Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιά 08-04-10, 17:05
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

πωωω ετοιμη για φραπεδακι ειναι.....
  #362  
Παλιά 09-04-10, 08:25
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή







































  #363  
Παλιά 09-04-10, 09:48
Το avatar του χρήστη marin0s
marin0s Ο χρήστης marin0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Περιοχή: lemeso
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

:O
__________________
Μην χαριζεις σε καποιον ενα ψαρι,μαθε του να ψαρευει...
  #364  
Παλιά 09-04-10, 10:01
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Ομορφο σχεδιο!...
..αλλα δεν ξερω αν "πάει" τοσο εκει.. η κλιμακα ειναι μεγαλη σε σχεση με την λιμνη... ή το ανοιγμα ειναι μικρο...
Δεν ξερω αμα δεν το δω απο κοντα δεν μπορω να σου πω σιγουρα

Good Job!...
  #365  
Παλιά 09-04-10, 10:04
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

πολυ ωραιο!!
__________________
  #366  
Παλιά 09-04-10, 10:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πανέμορφη δουλειά! Αλήθεια τι ξύλο χρησιμοποίησες; Είσαι σίγουρος για ότι δε θα έχεις πρόβλημα με το βάρος σε κάποιο καιρό;
  #367  
Παλιά 09-04-10, 10:21
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Πάρα πολύ όμορφη γεφυρούλα!!!!!!!!!
Αλλά η αποθέωση είναι το σχοινί!!!!!!!!! Τέλεια διακοσμητική ιδέα!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
  #368  
Παλιά 09-04-10, 10:22
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ειναι τελοια!!!!! . Απλος να κοψεις λιγο τα καγκελα για να υπαρχει αρμονια στα μεγεθη της λιμνης και του φραχτι
  #369  
Παλιά 09-04-10, 10:25
Το avatar του χρήστη marin0s
marin0s Ο χρήστης marin0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Περιοχή: lemeso
Μηνύματα: 41
Thumbs up

Γιάννο να σε πάμε στο Κύπρος έχεις ταλέντο ρε μεγαλουργείς εσυ άνθροπε μου!
__________________
Μην χαριζεις σε καποιον ενα ψαρι,μαθε του να ψαρευει...
  #370  
Παλιά 09-04-10, 13:01
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

Γιαννο πολυ καλη κατασκευη η βαση και με μερακι
ετσι οπως τις κοβω τις κολωνες ειναι 1 μετρο με 1.10 κατεβαστες στα 60 με 65cm
το ρεταλι που σου εμεινε (ετσι οπως το ειδα στις φωτο πρεπει να φτανει ισα ισα) απο τη βαση μπορεις να το δωσεις μια στρογγύλη απο την πανω πλευρα και να το κανεις κουπαστη οποτε πας σε υψος κοντα στα 70 με 75cm
στις 2 πρωτες κολωνες και στις δυο τελευταιες μπορεις να προσθεσεις τορναριστες μπαλες (μπορεις να παρεις ετοιμες τις πουλανε για ποδαρια επιπλων) πιστεψε με θα δειξει πολυ ομορφο
αν αφησεις το σχοινη λυσε τους μεσαιους κομπους να ειναι ελευθερο και παιρνα το με λαδι ξυλου χρωματιστο
για σκαλοπατι στην αρχη και στο τελος της γεφυρουλας βαλε κανενα ομορφο αλλα ενιαιο βραχο η τα ξυλα που θα περισευσουν απο τα καγκελα με ενα ψευτοπατωμα για υψος
το θεμα ειναι οτι εχει τη δικη σου δουλεια και τα χερια σου απο οτι εχεις παρουσιασει μεχρι τωρα πιανουν
το εχεις προχωρα δυνατα
τα ξυλα τι ειναι? σαν αχλαδια η ακακια ινδονισιακια μου φαινονται
__________________


  #371  
Παλιά 10-04-10, 16:35
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

Το ξύλο είναι οκσιά. Είναι 30 χρονών και το πήρα από μια ανακαίνιση που έγινε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννο πολυ καλη κατασκευη η βαση και με μερακι
ετσι οπως τις κοβω τις κολωνες ειναι 1 μετρο με 1.10 κατεβαστες στα 60 με 65cm
Ναι είναι 95 εκατοστά. Η σκέψη που έκανα για αυτό το ύψος είναι όταν στέκομε απάνω το σκηνή να είναι στα 80 εκατοστά…..ανάλογα με το ύψος μου.

