Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-04, 15:47
nelly Ο χρήστης nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΥΧΙΑ ΛΕΕΙ ΝΑ ΞΥΣΤΕΙΣ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ, ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ!ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΑΡΧΑΡΙΟΙ!
ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΩ ΚΑΙ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΕΟΣ?ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ!ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ.(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΟ-ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟΣ- ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ)ΜΗ ΠΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ!!!ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ!!ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ POSTS ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ!!!ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΡΑΝΤΖΟ ΠΑΡΑ ΣΤΡΩΝΩ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-04, 17:28
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Σε ακουω λίγο νευριασμένη και αν κρίνω από τα κεφαλαία λίγο ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΗ
Σίγουρα ψάχνοντας στα άνω των 1000 posts που έχουν γίνει δεν μπορείς παρά να μπερδευτείς.
Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με την βοήθεια κάποιου χομπίστα και παράλληλα να διαβάζεις και το forum.
Αντλώντας γνώση και ιδέες από τον πρώτο θα μπορέσεις πιο εύκολα να διαβάσεις όσα γράφονται.

Νομίζω η σύγκριση με τους μαγαζάτορες ήταν πάνω στα νεύρα σου ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσει να συγκριθεί ένας χομπίστας με έναν μαγαζάτορα διότι ο δεύτερος όσο καλός και να είναι στην άκρη του μυαλού του έχει το κέρδος.

Κλείνοντας θέλω να σου πω ότι όντως το στρώσιμο του ράντζου είναι πιο εύκολο αλλά ποιος είπε ότι το να φτιάξεις και να συντηρήσεις ένα ενυδρείο είναι ευκολη υπόθεση;

Μην ξεχνάς ότι προσπαθείς να εξομοιώσεις την φύση ! δεν είναι εύκολο. Έτσι δεν είναι;

Και μια παράκληση όταν θα ηρεμήσεις γράφε με μικρά να μην φαίνεται ότι φωνάζεις

:P Φιλικά :P
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-04, 20:37
nelly Ο χρήστης nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ΗΡΕΜΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΕ!!!

Νικο καλησπερα!τα κεφαλαια τα γραφω επειδη μου αρεσει καλυτερα και οχι για να φωναζω!!!και sorry αν φανηκε ετσι!(δες και προηγουμενα!)δεν ξερω αν καταλαβες σε τι θεση βρισκομαι....προσπαθω και φυσικα δεν το βαζω κατω!!και δεν συγκρινεται ενας χομπιστας με ενα μαγαζατορα αλλα φυσικα δεν βραζουν ολοι στο ιδιο καζανι!!υπαρχουν και γνωστες και ασχετοι συμφωνεις?και προς θεου ετσι δεν εχω κανενα προβλημα μαζι σου!!οπως ειπα εσυ μονο μου απαντησες!!δεν υπαρχει διαθεση για βοηθεια η μου φαινεται??(γενικα.)θα διαβαζω για να μαθαινω και θα μιλαω μονο με ατομα που θελουν να βοηθησουν!!μαλλον πρεπει να παθω για να μαθω!!!που θα παει!!!σε ευχαριστω!!και αν θελεις να με βοηθησεις θα σου ειμαι ευγνωμων γιατι βλεπω οτι εισαι γνωστης!!εφτασα να φοβαμαι να ρωτησω γιατι δεν υπαρχει κανεις να μου απαντησει!!!φιλικα!!!! nelly
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-04, 21:52
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Για σου nelly και καλώς ήρθες στον θαυμαστό κόσμο των ενυδρείων.
Λοιπόν να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους. Πρώτα πρώτα για το ότι είναι δύσκολο και χρονοβόρο να βρεί πληροφορίες ένας αρχάριος μεσα στο board θα συμφωνίσω μαζί σου αλλά πίστεψε με ότι αυτό ήταν ένα από τα θέματα που συζητήθηκαν στην τελαυταία μας συνάντηση και γίνονται προσπάθειες να αλλάξει και να είναι ποιό newbie friendly.

