Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-08, 22:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή co2 sera tablets και flourish excel

παιδια αγορασα σημερα το 3ο ενυδρειο μου...30 λτ (25 καθαρα)...θελω να το κανω κηπο..ο φωτισμος ειναι μια Τ5 11 watt. εχω αγορασει το floyrish excel της seachem και μου φερανε και το συστημα co2 της sera....ποιος εχει χρησιμοποιησει αυτα τα προιοντα και ποσο ευχαριστημενος εμεινε?
της σερα ειναι ταμπλετα που παραγει co2...αφηνει κατα τη διαλυση καταλοιπα στο νερο? η συσκευασια δεν αναφερει τιποτα...
δεν εχει στηθει το ενυδρειο αλλα θα ηθελα να εχω πληροφοριες για τα προιοντα μιας και δε ξερω ποιο να διαλεξω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-08, 22:58
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Και τα 2 που αναφερεις θα κανουν δουλεια στα 25 λιτρα. Οι ταμπλετες αφηνουν καταλοιπα που η sera ομως υποστηριζει οτι ειναι ζωτικες ουσιες και ιχνοστοιχεια και δεν βλαπτουν. Γιατι ομως δεν φτιαχνεις στα μπαμ ενα DIY CO2 με μισολιτρο (η κ κανονικο) μπουκαλι? Αν επισης θελεις απαιτητικα φυτα βαλε κ αλλη μια ιδια 11watt κ εισαι πανετοιμος!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-08, 23:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση...ναι ισως βαλω και αλλη 11αρα Τ5.
απλα θα χρησιμοποιησω νερο απο ΑΟ για μαλακο νερο και δε θελω η ταμπλετα να μου ανεβαζει σκληροτητα....το excel μου φαινεται και πιο πρακτικο και αφηνει χωρο αφου δε χρειαζεται διαχυση....αν κανει εξισου καλη δουλεια με CΟ2 αεριο θα χρησιμοποιησω αυτο....ειπα να ξεκινησω με τα ασφαλη και μετα να πειραματισρτω με diy co2 που αν πετυχει θα αντικαταστησει τα αλλα....αλλα θελω να κανω δοκιμες πρωτα με τους ρυθμους αντικαταστασης του μειγματος..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-08, 01:30
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση...ναι ισως βαλω και αλλη 11αρα Τ5.
απλα θα χρησιμοποιησω νερο απο ΑΟ για μαλακο νερο και δε θελω η ταμπλετα να μου ανεβαζει σκληροτητα....το excel μου φαινεται και πιο πρακτικο και αφηνει χωρο αφου δε χρειαζεται διαχυση....αν κανει εξισου καλη δουλεια με CΟ2 αεριο θα χρησιμοποιησω αυτο....ειπα να ξεκινησω με τα ασφαλη και μετα να πειραματισρτω με diy co2 που αν πετυχει θα αντικαταστησει τα αλλα....αλλα θελω να κανω δοκιμες πρωτα με τους ρυθμους αντικαταστασης του μειγματος..
Έχε στο νου σου ότι δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Το excel είναι οργανικό συμπλήρωμα και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί υποκατάστατο του CO2. Απλά παρέχει στα φυτά τον άνθρακα C τον οποίο κανονικά παίρνουν από το CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-08, 01:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

"Απλά παρέχει στα φυτά τον άνθρακα C τον οποίο κανονικά παίρνουν από το CO2."
αρα το ζητουμενο δεν επιτυγχανεται και με τους 2 τροπους? τον C δε θελουμε στην τελικη να δωσουμε στα φυτα μας?...οτι μπορεις να διασαφηνισεις θα ημουν υποχρεος γιατι τωρα μπαινω στο κεφαλαιο co2- ανθρακας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-08, 02:21
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Τα φυτά για να τραφούν, με τη βοήθεια της φωτοσύνθεσης παράγουν την γλυκόζη την οποία έπειτα διασπούν με το οξυγόνο και ελευθερώνεται ενέργεια. Από τον χημικό τύπο της αντίδρασης της φωτοσύνθεσης έχουμε:

6CO2+6H2O--->C6H12O6+6Ο2
δηλαδή:
6CO2(6 μόρια CO2)+6H2O(6 μόρια νερού)--->C6H12O6(δηλαδή γλυκόζη)+6Ο2(6 μόρια οξυγόνου).

