Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-13, 00:45
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Επιλογή χρυσόψαρων για 100άρι ενυδρείο.

Καλησπέρα!
Πήρα την απόφαση να αλλάξω τη ψαροσύνθεση του ενυδρείου μου από ζεστού σε κρύου νερού.
Το ενυδρείο φιλοξενεί εδώ και 3 χρόνια κριμπένσις. Είδα και γέννες και αυτή τη στιγμή υπάρχουν γύρω στα 10 ψάρια συν 2 τιγράκια.
Από φυτά πολύ λίγα πράγματα έχω.Το ενυδρείο είναι στρωμένο με εσωτέρικο φίλτρο όμως με μακαρόνι.
Είναι αυτό που είχε πριν κάποια χρόνια το καρφούρ (96 λίτρων).
Με την προυπόθεση να δοθούν τα τροπικά,τι θα με συμβουλεύατε να βάλω από χρυσόψαρα;Σκεφτόμουν για 2 φάνσυ χρυσόψαρα.Είναι μακρόστενο το ενυδρείο.
Υπάρχει κάποιο είδος από τα φάνσυ που να είναι λιγότερο ευαίσθητο από τα άλλα καθώς επίσης να μην τρώει τόσο τα φυτά; για σαλόνι σπιτιού στην Αθήνα,απαιτείται θερμοστάτης για ένα τέτοιο ενυδρείο;
ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-13, 01:51
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Γεια σου Κωστα...
Τι συμπτωση κι αυτη...κι εγω τα κριμπς τα εδωσα κι εβαλα χρυσοψαρα
Τωρα, προτεινω εξωτερικο φιλτρο εφοσων θελεις χρυσοψαρα...
Μπορεις να βαλεις 3 χρυσοψαρα, πιστευω οτι τα black moor ειναι λιγο ανθεκτικοτερα απο τα υπολλοιπα fancy..
Τα φυτα ολα το ιδιο τα τρωνε..υπαρχουν ομως σκληρα φυτα που μπορεις να βαλεις..πχ. ανουμπια, βαλισνεριες,εχινοδορους..
Θερμοστατη δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsala : 23-01-13 στις 01:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-13, 02:33
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..
προσανατολίζομαι σε 2 φάνσυ.ενα μπλακ μουρ και ένα ρεντ καπ.
θερμοστάτη θα τον χρησιμοποιώ μόνο όταν πέφτει κάτω απο 15 στο σπίτι η θερμοκρασία.που πρακτικα ειναι δύσκολο.είχα και παλιά χρυσόψαρα..πριν τα κριμπς.από λάθη και άγνοια (γιάλες,άστρωτα ενυδρεία) ζήσαν από 3 έως 5 χρόνια.ελπίζω τα νέα να είναι πιο τυχερα!!
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-13, 06:36
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas_kumitsu Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..
προσανατολίζομαι σε 2 φάνσυ.ενα μπλακ μουρ και ένα ρεντ καπ.
θερμοστάτη θα τον χρησιμοποιώ μόνο όταν πέφτει κάτω απο 15 στο σπίτι η θερμοκρασία.που πρακτικα ειναι δύσκολο.είχα και παλιά χρυσόψαρα..πριν τα κριμπς.από λάθη και άγνοια (γιάλες,άστρωτα ενυδρεία) ζήσαν από 3 έως 5 χρόνια.ελπίζω τα νέα να είναι πιο τυχερα!!
Εγω θα ξεκινουσα με μια τετραδα σε μικρο μεγεθος (ουσιαστικα 20 λιτρα ανα ψαρι) και με δεδομενο οτι θα ακολουθησεις τις ρουτινες νερου που θα χρειαζονται χωρις να τις αμελεις
Ετσι θα εχεις ενα ενυδρειο με κινηση και δε θα σου φαινετε αδειο επειδη θα εχεις μικρα ψαρια.
