Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 21-06-13, 00:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο λάθος ήταν πως δεν είχα δώσει σημασία, όταν πριν κάτι μέρες άναψε το προειδοποιητικό λαμπάκι της υπομονης...

Ευτυχώς προμηθεύτηκα αρκετή ποσότητα...και πλέον συνεχίζω με όσα έχω στο μυαλό μου και αφορούν στο χόμπι

ολοι ετσι ειναι δυστυχως.λιγο το ενα λιγο ταλλο,μαζευονται...
δε βαριεσαι,κανε οτι σευχαριστει οπως σε ευχαριστει και ολα τα υπολοιπα στη γειωση...

εγω ειχα απωθημενα ενα χρονο και μολις ηρθα εφτιαξα λιμνη και τωρα παω για ενυδρειο
αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.τι να πειςκαλα ναμαστε μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 21-06-13, 13:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ερωτιξη:
Ο STC θα ρυθμιστεί για ψύξη στους 25C
Επειδή θα βάλω και τους θερμαντηρες απο τώρα για να μην ψάχνω τις θέσεις τους τον χειμώνα, αν τους συνδέσω πάνω στον controller , σε ποια θερμοκρασία να τον ρυθμισω;;;;

Για να το πω, ισως πιο απλα
Αν πχ ρυθμισω τον controller για την θερμανση στους 15C και η θερμοκρασία το βράδυ κατεβαίνει πχ στους 18C ή 20C, θα υπάρχει πρόβλημα που εντός 24ωρου η θερμοκρασία θα πέσει από 26C (με χρήση ανεμιστήρων) στους πχ 20C (φυσιολογική πτώση)?
Και εννοείται πως αυτό θα επαναλαμβάνεται καθημερινα
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-06-13, 16:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μα τον stc τον βαζεις για να μην εχεις τετοια μειωση.αφου θα συνδεσεις και ανεμιστηρες και θερμαντηρες θα ρυθμισεις τη θερμοκρασια που θες να εχεις και την ανοχη του κοντρολερ και θα τα αναβοσβηνει αυτος ολα οταν χρειαζεται.

εκτος αν δεν καταλαβα σωστα την ερωτηση σου...

αν μιλας για το ποια θερμοκρασια θα ρυθμισεις στον θερμαντηρα(που θαναι πανω στον κοντρολερ) τοτε θα τον βαλεις γυρω στους 25 που θες(αναλογα ποση αποκλιση εχει ο θερμαντηρας σου)και θα τον συνδεσεις πανω στον κοντρολερ.με τον αισθητηρα του κοντρολερ θα πας οχι με του θερμαντηρα.
απλα βαλε στο θερμαντηρα τη θερμοκρασια που θες ωστε αν γινει καμια στραβη,να μην ανεβασει τιποτα 30αρια.

απτη στιγμη που θαναι πανω στον κοντρολερ ομως,θα τον αναβοσβηνει ο κοντρολερ.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 21-06-13, 21:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το χειμωνα θα βγαζεις απο το κοντρολερ την ψυξη και το καλοκαιρι θα βγαζεις τη θερμανση.
Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει τοσο μεγαλη αλλαγη θερμοκρασιας μεσα στη διαρκεια της ημερας που θα ξεφυγει πανω απο 2 βαθμους μεταβολη.
Βεβαια παρατηρησε και μονος σου (γιατι ποτε δεν ξερεις*)
Αυτο θα πετυχει πιο ευκολα αν ρυθμιζεις θερμοκρασια αναλογα τον καιρο.
Θα πηγαινεις παραλληλα με τη εξωτερικη θερμοκρασια, μεσα στα πλαισια ομως θερμοκρασιων που ζουν τα ψαρια.
Πχ 15-25C για fancy χρυσοψαρα?
Ας πουμε ξεκινας τωρα (αρχες καλοκαιριου) με 25C maχ, ερχεται μεγαλυτερη ζεστη, ρυθμιζεις για λιγες μερες 26, μετα καυσωνας πας 27, αρχιζει να δροσιζει πας παλι 26, πιο δροσερος καιρος 25, φθινοπωρο αρχιζεις και κατεβαζεις 24, 23, 22, 20, χειμωνας 18, 17, 16, 15, μετα ζεσταινει ο καιρος ανεβαζεις λιγο κ.ο.κ

*Τις περιοδους που αλλαζει η εποχη (ανοιξη και φθινοπωρο) θελει λιγο παρατηρηση, ισως χρειαστει να τα εχεις και τα δυο (ψυξη θερμανση) για λιγες μερες.
Βεβαια μπορεις να κανεις αυτο που λεει ο Γιωργος (μονιμα και τα δυο στην πριζα - αλλα θα εχεις καταναλωση με τη θερμανση αν εχεις ρυθμισει περιθώριο 0.3 στον STC, που ειναι η μικροτερη επιλογη).

