Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-13, 12:10
deju Ο χρήστης deju δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2013
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Καλημέρα, απορίες για χρυσόψαρα και ενυδρείο

Καλημέρα, διαβάζω το φόρουμ και είναι πολύ περιεκτικό σε πληροφόρηση.

Έχω μαζέψει κάποιες ερωτήσεις.

Σκέφτομαι την αγορά δύο χρυσόψαρων fancy, σκέφτομαι για ενυδρείο 60λίτρα, οριακά, δεν μπορώ να πάρω μεγαλύτερο αυτή τη στιγμή.

Ίσως αν μεγαλώσουν και αυτά, αργότερα να κοιτάξω για κάτι καλύτερο, θέλω να το συνδυάσω με φυτά. Ποια φυτά κάνουν; πέρα από τα annubias nano (αυτά έχω συγκρατήσει), τι άλλο να κοιτάξω για χρυσόψαρα;

Στο ενυδρείο για αυτή τη χωρητικότητα χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο φίλτρο (αν δεν είναι πακετάκι), δηλαδή τι ζητάω;

Λάμπα χρειάζεται; Αν δεν έχει το ενυδρείο, μπορώ να βάλω μόνη μου;

Tι είναι αυτό που κάνει μπουρμπουλήθρες από κάτω προς την επιφάνεια; μ'αρέσει αλλά δεν ξέρω πως το λένε.

αυτά τα λίγα για να μη σας πρήζω, thanks.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-07-13, 12:33
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Hallo!! Καλως ηρθες στο πανεμορφο και δημιουργικοτατο χομπι! Καλα κανεις και ρωτας και να ρωτας και να ξαναρωτας!!
Πρωτον μιας και τα λιτρα σου ειναι λιγα, γιατι δε σκεφτεσαι καποιο αλλο ψαρακι αντι για τα χρυσοψαρακια?!
Το ενυδρειο σου δεν ειχε φιλτρο?! Αν οχι, στα Pet shops υπαρχουν φθηνα που κανουν για την υποστηριξη των λιτρων που διαθετεις.Διαλεξε ενα που να ειναι για λιγο παραπανω λιτρα απο το δικο σου, ας πουμε να γραφει για 100 λιτρα.
Λαμπα-καπακι οπωσδηποτε, ή αν δεν βρεις καπακι και δε μπορεις να φτιαξεις καποιο αυτοσχεδιο, παρε στα σιγουρα μια λαμπα! θα τη χρειαστεις και για τα φυτακια σου αργοτερα!
Αυτο που κανει μπουρμπουληθρες ειναι μια πορωδες "πετρα" (ας το πω ετσι χονδρικα)που μεσω μιας αντλιας αερα βγαζει οξυγονο, που περα απο ομορφια, οξυγονωνει το νερο σου και βοηθα τα ψαρια σου.
Αυτα χονδρικα πολυ, αλλα διαβασε και για το πως να ξεκινησεις απο το 0 ενα ενυδρειο, ωστε να μην "πεσεις" και σ αλλα λαθακια!
Καλη αρχη!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-07-13, 12:57
deju Ο χρήστης deju δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2013
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν έχω αγοράσει ακόμα ενυδρείο, (διάβασα για την όλη διαδικασία που χρειάζεται πριν την εισαγωγή ψαριών) απλώς τώρα συγκεντρώνομαι στην αγορά του εξοπλισμού ώστε να στηθεί σε πρώτη φάση και μετά step by step, όλα μαζί είναι πολλά και μπερδεύομαι.

Για χρυσοψαράκια λέω γιατί είναι το familiar kind και μ'αρέσουν πολύ...

Στο ενυδρείο τώρα είναι τα premade (πακετάκι) ή η επιλογή κάποιου απλού με αγορά εξοπλισμού και σκεφτόμουν τα premade είναι σίγουρα πιο εύκολη λύση αλλά κατά πόσο υπάρχουν ανταλλακτικά αν χαλάσει κάτι ή αυτά που έρχονται μαζί με το ενυδρείο είναι όντως αποδοτικά-ποιοτικά;

Τα pet shops δεν τα εμπιστεύομαι τόσο σαν πηγή ενημέρωσης.

