Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-14, 12:30
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Smile Black Moor (Σε εξελιξη)

Γεια σας και καλως σας βρηκα. Με λενε Χρηστο και θα μπω στο ψητο:
Αγορασα ενα Black Moor απο ενα παζαρι μαζι με ενα κουτι μεταφορας και μια τροφη.

Ο εν λογω πωλητης μου ειπε θα ναι μια χαρα στο 2 λιτρων μεταφορικο κλουβακι με .. 1-2 φορες αλλαγη νερου την εβδομαδα με 1-2 φυλλαρακια τροφης την ημερα.

Πηγα παρακατω, ειδα πως δεν θα ειναι σωστο να κανω ετσι την καθημερινοτητα στο ψαρακι αν θελω να το εχω για καιρο.

Για αυτο μιας και υπαρχει το internet, βρηκα εσας, διαβασα διαβασα και με βαση το budget μου εκανα ως εξης και πριν καποιοι μου πουν "Λιγα τα λιτρα, κανε τεστ νερου κυκλος αζωτου διαβασε εδω διαβασε εκει" να πω πως ειμαι της αποψεως Εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο, για αυτο παντα θα χωραει κατι πιο καλο και σιγουρα μου λειπουν καποια Βασικα για το ψαρακι μου..

Δεν ειμαι επαγγελματιας στο ενυδρειο ουτε σκοπευω να γινω, απλα ως ερασιτεχνης (Εραστης της τεχνης) αποσκοπω να δωσω οσο το δυνατον καλη ζωη στο ψαρακι μου και ως προς αυτο θα ηθελα μια υποστηριξη οσον αφορα τα οσα εχω κανει και οσα πρεπει να κανω.

Το ψαρακι μου ειναι αρκετα νεαρο φανταζομαι για 4-5 εκατοστα που το υπολογιζω και ειναι σε φαση αναπτυξης μιας και πανε 10-12-15 εως και 20+ εκατοστα αυτα τα χρυσοψαρα (ανω των 12 εκατοστων λεγεται ειναι πιο σπανια να βρεις ομως γινονται με σωστη υποστηριξη και ιδανικες συνθηκες.

Το λεω Κυργιακο! Αν και δεν γνωριζω αν ειναι οντως αρσενικο ομως λεγεται απο απριλη ως σεπτεμβρη που ειναι σε εποχη αναπαραγωγης βγαζουν ασπρα σημαδια ας πουμε στο κεφαλι τα αρσενικα.. Ειδωμεν

Γνωριζω επισης πως ειναι Ασιατικης καταγωγης Κυπρινοειδες και αρκετα λαιμαργο και λογω τηλεσκοπικων ματιων ειναι αρκετα μετριας ορασης ψαρι και θελει γενικα το χρονο του.

Γνωριζω πως ειναι κοινωνικο ψαρι και πρεπει αν ειναι να συμβιωσει με αλλα ψαρια να μην ειναι γρηγοροι κολυμβητες διοτι θα αργει το black Moor και το πιο πιθανο στο ταισμα να μην βρισκει τροφη και ο καλυτερος συγκατοικος ειναι ενα ακομη η παραπανω Black Moor!

ΕΩΣ ΤΩΡΑ:
- 10lt Ενυδρειο
http://www.petsamolis.gr/%CF%80%CF%8...520503682.html
- 1m Led ταινια Μπλε με dimmer
https://www.ledokosmos.gr/%CF%80%CE%...%AF%CE%B1.html
- 25w θερμοστατη MARINA
http://www.aquavivere.gr/shop-produc...-25w-mini-4148
- Goldfish Color Flakes TROPICAL
http://www.aquavivere.gr/shop-produc...goldfish-color
- Κουβας 10lt *
- Αποχη
- Ποτηρι - Τηλεκαρτα - Κλουβι μεταφορας 2lt **

* Για αλλαγες νερου 1/4 ως 2/4 του συνολου του ενυδρειου για να παιρνει θερμοκρασια δωματιου και να εξατμιζονται αυτα που πρεπει απο το νερο.
** Για βοηθεια εξαγωγης - εισαγωγης νερου και ξυσιμο αλατων στα τζαμια.

ΑΝΑΜΕΝΩ ΕΝΤΟΣ 15ΝΘΗΜΕΡΟΥ 20ΗΜΕΡΟΥ

- Φιλτρο εως 60lt ενυδρειο εξωτερικο
http://www.aliexpress.com/item/Aquar...243016271.html
- Αεραντλια με αεροπετρα
http://www.aliexpress.com/item/Ultra...883249681.html
- Θερμομετρο εσωτερικο LCD με μπαταρια
http://www.aliexpress.com/item/New-A...174054094.html