Μετα το δεκαμηνο θα εδινα 1 ισως και 2 ωστε να μεινουν στο τελος 2.
Για φυτα οτι σου ειπαν , συν το γεγονος οτι αν ταιζεις τροφες πληρεις για χρυσοψαρα καθως και λιγη σπιρουλινα καπου-καπου δε θα αντιμετωπισεις προβληματα χορτοφαγιας .
Θερμοστατη δε θα χρειαστεις ,αλλα μια "εγκατασταση" με ανεμηστηρακια ετοιμαζε την σιγα-σιγα ωστε να εισαι ετοιμος οταν θα αρχισουν να ανεβαινουν οι θερμοκρασιες στο ενυδρειο σου.
Καλη φιλτρανση και καθαρο νερο ειναι το μυστικο για ενα υγιες ενυδρειο
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-13, 08:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, μ αρέσουν κι εμένα τα red cup και έχω βάλει δύο φορές στο ενυδρείο μου με τα χρυσόψαρα αλλά τα βρήκα πολύ ευαίσθητα. τώρα επειδή δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις δεν ξέρω αν είναι όντως πιο ευαίσθητα ή κάποιο δικό μου λάθος έφταιγε πάντως δεν έφταιγε ο χώρος μου γιατί έχω 200λ και ποτέ δεν είχα πάνω από 5 χρυσόψαρα μέσα, συνήθως 4.
ψάξτο λίγο με άλλα παιδιά. πάντως αυτά που μου αρέσουν ιδιαίτερα και έχω ένα τώρα μαζί με ένα κόμον και ένα κόμετ είνα το calico ryukin, για το οποίο φοβόμουν μήπως δεν προλαβαίνει την τροφή ή κάποιο άλλο πρόβλημα σε σχέση με τα άλλα που είναι μεγαλύτερα και ταχύτερα αλλά το βλέπω να είναι μια χαρά κινητικό και αναπτύσσεται άριστα. (http://exoticanimallover.com/wp-cont...nloads-009.jpg)

καλή επιτυχία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-13, 11:12
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλημερα!!
Εχω κι εγω χρυσοψαρα και πιστεψε με ειναι τα μοναδικα ψαρακια που δε θα εδινα..κατα τη γνωμη μου παρε το πολυ 3 γιατι αν τα καταφερεις και σου μεγαλωσουν,πιστεψε με θα ειναι πολυ δυσκολο να αποχωριστεις καποιο..
Α,εχω κανει και μια διαπιστωση,πολλες φορες τα βλεπουμε μικρα στα καταστηματα αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι μικρα και ηλικιακα..
Πριν ενα χρονο που ξεκινησα ,βρηκα ενα πορτοκαλι με μαυρο,ειναι το μοναδικο που αναπτυσεται πολυ..με λιγο ψαξιμο βρηκα φωτογραφιες μικρων fancy χρυσοψαρων οπου το πρωτο τριμηνο ειχαν αυτο το χρωματισμο και αργοτερα αλλαζουν στο σκετο πορτοκαλι.Βεβαια αυτο δεν ειναι κανονας μιας και υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που μπορουν να κανουν τα ψαρια να αλλαξουν χρωμα.
Οσον αφορα τα φυτα..οσο ηταν μικρα δεν πειραζαν κανενα φυτο..μεγαλωνοντας ομως τα πραγματα αλλαξαν..μονο ανουμπια και βαλισνερια δε μου πειραζουν πλεον .
Ο θερμοστατης καλο ειναι να υπαρχει,αν και νομιζω πως σπανια θα σου χρειαστει..πιθανοτερο ειναι να χρειαστεις ανεμιστηρακι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-13, 11:47
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Μπήκα στο χόμπι πριν 5 χρόνια,από άγνοια και λάθος υποδείξεις από το πετ σοπ, βρέθηκα με μια γυάλα 10 λίτρων και 3 χρυσόψαρα.(κόμον,κόμετ και μπλακμουρ.