Απλώς σκεφτόμουν καλύτερα να επενδύσω περισσότερα χρήματα σε έναν καλό εξοπλισμό για να μην έχω και άγχος, για αυτό ρώτησα για τα φίλτρα κτλ. ή τουλάχιστον για να μπορώ να τσεκάρω αν το premade θα διαθέτει κατάλληλο εξοπλισμό
πχ. τώρα που μου είπες αυτό για το φίλτρο θα το κοιτάξω...και να διαθέτει και φωτισμό *thanks* για τα φυτάκια αν έχετε καμία άλλη ιδέα

Με τα φυτά χρειάζεται και προαιρετικά κάποιο συνεργείο καθαρισμού; *LOL* το διάβασα σε άλλο thread αλλά είδα πως οι γνώμες διίστανται...και δεν είμαι σίγουρη, αν ναι τι να βάλω;

Να σας πω πολύ ξετρελάθηκα με τα nano reef (άσχετο) αλλά αισθάνομαι τόσο άσχετη που δεν θα πήγαινα that far με τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-07-13, 13:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Κάποια γενικά σχόλια αναφορικά με όσα ρωτήσεις
Προσωπική άποψη ειναι πως τα 60 λίτρα ειναι λίγα για δυο φανσυ
Οτι εξοπλισμό κι αν αγορασεις, αν πας σε αρκετα μεγαλύτερο ενυδρειο ενδεχομένως να σου ειναι άχρηστος στο μέλλον

Επίσης προσωπική άποψη, οτι αποφασίσεις, υλοποιησε το απο Σεπτεμβη
Ειναι δύσκολος μήνας ο Αύγουστος για ξεκινηματα
Μέχρι τοτε θα έχεις διαβάσει τα πιο βασικά για το χόμπι και θα έχεις καταλήξει σε ενυδρειο κι εξοπλισμό

Για τα φυτα όλα ειναι σχετικά
Εστησα πριν λίγο καιρό το πρώτο μου χρυσοψαραδικο έβαλα αρκετα φυτά εκτός απο ανουμπιες και δεν πειραχτηκε ούτε ένα

Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερού
Με σωστές αλλαγές και σωστή φιλτρανση & ταισμα, θα τα πας μια χαρα