Φωτισμός:
https://www.youtube.com/watch?v=fdWJ...ature=youtu.be

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη μα να ναι οσο το δυνατον πιο πρακτικη για μενα και το ψαρακι μου, ευχαριστω πολυ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0069.jpg
Εμφανίσεις:  575
Μέγεθος:  34,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0072.jpg
Εμφανίσεις:  541
Μέγεθος:  37,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0073.jpg
Εμφανίσεις:  568
Μέγεθος:  58,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0074.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  50,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0075.jpg
Εμφανίσεις:  537
Μέγεθος:  55,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0077.jpg
Εμφανίσεις:  536
Μέγεθος:  55,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-14, 13:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου κατά αρχήν καλώς ήρθες.
Θα σε στεναχωρήσω αλλά ξεκίνησες λίγο στραβά.
Κατά αρχήν , έβαλες το ψαράκι μόνο με τις υποδείξεις του "πανηγυρτζή" και το ταλαιπωρείς. Βέβαια αυτό είναι κάτι που το κάναμε σχεδόν όλοι όταν ξεκινήσαμε το χόμπι, αλλά δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να σου εξηγήσουμε και να σου δώσουμε να καταλάβεις πως αυτό είναι λάθος τρόπος .
Έβαλες το ψαράκι σε ένα ακατάλληλο κουτί χωρίς φίλτρο που σου είπαν πως λέγεται ενυδρείο. Το 10λιτρο είναι ακατάλληλο ακόμα και για γαρίδες, χωρίς φίλτρο το ψαράκι θα πεθάνει μέσα στις ακαθαρσίες του και θα καούν τα βράγχια του από την αμμωνία. Ακόμα και να αλλάζεις και τα 10 λίτρα νερό 2 φορές την ημέρα το ψαράκι θα δεινοπαθεί κάθε λεπτό.
Θα πρέπει λοιπόν να ασχοληθείς λίγο πιο σοβαρά αν θες να το κρατήσεις γύρω στα 25 χρόνια που ζουν αυτά τα γλυκύτατα ψαράκια.
1ον) Θα πρέπει να μάθεις τι χρειάζεται για να στήσουμε ένα ενυδρείο και ποιες είναι οι διαδικασίες προετοιμασίας για να δεχθεί ένα οποιοδήποτε ψάρι
Εδώ θα βρεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
2ον) Μετά θα πρέπει να μάθεις τις ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου ψαριού και τις συνθήκες που χρειάζεται για να ζήσει σωστά (όχι απλά να επιβιώσει)
¶δω θα βρεις ότι χρειάζεται ένα χρυσόψαρο
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
και εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Για τώρα, πρέπει επειγόντως να βρεις κάποιον άλλο χώρο να φιλοξενήσεις το ψαράκι μέχρι να στήσεις ένα σωστό ενυδρείο για το ψαράκι και ξεκούραστο για εσένα. Ενδεικτικά να σου πως αυτό το είδος ψαριού θέλει 40 τουλάχιστον λίτρα και πάνω από 80 εκατοστά μήκος, θέλει ψιλό χαλίκι , τόσο ώστε να χωράει στο στόμα του άνετα και χωρίς το κίνδυνο να του σφηνωθεί κανα χαλικάκι. Για αυτό λοιπόν μπορείς να βρεις κάποιο πλαστικό κουτί για αρχή (υπάρχουν στο Ικεα πλαστικά κουτιά των 60 λίτρων με 10 Ευρώ περίπου), να κάνεις , αν όχι κάθε μέρα, κάθε 2 ημέρες αλλαγές νερού ίδιας θερμοκρασίας με το νερό που βρίσκεται ήδη το ψάρι αφού το έχεις αποχλωριώσει με αντιχλώριο ή με αεραντλία για 24 ώρες, επίσης είναι απαραίτητη η αεραντλία να υπάρχει πάντα εφόσον ακόμα δεν έχει στηθεί πλήρως το κατάλληλο ενυδρείο. Βγάλε αυτό το έντονο μπλε φως γιατί θεωρώ πως μόνο κακό του κάνει, άσε που θα γεμίσεις και άλγη (εσύ θα μπορούσες να ζήσεις για 10 λεπτά σε ένα δωμάτιο με τόσο έντονο μπλε φως Βάζουμε ένα απαλό μπλε φως αλλά μόνο για λίγο πριν ανάψουν τα φώτα ή για λίγο πριν σβήσουν για να μην είναι απότομες οι αλλαγές φωτισμού, προσωπικά όμως αισθητικά δεν μου αρέσει καθόλου.
Μετά ασχολείσαι εντατικά για το στήσιμο και το στρώσιμο του ενυδρείου , και αυτό απαιτεί από λίγο έως πολύ χρόνο , για αυτό πρέπει να κάνεις κάτι γρήγορα.
Αυτά για αρχή, έπεται και συνέχεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-14, 13:46
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή Ενταξει αλλα

Θα σταθω στο οτι το φιλτρο ειναι το Α & το Ω .
Θα σταθω στο οτι τα λιτρα ειναι λιγα.

Κακο Χ2.

Μιαν ερωτηση ισως βλακεια.

Αλλος χωρος πιο μεγαλος = Φιλτρο = στρωσιμο.
Αυτος ο χωρος που εχω = φιλτρο = στρωσιμο.

Ο πιο απλος τροπος να στρωθει ενα φιλτρο και ενα ενυδρειο ειναι να ριχνουμε τροφη στο νερο του ενυδρειου 2-3 εβδομαδες σαν να ηταν ενα ψαρι κανονικα, για 4-5 λεπτα, να την αφαιρουμε και το φιλτρο μεσω αποσυνθεσης της τροφης να "πιανει" καλα βακτηρια να πω; που τρεφονται με την αμμωνια του νερου του ενυδρειου; και ετσι ο κυκλος αυτος αμμωνια - νερο - βακτηρια φιλτρου μειωνουν τα ποσοστα αμμωνιας στο ενυδρειο.

Αρα η ερωτηση συγκεριμενοποιητε:

Μεχρι να στρωσει το φιλτρο το ψαρι τι το κανω;
Α) καλυτερα σε 60 λιτρα ΙΚΕΑ αφιλτραριστα να ζει ως που να στρωθει το φιλτρο στο 10l "ενυδρειο" που εχω σε 2-3 εβδομαδες?
Β) καλυτερα να εισαγω σε μεγαλυτερο ενυδρειο 30-40 λιτρα το ψαρι και τον εξοπλισμο (Κατι που θα εκανα σε 5-6 μηνες να μεγαλωνε το ψαρακι) και να στρωθει το φιλτρο με το ψαρακι μεσα και να ναι ολα οπως στο μελλον φανταζομουν;

