Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-13, 11:09
Spyro55 Ο χρήστης Spyro55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Nikaia
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή 20ltr με δύο χρυσόψαρα

Καλημέρα. Έχω ένα ενυδρίο 20ltr το οποίο έχει 2 χρυσόψαρα και ένα φυτό. Τα είχα πάρει από παζάρι, οπότε άγνωστη προέλευση. Πήρα και το ενυδρείο χωρίς να ξέρω. Είχα και θέμα με το ένα, είχε ξεκινήσει να μαυρίζει, πήρα θεραπεία τον είχα βάλει μόνο του και τίποτα, και μετά από 15 μέρες που δεν άλλαζα νερό έφυγαν οι μαυρίλες και τώρα είναι μια χαρά. Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι το ένα συνέχεια χτυπάει το άλλο στην κοιλιά. Εκτός από μεγαλύτερο ενυδρείο είναι κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-13, 11:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
είναι ένα θεματάκι 2 χρυσόψαρα σε 20 λίτρα, δυστυχώς τη πάτησες και εσυ όπως και εγώ και πολλοί από εμας που μάθαμε πως τα χρυσόψατα μπορούν να ζήσουν σε γυαλες. Σε 20 λίτρα νερό, και κάθε μέρα να αλλαζεις νερο μπορεί να "επιβίωσουν", όχι να "ζήσουν". Και να σκεφτείς πως τα χρυσόψαρα ζούν πάνω από 25 χρόνια σε σωστό περιβάλλον.
Θα σου πρότεινα πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση να διαβάσεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
και ειδικά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
και όποια απορία έχεις εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-13, 11:25
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εχεις αρχισει λαθος. Το ενυδρειο δε κανει ουτε για μονομαχο ποσο μαλλον για 2 χρυσοψαρα. Εαν δεν αλλαξεις και το νερο τοτε κανεις τα πραματα χειροτερα χωρις να το αντιλαμβανεσαι.

Φιλτρο εχει το ενυδρειο σου? Χρησιμοποιεις αντιχλωριο στις αλλαγες?

Αρχισε διαβασμα ! Για μια λυση προσωρινη μπορεις να παρεις ενα δοχειο που πουλανε στα ΙΚΕΑ . Tο μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι απαραιτητο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-13, 12:24
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Έχω παρατηρήσει κάτι δυο φορές σε διαφορετικές περιπτώσεις που αξίζει να αναφερθεί εδώ άσχετα με το πρόβλημά σου όμως, αφορά πιθανούς συγκάτοικους. Ακούστε τρελή περίπτωση. Σε δύο περιπτώσεις έχω αναγκαστεί να φιλοξενήσω σε μεγάλο κοινωνικό ενυδρείο χρυσόψαρο φίλου. Όλα τα ψάρια τα ψιλοαγνόησαν αμέσως. Εξαίρεση? Ένα Bottia Macracantus εικοσαετίας που είχα (με βούλες αντί για γραμμές, αυτό και αν είναι σπάνιο) Αμέσως ανάμεσα στα δυο ψάρια ξέσπασε μια σχέση που δεν ξέρω αν ήταν φιλική ή ακόμα και ερωτική. Μιλάμε για ΤΡΕΛΟ παιχνίδι και σχεδόν μπορούσες να τα δεις να χαμογελούν. Όσοι το είδαν δεν το πίστευαν αυτό που γινόταν εκεί μέσα. Σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις αυτό που είδα με άφησε άναυδο. Είναι ένα πείραμα που συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-13, 12:53
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις αρχισει λαθος. Το ενυδρειο δε κανει ουτε για μονομαχο ποσο μαλλον για 2 χρυσοψαρα. Εαν δεν αλλαξεις και το νερο τοτε κανεις τα πραματα χειροτερα χωρις να το αντιλαμβανεσαι.

Φιλτρο εχει το ενυδρειο σου? Χρησιμοποιεις αντιχλωριο στις αλλαγες?

