Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-08-12, 10:38
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
δες και τις αγγελίες
πχ. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64336

Δεν κοιταζω αγγελιες...Δεν εχω την εμπειρια να μπορω να το ελεγξω
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-08-12, 12:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Φανταζομαι εννοεις τα rio της juwel ε; Οταν λες τσιναει, εννοεις οτι θελει καποια προσπαθεια για να βγει; O συνδυασμος δεν ξερω, αλλα το κοστος ξεπερναει τα 400 ευρω, μοιαζουν καπως πολλα για μενα.


ποιο ριο καλε? για αυτο που εβαλες λινκ μιλαω.


οταν λεω "τσιναει" εννωω πως θελει καποια προσπαθεια για να φορτωσεις το φιλτρο στο καταστημα και να το ανταλλαξεις με κατι χρησιμοτερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-08-12, 12:30
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο που δινει μαζι προσπαθησε να του το ανταλλαξεις με τιποτα αλλο
δε νομίζω να δίνει φίλτρα μαζί με τα ενυδρεία warehome.
πριν από κανά δίμηνο που πήρα το 240αρι μου έδωσε (συμπεριλαμβάνονταν στη τιμή του ενυδρείο) θερμοστάτη, αεραντλία, και 2 ψεύτικα φυτά που δεν τα πήρα καν. βέβαια δεν του συζήτησα καν για φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-08-12, 12:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
δε νομίζω να δίνει φίλτρα μαζί με τα ενυδρεία warehome.
πριν από κανά δίμηνο που πήρα το 240αρι μου έδωσε (συμπεριλαμβάνονταν στη τιμή του ενυδρείο) θερμοστάτη, αεραντλία, και 2 ψεύτικα φυτά που δεν τα πήρα καν. βέβαια δεν του συζήτησα καν για φίλτρο.

εμενα και στα δυ μου εδωσε ολα ατα που ειπες + φιλτρο, και πακετο ολα μαζι τα ανταλλαξα με αλλα πιο χρησιμα πραγματα (με τιμη υπερ του φυσικα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-08-12, 13:32
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

α οκ...
καλό που διευκρινίστηκε για τους μελλοντικούς αγοραστές
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-08-12, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο νομιζω οτι το Lido που εχεις, εχει το ιδιο φιλτρο με τα rio 125 και 180. Αν μπορεις πες μου τπτ για αυτο. Απο θεμα αποδοσης, ευκολια καθαρισμου, αν παιρνει βιολογικο υλικο, αν χρειαζονται αλλαγη τα σφουγαρια, αν κανει θορυβο. Ακομη ο θερμοστατης του απο τους ποσους βαθμους ξεκιναει;
Το ειχα και σε αλλα ενυδρεια (rio 180, rio400)
To φιλτρο ειναι καλο.
Μειονεκτηματα
1. εχει ψηλα την αντλια και αν πεσει η σταθμη κατω απο τις γρυλιες (πχ σε μεγαλη εξατμιιση το καλοκαιρι - να λειψουμε διακοπες χωρις αναπληρωση αυτοματα ή απο καποιον, αποκλειεται, φυσικα και με αλλο φιλτρο πρεπει να εχουμε αναπληρωση αλλα στο Lido και με ρυθμση για τα χρυσοψαρα στους 25C, πανω απο 2-3 μερες δεν με παιρνει χωρις αναπληρωση)
2. Πιανει λιγο χωρο μεσα στο ενυδρειο (σχετικα λιγο για την αποδοση που εχει) και φαινεται φυσικα οταν κοιτα το ενυδρειο (οχι τοσο ασχημα παντως).
Του εχω βγαλει το ενα σφουγγαρι (πρασινο και μετα ανθρακα) και το πλαστικο κουτακι με τα βιολογικα του (που βαζουν στα νεα juwel) και εχω βαλει ενα δυχτακι με μπολικο siporax.
Δεν καταλαβαινει Χριστο απο ρυπους, κραταει το ενυδρειο αψογο.
3. Η αντλια του ειναι καπως επιφοβη.
Εχει δυο χρονια εγγυηση φυσικα αλλα καλο ειναι να εχεις μια καβατζα.
(μου εχουν καει και οι δυο σε lido και rio 180 μεσα στα δυο χρονια ευτυχως και την αλλαξα δωρεαν μετα δεν ξανακαηκαν)

