Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-08, 01:45
Το avatar του χρήστη maria_i_asxeti
maria_i_asxeti Ο χρήστης maria_i_asxeti δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 20
Question Βοήθεια! Οι μετρήσεις είναι χάλια!

Γεια σας!
Ζητώ τη βοήθειά σας! Έχω ένα 30λιτρο ενυδρείο εδώ και 6 βδομάδες με 1 φίλτρο, ψεύτικα φυτά, 3 χρυσοψαράκια και 2 γλείφτες τα οποία μπήκανε μετά από 2 μέρες που έβαλα νερό και αντιχλώριο στο ενυδρείο.(Μάλλον βιάστηκα αλλά έτσι μου είπανε)
Σήμερα πήρα κάτι τεστ και τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά...
PH:8, NO2:0,8, GH:2, KH:1, θερμοκρασία 24 βαθμούς.
Τί κάνω τώρα; Είδα σε κάποια άρθρα σας ότι προτείνετε λύσεις αλλά όταν όλες οι τιμές είναι χάλια τι να πρωτοφτιάξω;
Από το φόβο μου έκανα μερική αλλαγή νερού (με αντιχλώριο φυσικά).
Επίσης διαπίστωσα ότι έκανα άλλο ένα λάθος:έπλενα κάθε βδομάδα το φίλτρο με νερό βρύσης(έτσι μου είπανε)
Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου τι να κάνω. Δε θέλω να αποχωριστώ τα ψαράκια μου αλλά ούτε και να πάθουνε τίποτα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν
Μαρία η άσχετη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-08, 01:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αλλαγη νερου καλα εκανες...καλο θα ηταν να δωσεις σε καποιον να φιλοξενησει τα ψαρακια σου σε στρωμενο ενυδρειο με καλες μετρησεις....και να περιμενεις πρωτα το ενυδρειο σου να στρωσει...αφου εχεις ΝΟ2 αρχισε ο κυκλος του αζωτου (ξαναδιαβασε σχετικα) επισης θα πρεπει να δωσεις καποια ψαρακια γιατι ειναι πολλα για τα λιτρα σου...διαβασε σχετικα..
με τι μετρας? 2 και 1 σκληροτητες και ph 8 μου φαινεται λιγο παραλογο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-08, 01:58
Το avatar του χρήστη maria_i_asxeti
maria_i_asxeti Ο χρήστης maria_i_asxeti δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Πήρα κάτι τεστ της tetra που ρίχνω κάτι σταγόνες στο νερό και κοιτάω κάτι καρτέλες (αυτά είναι τα sticks που γράφετε Δεν ξέρω μήπως δε μέτρησα σωστά. Όσο για τα ψαράκια δε μπορώ να τα πάω πουθενά, ούτε προσωρινά, ούτε μόνιμα.Σε πόσο καιρό θα στρώσει το ενυδρείο; Αν βάλω κάτι φάρμακα που υπάρχουν θα γίνει τίποτα;Αν μείνουν τα ψάρια θα ψοφήσουν; Ευχαριστώ πολύ που απάντησες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-08, 02:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