Αν θες διάβασε τα γενικά περί αρχαριων και τα ειδικά περί χρυσοψαρων κι εδω ειμαστε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-13, 13:22
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Μαγικός κόσμος …… ο κόσμος του νερού… καλός όρισες λοιπόν σε αυτόν τον κόσμο!!!!
Είμαι γνήσιος Έλληνας και εγώ οπότε < τίποτα μονιμότερο εκ του προσωρινού> σίγουρα κάποια στιγμή θα κατάληξης να ψάχνεις καινούρια οικογένεια για τα ψαράκια σου αφού το ενυδρείο θα είναι μικρό οι θερμοκρασίες μεγάλες το ψαράκι μεγάλο κατά την άποψη μου ξεκινά το με εύκολα πολύχρωμα ψαράκια αρκετά εύκολα φυτά χωρίς απαιτήσεις και σίγουρα θα φτιάξεις τον δικό σου μαγικό πίνακα (ενυδρείο) χωρίς πολλές αποτυχίες και σίγουρα την μεγάλη χαρά τις δημιουργίας .
Αν όμως επιμείνεις για τα χρυσόψαρα συμφωνώ για το μεγαλύτερο φίλτρο και αν κάνεις το λάθος για εσωτερικό μόνο είναι αρκετά δύσκολο για αρχή αρχάριο.
Από φυτά κοίταξε τα εύκολα και αυτά που έχουν μεγάλη γκάμα θερμοκρασίας και αντέχουν στα χαμηλά… στήσε το ενυδρείο άσε το να τρέξει όσο το δυνατόν περισσότερο για να πιάσουν τα φυτά και να ριζώσουν όσο γίνεται καλύτερα και καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-07-13, 13:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλως ηρθες.
Τι μηκος εχει ο χωρος που μπορεις να στησεις το ενυδρειο.
Εχεις ηδη καταλληλο επιπλο για το βαρος του?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-07-13, 15:53
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ας πω και εγω την αποψη μου, αν και 'αρχαριος' γενικα, με τοσα ερωτηματα που εχω θεσει κατα καιρους, ολο και κατι εχω μαθει ειδικα για τα χρυσοψαρα.
Αν ξεκινουσα τωρα, ισως επαιρνα το rio 125 μαζι με το επιπλο του. Ολοκληρωμενο πακετο με το φιλτρακι του και τις λαμπες του. Θα του προσθετα μονο ανεμιστηρια και ελεγκτη θερμοκρασιας φυσικα, και βεβαια τα σχετικα: αμμοχαλικο-ξυλοπετρες-ριζες και κανα φυτακι. Θα του βαζα μεσα και 2-3 fancy και θα μουν...αρχοντας
Μια αλλη εξισου καλη λυση ειναι να παρεις ενα ενυδρειο σαν αυτο ας πουμε:http://www.petsupermarket.gr/4009/%C...5cm-126lt.html και να του βαλεις ενα καλο εξωτερικο φιλτρο, πολυ καλη λυση και αυτη, ισως και πιο ακριβη ομως.
Οπως και να χει, θελει πολυ διαβασμα πριν ξεκινησεις, μην αρχισεις και αγοραζεις πραγματα που θα σου ειναι συντομα αχρηστα. Οι μπουρμπουληθρες που λες, ειναι η αεραντλια, μην σε απασχολει τοσο αυτο τωρα, μπορεις να την παρεις αργοτερα. Απο φυτα, στην θεση σου αρχικα θα εβαζα μονο ανουμπιες, που δεν τις πειραζουν και ειναι ευκολες σαν φυτα.
Επαναλαμβανω ομως κατι που ισως δεν τονιζεται ιδιαιτερα: η ενασχοληση με τα χρυσοψαρακια και γενικα με τα ενυδρεια, δεν ειναι κατι απλο. Δηλ. χρειαζεται συνεχεια να ασχολεισαι μαζι τους, και οχι να τα αφηνεις στην τυχη τους... Εαν νομιζεις οτι σ αρεσει σαν χομπυ, θεωρω πως τα χρυσοψαρα ειναι μια σχετικα ευκολη επιλογη, που με λιγο κοπο θα μπορεις να τα χαρεις. Μην βιαστεις να αγορασεις και μην κανεις κανενα λαθος και πας και παρεις τα ψαρια χωρις να εχεις αγορασει το ενυδρειο και χωρις να το εχεις στησει (το στησιμο δεν ςιναι απλα οτι το γεμιζουμε με νερο και βαζουμε το φιλτρο στην πριζα και ειναι ολα οκ, απαιτειται και το στρωσιμο που ειναι μια διαδικασια που πρεπει να γινει απαραιτητα πριν μπουνε ψαρια μεσα και απαιτει και χρονο αλλα και γνωσεις). Αποφασισε πρωτα τι χρυσοψαρα θα βαλεις και ποσα. Μαθε τι αναγκες εχουν. Μετα δες τι εξοπλισμος χρειαζεται, και αγορασε τα ολα απο την αρχη. Στησε προσεκτικα το ενυδρειο σου, και αφου ολα ειναι ετοιμα, τοτε θα παρεις και τα ψαρακια να τα βαλεις μεσα. Αυτα λιγο πολυ ειναι τα σωστα βηματα, μην ξεκινησεις αναποδα γιατι θα ταλαιπωρηθεις κι εσυ και τα ψαρακια.
Κι εγω, αναποδα ειχα αρχισει, αν και δεν εφταιγα εγω, αλλα τωρα ειμαι σε σχετικα καλο δρομο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο για χρυσόψαρα (Απορίες-Συμβουλές) bouldoza Χρυσόψαρα 7 11-05-10 22:07
Ενυδρείο με χρυσόψαρα !!! parpdim Χρυσόψαρα 3 31-01-10 19:04
Ενυδρείο για Χρυσόψαρα! aggelospgr2010 Χρυσόψαρα 11 23-01-10 14:19
Ερωτήσεις και απορίες για χρυσόψαρα POURITANOS Χρυσόψαρα 4 30-03-09 13:01
ενυδρείο κατάλληλο για 2 χρυσόψαρα drakoulis Χρυσόψαρα 2 24-10-05 22:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04834 seconds with 15 queries