Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-05-11, 18:42   #1
Νέο ψαράκι!!!
marilouka
Junior Member
Εγγραφή: 06-05-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
marilouka Ο χρήστης marilouka δεν είναι συνδεδεμένος 06-05-11, 18:42
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους και καταρχήν συγχαρητήρια σ'αυτόν που το έφτιαξε.
Πριν 5 μέρες πήρα ένα χρυσοψαράκι. Είναι πορτοκαλί και έχει μαύρη ράχη, μια μαύρη βούλα στην μουρίτσα του και λίγο μαύρα πτερύγια. Στην αρχή το έβαλα σε γυάλα. ¶ρχισα να διαβάζω το φόρουμ και κατάλαβα ότι είναι εγκληματικό για το χρυσόψαρο να το βάλεις σε γυάλα. Έτσι, πήρα σήμερα ένα μικρό ενυδρίο. Το γέμισα με 15 περίπου λίτρα νερό εμφιαλωμένο. Έβαλα και ένα μέτριο φίλτρο και χαλίκι στην βάση. Το χρυσοψαράκι μου φαίνεται μια χαρά, απλά το μόνο που με απασχολεί είναι ότι ανεβαίνει στην επιφάνεια του νερού συχνά. Επίσης, το φίλτρο που φυσάει αέρα μέσα στο νερό το παρασύρει και δεν το αφήνει να κολυμπήσει με την ησυχία του. ¶σε κιόλας που ξεκολλάει συνεχώς και φυσάει όπου να'ναι μέσα στο νερό. Πρέπει να κάνω κάτι?
Το ξέρω ότι είμαι αρχάρια, αλλά please ας απαντήσει κάποιος να μάθω κι εγώ!!!!

Εγώ και ο νέος μου συγκάτοικος που τον αγαπώ πολύ σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων!!!
Εμφανίσεις: 9209
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-11, 19:23
Το avatar του χρήστη antonis1988
antonis1988 Ο χρήστης antonis1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

μαριλουκα

αυτο που περιγραφεις εμενα δε μου μοιαζει με χρυσοψαρακι αλλα με platty μια εικονα θα μας βοηθουσε ολους

οσο για το φιλτρο στερεωσε το καλα στις βεντουζες του και μειωσε λιγο την παροχη του αερα του...

πες μας τι φιλτρο εχεις η ακομα καλυτερα κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου σου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-11, 19:33
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Καλησπέρα marilouka και καλώς μας ήλθες.

Καλή η κίνηση για το ενυδρειάκι, αλλά πιθανώς σύντομα να πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο μιας και το χρυσόψαρο θέλει 40-50 λίτρα το ένα....

Προφανώς το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμμένο, οπότε θα πρέπει να βάλεις άμεσα αγγελία για μπόλι. Μέχρι τότε, συχνές αλλαγές νερού με το απαραίτητο αντιχλώριο.

Από κει και πέρα, ή σήμερα από το http://www.petcumulus.gr/ ή αύριο από κανένα πετ-σοπ θα πρέπει να πας για σόπιν....

1. αντιχλώριο (κατά προτίμηση το seachem prime)
2. υγρά τεστ μετρήσεων

Θα πρέπει επίσης να διαβάσεις και τα υπομνήματα για τους αρχάριους που θα βρεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 καθώς και τα αντίστοιχα υπομνήματα για τα χρυσόψαρα που θα βρεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24

Ότι άλλο χρειαστείς, τα παιδιά είναι εδώ.

ΥΓ.: Βγάλτο και μια φωτο.. αν είναι όντως πλάτυ όπως λέει ο Αντώνης, θα πρέπει να αγοράσεις και ένα θερμοστάτη και θερμόμετρο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-11, 20:21
marilouka Ο χρήστης marilouka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 4
Smile

ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Δεν είναι platty, είδα φωτογραφίες στο ιντερνετ. Είναι χρυσόψαρο. Τι είναι το μπόλι? Ψάχνω στο φόρουμ να βρω και τίποτα...Αύριο θα βγάλω φωτογραφίες και θα ανεβάσω.
Το φίλτρο που έχω είναι mini το στερέωσα καλά, ελπίζω να μην ενοχλεί το ψαράκι μου...Ο τύπος στο pet shop μου είπε ότι κάθε μήνα αν αλλάζω το 1/3 του νερού του ενυδρίου είναι οκ. Είμαστε σοβαροί? Μου ακούστηκε πολύ!!! Ουφ! Έχω διαβάσει τόσα πολλά, έχω μπερδευτεί!!! πχ, όντως αλλάζουμε το 1/3 του νερού?Help!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-11, 20:34
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

καλησπερα,

κοιτα για να μπορεσει να ζησει ενα ψαρι σ ενα κλειστο συστημα θα πρεπει να υπαρχουν τα εξης

1)θερμοστατης για να διατηρει το νερο σε συγκεκριμενη θερμοκρασια
2)και το πιο σημαντικο φιλτρο.το ψαρι τοσο με τα περιττωματα του οσο και απο την αναπνοη ''αφηνει'' στο νερο αμμωνια η οποια ειναι παρα πολυ τοξικη και ευθυνεται για το 90% των θανατων στο ενυδρειο.τι κανουμε Λοιπον:
Υπαρχει μια ομαδα βακτηριων τα οποια μετατρεπει την αμμωνια σε νιτρωδη αλατα τα οποια και αυτα ειναι τοξικα.Ομως υπαρχει και δευτερη ομαδα βακτηριων η οποια μετατρεπει αυτα σε νιτρικα αλατα.
Για να μπορεσουν να αναπτυχθουν αυτα τα βακτηρια θελουν αμμωνια η οποια οδηγει στη γεννηση νιτρικων βακτηριων οπου κανουν τη δουλεια που θελουμε.
Ομως αυτο απαιτει χρονο περιπου 1 μηνα οποτε αν αφησεις το ενυδρειο σου οπως ειναι θα ζει το ψαρι μεσα σε αμμωνια(οτι χειροτερο) εως οτου αναπτυχθουν οι καταλληλοι οργανισμοι που αναφερω παραπανω.
Για το λογο αυτο υπαρχει η εξης λυση.παιρνουμε τη ''βρωμα'' που υπαρχει στα φιλτρα αλλων ενυδρειοφιλων που βρισκεται στα υλικα του φιλτρου και την βαζουμε στο νεο φιλτρο δινοντας ετσι τα ετοιμα βακτηρια που αποικοδομουν την αμμωνια.Αναλυτικα εδω.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52253


Ολα αυτα θα τα βρεις και σε αρθρα εδω μεσα.στα ειπα γρηγορα γρηγορα

Τελος το χρυσοψαρο απαιτει πειρπου 40-50 λιτρα μινιμουν Οποτε δυσκολα τα πραγματα.Μην κοιτας ποσο θα ζησει αλλα το πως.Ετσι αν αγαπας το αθλημα και γενικοτερα τα ψαρια και φυσικα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα ξεκινα μ ενα ενυδρειο 60 λιτρα.Στο λεω γιατι εχω φαει πικρες με γυαλες κλπ και στεναχωριομουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-11, 21:31
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Μαριλούκα καλοσώρισες και από εμένα.

Για τις αλλαγές που ρώτησες, 1/3 την εβδομάδα θα έλεγα εγώ και λίγα είναι για 15λιτρο ενυδρείο με χρυσόψαρο. (ακούγεται πολύ αλλά έτσι είναι τα πράγματα)

Πάντος και εμένα μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το ψαράκι σου. Παράξενο χρυσόψαρο μου φαίνεται! Ελπίζω μόνο να μην έχει μουστάκια ...εκεί πραγματικά θα έχεις πρόβλημα!

Βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε πως είναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το ψαράκι εχει κατάθλιψη EL_AV Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 31 21-03-11 19:42
καινούργιο ψαράκι....(μονομάχος) ariel Bettas 38 22-10-10 13:47
Κανένα κόλπο; Ψαράκι στο φίλτρο persival Αρχάριοι γλυκού νερού 3 12-10-09 19:25
Πάει το ψαράκι μου... :( andreasp Χρυσόψαρα 24 04-06-07 11:26
Ψαράκι το ... ελληνικόν ! fighterfish Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 13 23-01-03 01:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04484 seconds with 14 queries