3 χρυσοψαρα και 2 γλειφτες ειναι απελπιστικα πολλα για 30 λιτρα.
Το φιλτρο μην το καθαρισεις ξανα (κι αν χρειαστει καθαρισε τα υλικα σε νερο του ενυδρειου). Συνεχισε να αλλαζεις νερο και καθημερινα αν μπορεις 30-40% (το καινουργιο νερο να ειναι ιδια θερμοκρασια με το παλιο και με το αναλογο αντιχλωριο), και κοψε εντελως το ταισμα (δεν θα παθουν τιποτα μερικες μερες χωρις φαι).
Και βρες λυση, η να δωσεις πισω στο πετσοπ τα ψαρια, ή να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο. Στα 30 λιτρα σου ενα χρυσοψαρο μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-08, 02:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν εχω τεστ της τετρα αλλα λενε τα παιδια εδω οτι ειναι πολυ αξιοπιστα..
διαβασε καλα τις οδηγιες χρησης και ξανακανε μετρησεις γιατι αν εχεις νερο βρυσης δε πιστευω οτι εχεις τοσο χαμηλη σκληροτητα...(φανταζομαι δεν ζεις στον αμαζονιο..)...
απο εκει και περα εκανες αλλαγη και ανακουφισες λιγο τα ψαρακια σου...τωρα αφου δε μπορεις να τα δωσεις καπου προσωρινα ...ταιζε με φειδω και περιμενε να στρωσει το φιλτρο του οποιου η βιολογια καταστραφηκε με το ξεπλυμα στη βρυση..
θα σου προτεινα αλλαγες νερου 30-40% καθε 2 μερες για να κρατας αμμωνια και ΝΟ2 σε χαμηλα (πιο ασφαλη για τα ψαρακια) επιπεδα μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου.....
εννοειτε οτι δε θα ξεπλυνεις παλι το φιλτρο..
οταν με μετρησεις δεις οτι τα ΝΗ3 και ΝΟ2 ειναι 0 και εχεις αρκετα Ν03 σημαινει οτι ο κυκλος του αζωτου εγινε και τοτε θα κανεις μια γενναια αλλαγη νερου και θα εισαι ετοιμη..
ως τοτε ελπιζω να μην εχεις απωλειες...
επισης αν καποιος γνωστος εχει ενυδρειο στρωμενο δανεισου υλικα απο το φιλτρο του και ξεπλυνα τα στο δικο σου ενυδρειο μεσα(π.χ. στιψε τα σφουγγαρια του). ετσι θα αποικιστει το φιλτρο σου πιο γρηγορα με χρησιμα βακτηρια και θα κατεβουν οι τιμες γρηγοροτερα! (αυτο λεγεται μπολιασμα)
οσο κανεις ολα αυτα διαβαζε εδω μεσα σχετικα με το στρωσιμο και θα βρεις πολλες απαντησεις!!
καλη επιτυχια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-08, 02:16
Το avatar του χρήστη maria_i_asxeti
maria_i_asxeti Ο χρήστης maria_i_asxeti δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Αν μείνει ένα χρυσόψαρο μπορούν να μείνουν και οι 2 γλείφτες; (είναι πολύ μικροί,2 εκατοστά) Το ενυδρείο πότε θα στρώσει και πότε να ξανακάνω μέτρηση; Πρέπει να πάρω και θερμοστάτη; Η θερμοκρασία είναι καλή;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Να 'στε καλά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-08, 02:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