Ωραιο το διαβασμα! ομως και ωραια η .. Direct απαντηση!
p.s. πιστευω με αυτα που ρωτησα καλυφθηκαν πολλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-14, 15:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου,
υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις , με το ανάλογο κόστος, χρόνου, χρημάτων και δυνατοτήτων.
Το 1ο θέμα είναι ο χώρος, τα 10 λίτρα είναι απαγορευτικά, θες οπωσδήποτε πάνω από 40, αλλά θες και μήκος πάνω από 80, μπορείς να ξεκινήσεις όμως και με 60 μήκος, αλλά σε λίγους μήνες (ούτε χρόνο θα πρέπει να πας σε 80) άρα κόστος παραπάνω, διαλέγεις ή τώρα 60 και σε λίγους μήνες 80 (διπλό κόστος) ή τώρα 80. ¶ρα πλαστικό κουτί τώρα μέχρι να βρεις πιο μεγάλο ενυδρείο ή κατευθείαν πιο μεγάλο ενυδρείο είναι αναπόφευκτο, εσύ δες αν μπορείς από τώρα να βάλεις το 80 για να μην έχεις διπλό κόστος.
2ο θέμα το φίλτρο, ή ξεκινάς στρώσιμο με τροφή που θα κρατήσει 1 μήνα + ή βρίσκεις μπόλι και μπορείς να βάλεις το ψαράκι αμέσως με παρακολούθηση για λίγο καιρό. Το θέμα εδώ είναι να υπάρχει κάποιος συνχομπίστας κοντά σου με υγιές ενυδρείο να σου δώσει μπόλι ή και ακόμα αν έχει μεγάλο ενυδρείο μπορεί να σου γεμίσει το δικό σου φίλτρο με δικό του βιολογικό υλικό και τότε θα είσαι μια χαρά , με παρακολούθηση βέβαια για καμια 15αρια μέρες. Κρίμα που είσαι μακριά γιατί προσωπικά μπορώ πολύ εύκολα να σου γέμιζα το φίλτρο με δικό μου βιολογικό υλικό. Επίσης να πω πως επειδή "τρώγοντας ανοίγει η όρεξη" , είναι βέβαιο πως σε λίγο καιρό θα βάλεις και 2ο ψαράκι , καλό είναι από τώρα να φροντίσεις για το κατάλληλο φίλτρο μη μπαίνεις στο μέλλον σε άλλα έξοδα, και το κατάλληλο ενυδρείο βέβαια.
Και αφού φαίνεται πως είναι αναγκαία η απόκτηση νέου μεγαλύτερου ενυδρείου, ασχολούμαστε με το πως θα στηθεί καλύτερα,
και έχουμε
Υπόστρωμα , πρέπει να μπει κάτι ανάλογο με αυτό που σου είπα στην αρχή
Φωτισμός , θεωρώ πως πρέπει να μην υπάρχει αυτό το μπλε αλλά κάτι απλό με χρονοδιακόπτη για να έχεις σταθερή φωτοπερίοδο.
Αεραντλία, τώρα απαραίτητη , αλλά και μετά ανάλογα με την ανατάραξη που θα έχεις στο νέο ενυδρείο ή και για ώρα ανάγκης.
Θερμοστάτης, επειδή είναι χρυσόψαρο δεν είναι απαραίτητος , εκτός αν τώρα το χειμώνα η θερμοκρασία στο σπίτι πέφτει κάτω από τους 15, αλλά και πάλι θα είναι ιδανικό να έχεις πάντα σταθερή θερμοκρασία με +/- 1-2 βαθμούς μέσα στο 24ωρο.
Διακοσμητικά υλικά, μόνο φυσικά υλικά πέτρες και ξύλα, πλαστικά και τσιμεντένια να αποφεύγονται έως και να απαγορεύονται, για μεταλλικά δεν το συζητάω, απαγορεύονται αυστηρά.
Ανεμιστηράκια ή σύστημα ψύξης, τώρα δεν το θες αλλά το καλοκαίρι θα πρέπει να κάνεις κάτι γιατί σαν χρυσόψαρο δεν πρέπει η θερμοκρασία να ξεπερνάει τους 26-27 βαθμούς.

Αυτά, πιστεύω να μη ξέχασα κάτι


-------------------------
Να σου πω επίσης πως μπορείς στις αγγελίες να βρεις κάποιο ανάλογο ενυδρείο, συχνά υπάρχουν καλές ευκαιρίες, ρίξε μια ματιά, δεν χάνεις τίποτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 31-10-14 στις 15:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-14, 15:22
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

εφόσον το ψαράκι το έχει ο φίλος ήδη θα πρέπει να γίνουν γρήγορες κινήσεις.

δυστυχώς για μενα θα επρεπε από την αρχή που τα είδες σε αυτά τα κλουβιά να την ψιλιαστείς και να έκανες μια μικ΄ρη έρευνα πριν το πάρεις.

τώρα ή βάζεις αγγελία το ψαράκι και χωρίς άγχος ξεκινάς σωστά, ή αρχίζεις τα τρεχάματα για ενυδρείο κατάλληλο, φίλτρο και μπόλι. πολλοι υποστηρίζουν ότι και τα έτοιμα βακτήρια κάνουν δουλεία (δεν τα έχω χρησιμοποιήσει).

μέχρι να γίνουν όλα αυτά ταίζεις ελάχιστα εως καθόλου και κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού.

Κάποιος χομπίστας από Ευβοια δεν υπάρχει να βοηθήσει την κατάστραση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-14, 15:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να προσθέσω κάτι (ένα ένα τα θυμάμαι).
Είναι αναγκαία και η αγορά τεστ, μόνο έτσι θα ξέρεις αν το ενυδρείο σου είναι έτοιμο ή να βρίσκεις τις αιτίες αν δεν πάει κάτι καλά, χωρίς αυτά είναι σαν "να οδηγάς νύχτα χωρίς φώτα".
Να υπενθυμήσω πως μέχρι να μπει στρωμένο φίλτρο θα πρέπει να κάνεις τακτικές έως καθημερινές αλλαγές, για το 10λιτρο δε, θα πρέπει ακόμα και 2 φορες την ημέρα, με νερό αποχλωριομένο και όμοιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου. Δηλαδή τώρα θα έχεις τον κουβά μόνιμα γεμάτο και πρωι βράδυ θα αλλάζεις νερό , προσεκτικά και απαλά για να μη στρεσάρεις το ψάρι. Και όπως κατάλαβες , οι λάθος διαδικασίες δεν επηρεάζουν και κουράζουν μόνο το ψάρι, αλλά κουράζουν και τον ιδιοκτήτη, εσένα δηλαδη, και στο τέλος τα βαριέσαι και τα παρατάς, και όμως είναι πολύ απλά και σχετικά εύκολα αρκει να ξεκινήσεις σωστά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-14, 16:10
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή Το'πιασα

Ναι συνηθως οταν ξεκινα κατι λαθος κανεις σπασμωδικες κινησεις μετα να σωσεις τα ασυμμαζευτα, ετσι μαλλον την επαθα κι εγω.

Στερεοτυπα απο ταινιες (Βλεπε μεγαλη των μπατσων σχολη) που δειχνουν στρογγυλες γυαλες με χρυσοψαρα και κακιστη ενημερωση απο pet shop η κλπ πλανοδιους, εχουν φερει αποτελεσματα ΔΙΣΤΥΧΩΣ σαν τα δικα μου με θετικο προσημο προσπαθειας και με αρνητικο ελλειμα παιδειας οσον αφορα το ξεκινημα, γιατι οταν ξεκινας κατι μετα ξεδιπλωνονται ολα αυτα που του εδωσες + και - και ενος κακου.. Μυρια επονται λενε.

Τωρα πρεπει να προλαβω τον χρονο απο οτι καταλαβαινω ωστε να σωσω το Χρυσοψαρο αν και ανθεκτικα για Begginers εχουν και αυτα ενα οριο σιγουρα στα.. Πειραματα!