Μετά το πρώτο θάνατο ψαριού,το έψαξα παραπάνω..έπεσα από τα σύννεφα με το ότι χρειάζονται 30 λίτρα+ το κάθε ψάρι..
Πήρα ενυδρείο και κατάφεραν να ζήσουν τα ψαράκια 3 χρόνια ..δεν το θεωρώ κατόρθωμα αυτό αν και πολλοί το θεωρούν γιατί το προσδόκιμο είναι τα 15 με 25 χρόνια.Μετά τα ψάρια αυτά πήρα τροπικά..
Για πάνω από χρόνο έκανα μόνο ρουτίνες στα τροπικά (αλλαγές,ταίσματα,καθαρισμούς) και ασχολιούμουν ελάχιστα λόγω προβλημάτων.
Σύστημα ψύξης έχω (αυτοσχέδιο με ανεμιστηράκια υπολογιστή μετατροπέα τάσης κλπ).
Ρώτησα για να ξεκινήσω κάτι καλό από την αρχή αποφεύγοντας λάθη του παρελθόντος.
Σε κάθε μου ενέργεια θα σας ενημερώνω!! θα ανεβάσω και φωτογραφίες αργότερα!!
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-13, 14:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Mε το καλο να ξεκινησεις ευχομαι!
και συμφωνω με τον Μιχαλη..καλη φιλτρανση και καθαρο νερο ειναι το μυστικο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-13, 17:23
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα..τελικά τα τροπικά δόθηκα σε πετ σοπ (έβαλα αγγελία εδώ και ανταπόκριση μηδέν) και αγόρασα 2 φάνσυ χρυσοψαράκια..ή απόδειξη αγοράς έγραφε calico goldfish.Σε στρωμένο μακρόστενο ενυδρείο με εσωτερικό φίλτρο και καθαρά 90-95 λίτρα πιστεύω είναι μια χαρά..
Έγινε μια χαρά η προσαρμογή και είναι οκ τα ψάρια τώρα.
Αλλαγές θα ακολουθήσω 20% κάθε εβδομάδα.Τεστάκια μου τελείωσαν..λέτε να πάρω ή είναι περιττό; το ενυδρείο τρέχει εδώ και 5-6 χρόνια.
Θα ανεβάσω και φώτογραφίες μελλοντικά!
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-13, 17:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

να σου ζήσουν να τα χαίρεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-13, 17:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω με δυο ψαρια δεν θα εχεις προβλημα σε αυτα τα λιτρα και με αυτο το φιλτρο.
Αν μπορεις κανε κανενα τεστ εστω και με δανεικα τεστ, να δεις τι παζει, και να δεις και τα ΝΟ3 για να ρυθμσεις τις ρουτινες αλλαγης νερου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-13, 20:50
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

ευχαριστώ!παρατήρησα κάποιες κοκκινίλες στην αρχή της ουράς του ένος χρυσόψαρου κατα την εισαγωγή στο ενυδρείο και πρόσθεσα 2 καπάκια melafix, σήμερα προσαρμόστηκαν και ήταν μια χαρά.φάγαν κανονικά.
Πέμπτη θα κάνω μια αλλαγή 20% (είχα κάνει ένα 20% πριν την εισαγωγή τους).
Θα ψάξω για τεστάκια.
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγή χρυσόψαρων(ranchu) σε ενυδρείο.1ο Μέρος SOCRATIS Αναπαραγωγή 36 15-02-16 08:50
Νέο 100άρι..!!! Kyriakos15 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 28 30-11-12 07:52
Τι να βάλω σε 100άρι; zazel Αρχάριοι γλυκού νερού 19 21-06-11 18:30
Φίλτρο για 100άρι ενυδρείο με γκάππυς filoxenos Γλυκό νερό - Γενικά 19 31-12-05 11:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05418 seconds with 13 queries