Και ο θερμαντηρας δεν ειναι αξιοπιστος.
Μονο οι jager μου εχουν βγει σκυλια.
-------------------------
Τα φωτα τους με ικανοποιησαν σε ολα τα ενυδρεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-08-12 στις 14:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-08-12, 15:39
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τι καλο ειναι αμα ηδη σου εχουν καει τα τα 2...
Το προβλημα με την αναπληρωση, φανταζομαι οτι μαλλον ολα τα εσωτερικα το εχουν, οντως ειναι ενα θεματακι αυτο.
θορυβο κανει;
Θυμασαι περιπου ποσο καιρο εκαναν να στην αλλαξουν την αντλια;
Τα σφουγγαρια καθε ποτε τα αλλαζεις; Βγαινουν ευκολα απο μεσα ή σου σπανε τα νευρα οπως κανει εμενα το δικο μου φιλτρακι;
Ο θερμαντηρας σε τι δεν ειναι αξιοπιστος; Αν μπορεις τσεκαρε στους ποσους βαθμους ξεκιναει;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το εχω και ειχα και το 300ρι αδερφακι του.
Μια χαρα μεχρι τωρα (ενα και εναμισι χρονο τα εχω) και τα καπακια τους εχουν αρκετο χωρο για οτι θες. (εχω κανει κι ενα σωρω πατεντες και χωραει κι αλλες τοσες)
Το προτεινω ανεπιφυλακτα, τουλαχιστο απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου.
Το φιλτρο που δινει μαζι προσπαθησε να του το ανταλλαξεις με τιποτα αλλο (στην αρχη τσιναει αλλα στο τελος υποχωρει) και παρε εξωτερικο.
Θυμασαι ποσο ειχες παρει το 160αρι; Αυτο που εχει στο σαιτ, φανταζομαι οτι ειναι σκετο, μιας και στην περιγραφη του, δεν αναφερει τπτ για φιλτρα, διακοσμητικα κλπ. Σε αυτο που εχεις εσυ, το καπακι του ειναι ισιο; Γιατι αυτα που ειδα εγω εκει, το καπακι τους μοιαζει λες και το χεις βαλει στην φωτια και εχει παρει ενα σχημα ζικ-ζακ, καθολου ομορφο θα ελεγα. Επισης απο πισω που περνανε τα καλωδια, δεν ξερω αν η τρυπα ειναι αρκετη για να περασουν τα λαστιχα που μπαινουν στο φιλτρο
Εχεις παρει σιγουρα τα waterhome; Απο πισω ειδα οτι ετσι γραφουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 30-08-12 στις 15:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-08-12, 15:50
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

το καπάκι είναι αυτό στη φώτο http://www.aquadepo.hu/images/ref/hatteres/01.JPG τι εννοείς είναι σαν καμμένο...
αν δε σου αρέσει οπτικά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι...
να πάρεις κάτι που σου αρέσει (εφόσον μάλιστα θα μπει στο σαλόνι) γιατόι μετά δύσκολα το αλλάζεις
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-08-12, 15:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι καλο ειναι αμα ηδη σου εχουν καει τα τα 2...
Το προβλημα με την αναπληρωση, φανταζομαι οτι μαλλον ολα τα εσωτερικα το εχουν, οντως ειναι ενα θεματακι αυτο.
θορυβο κανει;
Θυμασαι περιπου ποσο καιρο εκαναν να στην αλλαξουν την αντλια;
Τα σφουγγαρια καθε ποτε τα αλλαζεις; Βγαινουν ευκολα απο μεσα ή σου σπανε τα νευρα οπως κανει εμενα το δικο μου φιλτρακι;
Ο θερμαντηρας σε τι δεν ειναι αξιοπιστος; Αν μπορεις τσεκαρε στους ποσους βαθμους ξεκιναει;
Αυτη ηταν η γενικη μου αποψη για το συγκεκριμενο φιλτρο.
Νομιζεις τα αλλα δεν χαλανε ποτε?
Θορυβο οχι ιδιαιτερα. Ειναι και υποκειμενικο αυτο και αναλογα τους θορυβους στο χωρο) αν το εχει διπλα στο κεφαλι σου το ενυδρειο οταν κοιμασαι και το σπιτι ειναι στο Αγιο Ορος και δεν ακουγεται τιποτα το βραδι , θα το ακους κι αυτο κι ολα τα φιλτρα. (εκτος ισως απο το eheim 2026, που αυτο δεν το ακουγα ουτε οταν ακουμπαγα το αυτι μου επανω του για να δω αν δουλευει).
Μου την αλλαξαν επιτοπου.
Το κακο ειναι οτι ειναι πολυ ακριβη για την αξια της αν δεν ειναι στην εγγυηση.
Κοιτα αν δεν εχει καποιος φιλτρο καβατζα, δεν ειναι ασφαλης με κανεν φιλτρο.
Ολα μπορουν να χαλασουν.
Το θεμα ειναι αν γινεται συχνα αυτο με ενα συγκεκριμενο φιλτρο.
Και eheim να παρεις, ενα φτηνο κινεζικο φιλτρο στην καβατζα ή τουλαχιστον τα ανταλακτικα φτερωτη, κεραμικο αξονακι και τσιμουχες, ειναι must στην αποθηκη