Κριμα, οχι για το κοστος ενος "ενυδρειου" 25 ευρω που αγορασα ως σωστο με βαση το τι μου προτεινε ο πωλητης του ψαριου, αλλα γιατι θαρρω πως πρεπει να αναπροσαρμωσω αρκετα οπως μια αλλη led ταινια σε χρωμα και μηκος μιας και το dimmer και το τροφοδοτικο τα εχω και αυτο μετραει θαρρω για το φωτισμο, να επενδυσω συντομα σε ενα απλο κουτι τυπου ΙΚΕΑ 30 λιτρων και να διαμορφωσω χωρο για αυτο, οπως και να δω τι θα κανω με το στρωσιμο του φιλτρου αργο με τροφη, η γρηγορο με μπολι και ελεγχο.

Θα κανω το καλυτερο που μπορω και οπως ειδα τρωγοντας ερχεται η ορεξη και φυσικα αυτο μετραει!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κάτι (ένα ένα τα θυμάμαι).
Είναι αναγκαία και η αγορά τεστ, μόνο έτσι θα ξέρεις αν το ενυδρείο σου είναι έτοιμο ή να βρίσκεις τις αιτίες αν δεν πάει κάτι καλά, χωρίς αυτά είναι σαν "να οδηγάς νύχτα χωρίς φώτα".
Να υπενθυμήσω πως μέχρι να μπει στρωμένο φίλτρο θα πρέπει να κάνεις τακτικές έως καθημερινές αλλαγές, για το 10λιτρο δε, θα πρέπει ακόμα και 2 φορες την ημέρα, με νερό αποχλωριομένο και όμοιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου. Δηλαδή τώρα θα έχεις τον κουβά μόνιμα γεμάτο και πρωι βράδυ θα αλλάζεις νερό , προσεκτικά και απαλά για να μη στρεσάρεις το ψάρι. Και όπως κατάλαβες , οι λάθος διαδικασίες δεν επηρεάζουν και κουράζουν μόνο το ψάρι, αλλά κουράζουν και τον ιδιοκτήτη, εσένα δηλαδη, και στο τέλος τα βαριέσαι και τα παρατάς, και όμως είναι πολύ απλά και σχετικά εύκολα αρκει να ξεκινήσεις σωστά
Σε ευχαριστω Takis_gt οπως βλεπω βασικοτατο ειναι τα λιτρα και το φιλτραρισμα τα υπολοιπα ειναι λιγο ως πολυ .. gadgetακια στο ποσο μετρανε στην ζωη ενος Χρυσοψαρου Black Moor και σε αυτα τα βασικα μεν ειμαι κατα το ημισι επιεικα σωστος λογω αποκλειστικα του φιλτρου που ερχετε της επομενες ημερες, αλλα απο θεμα λιτρων 2 στα 10.
Ειναι πια θεμα τι μπορω, για νοεμβρη μαλλον θα καταφυγω στο καλαθι ΙΚΕΑ μαλλον και για δεκεμβρη ωστε να στρωσω αργα μεσω τροφης το φιλτρο, και να αλλαζω 1-2 φορες την εβδομαδα το νερο στο 30λιτρο του ΙΚΕΑ ως του να παρω ενα 30+ λιτρο ενυδρειο με γυαλι οπως θελω εκει γυρω στο δεκεμβρη, θα ενημερωσω για το οτι ειναι σε 30 λιτρα εστω και κακην κακως μεσα στις επομενες ημερες... Ευχαριστω για τον κατατοπισμο, και οσον αφορα τωρα τον ελεγχο με τα τεστ. Τεστ κανουμε στην Βρυση να εχουμε ενα μεσο ορο με αποκλιση +-5% στην μετρηση μας ωστε να ξερουμε στο περιπου τι μας δινει αυτη και μια αλλη μετρηση σε ας πουμε στρωμενο φιλτρο και νερο για να ειμαστε ακριβεις και στις 2 αυτες περιπτωσεις ειτε χωρις φιλτρο που θα δουλευω εγω τωρα μεσω του ΙΚΕΑ και μετα κανονικα, για το ποσο νερο πρεπει να αφαιρουμε και να προσθετουμε στο ενυδρειο ε;
p.s. εχω και την γνωση πως οταν στρωσει το φιλτρο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να καθαριστουν τα βιολογικα υλικα και το φιλτρο εσωτερικα με νερο βρυσης γιατι τα καλα βακτηρια θα εξοντωθουν και πλενουμε με νερο του ενυδρειου που συλλεγουμε με την αντικατασταση!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Narvian : 31-10-14 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-14, 16:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα τεστ για τα ενυδρεία δεν έχουν καμια σχεση για να μετρας το νερό της βρύσης.
Μετρας αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά , που είναι απαγορευτικό να υπάρχουν σε νερό της βρύσης (θεωρητικά)
Από ΙΚΕΑ 60λιτρο να πάρεις, γύρω στα 10 ευρω κάνει
http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...yti-2454/3585/

Μη ξεκινήσεις με γυάλινο 30+ λίτρα. Τα χρυσόψαρα θέλουν μήκος γιατί είναι ψάρια κολυμβητές,
αν ξεκινήσεις με ένα ενυδρειο 80 Χ 30 Χ 30 είσαι στα 72 λίτρα,
ένα 80 Χ 30 Χ 40 είσαι στα 96 λίτρα
και ένα 80 Χ 40 Χ 40 είσαι στα 128,
σαν βασικό κανόνα θα πρεπει να βάλεις το μήκος να είναι μεγαλύτερο ή ισο με 80 εκατοστά.
Αν πιάνουν τα χέρια σου , πας σε ένα τζαμα και σου κόβει τα τζάμια και το κολλάς εσυ, θα σου έρθει πολύ φθηνότερο, και κάποια στιγμή φτιάχνεις και ενα καπάκι.
Επίσης βάλε μια αγγελία για μπόλι , μπορεί να υπάρχει καποιος κοντα σου και να επιταχύνεις τη διαδικασία στρωσίματος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-14, 16:58
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Smile Εγινε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τεστ για τα ενυδρεία δεν έχουν καμια σχεση για να μετρας το νερό της βρύσης.
Μετρας αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά , που είναι απαγορευτικό να υπάρχουν σε νερό της βρύσης (θεωρητικά)
Από ΙΚΕΑ 60λιτρο να πάρεις, γύρω στα 10 ευρω κάνει
http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...yti-2454/3585/