το ρεταλι που σου εμεινε (ετσι οπως το ειδα στις φωτο πρεπει να φτανει ισα ισα) απο τη βαση μπορεις να το δωσεις μια στρογγύλη απο την πανω πλευρα και να το κανεις κουπαστη οποτε πας σε υψος κοντα στα 70 με 75cm
Εδώ δεν κατάλαβα ακριβός πώς το σκέφτηκες

στις 2 πρωτες κολωνες και στις δυο τελευταιες μπορεις να προσθεσεις τορναριστες μπαλες (μπορεις να παρεις ετοιμες τις πουλανε για ποδαρια επιπλων)
Πολύ καλό μου ακούγεται αυτό.

πιστεψε με θα δειξει πολυ ομορφο
αν αφησεις το σχοινη λυσε τους μεσαιους κομπους να ειναι ελευθερο και παιρνα το με λαδι ξυλου χρωματιστο
για σκαλοπατι στην αρχη και στο τελος της γεφυρουλας βαλε κανενα ομορφο αλλα ενιαιο βραχο η τα ξυλα που θα περισευσουν απο τα καγκελα με ενα ψευτοπατωμα για υψος
Είναι στα σχέδιο θα το φτιάξω και αυτό.


το θεμα ειναι οτι εχει τη δικη σου δουλεια και τα χερια σου απο οτι εχεις παρουσιασει μεχρι τωρα πιανουν
το εχεις προχωρα δυνατα
τα ξυλα τι ειναι? σαν αχλαδια η ακακια ινδονισιακια μου φαινονται
Όπως είπα και ποιο πάνω το ξύλο είναι οκσιά. Είναι 30 χρονών και το πήρα από μια ανακαίνιση που έγινε.

Μου αρέσει πολύ να ακούω ιδέες και να τις συζητάμε
Ότι νομίζεται ότι μπορεί να κάνη την λίμνη ποιο φυσική να το συζητήσουμε.

Τώρα έχω αγοράσει πέτρες και θα φτιάξω έναν ανθώνα στο αριστερό μέρος της λίμνης. Θα σας ενημερώσω με φωτογραφίες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 10-04-10 στις 16:35 Αιτία: Automerged Doublepost
  #372  
Παλιά 10-04-10, 17:18
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

Το ξύλο είναι οκσιά. Είναι 30 χρονών και το πήρα από μια ανακαίνιση που έγινε.
-------------------------

Όπως είπα και ποιο πάνω το ξύλο είναι οκσιά. Είναι 30 χρονών και το πήρα από μια ανακαίνιση που έγινε.

Μου αρέσει πολύ να ακούω ιδέες και να τις συζητάμε
Ότι νομίζεται ότι μπορεί να κάνη την λίμνη ποιο φυσική να το συζητήσουμε.

Τώρα έχω αγοράσει πέτρες και θα φτιάξω έναν ανθώνα στο αριστερό μέρος της λίμνης. Θα σας ενημερώσω με φωτογραφίες.


το ρεταλι αν το βαλεις πανω στις κολωνες
δενει τις κολωνες μεταξυ τους και κανει την κατασκευη πιο συμπαγη
αυτο λεω κουπαστή
__________________


  #373  
Παλιά 10-04-10, 23:35
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Καλά, έχω χάσει επισόδεια!
Καλέ Γιάννο, εσύ έχεις μεγαλουργήσει εδώ!
Είδα και τα βιντεάκια σου (τι παράξενο εκείνο το φυτό που το αγγίζεις και κινείται! τις εγκαταστάσεις σου -όντως σωστό διαστημόπλοιο όπως ειπώθηκε παρακάτω) και την εκπληκτική γεφυρούλα σου!
Απίστευτη δουλειά!
Όμως, καλό όντως θα ήταν να κόψεις λίγο τα κάγκελα της γεφυρούλας για να υπάρχει αρμονία στα μεγέθη της λίμνης και του φράχτη, γιατί κανει την λίμνη να φαίνεται μικρότερη και της στερεί την αίγλη της.
Επιπλέον, επειδή είναι αρκετά ψηλά η γεφυρούλα, ίσως αν ο ξύλινος φράχτης δίπλα της ήταν ψηλότερος, να φαινόταν πιο αρμονικό το αποτέλεσμα. Γνώμη μου βέβαια, και είναι ωραίο που ακούς τις σκέψεις όλων μας, και πάλι μπράβο σου Γιάννο!