Τα σφουγγαρια δεν τα αλλαζω ποτε. Τα ξεπλενω μονο μαι φορα στο τοσο.

O θερμαντηρας παει απο 16-32C, αλλα αυτο δεν εχει σημασια γιατι αυτη δεν ειναι απαραιτητως και η αληθινη θερμοκρασια.
Ολοι οι θερμαντηρες εξαρτωνται απο την ποσοτητα και θερμοκρασια του νερου που εχουν να θερμανουν.
Αυτο μπορει να λεει 16 αλλα να ειναι 12 ή 20C.
Το θερμομετρο κοιτας.
Δεν με ικανοποιησε γιατι στον ενα δεν αναβε το ενδεικτικο λαμπακι λειτουργειας ενω θερμαινε κανονικα, και ετσι δεν ελεγχα οπτικα ποτε λειτουργει ο θερμαντηρας μεσα στο ενυδρειο και ενας αλλος δεν μου ζεσταινε το νερο ευκολα οπως πχ ο jagger (ιδια watt)
-------------------------
Σε ολα τα ενυδρεια τετοιου συστηματος (comple) μη περιμενεις να βρεις αξιολογα περιφερειακα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-08-12 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-08-12, 15:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμασαι ποσο ειχες παρει το 160αρι; Αυτο που εχει στο σαιτ, φανταζομαι οτι ειναι σκετο, μιας και στην περιγραφη του, δεν αναφερει τπτ για φιλτρα, διακοσμητικα κλπ. Σε αυτο που εχεις εσυ, το καπακι του ειναι ισιο; Γιατι αυτα που ειδα εγω εκει, το καπακι τους μοιαζει λες και το χεις βαλει στην φωτια και εχει παρει ενα σχημα ζικ-ζακ, καθολου ομορφο θα ελεγα. Επισης απο πισω που περνανε τα καλωδια, δεν ξερω αν η τρυπα ειναι αρκετη για να περασουν τα λαστιχα που μπαινουν στο φιλτρο
Εχεις παρει σιγουρα τα waterhome; Απο πισω ειδα οτι ετσι γραφουν

ναι αυτο ειναι, ποσο το πηρα δε θυμαμαι ακριβως (εξ αλλου δεν το πηρα για μενα αλλα ακομα εγω το συντηρω οποτε μπορεις να θεωρησεις πως εκτος απο ταισμα και αλλαγες και τετοια με ολα τα υπολοιπα εγω ειμαι που ασχολουμαι) αν θυμαμαι καλα ειχε κατω απο 150 ευρω, αλλα δεν ειμαικαι πολυ σιγουρος γιατι αγορασα καμποσα πραγματα μαζεμενα
Το καπακι ειναι μια χαρα ισιο ακριβως ιδιο με αυτο που ειχα στο 300ρι μου αλλα σε πιο μικρο μεγεθος.
πισω οι τρυπες ειναι αρκετες για καλωδια και σωληνες, δεν ξερω αν εχει διαφορων ειδων καπακια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-08-12, 15:59
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
το καπάκι είναι αυτό στη φώτο http://www.aquadepo.hu/images/ref/hatteres/01.JPG τι εννοείς είναι σαν καμμένο...
αν δε σου αρέσει οπτικά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι...
να πάρεις κάτι που σου αρέσει (εφόσον μάλιστα θα μπει στο σαλόνι) γιατόι μετά δύσκολα το αλλάζεις