Αρχισε διαβασμα ! Για μια λυση προσωρινη μπορεις να παρεις ενα δοχειο που πουλανε στα ΙΚΕΑ . Tο μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι απαραιτητο.
συμφωνώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-13, 13:10
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

ειδικα τα χρυσοψαρα με τις λιγες γνωσεις που εχω θελουν παρα πολλα λιτρα.μα καλα πουλανε στο παζαρι ψαρια???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-13, 14:10
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korman709 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδικα τα χρυσοψαρα με τις λιγες γνωσεις που εχω θελουν παρα πολλα λιτρα.μα καλα πουλανε στο παζαρι ψαρια???
Τι να πεις για αυτό? Εδω στο λουτράκι που ημουν την κυριακή στο πεζόδρομο υπήρχε ένας πλανόδιος πωλητής που πουλούσε χρυσόψαρα και SAE σε φορητα ενυδρεια των 2-5 λίτρων. Κι όμως πουλάνε όπου να ειναι πια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-13, 14:29
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

ειναι πολυ λυπηρο,στο βωμο του χρηματος ολα επιτρεπονται δυστυχως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-13, 14:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εχω δει και στο παζαρι στο σχιστο ενα π@παρα που εχει 50 χρυσοψαρα μεσα σε ενα -και καλα- ενυδρειο και τους εχει και κατι μαρουλια μεσα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-13, 14:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ineth Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαίρεση? Ένα Botia Macracanthus εικοσαετίας που είχα (με βούλες αντί για γραμμές, αυτό και αν είναι σπάνιο) Αμέσως ανάμεσα στα δυο ψάρια ξέσπασε μια σχέση που δεν ξέρω αν ήταν φιλική ή ακόμα και ερωτική. Μιλάμε για ΤΡΕΛΟ παιχνίδι και σχεδόν μπορούσες να τα δεις να χαμογελούν. Όσοι το είδαν δεν το πίστευαν αυτό που γινόταν εκεί μέσα. Σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις αυτό που είδα με άφησε άναυδο. Είναι ένα πείραμα που συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Υπαρχουν πολλα ειδη Botia με διαφορετικα patterns κλπ.
Μηπως ειναι καποιο αλλος ειδος? https://www.google.gr/search?q=Botia...w=1540&bih=822

(??) Δεν εχεις καμια επιφυλαξη να προτεινεις συμβιωση botia με χρυσοψαρο, ενω το ενα ειναι τροπικο ψαρι που ζει σε μαλακο/οξινο νερο και ζεστο (pH 6.5-7, GH εως 12 και θερμοκρ. 25-30C) και το αλλο ψαρι ζει σε σκληρο αλκαλικο και κρυο νερο? ((pH 7.2-8.0, GH 10-18 και θερμοκρ. 5-28C αναλογα το ειδος και την εποχη του ετους)
Ή γιατι εχουν διαφορετικες διατροφικες απαιτησεις?
Μιλαμε για βασικες παραμετρους συμβατοτητας.
Το οτι κανουν παιχνιδακια δεν μου λεει τιποτα.
-------------------------
Να μην αναφερω και την πιθανοτητα, το χρυσοψαρο λογω της λαιμαργιας του, να νευριασει στο ταισμα το macracanthus (δεν ειναι ολα τα botia παιχνιδιαρικα) και ακονισει τα μαχαιρια του και να κανει το χρυσοψαρο να δει τα κερατοφυλλα αναποδα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-11-13 στις 14:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-13, 16:35
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν πολλα ειδη Botia με διαφορετικα patterns κλπ.
Μηπως ειναι καποιο αλλος ειδος? https://www.google.gr/search?q=Botia...w=1540&bih=822