__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
  #374  
Παλιά 10-04-10, 23:58
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

εισαι καλλητεχνης γιαννο !!!μπραβο συνεχισε και αν ερθουμε κυπρο θα κερασεις καφεδακι εκει διπλα!!!!
  #375  
Παλιά 11-04-10, 12:49
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Γιαννο παρα πολυ ωραια η κατασκευη σου μονο οπως ειπαν και τα παιδια θα μου αρεσε αν ηταν τα καγκελα..
με την ευκαιρια να σε ρωτησω μιας και ειδα οτι εχεις στη λιμνη σου τετοιο είδος μιμόζας..
χτες αποκετησα δυο απο τα παρακατω φυτακια:

θα μπορουσες να μου πεις ποσο μεγαλώνουν αν πολλαπλασιαζονται και πως και τι συνθηκες θελουν ειναι εσωτερικου χωρου?
σε πευρπολησα με ερωτησεις..οσες μπορεις και προλαβαινεις αν θες απατησε μου μπας και μπορεσω και τα κρατησω..
σε ευχαριστω
  #376  
Παλιά 12-04-10, 07:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, όμορφη η γέφυρα σου, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι...

Θα είναι πολύ καλύτερα αν αφαιρέσεις εντελώς τα κάγκελλά, γιατι δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης τους και παράλληλα περιορίζουν αρκετά την γενική εικόνα μιας φυσικής λίμνης όπως είναι η δική σου. Σε τέτοιες λίμνες προσπαθούμε όσο το δυνατόν να δρούμε όπως ακριβώς και η φύση.

Προσπάθησε να κόψεις τα κάτω ποδαράκια της γέφυρας σου ώστε να πλησιάσει το ύψος των σκαλιών όσο το δυνατόν πιο κοντά στο έδαφος. Θα ήταν βέβαια καλύτερα αν δεν υπήρχε καθόλου σκαλοπατάκι και να "έσβυνε" πάνω στο πάτωμα.

Όταν ακολουθήσεις και τις δύο επισημάνσεις, θα δεις ότι η γενικότερη εικόνα θα είναι σαφώς καλύτερη.

Γενικά όμως, μου άρεσε η δουλειά σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #377  
Παλιά 14-04-10, 08:18
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή











  #378  
Παλιά 14-04-10, 08:44
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Αλήθεια Γιάννο, δεν θυμάμαι καλά, πότε είπες ότι θα έρθεις διακοπές στη Δράμα; Αν θυμάμαι καλά είπες ότι θα κάτσεις, δυο-τρεις, πεντε- έξι μήνες!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
  #379  
Παλιά 14-04-10, 09:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Επειδή γνωρίζω που το πας... Χαίρομαι που το πράττεις.

Αφορά τους νέους φίλους της λίμνης.... Η λίμνη ΔΕΝ είναι ενυδρείο! Η λίμνη επεκτείνεται αρκετά μέτρα έξω από το νερό. Ο Γιάννος απλά το πράττει, δημιουργώντας νέες εστίες τοποθέτησης φυτών.

Ένα μονάχα μειονέκτημα βλέπω βρε Γιάννο, το θέμα ότι τα έχεις τσιμεντώσει όλα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να φυτέψεις κάτι το τροπικό που θα δώσει το κάτι διαφορετικό στο περιβάλλον του κήπου σου. Εννοώ να δώσεις ύψος στο πράσινο του χώρου. Όλα όσα έκανες είναι χάρμα, αλλά στερούν το μάτι από το βασικότερο, το ύψος/πράσινη σκιά.

Φυτά που σου προτείνω για τον νέο ανθώνα που δημιούργησες (που δεν απαιτούν ιδιαίτερα μεγάλο βάθος και ψηλώνουν αρκετά, είναι τα είδη Schefflera που τα βρίσκεις παντού στην Κύπρο. Είδα επίσης κάποια φυτά Strelitzia στις γλάστρες σου, τα οποία και πάλι προσθέτουν μια τροπική εικόνα.

Γιάννο, πρέπει οπωσδήποτε να σκέφτεσαι επίσης (όχι στον ανθώνα φυσικά, αλλά στον νενικότερο περίγυρο) κάποια κικαδοειδή (cycas revoluta, cycas chamaoensis) και φοινικοειδή περιορισμένης έκτασης οπως (Phoenix robellini, Phoenix Chaemerops)
Δεν σου κρύβω όμως ότι τέτοιων ειδών λίμνες δεν πρέπει να στερούνται τα ψηλά φοινικοειδή όπως τις υπέροχες γνωστές μας phoenix washingtonia και φυσικά οι τροπικές phoenix arecastrum.
Όλα όσα ανάφερα πιο πάνω τα βρίσκεις ακόμα και στο κοντινό φυτώριο της γειτονιάς σου.