Καμια σχεση με αυτα που ειδα εγω. Ειχε κατι ενυδρεια waterhome εγραφαν απο πισω. Ειχε 85λιτρο 96λιτρο 126λιτρο και νομιζω και ενα ακομα πιο μεγαλο. Ολα ειχαν ενα περιερχο καπακι, που εκανε ας πουμε εναν κυματισμο να το πω. Δεν ηταν σε ισια γραμμη, οπως συνηθως ειναι σε ολα τα ενυδρεια


Σπυρο, φανταζομαι οτι πιο πολυ θα ακουγονται οι ανεμιστηρες παρα το φιλτρο οκ
Οντως πρεπει να ναι ακριβη η αντλια, νομιζω γυρω στο 30αρι εχει
Ανταλλακτικο φιλτρο θα εχω ετσι κι αλλιως, αυτο που εχω τωρα οποτε οκ
Ο θερμοντηρας σιγουρα ξεκιναει απο τους 16; Γιατι εδω αλλα λεει: http://www.juwel-aquarium.de/en/Prod...00000000004300
Σαφως και ελεγχο θα κανω με ελεγκτη θερμοκρασιας που ηδη τον εχω, αλλα σκεφτομαι το εξης: Το χειμωνα ας υποθεσουμε οτι εχει 18 βαθμους το ενυδρειο. Αν αναψω το air π.χ. για 3-4 ωρες, σιγουρα θα ανεβει αρκετα πανω απο τους 18. Θελω να βρω ενα οριο, που και καλο θα ειναι για τα ψαρια, αλλα και δεν θα χρειαζεται ουτε ο θερμαντηρας να δουλευει συνεχεια, ουτε ομως και να εχω το 'αγχος' της ψυξης, μιας και δεν ξερω αν θα καταφερω αμεσα να φτιαξω κατασκευη ή αν θα μπορεσω να ταιριαξω τα ανεμιστηρακια που ηδη εχω
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-08-12, 16:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν παρεις juwel, θα το παρεις γιατι ειναι καλο και ευχρηστο ενυδρειο, λειτουργικο καπακι, καλο φωτισμο και καλο εσωτερικο φιλτρο (που παιρνει αναβαθμιση με περισσοτερα κεραμικα σε περιπτωση ψηλης ιχθυοφορτωσης), και εχει ωραιο και γερο επιπλο.
Θερμαντηρας και αντλια φιλτρου υπο επιτηρηση.

Δεν πανε χαμενα ομως, γιατι αν ξηλωσει καποιος το φιλτρο (και βαλει εξωτερικο) μπορει να το χρησιμοποιησει για προετοιμασια νερου σε βαρελι (πχ με τυρφη κλπ) και το θερμανηρα επισης στο βαρελι για προθερμανση πριν την αλλαγη.
Εγω ετσι τα χρησιμοποιησα στο rio 180 τελικα οταν το αναβαθμισα με εξ φιλτρο και jager θερμαντηρα.
Επισης τα ειχα και για καβατζα (αν χαλαγε το εξ φιλτρο, θα γεμιζα το εσωτερικο με τα υλικα του και θα το πεταγα προχειρα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να επισκευαστει το αλλο)

Το Lido το εχω 3 χρονια με τα μαμισια (ουτε λαμπες δεν εχω αλλαξει - οκ πεφτουνε μετα τους 15 μηνες οπως ολες οι λαμπες, αλλα ΟΚ δεν εχω και τα δυσκολα φυτα στα χρυσοψαρα)
Καβατζα αντλια δε του εχω, αλλα αν χαλασει και ειναι ΣΚ, θα βαλω προσωρινα ενα εξωτερικο ή μια αεραπετρα κατω απο τα υλικα του εσωτερικου, μεχρι να δω τι θα κανω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-08-12, 16:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μηπως φερνει 2-3 ειδων καπακια? ζητα του αυτο που σου αρεσει, αν δεν εχει πες του να στο φερει, κι αν δε γινετε τοτε πας αλλου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-08-12, 16:16
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως φερνει 2-3 ειδων καπακια? ζητα του αυτο που σου αρεσει, αν δεν εχει πες του να στο φερει, κι αν δε γινετε τοτε πας αλλου

Eκει περα τωρα γινεται της μουρλης. Μετακομιζουν και δεν ειναι ευκολο να βγαλεις ακρη. Ειδα φιλτρο, που ενω στο σαιτ τους το εχουν 14 ευρω, στο κουτι ειχε τιμη 30 ευρω!
Παντως μετακομιζει σε εναν μεγαλο χωρο, και εχει προοπτικες καλες.
Θα ξαναπαω ισως, αλλα πιο αργοτερα, οταν θα ειναι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-08-12, 17:06
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