(??) Δεν εχεις καμια επιφυλαξη να προτεινεις συμβιωση botia με χρυσοψαρο, ενω το ενα ειναι τροπικο ψαρι που ζει σε μαλακο/οξινο νερο και ζεστο (pH 6.5-7, GH εως 12 και θερμοκρ. 25-30C) και το αλλο ψαρι ζει σε σκληρο αλκαλικο και κρυο νερο? ((pH 7.2-8.0, GH 10-18 και θερμοκρ. 5-28C αναλογα το ειδος και την εποχη του ετους)
Ή γιατι εχουν διαφορετικες διατροφικες απαιτησεις?
Μιλαμε για βασικες παραμετρους συμβατοτητας.
Το οτι κανουν παιχνιδακια δεν μου λεει τιποτα.
-------------------------
Να μην αναφερω και την πιθανοτητα, το χρυσοψαρο λογω της λαιμαργιας του, να νευριασει στο ταισμα το macracanthus (δεν ειναι ολα τα botia παιχνιδιαρικα) και ακονισει τα μαχαιρια του και να κανει το χρυσοψαρο να δει τα κερατοφυλλα αναποδα.
τρελλαινομαι για αυτες τις εκφρασεις σου ομως!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-13, 16:54
Spyro55 Ο χρήστης Spyro55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Nikaia
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω δει και στο παζαρι στο σχιστο ενα π@παρα που εχει 50 χρυσοψαρα μεσα σε ενα -και καλα- ενυδρειο και τους εχει και κατι μαρουλια μεσα
Από αυτόν ακριβώς τον π@@@@ρα τα πήρα. Τότε δεν ήξερα τίποτα όμως.
Τώρα όσον αφορά για το φίλτρο, έχει βαμβάκι μεσα στο καπάκι και έξω από το νερό και θήκη για άνθρακα που του έχω. Το νερό είναι πολύ καθαρό αλλά το ένα παρενοχλεί το άλλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-13, 17:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyro55 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Έχω ένα ενυδρίο 20ltr το οποίο έχει 2 χρυσόψαρα και ένα φυτό. Τα είχα πάρει από παζάρι, οπότε άγνωστη προέλευση. Πήρα και το ενυδρείο χωρίς να ξέρω. Είχα και θέμα με το ένα, είχε ξεκινήσει να μαυρίζει, πήρα θεραπεία τον είχα βάλει μόνο του και τίποτα, και μετά από 15 μέρες που δεν άλλαζα νερό έφυγαν οι μαυρίλες και τώρα είναι μια χαρά. Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι το ένα συνέχεια χτυπάει το άλλο στην κοιλιά. Εκτός από μεγαλύτερο ενυδρείο είναι κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?
Καλησπερα
Η απάντηση είναι "οχι και πολλά"
Πάρε ένα μεγάλο κουτί απ το ΙΚΕΑ, βρες μπόλι για το φίλτρο, κάνε μετρήσεις στο νερό σου και σιγά σιγά θα φτιάξει το πράγμα
Αλλαγή νερού με αντιχλώριο σε θερμοκρασία δωματιου και σταθερές ρουτίνες σε κάθε τι