Μη ξεκινήσεις με γυάλινο 30+ λίτρα. Τα χρυσόψαρα θέλουν μήκος γιατί είναι ψάρια κολυμβητές,
αν ξεκινήσεις με ένα ενυδρειο 80 Χ 30 Χ 30 είσαι στα 72 λίτρα,
ένα 80 Χ 30 Χ 40 είσαι στα 96 λίτρα
και ένα 80 Χ 40 Χ 40 είσαι στα 128,
σαν βασικό κανόνα θα πρεπει να βάλεις το μήκος να είναι μεγαλύτερο ή ισο με 80 εκατοστά.
Αν πιάνουν τα χέρια σου , πας σε ένα τζαμα και σου κόβει τα τζάμια και το κολλάς εσυ, θα σου έρθει πολύ φθηνότερο, και κάποια στιγμή φτιάχνεις και ενα καπάκι.
Επίσης βάλε μια αγγελία για μπόλι , μπορεί να υπάρχει καποιος κοντα σου και να επιταχύνεις τη διαδικασία στρωσίματος
Mολις εκανα την παραγγελεια για το Κουτι που προτεινες φιλε, κατανοω πως η αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη για μεγαλης επιφανειας ενυδρεια γιατι ετσι υπαρχει μεγαλυτερη ανταλλαγη αεριων και οξυγονου εν ολιγης, απλα η αεραντλια ενδυκνειτε σε περιπτωση οπως η δικη μου αν δεν βαζω αντιχλωριο σε νερο εν αναμονη για αλλαγη σε ενυδρειο ωστε να γινει η διαδικασια που θα εκανε το αντιχλωριο.

Θα εχω το κουτι αυτο για 1-2 μηνακια maximum και θα κοιταξω οτι πιο κοντυνο σε 6ο-80 cm πλατος Χ 30 Χ30 για τελικη αγορα, και εν το μεταξυ θα στρωνω το φιλτρο μεσω τροφης στο 10lt εως οτου βρω μπολι ειτε εως οτου στρωσει το φιλτρο εως την τελικη αγορα ενυδρειου με προδιαγραφες για χρυσοψαρο..
Ευχαριστω για ολα! και θα χω το νου μου να προμηθευτω και τεστ νερου για αμμωνια και νιτρικα μαζι με το νεο ενυδρειο στο δεκεμβρη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-14, 17:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Narvian Εμφάνιση μηνυμάτων
κατανοω πως η αεραντλια δεν ειναι απαραιτητη για μεγαλης επιφανειας ενυδρεια γιατι ετσι υπαρχει μεγαλυτερη ανταλλαγη αεριων και οξυγονου εν ολιγης, απλα η αεραντλια ενδυκνειτε σε περιπτωση οπως η δικη μου αν δεν βαζω αντιχλωριο σε νερο εν αναμονη για αλλαγη σε ενυδρειο ωστε να γινει η διαδικασια που θα εκανε το αντιχλωριο.
Δεν έχει τόσο σημασία η μεγάλη επιφάνεια αλλά η ανατάραξη που δημιουργείτε στην επιφάνεια. Αν πχ βάλεις την έξοδο του φίλτρου έξω από το νερό και πέφτοντας στο νερό κάνει ανατάραξη , τότε ναι δεν την χρειάζεσαι, αν όμως η έξοδος είναι μέσα στο νερό τότε τη χρειάζεσαι, με την αεραντλία , η ανταλλαγή αερίων γίνεται σε μεγάλο ποσοστό στην επιφάνεια που σκάνε οι φυσαλίδες. Επίσης η αεραντλία ή η έντονη ανατάραξη στην επιφάνεια είναι απαραίτητη όταν κάνει ζέστη, τότε είναι απαραίτητη μεγαλύτερη οξυγόνωση.
Δες εδώ από το 0:58 και μετά τι ανατάραξη εννοώ, και είναι ένα ενυδρείο με αρκετά καλή επιφάνεια 118 Χ 50 περίπου


BORKED
-------------------------
Επι τη ευκαιρία να σου πω και τα εξής.
Τα 2 black moor που βλέπεις στο βιντεο είναι 2,5 ετών (τα έχω 2,5 χρόνια), αν παρατηρήσεις όμως το ένα είναι διπλάσιο από το άλλο, και αυτό είναι απο δικό μου λάθος γιατί και έγω έκανα τα ίδια λάθη και τα είχα σε πολύ μικρό ενυδρείο με αποτέλεσμα το ένα να πάθει νανισμό, που μάλλον είναι μη αναστρέψιμο δυστυχώς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 31-10-14 στις 17:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-14, 17:42
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Exclamation Καλυφθηκα πληρως!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει τόσο σημασία η μεγάλη επιφάνεια αλλά η ανατάραξη που δημιουργείτε στην επιφάνεια. Αν πχ βάλεις την έξοδο του φίλτρου έξω από το νερό και πέφτοντας στο νερό κάνει ανατάραξη , τότε ναι δεν την χρειάζεσαι, αν όμως η έξοδος είναι μέσα στο νερό τότε τη χρειάζεσαι, με την αεραντλία , η ανταλλαγή αερίων γίνεται σε μεγάλο ποσοστό στην επιφάνεια που σκάνε οι φυσαλίδες. Επίσης η αεραντλία ή η έντονη ανατάραξη στην επιφάνεια είναι απαραίτητη όταν κάνει ζέστη, τότε είναι απαραίτητη μεγαλύτερη οξυγόνωση.
Δες εδώ από το 0:58 και μετά τι ανατάραξη εννοώ, και είναι ένα ενυδρείο με αρκετά καλή επιφάνεια 118 Χ 50 περίπου


BORKED
Αρα συνοψιζωντας ως ενα τελευταιο μυνημα απο εμενα για να κλεισω καπου εδω μιας και δεν νομιζω να λειπει κατι που να μην εχω εις γνωση για οτι ζητησα, απλα να εχει ενα καλο βιο το ψαρακι μου!