Όλα αυτά στα λέω, όχι να να δείξω κάτι παραπάνω, αλλά να βοηθώσω θέλω να αναδείξουμε ακόμα περισσότερο τις δυνατότητές μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #380  
Παλιά 14-04-10, 10:24
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Γιαννο αμαν θελεις κατι τροπικο που λεει και ο Βασιλης εχω φυτεψει σπορους παπαγιας , εχουν πιασει πολλοι και μπορω να σου δωσω οσες θελεις . Ειναι ομορφο εξωτικο δεντρο με νοστιμους καρπους . Μεγαλωνει πολυ γρηγορα αφου σε 6 με 8 μηνες γινετε κανονικο δεντρο απο σπορος .
Δες http://images.google.com/images?um=1..._rfai=&start=0

καλη η σκεψη για πιο πολυ πρασινο !
  #381  
Παλιά 15-04-10, 12:07
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Lusy όταν φύγω ποιος θα φροντίζει τα ψάρια μου?


Βασίλη
Η σκέψη για τον ανθώνα είναι να βάλω χρώμα το οποίο δεν έχω στον κήπο. Τα βλέπω όλα πράσινα και θέλω να σπάσω κάπου την μονοτονία. Δεν θέλω σε εκείνο το σημείο κάτι που να παίρνει ύψος γιατί θα μου κόψει την θέα από την βεράντα προς την λίμνη. Τώρα πρέπει να ψάξω φυτά με πλούσιο χρώμα που να είναι περίπου 40-50 εκατοστά. Μάλλον θα επιλέξω εποχιακά.
Συμφωνώ απόλυτα ότι ο χώρος μου χρειάζεται κάτι σαν αυτά που προτείνεις και θα πάω εντός τον ημερών να δω τη επιλογές έχω

Το θέμα με την γέφυρα το σκέφτομαι και θα την αλλάξω η θα την βάλω κάπου αλλού και να φτιάξω άλλη. Το ύψος δεν με παίρνει να το κάνω ποιο χαμηλό λόγο χόρου από την δεξιά μεριά.

¶ντε να σε αξίωση ο Θεός όλα αυτά να τα συζητήσουμε από κοντά.

MIXALIS CYPRUS

Πότε είπαμε ότι θα έχω τα φυτά???????????

Μίμης
Τα έχουμε πει στο msn

giannisqq
Το καφεδάκι σας περιμένει όλους.

mariatito
Ναι ναι έχασες πολλά επεισόδια………….το εχω σε DVD.

paco
Οπός έχω πει ποιο πάνω άκουσα της εισηγήσεις σας και θα κάνω αλλαγές στην γέφυρα. Να δούμε τη θα βγει τελικά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 15-04-10 στις 12:32
  #382  
Παλιά 15-04-10, 15:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Lusy όταν φύγω ποιος θα φροντίζει τα ψάρια μου?


Βασίλη
Η σκέψη για τον ανθώνα είναι να βάλω χρώμα το οποίο δεν έχω στον κήπο. Τα βλέπω όλα πράσινα και θέλω να σπάσω κάπου την μονοτονία. Δεν θέλω σε εκείνο το σημείο κάτι που να παίρνει ύψος γιατί θα μου κόψει την θέα από την βεράντα προς την λίμνη. Τώρα πρέπει να ψάξω φυτά με πλούσιο χρώμα που να είναι περίπου 40-50 εκατοστά. Μάλλον θα επιλέξω εποχιακά.
Συμφωνώ απόλυτα ότι ο χώρος μου χρειάζεται κάτι σαν αυτά που προτείνεις και θα πάω εντός τον ημερών να δω τη επιλογές έχω
Γιάννο, αυστηρώς όχι επιχιακά σε τέτοιο χώρο. Το εποχιακό το μεγαλώνεις για αρκετό διάστημα και όταν έρθει η ώρα να ανθοφορήσει, το χάνεις σε ελάχιστον χρονικό διάστημα και φτου πάλι απ' την αρχή. ¶σε που το φθηνόπωρο δεν βρίσκεις τίποτε. Και μη μου πεις ότι εκεί θα βάλεις τα calla lillies....γιατί καλοκαίρι γιοκ!

