Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-13, 01:41
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

παιδια μολις ειδα τα οσα γραφετε γιατι δεν μπορουσα να μπω νωριτερα.
τα ψαρια για το παιδι που ρωτησε ειναι στο ενυδρειο εδω και 2 μερες.
ειναι ομως αταιστα σχεδον εβδομαδα.μου ειπατε να μην ταισω ακομα.ποτε ομως;;;;
πιστευεται ταλαιπωρουνται και πρεπει να τα δωσω ε?θα στεναχωρηθω η αληθεια ειναι...

τωρα ποy σας γραφω εκανα ξανα μετρησεις΅

αμμωνια συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 0,1






N03 συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 1







NO2 συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 0.05

ανεβηκε η τιμη εδω σημερα...





siporax θα βαλω αυριο.δεν καταφερα σημερα.
πεστε μου βημα βημα τι κανω με την δεδομενη κατασταση ωστε να ειμαι οκ για το καλο των ψαριων μεχρι να αποφασισω τι θα κανω αν θα τα κρατησω η οχι και πως θα το στησω.
Γιωργο θα τα μελετησω οσα παρεθεσες με την πρωτη ευκαιρια.
με καιει το ποτε ταιζω μην παθουν και τιποτ χειροτερο κριμα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-13, 01:57
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

κοιταξε εγω προτεινω να βαλεις μια αγγελια να τα δωσεις, μιας και να στρωσει το ενυδρειο τα ψαρια σου θελουν κοπαδακι και τα 2 ειδη και πολλα λιτρα
-------------------------
αφου εισαι βυρωνα φερε μου αυριο μια χουφτα σιποραξ να βγαλω την αντιστοιχη δικη μου που ειναι στρωμενη και να στη δωσω και μετα σκεφτεσαι πιο ψυχραιμα τι θα κανεις, Ας μας γραψει και καποιος αλλος πως γινεται το σωστο μπολιασμα μιας και 1 φορα που το επιχηρεισα εμενα δεν μου επιασε
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 14-02-13 στις 01:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-13, 02:10
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξε εγω προτεινω να βαλεις μια αγγελια να τα δωσεις, μιας και να στρωσει το ενυδρειο τα ψαρια σου θελουν κοπαδακι και τα 2 ειδη και πολλα λιτρα
Η αληθεια ειναι δεν θελω να τα δωσω μετα απο τοσα χρονια γιατι τα αγαπω αλλα εχεις δικιο σε αυτο που λες για το κοπαδακι και τα πιο πολλα λιτρα.Τωρα ενημερωνομαι σωστα δυστηχως μετα απο τοσα χρονια και θελω το καλο των ψαριων ομως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι βυρωνα φερε μου αυριο μια χουφτα σιποραξ να βγαλω την αντιστοιχη δικη μου που ειναι στρωμενη και να στη δωσω και μετα σκεφτεσαι πιο ψυχραιμα τι θα κανεις, Ας μας γραψει και καποιος αλλος πως γινεται το σωστο μπολιασμα μιας και 1 φορα που το επιχηρεισα εμενα δεν μου επιασε
περιμενω να δω τι θα μου πουνε και τα αλλα παιδια και θα σου στειλω μυνημα να κανονισουμε.να δω που εισαι κιολας γιατι εχω και τον μικρο και δεν οδηγω αμαξι.απογευμα μου ειναι καλυτερα νομιζω.εκτος αν ειμαστε διπλα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-13, 02:17
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