σαν επιλογή πάντως αντί για το καπάκι είναι αυτή http://www.petsupermarket.gr/209/%CE...C-%CF%845.html
το σκέφτομαι σαν καλοκαιρινή επιλογή για το δικό μου (ας είμαστε καλά οικονομικά μεχρι τότε...) μιας και μου αρέσουν τα ανοιχτά ενυδρεία και πόσο μάλλον με χρυσόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-08-12, 17:40
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν επιλογή πάντως αντί για το καπάκι είναι αυτή http://www.petsupermarket.gr/209/%CE...C-%CF%845.html
το σκέφτομαι σαν καλοκαιρινή επιλογή για το δικό μου (ας είμαστε καλά οικονομικά μεχρι τότε...) μιας και μου αρέσουν τα ανοιχτά ενυδρεία και πόσο μάλλον με χρυσόψαρα.

To ενα που πηγα για λιγο να το βαλω στον κουβα, πηδουσε σαν τρελο εξω,αν δεν ειχα βαλει διχτυ, χαιρετισματα, δεν ξερω ειναι λιγο ρισκο να το χεις ανοιχτο
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-08-12, 17:47
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

δε νομίζω να πηδάνε τα χρυσόψαρα, τι να πω ....
αλλιώς αυτοί που τα έχουνε στις λίμνες θα τα μαζεύαν συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-08-12, 17:49
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αφου σου λεω, πηδουσε σαν τρελλο. Μαλλον δεν ενοιωσε καλα εκει μεσα και το εβγαλα αμεσως πριν...φουνταρει
Νομιζω τα χρυσοψαρα οσο νοιωθουν καλα, δεν κανουν αλματα. Αν ομως κατι δεν παει καλα, τοτε δεν ξερω...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-08-12, 17:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω οτι ολα τα ψαρια πηδανε εξω απο το νερο .... αν χρειαστει.
Στις λιμνες, αν πηδηξουν .... συνηθως ξαναπεφτουν μεσα
-------------------------
Τα δικα μου χρυσοψαρα παντως δεν τα εχω δει να πηδανε (που να πηδηξουν κιολας διακοσα κιλα το καθενα )
(μονo hatchet fish -κλασσικος αλτης- μου εχει πηδηξει, μεσα απο μια χαραμαδουλα του καπακιου χωρεσε το ατιμο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-08-12 στις 17:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-08-12, 17:53
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

η μεγάλη απόδραση... χαχα σωστά
αν δεν είναι σωστές οι συνθήκες τι άλλο να κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-08-12, 17:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ψεμματα, θυμήθηκα μου ειχε πηδηξει κι ενα θηλυκο dicrossus απο το κυνηγι που ετρωγε απο τον αρσενικο για να ζευγαρωσει.
Απλα ακουσα το πλατς στο πατωμα απο πισω μου και το γλυτωσα, γιαυτο το ξεχασα.
-------------------------
Και τα χρυσοψαρα αν μπουν σε φαση αναπαραγωγης πεφτει πολυ κυνηγι αλλα δυσκολο το βλεπω να μπορουν πηδηξουν εξω απο ενα νορμαλ ενυδρειο με καποια αποσταση σταθμης απο το τελος του τζαμιου
Τα μακρουλα και οχι κοντοχοντρα ειδη χρυσοψαρων, ειναι πιο ευκολο να κολυμπησουν γρηγορα και να πηδηξουν ψηλα ομως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-08-12 στις 17:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-08-12, 17:59
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

εμένα τα πλάτυ έχουν καταντήσει βυθόψαρα
το ενυδρείο το έχω όλο το καλοκαίρι χωρίς καπάκι
μόνο ο apple snail την έκανε μια φορα. έπεσε ο άτιμος από 1,5 μέτρα σε πλακάκι και δεν έπαθε τίποτα. ευτυχώς ήμουν μπροστά όταν έγινε
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-08-12, 18:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα, κλασικοι αλητες τα απλ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-08-12, 18:31
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