Η μικρή εμπειρία μου λεει πως :
1. Το ψάρι που "επιτιθεται" θέλει να ζευγαρώσει ή
2. Το άλλο ψάρι - αυτο που δέχεται την "επιθεση" - ειναι άρρωστο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyro55 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα όσον αφορά για το φίλτρο, έχει βαμβάκι μεσα στο καπάκι και έξω από το νερό και θήκη για άνθρακα που του έχω. Το νερό είναι πολύ καθαρό αλλά το ένα παρενοχλεί το άλλο
1. Ο άνθρακας δεν προσφέρει κάτι. Το βγάζεις.Το φίλτρο χρειάζεται βιολογικό υλικό - Κάνε μια αναζήτηση να δεις τις επιλογές σου - Εφόσον πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο, πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς για σωστό φίλτρο αναλογα με τα λιτρα που θα επιλέξεις
2. Η καθαρότητα του νερού χωρίς μετρήσεις, δεν σημαίνει και πάρα πολλά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 12-11-13 στις 17:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-13, 18:26
Spyro55 Ο χρήστης Spyro55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2013
Περιοχή: Nikaia
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μικρή εμπειρία μου λεει πως :
1. Το ψάρι που "επιτιθεται" θέλει να ζευγαρώσει ή
2. Το άλλο ψάρι - αυτο που δέχεται την "επιθεση" - ειναι άρρωστο
H αλήθεια είναι ότι αυτό που δέχεται τα χτυπήματα κάποια στιγμή είχε μαυρίσει το σώμα του και το κεφάλι του σε ποσοστό 30%, του έκανα θεραπεία μήπως καλυτερέψει (με ένα φάρμακο που μου είχε πρασινίσει το νερό) και δεν είδα βελτίωση. Μετά το έβαλα για λίγο μόνο του σε ένα 5λιτρο. Βελτίωση είδα όταν καθυστέρησα αλλαγή νερού στο ενυδρείο. Το άφησα 3 εβδομάδες και τελικά έφυγαν όλα τα σημάδια. Συνεχίζω κανονικά τις αλλαγές πλέον και το ψάρι είναι μια χαρά από πλευράς χρώματος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-13, 19:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyro55 Εμφάνιση μηνυμάτων
H αλήθεια είναι ότι αυτό που δέχεται τα χτυπήματα κάποια στιγμή είχε μαυρίσει το σώμα του και το κεφάλι του σε ποσοστό 30%, του έκανα θεραπεία μήπως καλυτερέψει (με ένα φάρμακο που μου είχε πρασινίσει το νερό) και δεν είδα βελτίωση. Μετά το έβαλα για λίγο μόνο του σε ένα 5λιτρο. Βελτίωση είδα όταν καθυστέρησα αλλαγή νερού στο ενυδρείο. Το άφησα 3 εβδομάδες και τελικά έφυγαν όλα τα σημάδια. Συνεχίζω κανονικά τις αλλαγές πλέον και το ψάρι είναι μια χαρά από πλευράς χρώματος
Περίμενε κανεναν πιο έμπειρο χρυσοψαρά, αλλά ο γενικός κανονας λέει πως οι καθυστερημένες αλλαγές πότε δεν έσωσαν ψάρι απο ασθένεια. Το αντίθετο κάνουν. Επιβαρύνουν τον οργανισμό λόγω έκθεσης του ζωντανού σε αμμωνία και νιτρικά

Η αλλαγή χρωματισμού δεν σημαίνει κατ ανάγκη ασθένεια
Θυμάσαι ποιο φάρμακο χρησιμοποιήσες?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-11-13, 21:50
Το avatar του χρήστη NikosLrs13
NikosLrs13 Ο χρήστης NikosLrs13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-11-2011
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Με αυτο το θεμα μου θυμησες εμενα στο ξεκινημα μου. Γιατι και γω απο παζαρι πηρα ενα μονομαχο, και οχι σε ενυδρειο σε κουτακι που ηταν δεν ηταν 500ml και επειτα πηρα το κλασσικο ενυδρειακι απο τα jumbo που ειναι 13λιτρα. Και εκει ο πετσοπας που επερνα πραγματα, μου ειχει πουλησει χρωματιστο χαλικι, πλαστικα φυτα, ενα χρυσοψαρο και ενα γκαλαχερ. Ειναι να τραβας τα μαλια σου. Θα σου προτεινα να το φυτεψεις και να βαλεις γαριδες ή σαλιγκαρια. Εκτως αν παρεις ενα ενυδρειο στα 120λιτρα και βαλεις κιχλιδες!!!
__________________
Η μεγαλύτερη νίκη είναι αυτή που αποκτάς απέναντι στον εαυτό σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τί χρυσόψαρα;; Τηλέμαχος Χρυσόψαρα 4 26-08-10 07:50
110 λτ χρυσόψαρα bouldoza Ενυδρεία με χρυσόψαρα 3 22-06-10 20:01
χρυσόψαρα aquamania Χρυσόψαρα 7 31-08-09 21:29
'Εχω 2 χρυσόψαρα Dimitris78 Χρυσόψαρα 2 15-03-05 13:56
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06508 seconds with 15 queries