οκ φιλε μου οτι θες μιλαμε, στειλε μου πμ
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-13, 15:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι δεν θελω να τα δωσω μετα απο τοσα χρονια γιατι τα αγαπω αλλα εχεις δικιο σε αυτο που λες για το κοπαδακι και τα πιο πολλα λιτρα.Τωρα ενημερωνομαι σωστα δυστηχως μετα απο τοσα χρονια και θελω το καλο των ψαριων ομως.
Αν τα αγαπας θα πρεπει να τα δωσεις η να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο και να τους "δωσεις" το "σωστο" νερο... Οχι μονο απο αποψη νιτρικων αμμωνιας κοκ αλλα και απο θεμα σκληρότητας ph κοκ!!
Δεν εχουν ενα μελλον που τους "αξιζει" στο υπαρχον ενυδρειο ...
Μη ταιζεις προς το παρων δε παθαινουν τιποτα τα ψαρια ... και κανε μικρες και συχνες αλλαγες νερου ωστε να μηδενισουν αμμωνια και ΝΟ2
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 14-02-13 στις 16:33
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-13, 11:25
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Να ρωτησω;
Εβαλα siporax.To ενα σφουγγαρι το αφαιρεσα ωστε να μην μπουκωνει οπως μου ειπατε.
πως το αποθηκευω/συντηρω ωστε να ειναι οκ μεχρι να το χρειαστω ξανα?θα το χρειαστω?
ο θερμοστατης εχω την εντυπωση δεν λειτουργει(παλι...)λεω παλι γιατι σε 2 χρονια εχω αλλαξει 2 ργμ.Τι φταιει?
οταν τον εβαλα αναψε το λαμπακι για λιγο και μετα εσβησε.μετρω θερμοκρασια και ηταν 23 χθες.ανεβαζω,λαμπακι δεν αναβει ομως και συνεχιζει και σημερα να ειναι 23...τιιιιιι γινεται??
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 16-02-13 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-13, 11:54
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω;
Εβαλα siporax.To ενα σφουγγαρι το αφαιρεσα ωστε να μην μπουκωνει οπως μου ειπατε.
πως το αποθηκευω/συντηρω ωστε να ειναι οκ μεχρι να το χρειαστω ξανα?θα το χρειαστω?
ο θερμοστατης εχω την εντυπωση δεν λειτουργει(παλι...)λεω παλι γιατι σε 2 χρονια εχω αλλαξει 2 ργμ.Τι φταιει?
οταν τον εβαλα αναψε το λαμπακι για λιγο και μετα εσβησε.μετρω θερμοκρασια και ηταν 23 χθες.ανεβαζω,λαμπακι δεν αναβει ομως και συνεχιζει και σημερα να ειναι 23...τιιιιιι γινεται??
-------------------------
δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη αποθηκευση βαλτο σε ενα σακουλακι να μην γεμισει σκονες κλπ και ειναι οκ,γιατι το εβγαλες δεν χωραγε;εγω αν θυμαμαι καλα εβγαλα τον ανθρακα στο ιδιο φιλτρο και συμπληρωσα siporax.Ο θερμοστατης αν τον γυρισεις στους 27 ασ πουμε δεν αναβει το λαμπακι;Τα θερμομετρα δεν ειναι ακριβειας μπορει μεσα να εχεις 26 βαθμους και να δειχνει 24 εγω εχω 2 μεσα στο ενυδρειο το ενα δειχνει 27 και το αλλο 25
ενας σωστος τροπος για να διαλεξεις θερμομετρο ειναι στο μαγαζι να βαλεις κατω 10 και να διαλεξεις ενα που δειχνει την θερμοκρασια που δειχνουν τα πιο πολλα (θα δεις οτι ολα δειχνουν διαφορετικες θερμοκρασιες 1-2 βαθμους διαφορα, καποια και 3με 4)
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-13, 11:59
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη αποθηκευση βαλτο σε ενα σακουλακι να μην γεμισει σκονες κλπ και ειναι οκ,γιατι το εβγαλες δεν χωραγε;εγω αν θυμαμαι καλα εβγαλα τον ανθρακα στο ιδιο φιλτρο και συμπληρωσα siporax.Ο θερμοστατης αν τον γυρισεις στους 27 ασ πουμε δεν αναβει το λαμπακι;Τα θερμομετρα δεν ειναι ακριβειας μπορει μεσα να εχεις 26 βαθμους και να δειχνει 24 εγω εχω 2 μεσα στο ενυδρειο το ενα δειχνει 27 και το αλλο 25
ενας σωστος τροπος για να διαλεξεις θερμομετρο ειναι στο μαγαζι να βαλεις κατω 10 και να διαλεξεις ενα που δειχνει την θερμοκρασια που δειχνουν τα πιο πολλα (θα δεις οτι ολα δειχνουν διαφορετικες θερμοκρασιες 1-2 βαθμους διαφορα, καποια και 3με 4)

το σφουγγαρι το εβγαλα γιατι δεν χωραγε ναι και τα παιδια εδω μου ειπαν αν δεν χωραει το βιολογικο να βγαλω ενα.
να το αφησω να στεγνωσει πρωτα και μετα να το βαλω σε σακουλακι ε?η οχι?
δεν αναβει το λαμπακι οχι ργμ.εχω θερμοκρασια σταθερη 23 οτι και να κανω.μαλλον πρεπει να παρω αλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-13, 11:48
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μολις ειδα τα οσα γραφετε γιατι δεν μπορουσα να μπω νωριτερα.
τα ψαρια για το παιδι που ρωτησε ειναι στο ενυδρειο εδω και 2 μερες.
ειναι ομως αταιστα σχεδον εβδομαδα.μου ειπατε να μην ταισω ακομα.ποτε ομως;;;;
πιστευεται ταλαιπωρουνται και πρεπει να τα δωσω ε?θα στεναχωρηθω η αληθεια ειναι...

τωρα ποy σας γραφω εκανα ξανα μετρησεις΅

αμμωνια συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 0,1






N03 συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 1







NO2 συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 0.05

ανεβηκε η τιμη εδω σημερα...





siporax θα βαλω αυριο.δεν καταφερα σημερα.
πεστε μου βημα βημα τι κανω με την δεδομενη κατασταση ωστε να ειμαι οκ για το καλο των ψαριων μεχρι να αποφασισω τι θα κανω αν θα τα κρατησω η οχι και πως θα το στησω.
Γιωργο θα τα μελετησω οσα παρεθεσες με την πρωτη ευκαιρια.
με καιει το ποτε ταιζω μην παθουν και τιποτ χειροτερο κριμα ειναι
περιμενω οδηγειες παιδια.πρωτον αν θα ταισω η οχι και δευτερον αν χρειαζεται αλλαγη το νερο.δειτε και τις μετρησεις παραπανω πλιζ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα εκανα θαλασσα... ξανα απο την αρχη.. λιγη βοηθεια zweet Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 17-04-12 10:36
βοηθεια για στρωσιμο scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-05-10 17:49
την βοηθεια σας για στρωσιμο lio2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-05-10 12:11
στρωσιμο ξανα... platy Αρχάριοι γλυκού νερού 6 13-11-09 22:45
βοηθεια στο στρωσιμο ilias kostas Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-10-06 16:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07155 seconds with 14 queries