επίσης, διαφορά των δυο παραπάνω ενυδρείων είναι στη φιλοσοφία και στον τρόπο κατασκευής. της hagen είναι χωρίς κόντρες αλλά με πιο χοντρά τζάμια.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 31-08-12, 01:33
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το κεφαλι μου εχει γινει 'κουρκουτι' λεμε. Δεν ξερω τι να κανω... Προσανατολιζομαι στην λυση του rio. Θελω να πιστευω οτι ειναι πιο αξιοπιστο. Ειμαι μεταξυ του rio 125 και 180. Προσπαθω ομως ολα να τα βαλω κατω, δεν ειναι μονο το κοστος αγορας (με την βαση τους μαζι 60 ευρω διαφορα εχουν) αλλα κυριως ο τροπος και το κοστος συντηρησης
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 31-08-12, 01:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι αξια αναφορας η διαφορα στη συντηρηση και το κοστος λειτουργιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 31-08-12, 01:46
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σχετικα ειναι μωρε ολα. Για σενα σιγουρα οχι, γιατι ειναι το κυριως σου χομπυ φανταζομαι. Το φιλτρακι του rio 180, ειναι επαρκες;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 31-08-12, 01:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για ολους το ιδιο ειναι.
Το ενα ειναι 80 εκ μηκος ενυδρειο και το αλλο 100.
Τι παραπανω να κανεις στο 100?
Οπως κανεις αλλαγη στο ενα θα κανεις και στο αλλο.
Κοστος συντηρησης? Αντε να δινεις κανα 5-10ευρο το χρονο παραπανω για εξτρα ρευμα και νερο

Το φιλτρο αν ειναι επαρκες για ποια και ποσα ψαρια?
Αν θελεις να βαλεις 10 δισκους μεσα, οχι δεν ειναι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 31-08-12, 01:54
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Mακαρι να ταν 10 ευρω αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ πολυ περισσοτερο.
Αμα βαλω 10 δισκους μεσα σε 180λιτρο θα γινει της... μην πω καλυτερα χαχα!
Για 2 χρυσοψαρακια σκεφτομαι εκτος και μπορει ξερω γω να μπει και 3ο, αλλα για την ωρα 2 θα ηθελα
Τα λιτρα των rio φανταζομαι ειναι τα ΄καθαρα΄ τους λιτρα ε;
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 31-08-12, 02:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βαλεις χρυσοψαρα μη σε νοιαζει, αφου το μεγαλυτερο εξοδο ειναι η θερμανση.
Εδω σε 400 καθαρα και τροπικο ενυδρειο και με ΑΟ, κι εχω 12-13 ευρω μεσο ορο το μηνα εξοδα.

Ναι, υπολογιζουν χωρητικοτητα χωρις βυθο ομως.
Βγαλε ενα 8% λιτρα για 4 εκ βυθο. (16 λιτρα περιπου για το 180)

Θα εχεις 6-7 ευρο το χρονο, εξοδα ρευματος για το φιλτρο του 125 και του 180 (ιδια αντλια εχουν)

Φωτα, για 8 ωρες φωτοπεριοδο, 18 ευρω το χρονο για το 125 (2χ28W), και 30 ευρω για το 180 (2x45W)

Νερο με 30% αλλαγη καθε εβδομαδα,
για το 125, 35 λιτρα χ 54 = 1890 λιτρα ετησιως, 6 ευρω ετησιως
για το 180, 50 λιτρα χ 54 = 2700 λιτρα ετησιως, 9 ευρω ετησιως

(στη μεγαλυτερη κλιμαμα τιμολογιου το βαζω,για ρολοι ανω 35 κυβικων καταναλωση, με 3.24 το κυβικο - 1000 λιτρα)

Βαλε και φουλ ψυξη το καλοκαιρι, κανα 2ευρω
-------------------------
το ενα θα κοστιζει 3.8 το μηνα και το αλλο 2.8
ΟΚ 40% πιο ακριβο
Ασε δυο φορες απλυτα τα τζαμι στο φαναρι και βγαλε το παραπανω ευρω
ή βαλε 6ωρη φωτοπεριοδο (εγω 5 εχω γιατι εχω και απεξω φως)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-08-12 στις 02:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kαινουργιο ενυδρειο 100 λιτρων-στησιμο-αποριες goldfish Χρυσόψαρα 4 13-01-12 19:41
Αποριες αρχαριου για 80lt κοινωνικο ενυδρειο.. aivas80 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 24-12-11 00:59
νεο ενυδρειο 60 λιτρων , πολλες αποριες !!!! PANOSLUCKY3 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 25-09-11 10:54
Αποριες για DIY ενυδρειο.. Raven DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 20-07-07 23:12
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17922 seconds with 14 queries