Ο Νίκος σε αυτά που λέει έχει απόλυτο δίκιο. Προσπαθούμε με το στρώσιμο του ενυδρείου να εξομοιώσουμε τη φύση. Και το στρώσιμο είναι διαφορετικό ανάλογα με το τί είδους ψάρια και φυτά θα βάλεις στο ενυδρείο σου. Ενας γενικός κανόνας είναι ότι πρέπει να έχουμε το ενυδρείο να δουλευει 20 μέρες με ένα μήνα πριν αρχίσουμε να βάζουμε τα ψάρια μας για να έχουν δημιουργηθεί βακτήρια στο υλικά του φίλτρου μας έτσι ώστε να λειτουργεί σωστά το βιολογικό φυλτράρισμα.
Κατόπιν έχουμε τις παραμέτρους του νερού :
Θερμοκρασία, Οξύτητα PH, Σκληρότητα (GH - KH), Περιεκτικότητα σε Αμμωνεία NH3/NH4 και άλλες πολλές.
Προσωπικά τα 3 πρώτα είναι απαραίτητα για να ξέρεις αν μπορείς να βάλεις ψάρια ή όχι. Πολλοί κατά την διάρκεια του στρωσίματος βάζουν χρυσόψαρα τα οποία και μετά επιστρέφουν στο μαγαζί ή τα χαρίζουν. Εμένα αυτή η μέθοδος δεν μου αρέσει και το στρώσιμο όσες φορές το έχω κάνει το κάνω χωρίς ψάρια αλλά που και πού ρίχνω λίγη τροφή στο νερό.

Αυτά για αρχή και μην αγχόνεσε. Ενα χόμπυ είναι και πρέπει να σε ευχαριστεί και να σε ξεκουράζει. Αν είναι να το βλέπεις σαν αγκαρεία (δεν εννοω προσωπικά εσένα) μην το κάνεις. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε ρωτάς και όσοι ξέρουν και θέλουν απαντάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-04, 22:29
nelly Ο χρήστης nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή κανω τα σωστα βηματα?

Γεια σου japou και ευχαριστω που απαντησες!θα σου γραψω τι εχω καταλαβει να μου πεις και εσυ την γνωμη σου!
λοιπον το ενυδρειο που πηρα ειναι το cayman 110,230 λιτρα το πηρα κομπλε (ετσι πιστευω)εχει 2 λαμπες 30w και φιλτρο bluewave 07(βιοσφαιρες,μακαρονι και σφουγγαρια αν δεν κανω λαθος!) το πηρα απο το cosmozoo στον πειραια(πηγα και στο viotopo και στο pet chambion
στην τατοιου)εχω βεβαια παραπονα και απο τα καταστηματα γιατι δεν σε ενημερωνουν σωστα αλλο κεφαλαιο αυτο.ακομα δεν εχω κανει τιποτα ειναι αδειο γιατι θελω να το διακοσμησω(πετρες και μαλλον ξυλα)φυτα δεν νομιζω γιατι τα θεωρω λιγακι δυσκολα!τι να βαλω στον βυθο αμμο η χαλαζιακο χαλικι?η μπορω και τα δυο?η αμμο θολωνει το νερο? μετα για τα ψαρια ειδα απο post οτι για νεο καλα ειναι τα blue gouramie και τα zebra danio (οταν στρωθει φυσικα)εχω διαβασει οτι για αρχη 2-3 μπορω να βαλω?και αν ναι ειναι καλα αυτα τα ψαρια?(ανθεκτικα και ευκολα)μου προτεινεις κατι αλλο?και τι μετραω?αμμωνια νιτρωδη,νιτρικα και ph η και κατι αλλο?δεν ξερω ποιες ειναι οι σωστες τιμες.φυσικα πρεπει να παρω και ενα εσωτερικο θερμομετρο(ειχε μεσα στο ενυδρειο ενα εξωτερικο χρησιμευει?)βαζω και κατι αλλο στο νερο?ελπιζω να μη σας ζαλισα περιμενω απαντηση ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-04, 23:56
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

nelly καταρχην καλως ηρθες (οπως βλεπεις με λιγη "γκρινια" σου γραφουν παραπανω ατομα )

πρωτα πρωτα για αρχη λιγο υπομονη και θα στρωσουν ολα (μαζι και το ενυδρειο). εχουμε και λεμε με αυτα που ρωτας

- τα γκουραμι και τα danios θεωρουνται ευκολα και ηρεμα ψαρια οτι πρεπει για ξεκινημα ( αλλα οταν φτασουμε στην επιλογη των ψαριων υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι οποτε βλεπουμε )
- τα φυτα μην σε τρομαζουν και καλο ειναι να βαλεις
( και απο αισθητικης και γενικα δινουν ισσοροποια στο ιδιο το ενυδρειο)
-για υποστρωμα θα επιλεξεις χαλαζιακο χαλικι μονο.
- το συγκεκριμενο φιλτρο δεν το ξερω ειλικρινα.
- να παρεις τεστ αμμωνια/ΝΟ2/ΝΟ3/ΡΗ γαι αρχη.
- θα πρεπει να βαλεις αντιχλωριο στο νερο και να κανεις το λεγομενο "στρωσιμο" του ενυδρειου (προτιμοτερο με αμμωνια χωρις ψαρια)
+++