Κάτι μόνημο θα πρέπει να βάλεις που ανθοφορεί και μπορείς να το κλαδεύεις/περιορίζεις όσο εσύ επιθυμείς. Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές επιλογές. Βγες στο παζάρι, δες, μην αγοράσεις τίποτε, φωτογράφησε αν μπορείς αυτά που σου αρέσουν και θα σου πω ποια κάνουν για αυτόν τον σκοπό και ποια όχι!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #383  
Παλιά 15-04-10, 20:38
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

λοιπον θα ξεκινησεις απο πισω και θα καταληξεις πρωστα. Τα φυτα που θα σου πω ειναι χυμωνα καλοκαιρι, απλος ο ανθος οπως συμβενει σε ολα τα φυτα κρατα αναλογα τις εποχες. 1) ΑΓΓΕΛΙΚΗ- εχει με χοντρο και λεπτο φυλλο με το λεπτο φυλλο ειναι ποιο μυροδατι σαν λεμονι, ειναι χυμωνα καλοκαιρι πρασινη και αρχιζει τουλαχιστον σε μας την ανθοφορεια τετοια εποχη, το ανθος ειναι ασπρο και λεπτο. 2) ΦΩΤΙΝΙΑ - θα παρεις την νανα! γιατι η κανονικη γινετε δεντρο ειναι πρασινη μεχρι την μεση μετα κοκκινιζει μεχρι την κορυφη και αυτην την περιοδο βγαζει κατι κιτρινα ανθακια, ειναι χυμονα καλοκαιρι πρασινα και κοκκινα τα φυλλα της! Αυτα τα 2 θα τα βαλεις στη πισω μερια του παρτεριου! Τωρα πρωστα στις 2 γωνιες του παρτεριου θα βαλεις τι αλλο; τριανταφυλλιες αλλα προσεξε τις νανες. Και μετα αρχιζεις δεντρολιβανο δεν χαλαει εχει ενα ωραιο πρασινο στα φυλλα του και μοβ λουλουδια, βαλτο κοντα στις πετρες ωστε οταν μεγαλωσει να αρχισει να κρεμαει! θα βαλεις το ενα διπλα στην μια τριανταφυλλια και το αλλο στην αλλη. Και στο κεντρο θα ελεγα να βαλεις νταλιες (νανες και αυτες) που ανθιζουν ολο το καλοκαιρι μπορεις να βρεις παρα πολα χρωματα δεν χανοντε ποτε, εχουν βολβο αρα κουρεμα απο τον πατο τον χυμωνα! Αλλα σε σας ισως να μην θελουν και κουρεμα. Και τελος ενδιαμεσα στις νταλιες το νυχακι, ειναι ολες στις εποχες βγαζει ψηλα ανθακια και θα κρεμετε ! Αυριο θα βγαλω φωτογραφειες
  #384  
Παλιά 15-04-10, 21:46
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

¶μα βάλει θαμνοειδές φυτά θα βρει το μπελά του όπως π.χ. η ΑΓΓΕΛΙΚΗ.

Έχει ωραία φυτά που έχουν ωραία ροζ και κόκκινα φύλλα εποχιακά μεν, αλλά πανέμορφα δε.

Για την γέφυρα δε θα πω πολλά απλά ότι θέλει τροποποιήσεις αν μπορούν να γίνουν.
Αν και εγώ θα προτιμούσα να μην έχει καμπύλες και να είναι τελείως επίπεδη.
Πιστεύω ότι η καμπύλη προσθετή ύψους κάτι που δε το θες μια και η λίμνη σου είναι υπόγεια.
__________________
  #385  
Παλιά 16-04-10, 05:22
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Για τα φυτα πιστευω maximum ως τις αρχες μαιου μπορω να τα μεταφυτευσω και να σου τα φερω στην πρωτευουσα . Απλα βρες το χωρο που τις θελεις ! Διαλεξε σημεια που θα τις πιανει συνεχεια ο ηλιος !
  #386  
Παλιά 16-04-10, 08:09
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κι εγώ λέω όχι στην αγγελική!
Βέβαια δεν ξέρω γιατί δεν ανθίζουν νωρίς τα εποχιακά στην Κύπρο, αλλά εγώ τα προτείνω γιατί κάθε χρόνο μπορεί να έχει άλλη σύνθεση ο ανθώνας. Υπάρχουν όμως και ετήσια χαμηλά που βολεύουν μια χαρα.