-------------------------------
Εγω φυσικα που εχω τα χρυσοψαρα μεσα στο σπιτι, δεν εχω θερμανση.
Μονο ανεμιστηρια εχω.
Οι μεταβολες θερμοκρασιας μεσα στη διαρκεια της ημερας, ειναι μικρες, για ολο το ετος.
Θα σου πω το προγραμμα μου για να παρεις μια ιδεα των θερμοκρασιων που παιζουν ολο το χρονο.
Στην πιο κρυα περιοδο εχει το ενυδρειο (απο μονο του χωρις θερμανση) 16-17C.
Οσο ζεσταινει ο καιρος ανεβαζει και το ενυδρειο.
Μολις πιασει ανοιξη και παει 23 αρχιζω την ψυξη να μην ξεπερασει τους 23C (γιατι αν φτασει 25C πχ την ανοιξη, το καλοκαιρι ποσο να το αφησω να φτασει?).
Σιγα σιγα, πχ τον ιουνιο, παω στους 24-25 ( με ψυξη)
Τον Ιουλιο Αυγουστο 25-27.
Και μετα κατεβαζω παλι μεχρι να ερθει η εποχη να το αφησω παλι μονο του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 21-06-13, 23:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα τον stc τον βαζεις για να μην εχεις τετοια μειωση.αφου θα συνδεσεις και ανεμιστηρες και θερμαντηρες θα ρυθμισεις τη θερμοκρασια που θες να εχεις και την ανοχη του κοντρολερ και θα τα αναβοσβηνει αυτος ολα οταν χρειαζεται.

εκτος αν δεν καταλαβα σωστα την ερωτηση σου...

αν μιλας για το ποια θερμοκρασια θα ρυθμισεις στον θερμαντηρα(που θαναι πανω στον κοντρολερ) τοτε θα τον βαλεις γυρω στους 25 που θες(αναλογα ποση αποκλιση εχει ο θερμαντηρας σου)και θα τον συνδεσεις πανω στον κοντρολερ.με τον αισθητηρα του κοντρολερ θα πας οχι με του θερμαντηρα.
απλα βαλε στο θερμαντηρα τη θερμοκρασια που θες ωστε αν γινει καμια στραβη,να μην ανεβασει τιποτα 30αρια.

απτη στιγμη που θαναι πανω στον κοντρολερ ομως,θα τον αναβοσβηνει ο κοντρολερ.
Ισως να μην το διατυπωσα σωστα
Εννοω πως το καλοκαιρι μας ενδιαφερει η ψυξη, σωστα?
Ας πουμε πως το οριο ειναι 25C - Το βράδυ όμως η θερμοκρασία μπορεί να πέσει στους 20. Θα επηρεάσει αυτή η διαφορα, τα χρυσόψαρα ή θα πρέπει να ρυθμίσω την ελάχιστη πχ στους 22 και να αναψουν οι θερμαντήρες?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χειμωνα θα βγαζεις απο το κοντρολερ την ψυξη και το καλοκαιρι θα βγαζεις τη θερμανση.
Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει τοσο μεγαλη αλλαγη θερμοκρασιας μεσα στη διαρκεια της ημερας που θα ξεφυγει πανω απο 2 βαθμους μεταβολη.
Βεβαια παρατηρησε και μονος σου (γιατι ποτε δεν ξερεις*)
Αυτο θα πετυχει πιο ευκολα αν ρυθμιζεις θερμοκρασια αναλογα τον καιρο.
Θα πηγαινεις παραλληλα με τη εξωτερικη θερμοκρασια, μεσα στα πλαισια ομως θερμοκρασιων που ζουν τα ψαρια.
Πχ 15-25C για fancy χρυσοψαρα?
Ας πουμε ξεκινας τωρα (αρχες καλοκαιριου) με 25C maχ, ερχεται μεγαλυτερη ζεστη, ρυθμιζεις για λιγες μερες 26, μετα καυσωνας πας 27, αρχιζει να δροσιζει πας παλι 26, πιο δροσερος καιρος 25, φθινοπωρο αρχιζεις και κατεβαζεις 24, 23, 22, 20, χειμωνας 18, 17, 16, 15, μετα ζεσταινει ο καιρος ανεβαζεις λιγο κ.ο.κ

