδρείο.
Βάλε αγγελία για μπόλι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-16, 20:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotosz Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα στην ομαδα!!
Θα ηθελα ως αρχαριος να κανω καποιες ερωτησεις κ να με διαφωτησετε με τις γνωμες σας.
Αυτη τη στιγμή εχω 2 χρυσοψαρα comet σε ενα μικρο ενυδρειο 25 λιτρων με ενα mini φιλτρο resun. Αφου διαβασα κ εμαθα οτι αυτο που κανω ειναι λάθος αποφασισα να παρω ενα ενυδρειο ενος φιλου 120 λιτρων της juwel μαζι με καποια παρελκόμενα. Τα παρελκόμενα ειναι λαμπα, θερμομετρο, χαλικι, διακοσμητικα πλαστικα φυτα, θερμοστατη και ενα φιλτρο το οποιο ειν EHEIM κ οπως το εψαξα λιγο στο ιντερνετ πρεπει να ναι το pick up 160(το λεω διοτι δεν το πηρα με το κουτι του). Το ενυδρειο εχει να δουλεψει πανω απο 2 3 χρονια απ οτι μ ειπε. Το σφουγγάρι του φιλτρου εχει στεγνωσει εντελως κ υποθετω πως δεν υπαρχει βιολογια πλεον.
Ερωτησεις τωρα .. Να ψαξω να βρω ανταλλακτικο σφουγγάρι καινούργιο για το φιλτο; Μπορω να χρησιμοποιησω κατι απ το μινι φιλτρο που εχω στο για να στρωσει πιο γρηγορα το μεγαλο φιλτο; Αν δεν μου φτανει το χαλικι που εχω μπορω να συμπληρώσω απο το μικρο ενυδρειο; Τι αλλο θα πρεπει να κανω για να εχω ενα σωστο ενυδρειο; Οι αλλαγες του νερου θα πρεπει να ειν μια φορα την εβδομαδα της ταξης του 30% ;
Αφου θα κανεις το καλο, καντο καλα.
Ενυδρειο για κομετ, κοιτα για ενα μετρο και πανω (το λεω γιατι συνηθως τα 120λιτρα βγαινουν πιο μικρα απο μετρο). Γινονται τεραστια τα ψαρια.
Και το εσωτερικο φιλτρο το ξεχνας. Κοιτα για εξωτερικο ευρυχωρο να χωραει μπολικο υλικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-16, 21:31
Sotosz Ο χρήστης Sotosz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2016
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ναι Κατάλαβα. Στο τελος της εβδομαδας θα βρισκομαι αθηνα κ λογο οτι δεν θα υπαρχει κανεις εδω να τα προσεχει θα τα παρω μαζι με το μικρο ενυδρειο. Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε εσεις με το μπολι γιατι δεν γνωριζω για τις αγγελιες να τα πουμε και απο κοντα αν θελετε. Και μεχρι να ερθω κοζανη να εκμεταλευτω το χρονο αυτο να στρωσω το μεγαλο φιλτρο και να στησω κατευθειαν το ενυδρειο μ μολις ανεβω. Οσον αφορα το εξωτερικο φιλτρο εννοειτε πως θα αρχισω να κανω καποια οικονομια για να παρω ενα. Επισης το ενυδρειο οι εσωτερικες του διαστασεις ειναι (μηκος 1μετρο, υψος 40εκ. Και πλατος 28εκ.)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-16, 21:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πως θα το φερεις Αθηνα ; Εχεις αυτοκινητο η με λεωφορείο θα κατεβεις ;
Τα ψάρια ερχονται σε μια σακουλα με 1/3 νερο και 2/3 αερα. Θα πρέπει ομως να βάλεις και το φιλτρο σε ενα ταπερ με νερο.
Να υπολογισεις τα μπλοκα, θα φας πολλές ώρες.
Αν κατεβεις Αθηνα θα βρεθει λύση για μπολι.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-16, 22:12
Sotosz Ο χρήστης Sotosz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2016
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ναι εχω αμαξι ετσι οπως λετε τα ειχα φερει και τα χριστουγεννα χωρις κανενα προβλημα. Ναι για τα μπλοκα το σκεφτηκα. Να ρωτησω αν αδιασω το μισο ενυδρειο θα μπορω να τα μεταφερω ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-16, 22:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν μπορεις μαζι με το ενυδρειο ακομα καλυτερα, και νερο μεχρι τη μεση θα ειναι μια χαρα, βάλε κανα ναιλον απο πάνω μόνο για να μη βγουν νερά εξω αλλά και για να μη βρεις το ψαρι σε κανα καθισμα συνοδηγου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-02-16, 22:34
Sotosz Ο χρήστης Sotosz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2016
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Αα τελεια ετσι θα κανω.. Με το καπακι του απο πανω πιστευω δεν θα εχουν προβλημα. Οποτε οσον αφορα το μπολι να σας ενημερωσω μολισ ερθω? Εχετε εσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-16, 22:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εχω βρε, πολυ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-16, 23:11
Sotosz Ο χρήστης Sotosz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2016
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Τελεια οποτε ενημερωνω μολις Ερθω να με εφοδιασετε.. Ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες και το χρονο σας. Να στε καλαα!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-02-16, 23:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νασαι καλα και εσυ φίλε μου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pangasius - ένας καρχαρίας στο ενυδρείο σας & άλλα ψάρια ακατάλληλα για ενυδρείο delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 17 13-05-18 20:20
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05939 seconds with 13 queries