Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-12-03, 21:08
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aris1390
οκ εχω κατι σαν συνθετο το οποιο εχει βεβαια μεγαλη επιφανεια αλα δε θα θελα να ναι και το ενυδρειο τοσο.
ερωτηση 1η: Κοιταξες άν έχει αρκετη υποστήριξη το ραφι στο συνθετο για να αντεξει το βαρος;
Μπορεις να το ελεγξεις εαν πχ κάτσεις απανω στο συγκεκριμενο σημειο προσεκτικα και νιώσεις τις ανοχές
του (προσεξε μην σε δουν συμβια , γονεις κλπ χεχεχεχε ).

ερωτηση 2η: Καθότι σύνθετο συμαινει επιπλο. Το ενυδρειο ξερεις πολες φορες μετις αλλαγες νερο κλπ σταζουν νερα.
Επίσις αν τυχει και τρεξει το ενυδρείο (φτου φτου κακα!! μακρια απο μας !!! Ξου ξου) καταλαβαίνεις τι θα γίνει.
Στην καλυτερη περιπτωση θα φουσκώσει απλα το ξύλο. Την χειροτερη δεν θέλω ουτε να την θυμαμαι....(παθων)

ερωτηση 3η: Μπριζες με ρευμα έχει εκει κοντα; Και μαλιστα είναι δυνατον να είναι σε σημειο ψηλότερα απο τον ενυδρειο;

ερωτηση 4η: (και βασικότερη κατα την γνωμη μου) Χώρο να ελιχθεις έχει έκει απανω; πχ να ειναι το
ενυδρειο και εσυ να είσαι σκυμένος απο πάνω του με άνεση για να μπορείς να κανεις τις διάφορες εργασίες;
Ή θα κάνεις τον Τιραμολα;

ερωτηση 5η: Εχεις συνηδητοποιήσει ότι θα χρειασθεις ένα εξωτερικο φίλτρο που θα σε προστατεψει απο τις διαφορες
μαμουνιες που θα σου τύχουν έχωντας τόσο μικρο ενυδρέιο.
Αυτο που θα μπει; Το Eheim 2213 που είναι κατα την γνωμη μου το καταλληλοτερο για την περιπτωση σου είναι 35 εκ. υψος και 15 διαμετρος συν τα λαστιχα του που θα μπει;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aris1390
Ενταξει θα παρω ενα σαν το δικο σου περιπου που ειδα στο σχεδιο ευχαριστω πολυ
και επειδη σκοπευω να το παρω απο την ΑΒΒΥΣΟ στην Λεωφορο υπαρχει καποιος να μου πει αν ειναι καλο το μαγαζι?
Εγω δεν θα πω τίποτα ... Θα αφήσω τον devilsnake να απαντησει...
Σιγουρα εαν επιμένεις στα 45 λιτρα θα μπορέσει να σου προτινει ο μαγαζότορας κατι...
Απλα πές του ότι είσαι μελος του foroum και τι ακριβως θές για να σε εξυπηρετησει καλύτερα.

Επαναλαμβανω ότι το δικο μου είναι ιδιοκατασκευή με τόσο έσωτερικο φιλτρο όσο και εξωτερικο, φυτεμενο με CO2.

Σκεψου και πράξε αναλόγως.
  #32  
Παλιά 23-12-03, 22:59
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

1on Ενταξει κραταει αυτο και ελεφαντα
2ον Πανω στο συγκεκριμενο αργοχυνοταν πριν κατι μηνες απο ενα ξεχασμενο θερμος νερο και δεν επαθε τιποτα
3ον Ναι υπαρχει και μαλιστα ψηλα
4ον ΕΙναι εντελώς ελέυθρος χωρος
5ον λεω να βαλω φιλτρο με κλειστο συστημα ,φιλτρο εσωτερικο δηλαδη που να μην απαιτει πολυ χωρο

Και κατι ακομα λολ :P οταν του πω ειμαι μελος του φορουμ να πω ΤΗΣ ΓΚΑΜΠ η της ΓΑΒ λοοολ
  #33  
Παλιά 23-12-03, 23:12
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Δε χρειαζεται να πεις ουτε να..γαυγισεις,θα..καταλαβει ο σταυρος !
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


  #34  
Παλιά 23-12-03, 23:14
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aris1390
on Ενταξει κραταει αυτο και ελεφαντα
2ον Πανω στο συγκεκριμενο αργοχυνοταν πριν κατι μηνες απο ενα ξεχασμενο θερμος νερο και δεν επαθε τιποτα
3ον Ναι υπαρχει και μαλιστα ψηλα
4ον ΕΙναι εντελώς ελέυθρος χωρος
5ον λεω να βαλω φιλτρο με κλειστο συστημα ,φιλτρο εσωτερικο δηλαδη που να μην απαιτει πολυ χωρο
ειναι το γνωστο συνθετο που πέρνει αναβατορίο;




  #35  
Παλιά 23-12-03, 23:32
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

τι ενοεις ρε το παρακάτω διαγραφτηκε απο το moderator λογω ασεμνης γλωσσας και συμπριφορας. Αναφερετε πολυ φυσικα στην λεξη προσφιλη σε πολους ελληνες με την οποια κοντευούν να αντικαταστήσουν το "κυριε" αλλα που πρωσοπικά πιστευω οτι χαρακτηρίζει απολυτα την φυσικη ιδιοτητα (λογω του νεου της ηλικιας του) τον συγραφεα αυτού του post ******* :P
πιστευεις το φιλτρο που λεω να παρω ειναι καλο?
  #36  
Παλιά 23-12-03, 23:45
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ok.... κλειδωσε!

ειχα τις αμφιβολιες και υποψίες μου για το ποιον του ατόμου απο σχεδον την αρχη του thread αλλα σκεφτηκα οτι είναι γενικα ενα καλο φροντηστήριο για τους νεους μας φιλους σχετικα με το πώς στηνουν ενα ενυδρειο. γιαυτο και συνεχισα την υποστίρηξη παρολο που όλα τα σημαδια μου έδειχναν το αντιθετο.
Εν τελει αποκαληυθηκε.
Το thread θα παραμείνει ώς κειμενα αναφορας για τους νεους φίλους αλλα κλειδωνει.

Και αγαπητε aris1390 ή blade ή όπως αλλιως θελεις να αποκαλεις το εαυτο σου, θα σε παρακαλουσα να μην ασχοληθεις με το χομπι αν :
1ον δεν περασεις πρώτα στρατο (ισως εκει σου βαλουν λιγο μυαλο)
2ον δεν περασουν 3-4 χρονια (αν και να ελπιζω στην διαδικασια της ωριμότητος είναι μάλλον ευσεβης πόθος)

Οποια απορια ή σχόλιο έχεις πολυ ευχαρίστως να το λαβω σε pm αλλα δεν θα χαλασω αλλο απο τον χρόνο των φίλων που θελουν να διαβασουν για το χομπι τους και το πως να το βελτιώσουν.

Αλέξανδρος
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03922 seconds with 12 queries