Πανσέδες και βιόλες, ακουιλέγια, φλοξάκια, βολβώδη (νάρκισσοι, υάκινθοι, μιγκέ κ.τ.λ.)νεραγκούλες, ανεμώνες, γεράνια (διώχνουν και τα κουνούπια, αν γεμίσεις τον ανθώνα γεράνια δεν θα έχεις κουνούπια στη βεράντα και θα έχεις πολλά χρώματα και συνεχή ανθοφορία), νάνες ντάλιες, βιγκόνιες, δισέντρα (το λουλούδι ματωμένη καρδιά), ναστούριο (το κρεμοκλαδές), βιολέτες, ζίνιες, λάθηρος (μοσχομπίζελο), γκαζάνια, μαργαρίτες, αντίρινο, πετούνιες, πορτουλάκα, κενταύρια, και πόσα άλλα ... υπάρχει μεγάλη ποικιλία να διαλέξεις.

Αν σημειώσεις το χρόνο ανθοφορίας του καθενός και φυτέψεις ανάλογα θα έχεις πάντα χρώμα στον ανθώνα. Π.χ. Εκεί που θα βάλεις το φθινόπωρο βολβώδη ρίξε και σπόρο από βιόλες. Μόλις τελειώσει η ανθοφορία των βολβοειδών θα έχεις ήδη άνθη από τις βιόλες κι όσο περνά ο καιρός θα ανθίζουν πιο πολύ, μέχρι αργά το φθινόπωρο!

Καλή επιτυχία!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
  #387  
Παλιά 16-04-10, 10:30
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Επειδή εγώ είμαι εντελώς άσχετος με τέτοια θα σας στέλνω φωτογραφίες και θα μου λέτε εσείς













  #388  
Παλιά 16-04-10, 11:59
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Προεπιλογή

Γιαννο πολυ ωραια..
φωτο1:μελοχες(γεράνια)
φωτο2:πετουνιες
φωτο 3:κατι μεργαριτες και κακτοειδη διακρίνω
φωτο4:ειναι ενα ειδος μαργαριτας και λεγεται καλεντουλα
φωτο5 και τις αλλες δεν τις ξερω..παντως ολα ειναι πολυ ωραία
  #389  
Παλιά 16-04-10, 12:44
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ναι σε όλα!
πιο αναλυτικά:
1. γεράνια. πολυετή αν δεν παγώσουν. συνεχή ανθοφορία. πολλαπλασιάζονται με μοσχεύματα
2. πετούνιες. ετήσια. συνεχή ανθοφορία. πολλαπλασιάζονται με σπόρους
3.4. γκαζάνια. πολυετές. συνεχή ανθοφορία. πολλαπλασιάζεται με σπόρους και διαχωρισμό της ρίζας
5. Καλέντουλα. ετήσιο και πολυετές. συνεχή ανθοφορία ακόμα και το χειμώνα. πολλαπλασιάζεται με σπόρους
6. Η θάλεια δεν είναι; δεν γνωρίζω γι αυτήν τίποτα
7. σανσεβέρια. πολυετές. σε εμάς βόρεια δεν ανθίζει ποτε! πολλαπλασιάζεται με διαχωρισμό ρίζας και με τεμαχισμό των φύλλων της!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
  #390  
Παλιά 16-04-10, 15:17
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή και αυτα που ειπα!

ολα κλαδεβοντε και δεν ψαχνεις καθε χρονο τι να βαλεις. εγω τα χω και τα αγαπω! αλλα και αυτα που εχεις οπως τα γερανια η μολοχες δηλαδη ειναι φανταστικα φυτα! τις ειχα στην κρητη και δεν παγοσαν καθολου αρα και στη Κυπρο μια χαρα!
τωρα οι 2 πρωτες φωτο ειναι αγγελικες η μια με χοντρο φυλλο και η αλλη με λεπτο η 3 φωτο η φωτινια μετα 4και 5 νταλιες και τελοσ το νυχακι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0073.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  103,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0074.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  150,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0075.jpg
Εμφανίσεις:  522
Μέγεθος:  156,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0076.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  118,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0078.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  79,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_0079.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  127,7 KB  
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. – Κλιμακίου Κύπρου Ανατολικής Μεσογείου. pani Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 04-09-06 12:20
Eκδρομή στην λίμνη Κερκίνη - Τι καλά περάσαμε george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 31-05-06 08:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11162 seconds with 16 queries