¶ρα προφανώς μόνο του το C δεν επαρκεί ώστε να αξιοποιηθέι από τα φυτά για να παράγουν την γλυκόζη η οποία είναι η πρώτη ύλη και έπειτα να γίνει καύση, δηλαδή να ενωθεί με το οξυγόνο Ο2 και να ελευθερωθει ενέργεια και να τραφούν τα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-08, 02:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αχ αυτη την αντιδραση την εβλεπα ακομη και στον υπνο μου με τις πανελληνιες...
.........αρα τι κανει το excel στην τελικη?? τιποτα?
υ.γ. ξεχασες πανω στο βελακι της αντιδρασης να προσθεσεις τον καταλυτη:φως!...χαχα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-08, 02:29
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

δεν μπορούσα!(όντως είναι ο καταλύτης φως πάνω από το βελάκι και κάτω από το βελάκι η χλωροφύλλη). Από το excel δηλαδή παρέχεις στα φυτά δομικά συστατικά των κυττάρων όπως Fe και τα λοιπά. Μόνο με το C σκέτο δεν τρέφονται. Σε μπέρδεψα πολύ? Όπως και εμείς άμα πάρουμε σίδηρο πάει στον οργανισμό μας ως ιχνοστοιχείο. Δεν διασπάται και έτσι δεν μας δίνει ενέργεια. Παρ' όλα αυτά όμως μας είναι ζωτικής σημασίας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-08, 02:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι...μαλλον το excel με μπερδεψε....καταλαβαινω αυτο που λες....αλλα το excel γραφει στη συσκευασια οτι παρεχει τον ανθρακα που τα φυτα κατα κανονα παιρνουν απο το co2 αλλα μπορουν να παρουν και απο απλα οργανικα συνθετα (που περιεχονται στο μπουκαλι)...
εκει με εχασα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-08, 02:38
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Πω πω... θα χαζέψουμε στο τέλος όλοι μας!!!!!!!! Το ποστ μου πάνω το έχω διορθώσει για να είναι πιο βατό. Πάντως μέχρι να βρω την άκρη και εγώ μου είχαν γίνει τα νεύρα κουρέλια. Ρίξε μια ματιά στο παράδειγμά μου πιο πάνω. Νομίζω θα το πιάσεις!

δεν μπορούσα!(όντως είναι ο καταλύτης φως πάνω από το βελάκι και κάτω από το βελάκι η χλωροφύλλη). Από το excel δηλαδή παρέχεις στα φυτά δομικά συστατικά των κυττάρων όπως Fe και τα λοιπά. Μόνο με το C σκέτο δεν τρέφονται. Σε μπέρδεψα πολύ? Όπως και εμείς άμα πάρουμε σίδηρο πάει στον οργανισμό μας ως ιχνοστοιχείο. Δεν διασπάται και έτσι δεν μας δίνει ενέργεια. Παρ' όλα αυτά όμως μας είναι ζωτικής σημασίας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-02-08, 02:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αρα το excel παρεχει τον ανθρακα σαν ιχνοστοιχειο και οχι για να παρει μερος στη συνθεση της γλυκοζης...αρα καμια σχεση δεν εχει με τη φωτοσυνθεση αρα κακως το προτεινουν σαν υποκαταστατο διοξειδιου για μικρα ενυδρεια...
οποτε βαζω διοξειδιο και το excel παει περιπατο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-08, 02:54
Το avatar του χρήστη Teo1
Teo1 Ο χρήστης Teo1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

