Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-03, 21:00
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος μέσα σε 5 μήνες....

Σήμερα έκλεισα 5 μήνες ως κάτοχος ενυδρείου. Ναι, είμαι ΤΟΣΟ νεοφώτιστη στο χώρο (ή μήπως να πω καλύτερα ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα ακόμα???). Στις 10 Μαϊου στήθηκε το πρώτο μου ενυδρείο. Σήμερα, 5 μόλις μήνες μετά βρίσκομαι με 4 ενυδρεία και... I keep walking...

Η αγάπη μου για το υγρό στοιχείο και τα ψάρια ξεκίνησε βέβαια πολλά χρόνια πριν και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην επαγγελματική μου κατεύθυνση. Συγκεκριμένα, μια φανατική οπαδός του Κουστώ, πριν 15 χρόνια αποφάσισε να σπουδάσει Βιολογία, με απώτερο σκοπό να ειδικευτεί στην ωκεανογραφία. Έκανα λοιπόν όλα τα σχετικά "υγρά" μαθήματα επιλογής στο πανεπιστήμιο (υδροβιολογία, λιμνολογία, ιχθυολογία κτλ), αλλά ΦΕΥ!!! η μοίρα η σκληρή με έριξε να κάνω διδακτορικό στη μοριακή βιολογία...

Το σαράκι όμως δεν είχε χαθεί... Όταν πριν ένα χρόνο ξεκίνησα μια μεγάλη ανακαίνηση και επέκταση του σπιτιού (που θα μου πρόσφερε το χώρο για ένα ενυδρείο), το πρώτο πράγμα που έψαξα είναι το πως θα φτιάξω ένα reef. Βλέπετε τότε τα ενυδρεία του γλυκού νερού δεν μου άρεσαν ΚΑΘΟΛΟΥ! Μα καθόλου σας λέω!!! Ενώ αντίθετα, είχα περάσει ατέλειωτες ώρες μπροστά σ'ένα reef στο Amsterdam, χαζεύοντας τις ανεμώνες και τα κοραλλάκια…
Μια και δυο λοιπόν, διάβασα ότι σχετικό βρήκα στο internet, πήρα από το Amazon 5-6 βιβλία για reef (και τα ξεκοκκάλισα), ρώτησα σε κάμποσα μαγαζιά και.... διαπίστωσα ότι όλοι θεωρούν το reef σαν κάτι που πρέπει να επιχειρεί μόνο ένας έμπειρος aquarist, που έχει ήδη περάσει από ενυδρεία γλυκού νερού. Είχα βέβαια το πλεονέκτημα ότι λόγω σπουδών ξέρω πάρα πολύ καλά τι σημαίνουν όροι όπως pH, σκληρότητα, αλατότητα, κύκλος αζώτου, βακτήρια, μύκητες, ιοί, φωτοσύνθεση κτλ κτλ κτλ, που για τον μέσο άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με ενυδρεία, είναι απλά άγνωστοι. Όμως ξέρω επίσης καλά ότι η εμπειρία σε διδάσκει περισσότερα απ' αυτά που βρίσκεις στα βιβλία.
Τι να κάνω λοιπόν? ΟΚ αποφάσισα, θα ξεκινήσω σιγά σιγά, από το γλυκό νερό.

Έτσι πήρα το πρώτο ενυδρείο (Juwel vision180). Δυό βδομάδες μετά σκέφτηκα ότι πρέπει να φτιάξω ένα μικρό νοσοκομείο. Αντι γι'αυτό όμως πήρα το δεύτερο Juwel, 100 lt, στις 4 Ιουνίου. Πριν κλείσει ο μήνας πήρα και ένα μικρούλι ενυδρείο, 20 lt, για νοσοκομείο (ασχέτως που τώρα βρέθηκε να φιλοξενεί τα 3 pufferάκια μου…). Το πιο πρόσφατο απόκτημα μου είναι ένα mirabello 70 lt, για τα χρυσόψαρα μου. Φτιάχνω επίσης ένα pond στον κήπο, περίπου 2500 lt, για φυτά και χρυσόψαρα. Άρχισαν επίσης να μ'αρέσουν τρελλά οι αφρικανικές κιχλίδες (μάνα, τα χάπια σου!!! "Κι άλλο ενυδρείο παιδάκι μου? Κακοπόπαθαααα!"). Και συνεχίζω να διαβάζω και να ρωτάω για reef…