1 - 60 Ως 80 cm πλατος ενυδρειου για το Black Moor.
2 - Αεραντλια = Μια αντικατασταση του Αντιχλωριου + μια μεγαλυτερη αναταραξη της επιφανειας του νερου για θερμοτερες ημερες
3 - Τεστ νερου για προληπτικους λογους νιτρικων και αμμωνιας στο νερο λογω μιας υποθετικης Χ επιβαρυνσης απο της τροφες στο νερο και το διοξειδιο που εκπνεει το ψαρι απο τα βραγχια που ΔΕΝ ξερουμε. Οταν ηδη εχει στρωθει το φιλτρο αρα και το νερο του ενυδρειου κανουμε τεστ πιο αραια φανταζομαι, αλλιως πιο εντατικα τεστ σε αστρωτο φιλτρο και ενυδρειο για να κατανοηθει το % αλλαγης νερου ως τοτε.
4 - Φωτισμο αρκετα ελαφρυ κι οχι εντονο μπλε κλπ, προς το θερμο ασπρο να φανταστω.
5 - Θερμοστατη για 16 βαθμους και κατω στο σπιτι
6 - Υποστρωμα Χαλικι να το βαζει στο στομα και να μην σφηνωνει
7 - Φιλτρο για εως 60 λιτρα που πηρα ειμαι οκ
8 - ... βλεπουμε! οπως ειπα εξ αρχης εχθρος του καλου το καλυτερο παντα...

Αυτα... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ κλεινω καπου εδω, και θα παραθεσω πειστιριο εικονα με τον κολυμβητη στο κουτι ΙΚΕΑ σε λιγες ημερες, και μετα τον δεκεμβρη ελπιζω σε 60Χ30Χ30 τουλαχιστον γυαλινο ενυδρειο!! Καλπαζω ενημερος πλεον!
-------------------------
Παραγγειλα αυτο το ενυδρειο τελικα μιας και ηταν αρκετα οικονομικο και ακυρωσα το κουτι ΙΚΕΑ.
http://www.igna.gr/index.php/eshop/e...0x30x30-detail
Υποστρωμα;; Τα Χρυσοψαρα αντεχουν σε σκληροτητα νερου αρα αν βαλω ασβαστολιθικη πετρα απο την θαλασσα ζεματισμενη με καυτο νερο να σκοτωθουν βακτηρια θα πειραξει το ψαρι αυτο; Μιας και το νερο της βρυσης λεγεται ουτως η αλλως περνα απο ασβεστολιθικα πετρωματα...Λεω εγω τωρα, αλλιως:

Διαβαζω πως ηφαιστειογενη πετρωματα χαλαζιακες αμμοι ενδυκνειται για να μην αλλαζουν την σκληροτητα κλπ, ομως μια τετοια επιλογη ειναι ασβεστολιθικη η οχι;
http://www.palaskas-katoikidio.gr/%C...-3mm-10kg.html

10 κιλα τετοιου κοκκου (πιο πολυ ογκος σε επιφανεια σε σχεση απο 10 κιλα ενος .. τσιμεντολιθου!) αρκει σε ενα βυθο 55 λιτρων του ενυδρειου που πηρα;

Αυτα, καποια στιγμη αλλαγη και στην ledοταινια σε θερμο ασπρο, καπακι φτιαχνεται με υποδοχεις για καλωδια και των αλφαδολαστιχων του φιλτρου, πιστευω πως παμε καλα ε;


** Ειπα παντως πως θα στρωσω το φιλτρο που περιμενω στο 10lt ενυδρειακι με τροφη σε 3-4 εβδομαδες ενω θα αλλαζω τακτικα 2 φορες την εβδομαδα 15-20 λιτρα την αλλαγη στο 55 λιτρο που θα βαλω το ψαρι, ενω εφαρμοζω και το Nitrate Minus της Tetra**

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Narvian : 01-11-14 στις 17:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-14, 12:01
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Lightbulb Εξελιξη! (1/3)

Μολις ελαβα απο τον φιλο μπορω να πω Ιγνατιο igna.gr Αυτα τα καλουδια! εν αναμονη και της Χαλαζιακης κεραμεικης αμμου http://www.petmania.gr/index.php?dis...product_id=148 απο αυριο μεθαυριο να γεμισω να φτασω στο 2/3 εξελιξης και στο τελικο 3/3 με στρωμενο φιλτρο στο μικρο ενυδρειο μεσω τροφης και αλλαγη στο μεγαλο 20 λιτρε τουλαχιστον στις 5-7 μερες και συνεχεια του Tetra Nitrate Minus Στο μεγαλο που θα ζει το ψαρι, αυτα ως εδω.
Edit μου καηκε μαλλον το Dimmer στη Ledοταινια που ειχα και εμεινα χωρις Dimmer και για να μην φεγγει δυνατα την εκανα κουλουρα και θα κοιταξω να την βαλω σε διαφανο κουτι η καπακι κατω απο το ξυλινο καπακι που εχω στα σκαρια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1327.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  32,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1328.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  31,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1329.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  35,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1330.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  29,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-14, 12:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αντε καλορίζικο,
μη το βάλεις όμως σε αυτό το έπιπλο, και ειδικά έτσι, θα ανοίξει στη μέση μέσα σε δευτερόλεπτα μόλις το γεμίσεις.
Αν το βάλεις σε αυτό, θα πρέπει απο κάτω να βάλεις ένα κομμάτι κόντρα-πλακέ όσο είναι ο πάτος του ενυδρείου, με πάχος από 18 χιλιοστά και πάνω, και ανάμεσα να βάλεις και ένα κομμάτι φελιζόλ, όχι χοντρό ομως μισό με 1 πόντο, ή μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι υπόστρωμα, απο αυτά που έχουν τα sleeping bags. Επίσης θα ήταν καλό να περάσεις και κανα χέρι συντηρητικό ξύλου το κόντρα πλάκε για να το προστατέψεις από τυχόν νερά που μπορεί να σου πέσουν κάποια στιγμή, και έτσι θα σου κρατήσει μια ζωή. Αν το βάλεις σε άλλο μεγαλύτερο έπιπλο, θα βάλεις μόνο το φελιζόλ ή το υπόστρωμα για sleeping bags.
Μετά το γέμισμα , είναι καλό να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στο στρώσιμο και να έχεις υπόψη σου , πως στρώσιμο χωρίς μπόλι χρειάζεται από μήνα και πάνω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-14, 12:54
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε καλορίζικο,
μη το βάλεις όμως σε αυτό το έπιπλο, και ειδικά έτσι, θα ανοίξει στη μέση μέσα σε δευτερόλεπτα μόλις το γεμίσεις.
Αν το βάλεις σε αυτό, θα πρέπει απο κάτω να βάλεις ένα κομμάτι κόντρα-πλακέ όσο είναι ο πάτος του ενυδρείου, με πάχος από 18 χιλιοστά και πάνω, και ανάμεσα να βάλεις και ένα κομμάτι φελιζόλ, όχι χοντρό ομως μισό με 1 πόντο, ή μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι υπόστρωμα, απο αυτά που έχουν τα sleeping bags. Επίσης θα ήταν καλό να περάσεις και κανα χέρι συντηρητικό ξύλου το κόντρα πλάκε για να το προστατέψεις από τυχόν νερά που μπορεί να σου πέσουν κάποια στιγμή, και έτσι θα σου κρατήσει μια ζωή. Αν το βάλεις σε άλλο μεγαλύτερο έπιπλο, θα βάλεις μόνο το φελιζόλ ή το υπόστρωμα για sleeping bags.
Μετά το γέμισμα , είναι καλό να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στο στρώσιμο και να έχεις υπόψη σου , πως στρώσιμο χωρίς μπόλι χρειάζεται από μήνα και πάνω
Ναι κατανοητο, το χα στο νου μου αυτο απλως ηταν προχειρη η φωτογραφηση...
Φελιζολ η υποστρωμα τυπου sleeping bag γιατι; για τυχον νερα;
Παντως ναι θα χω την υπομονη.... Ειναι δυσκολο εχω ψαξει μπολι δεν θα βρω...
Υ.Γ. Ευχαριστω! και αλλαξα την ριζα αλλιως
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1334.jpg
Εμφανίσεις:  386
Μέγεθος:  40,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1333.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  34,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1335.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  42,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1337.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  31,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1338.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  27,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1339.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  38,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-14, 13:04
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Talking Ενημερωση