http://www.seachem.com/support/Artic...dAquarium.html
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-02-08, 03:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ επικοδομοιτικο...ισως και τα 2 λοιπον χωρις υπερβολες....σας ευχαριστω και τους 3!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-02-08, 13:39
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα το excel παρεχει τον ανθρακα σαν ιχνοστοιχειο και οχι για να παρει μερος στη συνθεση της γλυκοζης...αρα καμια σχεση δεν εχει με τη φωτοσυνθεση αρα κακως το προτεινουν σαν υποκαταστατο διοξειδιου για μικρα ενυδρεια...
οποτε βαζω διοξειδιο και το excel παει περιπατο...
Ακριβώς my friend! Και να προσθέσω ότι το το excel το βρίσκω περιττό και δεν είμαι ευχαριστημένος από τη χρήση του καθώς το 1/4 των φυτών μου τα είχε λιώσει σε προσπάθεια καταπολέμησης της τριχοειδούς άλγης. Είναι πολύ τοξικό και γι' αυτό προτείνετε για τις άλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-08, 13:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ουπς!!!!
τι 'πες τωρα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-02-08, 14:41
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αγορασα σημερα το 3ο ενυδρειο μου...30 λτ (25 καθαρα)...θελω να το κανω κηπο..ο φωτισμος ειναι μια Τ5 11 watt. εχω αγορασει το floyrish excel της seachem και μου φερανε και το συστημα co2 της sera....ποιος εχει χρησιμοποιησει αυτα τα προιοντα και ποσο ευχαριστημενος εμεινε?
της σερα ειναι ταμπλετα που παραγει co2...αφηνει κατα τη διαλυση καταλοιπα στο νερο? η συσκευασια δεν αναφερει τιποτα...
δεν εχει στηθει το ενυδρειο αλλα θα ηθελα να εχω πληροφοριες για τα προιοντα μιας και δε ξερω ποιο να διαλεξω...
Tpt. Απλά πιο πάνω ζητάς εντυπώσεις και λέω τη δικιά μου. Αν έχεις ας πούμε egeria densa το excel την λιώνει γιατί είναι αρκετά τοξικό. Επίσης προσθέτω ότι δεν το προτιμώ ως "ζουμί" λίπανσης γιατί το βρίσκω περιττό και εμένα μου επέφερε μόνο αρνητικά αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-02-08, 14:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχω και egeria densa...θα κανω δοκιμνη πρωτα σε ενα κλαδι να δω τι θα γινει....ευχαριστω που με προλαβες πριν βαλω στο ενυδρειο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-08, 15:03
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

και βαλε μια λαμπα 11watt για αρχη αφου ειναι τ5 και λογικα το ενυδρειο σου θα εχει υψος περιπου 30cm και με την προσθηκη ανακλαστηρα λιπασματων και co2 και με τοσα watt θα εχεια ποτελεσμα ικανοποιητικο και σε αρκετα δυσκολα φυτα

δες πως προχωραει και βλεπεις...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-02-08, 15:08
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Είχα κι εγώ αντίστοιχο δίλημμα, για 2πλάσιο περίπου ενυδρείο, και τελικά πήρα το συστηματάκι της Nutrafin, από το οποίο μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γιατί δε δοκιμάζεις κάτι τέτοιο?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-02-08, 16:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το ενυδρειακι εχει υψος 28 εκ...βγαλε και 6-7 εκ υποστρωμα και χαλικι...το υψος νερου που πρεπει να διαπερασει το φως για να φτασει μεχρι και το κατω μερος των φυτων ειναι περιπου 20 εκ...
οκ...για αρχη μια Τ5 11 watt και co2 και λιπασματα...ελπιζω να γινει μια καλη αρχη...θα ενημερωσω...
φιλε μου της nutrafin αν δεν κανω λαθος δεν ειναι με τα φακελακια?
ειπα να δοκιμασω με της σερα μιας και μου φαινεται πιο πρακτικο με ταπμλετες....
το ενυδρειο αυτο ειναι "πειραματικο" ουτως η αλλως...η μαλλον "πιλοτικο" θα ελεγα μιας και πειραματικα ειναι ολα ...για να δω τι παιζει με διοξειδια λιπασματα και απαιτησεις φυτων...σιγουρα στο μελλον θα αλλαξουν πολλοι παραμετροι και εξοπλισμος....και αν τρεξει...μετα παμε για τα μεγαλα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σειρά Flourish Seachem και αυτόματες δόσεις Alucard Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 26-12-07 20:08
seachem flourish excel petros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 24-10-07 17:01
Λιπανση με Flourish EXCEL abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 12-03-07 20:45
Αλγη και Flourish excel abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 06-02-07 09:53
Λιπασματα σε tablets.TetraPlant Crypto vs. Sera florenette A mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 14-01-04 21:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06594 seconds with 13 queries