Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-11, 16:01
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή SOS....Γεννητούρια

Αγαπητοί φίλοι,

καλησπέρα σας....

Θα σας διηγηθώ μια μικρή ιστορία και έπειτα θέλω τις πολύτιμες συμβουλές σας...

Για να μην σας κουράζω το ενυδρείο μου είναι αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51699

η μόνη διαφοροποίηση είναι στις σκληρότητες, οι οποίες κατά παράδοξο τρόπο μειώθηκαν σε Gh: 9 και Kh: 6

Τις τελευταίες 10 ημέρες το ένα θηλυκό Apisto και το αρσενικό, έδειχναν μια εξαιρετικά επιθετική συμπεριφορά σε όλα τα ψάρια του ενυδρείου, τα οποία κινούνταν στα χαμηλά στρώματα του ενυδρείου....

Σημειωτέον: προηγουμένως ζούσαν ΑΡΜΟΝΙΚΑ κια δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα...

Χθες βρήκα νεκρό ένα corydoras panda και ένα Neon Tetra, τα οποία κινούνταν στη χαμηλή ζώνη....

Απογοητεύτηκα....

Ενώ συνεχίζονταν η επιθετική συμπεριφορά των 2 εκ των 3 Apisto, σήμερά παρατηρούσα επί 30 λεπτά κάθε κίνηση των ψαριών μου και παρατήρησα τα εξής:

1. Κάτω από τη θυληκιά υπήρχαν μικροσκοπικά ψαράκια, διάφανα που φαίνονται μόνο τα μάτια τους, καμιά 10αρια, έμοιαζαν με γυρίνους, ενώ η θυληκιά βρίσκονταν συνεχώς από επάνω τους και περιστασιακά τα έβαζε στο στόμα και μετά τα έφτυνε δίχως όμως να τα σκοτώνει...

2. Το αρσενικό κυνηγούσε ότιδήποτε κινούνταν πάνω από τη θυληκιά, ενώ μόλις έβγαινε από τη φωλιά της το άλλο θυληκό, δέχονταν την επίθεση και των 2.

Τι κάνω τώρα???????

1. Αύριο είναι προγραμματισμένη η εβδομαδιαία αλλαγή νερού (~30%), να την κάνω? Μαζί με την αλλαγή σκουπίζω και το βυθό μου....

2. Σήμερα είναι να τα ταίσω κατεψυγμένη τροφή....να τη δώσω? Αν ναι ο βυθός μου θα γίνει χάλια και θα θέλει σκούπισμα αύριο οπωσδήποτε.....

3. Τα ταίζω επίσης:

(α) Ταίζω καθημερινά με φυλλαράκια Vivid Color της O.S.I. (http://www.mm-aquaristik.de/aquarist...vid-color.html). Τα θυληκά τσιμπάνε λίγο και αρκετή την φτύνουν, ενώ το αρσενικό δεν την αγγίζει.

(β) Κάθε 2 ημέρες συμπληρωματικά με τα φυλλαράκια (τα οποία τρώνε πολύ τα Neon) δίνω την FD BRINE SHRIMP Artemidae της Tropical (http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1788). Αυτή την τροφή την ξετινάζουν τα Apisto, ιδιαίτερα το αρσενικό.

(γ) Κάθε 5 ημέρες τους δίνω μόνο την κατεψυγμένη της Tropical 5 In 1 που περιέχει Artemia, Daphnia, Bloodworms και τους αρέσει πάρα πολύ. Απλά τους τη δίνω 1-2 ημέρες πριν τον εβδομαδιαίο καθαρισμό του ενυδρείου, διότι "βρωμίζει" αρκετά

Επίσης, καθημερινά ρίχνω και ταμπλέτες βυθού Vipachips της Sera για τα corydoras μου και βλέπω ότι πάνε και τσιμπούν οι θυληκές μου.

Και κάτι τελευταίο:

Σκεφτόμουν άμεσα (μαλιστα αύριο) να βάλω diy CO2 και από την άλλη εβδομάδα να αγοράσω Α/Ο για το μαλάκωμα του νερού....
Μήπως να το αναβάλλω?

Παιδιά κάθε συμβουλή σας θα είναι σωτήρια για εμένα


Σας ευχαριστώ και αναμένω με αγωνία.....