Αυτο το ξυλο ειναι απο τραπεζι παλιο για προεκταση μαλλον θα το κοψω αν δεν εξυπηρετησει σε φιλτρα κλπ πραγματα ενυδρειου... γιατι στην γκαρσονιερα ολα τα επιπλα ειναι κατειλλημενα και αλλα δεν χωρανε!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1341.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  32,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-04-1342.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  22,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-11-14, 13:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Narvian Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το ξυλο ειναι απο τραπεζι παλιο για προεκταση μαλλον θα το κοψω αν δεν εξυπηρετησει σε φιλτρα κλπ πραγματα ενυδρειου... γιατι στην γκαρσονιερα ολα τα επιπλα ειναι κατειλλημενα και αλλα δεν χωρανε!!
Μια χαρα είναι το πάχος αυτό, αντέχει και εμένα που είμαι 90+ κιλά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-11-14, 13:34
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα είναι το πάχος αυτό, αντέχει και εμένα που είμαι 90+ κιλά
Χαχα... σου ριχνω 10 +- .. Επειδη δεν θα γινει να κοπει λογο χρησιμοτητας αν και στο περιθωριο που ηταν, παρειγγηλα σε φιλο μου μαραγκο εκτος απο καπακι να μου κοψει και ενα κοντρα πλακε οπως μου πες..
Εν αναμονη λοιπον!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-11-14, 00:50
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

με το καλο και η μεταφορα φιλε μου!
ειναι πολυ μικρο το ψαρι, θα βολευτει ανετα για την ωρα.. αργοτερα εαν θελεις και παρεα βλεπεις...
αν δεν βρεις μπολι, πες μου να σου στειλω με κουριερ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-11-14, 01:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Narvian Εμφάνιση μηνυμάτων
Φελιζολ η υποστρωμα τυπου sleeping bag γιατι; για τυχον νερα;
Για να απορροφησει οποιαδηποτε ανωμαλια στην σκληρη επιφανεια που ακουμπαει το τζαμι και που μπορει να ανοιξει τον πατο.
Πχ αν υπαρχει κανενα πολυ ψιλο χαλικακακι και δεν το εχεις δει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-11-14, 13:29
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Smile 2/3 !

Εν αναμονης πια του φιλτρου ενος αλλου ξυλου αυριο για το ενυδρειο και για υποστρωμα ενυδρειου στο ξυλο θα δω τι θα κανω και ισως ενος θερμοστατη ακομα γιατι ειναι 25w και θα ναι το μισο ενυδρειο ζεστο..

tsala ευχαριστω πολυ θα σε ενημερωσω...
spiros ευχαριστω !

Ενα παραξενο: το δεξι ματι το χει κλειστο (Μαυρο) ενω το αριστερο κανονικο φαινεται η κορη και το διαφανες. Οταν εβγαλα μια φωτο με φλας το ανοιξε μετα το ξαναεκλεισε. Τι ειναι αυτο; εχω δει και αλλους Κογκολεζου σε βιντεο και με τα 2 κλειστα. Γιατι;;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-14, 14:07
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

θερμοστατη δεν χρειαζεσαι ουτε αυτον , εφοσων δεν πεφτει κατω απο 16-17 η θερμοκρασια.. που μεσα σε σπιτι δεν πεφτει τοσο ποτε..
τις φωτο βαλτες κι εδω , για μας που δεν εχουμε fb.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-11-14, 14:42
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μπράβο φιλε μου που ενδιαφερθηκες για το ψαράκι
Καλογέμιστο το ενυδρειο

Να ρωτήσω κι εγω κατι για να μην ανοίγω άλλο θέμα αν βαλω σαν το παλικάρι πάνω στο έπιπλο του ριο 125 που ειναι 81 εκατοστά μήκος και 36 πλάτος ενα ξυλο 100 μήκος 40 πλάτος θα μπορέσει να κρατήσει ενα 200λιτρο η να το ξεχάσω;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-11-14, 15:00
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Talking Ορεξη να χετε ...

Σημειωση : η ledοταινια δεν φεγγει εντονα το εντονο το κανει η φωτογαφια.

