Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-10, 13:06
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή Σήμερα αποχαιρέτισα και την Κοκκή.....

Μέσα σε ένα μήνα έχασα τα δύο καλλίτερα χρυσόψαρα μου. Ηταν και τα πρώτα μου, αγορασμένα από πανηγύρι πριν δύο χρόνια. Η πανηγυρτζού (βέιλ τέιλ) έφυγε πρώτη και ξαφνικά και σήμερα ακολούθησε και η Κοκκή (κόμετ). Οχι τόσο ξαφνικά, γιατί παιδευόταν από καιρό με νηκτική κύστη και εξωφθαλμία.
Σε σωστές συνθήκες νερού, σε 240 λίτρα που τα μεγάλωσα και έφτασε το κόμετ 22 εκ, να ψάχνω να βρώ τι φταίει ??? Δεν ξέρω. Αλήθεια.

Αυτό που έχω να πώ είναι ότι τα χρυσόψαρα είναι τόσο ευαίσθητα όσο και άλλα ψάρια κι άς στρώνουμε πολλές φορές λανθασμένα ή από απειρία μας το νερό του πρώτου μας ενυδρείου με αυτά. Πωλούνται σε άθλιες συνθήκες στα πανηγύρια μεγαλωμένα με "ύποπτες" ενισχυτικές τροφές. Αντέχουν ναί, αλλά θα'ρθει η στιγμή η ανύποπτη που όλα αυτά θα στα βγάλουν στη φόρα και θα πείς ...τί έγινε? τί έκανα λάθος? Τί δεν παρατήρησα??
Και ναί, τα χρυσόψαρα είναι κανονικά πετ...δυστυχώς!!!
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-10, 13:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα σε ένα μήνα έχασα τα δύο καλλίτερα χρυσόψαρα μου. Ηταν και τα πρώτα μου, αγορασμένα από πανηγύρι πριν δύο χρόνια. Η πανηγυρτζού (βέιλ τέιλ) έφυγε πρώτη και ξαφνικά και σήμερα ακολούθησε και η Κοκκή (κόμετ). Οχι τόσο ξαφνικά, γιατί παιδευόταν από καιρό με νηκτική κύστη και εξωφθαλμία.
Σε σωστές συνθήκες νερού, σε 240 λίτρα που τα μεγάλωσα και έφτασε το κόμετ 22 εκ, να ψάχνω να βρώ τι φταίει ??? Δεν ξέρω. Αλήθεια.

Αυτό που έχω να πώ είναι ότι τα χρυσόψαρα είναι τόσο ευαίσθητα όσο και άλλα ψάρια κι άς στρώνουμε πολλές φορές λανθασμένα ή από απειρία μας το νερό του πρώτου μας ενυδρείου με αυτά. Πωλούνται σε άθλιες συνθήκες στα πανηγύρια μεγαλωμένα με "ύποπτες" ενισχυτικές τροφές. Αντέχουν ναί, αλλά θα'ρθει η στιγμή η ανύποπτη που όλα αυτά θα στα βγάλουν στη φόρα και θα πείς ...τί έγινε? τί έκανα λάθος? Τί δεν παρατήρησα??
Και ναί, τα χρυσόψαρα είναι κανονικά πετ...δυστυχώς!!!
Κρίμα πράγματι...
Και ναι, συμφωνώ ότι τα χρυσόψαρα είναι κανονικότατα ΠΕΤ, όντως δυστυχώς είναι πειραματόζωα και βεβαίως ακόμα πιο δυστυχώς, κάποιες φορές γίνονται ζωντανή τροφή για κάποια σαρκοφάγα ψάρια.
Αλήθεια, γιατί?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-10, 14:04
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω και εγώ γιατί να γίνονται ζωντανή τροφή για άλλα. Μήπως γιατι η αναπαραγωγή τους είναι μεγάλη και εύκολη? Τότε όμως γιατί δεν γίνεται το ίδιο και με τα γκάπυ? Η γίνεται και δεν το ξέρουμε??
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-10, 15:51
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Κρίμα για τα ψαράκια σου.
Στο άλλο θέμα τα Guppies, όπως και διάφορα ζωοτόκα που γεννούν εύκολα και μεγάλο αριθμό ψαριών, τα χρησιμοποιούν σαν τροφή για άλλα μεγαλύτερα ψάρια.
Στην Αμερική είναι διαδεδομένο εδώ και χρόνια να ταΐζουν τα όσκαρ με μικρόσωμα χρυσόψαρα και μάλιστα πωλούνται στα μαγαζιά σαν ζωντανή τροφή.
Ο βασικός λόγος είναι το κόστος καθώς είναι πολύ μικρό.

ΥΓ Μπλιάχ και αίσχος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-10, 17:40
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Ρε γυναικα δεν το γυριζουμε σε cpd λεω τωρα........ να καθαραρίζουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aγοράστε το ΕΘΝΟΣ σήμερα george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 17 27-01-10 21:09
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Αχχχχ τη έπαθα σήμερα(Ράγισμα- ενυδρείου) karalioman Γλυκό νερό - Γενικά 9 22-12-05 15:02
Ενυδρείο απο την αρχή μέχρι σήμερα... Abdul Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 17-08-04 17:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04652 seconds with 13 queries