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-11, 18:09
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

φιλε μου γενικα τα απιστο ειναι επιθετικα στην γεννα! και εμενα 2 cory που ειχα δεν αντεξαν πολυ. ισως σε ποιο μεγαλο ενυδρειο με ποιο μεγαλο κοπαδι κορυ να επιβιωναν. Για τα μικρα τωρα για την αρχη συγχαρητηρια τα δικα μου δεν εχουν γεννησει ακομα. τροφη θα τους δωδεις jbl nobil fluid υγρη και μετα τις 7-10 μερες φουλ αρτεμια αλλιως δεν περνουν μποι οτι θες αλλο ρωτα με η στειλε ενα π.μ το αρσενικο σου τι μεγεθος εφτασε??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-11, 18:17
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Η Artemia που έχω κάνει?
Κατεψυγμένη να δώσω?

Με την αλλαγή νερού και το σκούπισμα τι να κάνω?
Το αρσενικό είναι γύρω στα 5 εκ



Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-11, 18:40
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

μπα μονο ζωντανη νεοκαλαφθησα για να σου μεγαλωσουν ποιο γρηγορα και δεν λερωνει και πολυ!η την υγρη.αυτη που εχεις ειναι πολυ μεγαλη δεν μπορουν να την φαβε. αλλαγη νερου κανονικα αλλα με νερο κοντα στην θερμοκρασια του ενυδρειου. σκουπα καλυτερα οχι! τα καρντιναλ φοβαμε τα βλεπουν για μεζε τα μικρα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-11, 19:06
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Δεν είναι cardinal είναι Neon Tetra (Paracheirodon innesi)....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-11, 20:15
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δε θελω να σε αποθαρρυνω αλλα τα νεογνα εχουν ελαχιστες (μην πω μηδενικες) πιθανοτητες να επιβιωσουν οσο εχεις νεον στο ιδιο ενυδρειο.
Επισης, τα Corydoras panda ειναι κακη επιλογη για συγκατοικους με A. cacatuoides λογω του μικρου τους μεγεθους αφου κινουνται στις ιδιες περιοχες με τα ισχυροτερα και ακρως επιθετικα απιστο (συν το οτι τα περιοριζει το στεναχωρο ενυδρειο). Φοβαμαι πως σταδιακα θα αρχισεις να χανεις ενα-ενα τα κορυντορακια. Καλυτερα να επιλεξεις καποιο μεγαλυτερο ειδος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-11, 20:36
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Γέννα Apisto

Γιώργο,

τα corydoras τα έδωσα σε φίλο στην περιοχή μου...Δεν υπάρχουν στο ενυδρείο...
Τα Neon Tetra, δεν είναι επιθετικά στα νεογνά μου, αφού η θηλυκιά είναι συνέχεια από πάνω τους κι ό,τι πλησιάζει τρώει αρκετό κυνήγι...

Σήμερα άλλαξα νερό και έγινα μαρτυρας ενός πολύ όμορφου φαινομένου...
Η θηλυκιά μαζί με τον αρσενικό μετέφεραν στο στόμα τους όλα τα μικρά και τα έβαλαν σε μια σπηλιά μέχρι να τελειώσω ττην αλλαγή και μετά τα ξαναμετέφεραν στην αρχική τους θέση, πριν την αλλαγή, με τον ίδιο τρόπο....

Έχω γεννήστρα, αλλά η θυληκιά μόλις πλησιάσω τα βάζει στο στόμα και τα πάει αλλού....

Να τα αφήσω στην ησυχία τους? Τι λέτε οι ειδικοί?

Από τροφή δεν βρίσκω νεοεκκολαφθείσα Αρτέμια, παρά μόνο την αποξηραμένη που έχω...Να την κόψω αρκετά μικρά κομματάκια?


Τι κάνω από εδώ και πέρα??? Λίπασμα για τα φυτά μου να βάλω ή όχι?

Σας ευχαριστώ πολύ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-11, 21:21
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

υγρη τροφη πηρες?? θα βρεις στο pet city. για μετα αν πανε καλα τα ψαρακια βρες κατι απο αυτα http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2085
http://www.petcumulus.gr/ind ex.asp?page=product&pid=2042
http://osmosisaquariums.gr/index.php...emid=1&lang=el εχει και το water inn για την εκκολαψη τους δες εδωhttp://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/artemia.htm
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-11, 16:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Συνεχισε τις ρουτινες σου κανονικα αλλα θα σου ελεγα να κοψεις τα λιπασματα. Ετσι κι αλλιως θα αναγκαστεις να ταιζεις περισσοτερο, οποτε θα βρισκουν "τροφη" και τα φυτα σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννητούρια :) ko$ta$ Bettas 37 24-09-09 22:25
Γεννητούρια!!! Theokyr Δίσκοι 26 07-10-05 13:02
Γεννητούρια manosdr Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 04-10-04 21:20
Γεννητούρια!!!! dim Ζωοτόκα 5 09-07-04 16:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04624 seconds with 15 queries