Ευχαριστω
johnpecn`
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9770_1538215923062396_5454134404464372499_n.jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  32,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10803_1538215213062467_3075590959447394357_n.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  35,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  397566_1538215246395797_2756909464583640187_n.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  57,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1450066_1538215919729063_5989302261300975122_n.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  37,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10310562_1538215886395733_1607643974029923671_n.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  26,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10330404_1538215636395758_72737560752429137_n.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  51,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10363743_1538215796395742_8380992981854256993_n.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  29,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10387545_1538215506395771_5611261672337904137_n.jpg
Εμφανίσεις:  339
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10395843_1538215196395802_5894798670797912471_n.jpg
Εμφανίσεις:  531
Μέγεθος:  44,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10403284_1538215323062456_638257772465091267_n.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  60,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10405630_1538215373062451_3211149898679914472_n.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  42,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10447154_1538215169729138_3508075236761571733_n.jpg
Εμφανίσεις:  426
Μέγεθος:  32,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10609557_1538215669729088_4067505151148439038_n.jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  35,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10641048_1538215089729146_6115939537638741290_n.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  24,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10641054_1538215583062430_3946878852694796338_n.jpg
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  71,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10698601_1538215843062404_6061639746359746074_n.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  32,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10710651_1538215459729109_7677314183709173927_n.jpg
Εμφανίσεις:  323
Μέγεθος:  50,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10802084_1538215543062434_8095530118955221830_n.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  51,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-11-14, 22:57
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Το όστρακο βγάλτο, δεν πρέπει να είναι μέσα, επηρεάζει την σκληρότητα του νερού.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-11-14, 02:38
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

βγαλε οστρακο και λεντοταινια... το μπλε ειναι μονο για 1-2 ωρες το βραδυ.. παραπανω ωρα θα ζαλισει το ψαρι..
αν ετοιμασεις καπακι βαλε εκει μια λευκη λαμπα.
αν οχι , παρε ενα ετοιμο φωτιστικο απο πανω (υπαρχουν και φθηνα μη ενυδρειακα)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-11-14, 09:24
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Post ενημερωση

Η αληθεια ειναι πως η μπλε λεντοταινια εχει μια ιδιαιτεροτητα να σκουραινει το ενυδρειο και θα παει προς αλλαγη σε 2 εβδομαδες γιατι στερεψε η βρυση με τα ¤¤ ..

Και ηταν να βαλω καπακι αλλα μαλλον οχι επειδη κρατςει παρα πολυ υγρασια απο την εξατμιση και το φοβαμαι για ξυλο.. Αστε που για φως στο καπακι θα μπλεξω, καλυτερα μια θερμη ασπρη γυρω γυρω απο το ενυδρειο οπως η μπλε θα δω..

Το ψαρακι ηδη τα παει καλα η αμμος ηταν ηδη καθαρη στο καθαρισμα δεν εβγαλε βρωμια και επειδη ηταν σε σακουλα σχεδον αεροστεγη και καθαρισμενη ετοιμη..

Τωρα μερικες λεπτομερειες και ρουτινες εμειναν και το στρωσιμο του φιλτρου.

Υ.Γ. του ριχνω 1 νιφαδα πρωι και μια βραδυ goldfish colour της tropical κσι το μεσημερι 4-5 ψιλα ψιλα red mico σα γαριδακια κι αυτα για ενισχυση χρωματος. Βγαζει κορδονι εδωσα αρακα και εφυγε.
Να κοψω το βραδυνο; η να δινω 2 μεσημερια την βδομαδα red mico;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-11-14, 16:23
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή Ολοκληρωση θεσεως Φιλτρου πια αναμονης....

Και ναι ολοκληρωσα την Θεση και τα "περιφερειακα" ....
2/3 !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-07-1435.jpg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  26,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-07-1429.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  26,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-07-1434.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  31,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-07-1436.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  27,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-07-1457.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  34,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-07-1458.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  24,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-07-1460.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  16,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-07-1461.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  16,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-11-14, 16:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραία, προχώρα με το στρώσιμο του φίλτρου.
Πήρες τεστ ; Γιατί χωρίς τεστ δεν θα ξέρεις αν έχει στρώσει ή όχι το ενυδρείο.
Επίσης από μπόλι βρήκες τίποτα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-11-14, 17:46
Narvian Ο χρήστης Narvian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2014
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Τακη τεστς απο Δεκεμβρη γιατι στριμωχτηκα τωρα παντως εχω περιθωριο στο μηνα που θα κανει να στρωσει θεωρητικα το φιλτρο να δω τι θα εχει γινει ...

Μπολι δυσκολο ... Μου πε ο χρηστης tsala θα δω ...

Οσον αφορα τα τεστ, τα κανουμε στο στρωσιμο μετα το μηνα να δουμε αν εχουμε Μηδενικα σχεδον ως 0.2 νιτρικα βεβαια και τις αλλαγες νερου ποσο % του νερου του ενυδρειου στη βδομαδα, και μετα καθε ποσο προληπτικα;

Προχωρουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-11-14, 18:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Narvian Εμφάνιση μηνυμάτων

Μπολι δυσκολο ... Μου πε ο χρηστης tsala θα δω ...

Χμ, χλωμό το βλέπω να αντέξει το μπόλι να έρθει με κουριερ, μετά τις 6 ώρες θα είναι νεκρό, τσάμπα κόπος. Το μπόλι θέλει σχεδόν αμέσως, αντε 1-2 ώρες το πολύ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Narvian Εμφάνιση μηνυμάτων


Οσον αφορα τα τεστ, τα κανουμε στο στρωσιμο μετα το μηνα να δουμε αν εχουμε Μηδενικα σχεδον ως 0.2 νιτρικα βεβαια και τις αλλαγες νερου ποσο % του νερου του ενυδρειου στη βδομαδα, και μετα καθε ποσο προληπτικα;
Χωρίς τεστ δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, ακόμα και τις αλλαγές με το τεστ θα δεις πόσο και κάθε πότε, σε ένα ώριμο ενυδρείο με ήπια ιχθυοφόρτιση ξεκινάς με 30% την εβδομάδα.
Εγω στη θέση σου , στο καινούριο ενυδρείο, με τα φίλτρα να δουλεύουν κανονικά , έτσι όπως είναι άστρωτο θα άλλαζα τουλάχιστον 30% μέρα παρά μέρα , μη σου πω και 50%, έτσι και αλλιώς 60λιτρο είναι , τι 20 τι 30 λίτρα, έτσι μέχρι να έρθουν τα τεστ θα έχει στρώσει. Επίσης πολύ ελαφρό τάισμα, και νερό στις αλλαγές πάντα με αντιχλώριο και ίδια θερμοκρασία, και καλό είναι για αντιχλώριο να βάζεις prime ή κάτι αντίστοιχο που εξουδετερώνει αμμωνία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
black moor σε εξωτερικο χωρο tolee Χρυσόψαρα 23 19-07-14 12:08
Black moor eleniko Χρυσόψαρα 9 22-11-12 12:45
Black moor ? aldus Χρυσόψαρα 7 21-11-09 00:32
Black Moor Marios-cy Χρυσόψαρα 17 24-11-07 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20335 seconds with 14 queries