χρυσοψαρα και τροπικα ψαρια οπως οι γλυφτες οχι μαζι...αν κρατησεις ενα χρυσοψαρο..δε χρειαζεσαι θερμοστατη...αν κρατησεις τους γλυφτες πρεπει να αγορασεις θερμοστατη...το ενυδρειο θα δεις με μετρησεις ποτε θα στρωσει....δεν ειναι στανταρ εξαρταται απο πολλους παραγονοντες
διαβασε εδω μεσα...αφου δε μπορεις να κανεις κατι αλλο για την ωρα εχεις πολλα να διαβασεις εδω
καθε 2 μερες κανε μετρησεις να δεις τι παιζει...αν μπορεις και καθε μερα...αν οι τιμες σου ειναι στα υψη να ξανακανεις αλλαγη νερου ακομη κι αν ειναι η 2η την ιδια μερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-03-08, 02:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η θερμοκρασια ειναι οκ.
Οι δυο γλειφτες ειναι 2 εκατοστα αλλά γρηγορα θα μεγαλωσουν. Μπορεις να τους βγαλεις φωτο να δουμε για ποια ειδη προκειται?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-03-08, 04:29
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Μαρακι ετσι την παταμε ολοι στην αρχη. Βαζουμε ψαρακια που μας αρεσουν στο ενυδρειο που εχουμε και συμφωνα με αυτα που μας ειπανε στο petshop και νομιζουμε οτι ειμαστε ενταξει. ΑΛΛΑ ελα ομως που 99% στο petshop μας λενε αυτο που συμφερει αυτους και οχι εμας και τα ψαρακια μας.Παλι καλα που υπαρχει το internet και μπορουμε να ενημερωθουμε.Οποτε Μαρακι ριξτο στο Διαβασμα εδω μεσα και ολα θα παν καλα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-03-08, 09:26
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Και μην ξεχνάς:όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο περισσότερο συγχωρεί λάθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-03-08, 14:36
Το avatar του χρήστη maria_i_asxeti
maria_i_asxeti Ο χρήστης maria_i_asxeti δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι!
Έβγαλα φωτογραφία τους γλείφτες όπως μου ζήτησε ο Τόλης αλλά δε μπορώ να τη στείλω γιατί μου ζητάει διεύθυνση σελίδας. Πώς μπορώ να στείλω φωτογραφία ως αρχείο;
Και κάτι άσχετο-σχετικό:Εγώ ήθελα να αγοράσω γυάλα με 1 ψαράκι!!! Ευτυχώς όμως επικράτησε η γνώμη του Πάνου (του άντρα μου) και πήραμε αυτό το ενυδρείο με δόσεις(!) σε προσφορά 80 ευρώ! Εμένα μου φάνηκε πολύ ακριβό αν και πάντα μου άρεσαν τα μεγάλα ενυδρεία (όχι ότι αυτό είναι μεγάλο)! Τώρα έχει φέρει στο μαγαζί κάτι φανταστικά ενυδρεία-έπιπλα με 700 ευρώ! Δηλαδή όσο ένας μισθός για κάποιους... Κάποια στιγμή ονειρεύομαι να αποκτήσω...(όταν θα έχω γίνει από άσχετη σχετική και θα εχω και λεφτά...)
Και άλλη μία απορία:Θα μου άρεσε να βάλω αληθινά φυτά στο ενυδρείο. Να περιμένω να στρώσει πρώτα; Ή μήπως να το αφήσω για αργότερα γιατί τώρα είμαι αρχάρια ακόμα; Υπάρχει και έτοιμος βυθός! Είναι καλός;
Ελπίζω να μη σας κούρασα! Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας καθώς και πώς να στείλω τις φωτογραφίες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-03-08, 15:07
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Ελπίζω να σε βοηθήσει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7351
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-03-08, 15:14
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Δες εδώ για τα φυτά :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Δεν χρειάζεται να περιμένεις να ολοκληρωθεί το στρώσιμο, αλλά να έχεις υπόψη ότι τρώνε τα φυτά τα χρυσόψαρα.
Από το http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm : "Είναι αλήθεια ότι τρώνε ή ξεριζώνουν τα φυτά, αλλά αν κάνουμε μια σωστή επιλογή φυτών μπορούμε να έχουμε ένα πολύ όμορφο ενυδρείο χωρίς προβλήματα. Υπάρχουν κατάλληλα φυτά όπως είναι αυτά με τα σκληρά φύλλα που δεν θα έχουν πρόβλημα. Τέτοια φυτά είναι τα Valisneria spec. η Anubias και άλλα. Παράλληλα μπορούμε να βάλουμε και κάποια είδη ταχείας ανάπτυξης, για να παρέχουμε στα ψάρια και τροφή φυτική, αφού την έχουν ανάγκη."
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-03-08, 15:18
Το avatar του χρήστη maria_i_asxeti
maria_i_asxeti Ο χρήστης maria_i_asxeti δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 20
Wink Οι φωτογραφίες

Τα κατάφερα! ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SP_A0357 2.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  50,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SP_A0352 3.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  50,2 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-03-08, 15:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αυτα δεν ειναι "γλειφτες" με τιποτα, ειναι corydoras.

Ισχυουν οτι ειπαμε παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είναι οι μετρήσεις μου φυσιολογικές? xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 6 25-02-08 02:13
Γκουράμι χάλια georgetax Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 18 19-07-07 22:50
βατραχάκια; Blanch Γλυκό νερό - Γενικά 16 24-11-05 23:02
Να βάλω και άλλα ψάρια ή είναι καλύτερα να βγάλω? Apostolos Demetriou Ζωοτόκα 4 10-03-05 10:05
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08022 seconds with 14 queries