τωρα

-θερμοσταση δεν εχεις παρει ??
-μην αγορασεις οτι σου πει ο μαγαζατορας πριν ρωτησεις και εμας

αυτα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-04, 00:39
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

O Κυριάκος νομίζω με κάλυψε. Απλά θα είχα να προσθέσω ότι μια και είσαι καινούρια στο hobby μπορείς να ξεκινήσεις χωρίς φυτά, με υφασμάτινα και κάποια άλλα διακοσμητικά και όταν πλέον μπορείς και συντηρείς το ενυδρείο σου σωστά τότε μπλέκεις με CO2, λιπάσματα και φυτά.Ένα φυτεμένο δεν έχει καμία σχέση από αισθητικής πλευράς αλλά είναι και πολύ ποιο δύσκολο στην συντήρηση. Έχεις χρόνο μπροστά σου να το κάνεις όποτε θα νιώθεις έτοιμη. Ξεκίνα σιγά σιγα, να δεις πρωτα το θολό νερό στο ενυδρείο, τις φυσαλίδες στα τζαμια, και σιγά σιγά την άλγη και τότε αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι θα πεί ενυδρείο. Είναι όμορφο, συναρπαστικό και απρόσμενο. θα δεις διαφορετικές συμπεριφορές από διάφορα είδη ψαριών. θα βάλεις γατόψαρα για το βυθό, θα βάλεις γλυφτάκια ή οτόκυκλους για να καθαρίζουν τα τζάμια και θα βλέπεις σιγά σιγά τα ψαρια σου να μεγαλώνουν.
Καλή αρχή λοιπόν και υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-04, 00:46
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

καλό είναι μιας και κάνει μια σωστή αρχή ας την κάνει ΣΩΣΤΑ.

Ας έχουμε υπόστρωμα κλπ και φυτά υπάρχουν εύκολα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, μην πώ χωρίς απαιτήσεις !

έτσι ώστε να μην χρειασθεί να ξεστήνει για να φτιάξει κάτι καλύτερο, που άν κρίνω από τον ενθουσιαμό της Nelly θα είναι πολύ σύντομα.

Γι αυτό επιμένω να είμαστε κοντά στην φύση NO MORE PLASTIC !!!

ε... και λίγο οικολογία βρε αδερφέ :P τόσο πλαστικό φυτό ....ΚΑΙ η πλαστική σακούλα που θα τα πετάξει επιβαρύνουν την φύση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-04, 10:43
nelly Ο χρήστης nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Απαντηση

Καλημερα παιδια!!ευχαριστω για την βοηθεια!!θερμοστατη ειχε μεσα το ενυδρειο(ηταν κομπλε)Μου ειπε και ο προμηθευτης (που ετυχε να ειναι εκει)οτι πηρα το καλυτερο ενυδρειο της αγορας!!!!(καλα ποια ειμαι τελοσπαντων!!!)παιδια τι τροφη ριχνω?για ποσο?και οταν στρωθει το ενυδρειο τι τιμες παιζουν απο ph,αμμωνια κλπ?και παλι εδω θα ειμαστε παιδια!!ευχαριστω και καλημερα!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-04, 11:53
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Γι αυτό επιμένω να είμαστε κοντά στην φύση NO MORE PLASTIC !!!
Γιατί βρε παιδιά... και εμείς οι πλαστικατζήδες κλέφτες θα γίνουμε...
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-10-04, 12:39
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Markos
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Γι αυτό επιμένω να είμαστε κοντά στην φύση NO MORE PLASTIC !!!
Γιατί βρε παιδιά... και εμείς οι πλαστικατζήδες κλέφτες θα γίνουμε...
Τα δικά σου τα πλαστικά δεν βλάπτουν την φύση αντίθετα την βοηθάν ... αλλαγές, μεταφορά νερού κλπ...

ΜΟΝΟ τα πλαστικά φυτά όχι μονο την βλάπτουν αλλα και την εκνευρίζουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05239 seconds with 12 queries