Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-11, 18:14
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ JUWEL ή ANUBIAS

Καλησπερα σας!
προκειται να προχωρησω σε αγορα νεου ενυδρειου και δυστυχως δεν υπαρχει η δυνατοτητα αγορας ενυδρειου ανω του 1 μετρου (λογω χωρου και χρηματων).Με μια ερευνα αγορας που εκανα λεω ή για το rio 125 (με βαση και χρηση δωροεπιταγης 267 ευρω) ή για anubias.Στην περιπτωση του anubias κοιταω ή για αντιστοιχο του rio 125 (80*42*65 με βαση ΧΩΡΙΣ φιλτρο 219ευρω+73ευρω fluval 205 =292ευρω) ή για αντιστοιχο του rio 180 (100*42*65 παλι με βαση και χωρις φιλτρο 260ευρω+fluval 205=333ευρω).Στο ενυδρειο θα μπουν 4 fancy χρυσοψαρα τα οποια ακομα ειναι μικρα αλλα απο αγνοια τα εβαλα σε 1 60αρι.
Να διευκρινησω πως ρωτησα στο καταστημα και μου ειπαν πως το rio 180 δεν υπαρχει και δεν θα το φερουν και επιμενω αν γινει η αγορα να γινει απο εκει γιατι δεν υπαρχει η δυνατοτητα να πληρωσω επιπλεον την βαση (σε περιπτωση που βρω το 180 απο αλλου).Θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι στα anubias απ οτι μετρησα δινουν περισσοτερα λιτρα αλλα απο την αλλη τα juwel τα συναντας παντου και σου δινουν μεγαλυτερη εγγυηση (νομιζω).Αν προχωρησω στην αγορα του juwel θα μεινω με το εσωτερικο φιλτρο (τουλαχιστον για την ωρα).πιστευω να μην σας κουρασα..περιμενω τη γνωμη σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-11, 18:19
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

προτεινω πριν προβεις στην αγορα ...να συμβουλευτεις και τις αγγελιες εδω μεσα...πραγματικα πωλουνται ενυδρεια σε πολυ καλες τιμες...αν τωρα επιμενεις για καινουριο...ψαξε και σε αλλα καταστηματα.....μην κολλας μονο σε ενα (ειδικα τωρα που σου λενε οτι δεν το φερνουν)..απο προσωπικη εμπειρια και αποψη προτεινω το rio180 ....(οντας κατοχος juwel) ...αξιοπιστο με τα ολα του..και για αρχη σε καλυπτει και το φιλτρο...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-11, 18:20
Το avatar του χρήστη PAVLOS79
PAVLOS79 Ο χρήστης PAVLOS79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2010
Περιοχή: ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

εγω παντως που εχω anubias εδω και 2 χρονια, δεν εχω κανενα προβλημα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-11, 18:31
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Κατ αρχην σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
ειχα κοιταξει απο καποιον γνωστο μου (οχι μεσω forum) για αγορα μεταχειρισμενου αλλα τελικα δεν το πηρα γιατι ειχε ενα σπασιμο στο πανω τζαμι και το φοβηθηκα....τωρα για το rio 180 δε νομιζω να το βρω κατω απο 300ευρω (καινουριο)+150 η βαση ξεφευγω αρκετα δυστυχως..Το προβλημα μου ειναι πως αυτα τα ψαρακια μεγαλωνουν γρηγορα και εχω την αισθηση πως καποια στιγμη δε θα μου κανει το 125 γι αυτο κοιταζω και τα anubias..επισης βρηκα και ενα της hagen..elite νομιζω.. 175ευρω(100*40*50) αλλα μονο τη γυαλα μαζι με ολα τα υπολοιπα θα ανεβω επισης πολυ..να ρωτησω και κατι ακομα ..οι λαμπες Τ8 θα σταματησουν;και αν τελικα προχωρησω στο anubias οι σωληνες του εξωτερικου φιλτρου θα βγαινουν απ το καπακι;;;(συγνωμη για την χαζη ερωτηση αλλα σημερα που το κοιταζα δεν μπορεσα να καταλαβω και δεν υπηρχε και ενας διαθεσιμος να ρωτησω)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-11, 18:44
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Κατ'αρχας καλησπερα.
Εγω θα συφωνησω με τα παιδια και θα σου λεγα να ψαξεις λιγο για μεταχειρισμενο. Σιγουρα θα βρεις κατι.
Για τις Τ8 δεν εχω ακουσει κατι αν και σιγουρα ειναι παλαιοτερης τεχνολογιας απο Τ5. Οσο για το καπακι δεν το καταλαβαινω τι θες να πεις. Εγω στο ριο μου εκανα δυο τρυπες και περασα τους σωληνες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-11, 20:27
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Πηγαινε και κοιτα στα anubias γιατι εριξαν και αλλο τις τιμες 60% εκπτωση εβαλαν.
Εγω ειχα juwel και τωρα anubias το οποιο ειναι μια χαρα και με το παραπανω για τα λεφτα του.
Και μια παρατηρηση δικια μου βαζουν και πιο χοντρα κρυσταλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-11, 20:41
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

για σωλήνες, καλωδια κτλ εχουν απο πισω τερμα πανω κωψιμο για να περνάνε!
δε μας είπες ,τι θα φιλοξενήσεις στο ενυδρείο;;;;
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-11, 12:13
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγαινε και κοιτα στα anubias γιατι εριξαν και αλλο τις τιμες 60% εκπτωση εβαλαν.
Εγω ειχα juwel και τωρα anubias το οποιο ειναι μια χαρα και με το παραπανω για τα λεφτα του.
Και μια παρατηρηση δικια μου βαζουν και πιο χοντρα κρυσταλλα.
ρε παιδια....το 240ρι το anubias (αν βγαινει)..τι διαστασεις εχει..και ποσο θα μου ερθει με την βαση(δεδομενου της εκπτωσης 60% ) ας μου δωσει καποιος μια απαντηση
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶νοιγμα φωτιστικού Juwel - Anubias - Elite crazyio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 16-06-11 11:42
νεος με juwel 600 record 63l ep82 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 18-05-11 15:01
Αγορα Νεου Ενυδρειου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-09-06 23:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05028 seconds with 13 queries