*Τις περιοδους που αλλαζει η εποχη (ανοιξη και φθινοπωρο) θελει λιγο παρατηρηση, ισως χρειαστει να τα εχεις και τα δυο (ψυξη θερμανση) για λιγες μερες.
Βεβαια μπορεις να κανεις αυτο που λεει ο Γιωργος (μονιμα και τα δυο στην πριζα - αλλα θα εχεις καταναλωση με τη θερμανση αν εχεις ρυθμισει περιθώριο 0.3 στον STC, που ειναι η μικροτερη επιλογη).

-------------------------------
Εγω φυσικα που εχω τα χρυσοψαρα μεσα στο σπιτι, δεν εχω θερμανση.
Μονο ανεμιστηρια εχω.
Οι μεταβολες θερμοκρασιας μεσα στη διαρκεια της ημερας, ειναι μικρες, για ολο το ετος.
Θα σου πω το προγραμμα μου για να παρεις μια ιδεα των θερμοκρασιων που παιζουν ολο το χρονο.
Στην πιο κρυα περιοδο εχει το ενυδρειο (απο μονο του χωρις θερμανση) 16-17C.
Οσο ζεσταινει ο καιρος ανεβαζει και το ενυδρειο.
Μολις πιασει ανοιξη και παει 23 αρχιζω την ψυξη να μην ξεπερασει τους 23C (γιατι αν φτασει 25C πχ την ανοιξη, το καλοκαιρι ποσο να το αφησω να φτασει?).
Σιγα σιγα, πχ τον ιουνιο, παω στους 24-25 ( με ψυξη)
Τον Ιουλιο Αυγουστο 25-27.
Και μετα κατεβαζω παλι μεχρι να ερθει η εποχη να το αφησω παλι μονο του.
Το κατάλαβα το σκεπτικό!
Όσο για το βράδυ, νομίζω πως η διαφορά είναι μεγαλύτερη από 2 βαθμούς
Μπορεί να επηρεάσει ή θα πρέπει να δουλεύουν και οι θερμαντήρες
Σκέφτομαι πως επειδή η θερμοκρασία θα πέφτει σταδιακά και όχι απότομα, ίσως να μην υπάρχει καμία επίπτωση, ακόμη κι αν η διαφορά απ τους πχ 25C μέγιστη, είναι μεγαλύτερη απο 2C

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 21-06-13 στις 23:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 21-06-13, 23:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη κοιτας μονο τη θερμοκρασια χωρου αλλα και τη θερμοκρασια το νερου.
Μπορει στο χωρο να πεσει η θερμοκρασια αλλα μεχρι το πρωι να μην εχει προλαβει να πεσει του νερου.
Αναλογα φυσικα και τα λιτρα, την πολη που ζεις, υψομετρα κλπ
Εμενα (Αθηνα) ειναι ανοιχτο τεντα το δωματιο και δεν πεφτει η θερμοκρασια στο ενυδρειο.
Απλα δουλευουν πιο χαλαρα τα ανεμιστηρια (λογω της χαμηλης ρυθμισης που εχω)

Βαλε, την ψυξη, ασε εκτος την θερμανση, παρατηρησε μεταβολες για μια δυο μερες αναμεσα μερα νυχτα και αναλογα πραττεις,
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αξιοπιστο εξωτερικο φιλτρο για ενυδρειο 220 lt ΝΙΚΟΣΠΕ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 25-01-13 21:11
Εξωτερικο ενυδρειο-φιλτρο κατι σαν sub POURITANOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 31-10-08 19:05
εξωτερικο φιλτρογια ενυδρειο rio 240 ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 13 11-04-08 15:26
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt angelos7577 Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-06-07 16:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04757 seconds with 13 queries