Μέσα σ'αυτούς τους 5 μήνες έκανα πολλά λάθη αλλά έμαθα και πολλά. Τα κυριώτερα λάθη έχουν να κάνουν με τις επιλογές των ψαριών, καθώς –βασιζόμενη πάντα στις συμβουλές ιδιοκτητών καταστημάτων- βρέθηκα με είδη που κάποια στιγμή (ίσως πολύ σύντομα), θα πρέπει να αποχωριστώ, λόγω μεγέθους ή ασυμβατότητας. Φυσικά δεν αποποιούμαι το μερίδιο των ευθυνών μου, καθώς αρκετές φορές παρασύρθηκα από "αυτό το τόσο γλυκούλικο ψαρουλάκι, αααχχχ το μωράκι μου, γουτσου γουτσου" . Αλλά τα λάθη μου τα πληρώνω (κυριολεκτικά), όπως για παράδειγμα με το πρόσφατο ενυδρείο για τα χρυσόψαρα, τα οποία μέχρι πριν λίγες μέρες συγκατοικούσαν με πιτσιρικαρία στα 100 lt, και έβαζαν τρικλοποδίες στην προσπάθεια μου να κάνω αυτό το ενυδρείο φυτεμένο (βλέπεις ο μικρός μαυρούλης αρέσκεται ιδιαιτέρως να ξεριζώνει ότι βρει μπροστά του, αχ το γλυκό μου!).

Τα ψαράκια μου τα λατρεύω και δείχνω σε όλους, σα χαζο-μαμά, φωτογραφίες τους που έχω στο κινητό. Και μια και σήμερα έχουμε γενέθλια, πάω να φτιάξω μια τουρτίτσα. "Φύσα το κεράκι γλυκό μου αγγελόψαρο… Μπράβο το μωρό μου!!!"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-03, 22:20
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή βουρλισμενος κερκυρεος

αγαπιτη σιμπεθερα γεια χαρα σου με εχεις εντιποσιασει με ολα αυτα που γραφεις, λιγο πολυ ολοι εχουμε την ιδια αγαπη για τις ψαρουκλες . Να εισε σιγουρη οτι εδο θα βρεθουν ανθρωποι με γνοσεις που θα μπορεσουν να σε κατατοπισουν. Εγω πχ ειδικεβομε στις συνταγες μπορω αν θελεις να σου δοσω μια πολυ ορεα σινταγη για τουρτα που μολις την φανε τα αγκελοψαρα θα γινουν
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-03, 00:19
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ρε μπατζανακι αμεσως να της ξεκανεις τα αγγελοψαρα και συ... αφου βλεπεις η γυναικα εχει μυαλο, σκεφτεται να ασχοληθει συντομα να με τις Αφρικανικες Κιχλιδες Το εχει πιασει το νοημα σου λεω Συμπεθερα μολις ξεκινησεις με τις Αφρικανες... σφυρα και εφτασα.... και μαλιστα με μεγαλη χαρα Ουτε τα θαλασσινα δεν θα σε απασχλουν μετα....

Υ.Γ Συγχαρητηρια για την ειλικρινεια σου, παρα το επιπεδο των γνωσεων σου!

Υ.Γ 2 Φυλαξε μου ενα κομματακι απο την τουρτα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-03, 10:11
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Simpethera,
και εμένα ο επόμενος στόχος μου είναι το reef!
Μεχρι τότε λες να γεμίσω το σπίτι με άλλα 10 ενυδρεία;

Ή μήπως κάνω και μια στάση σε ..... αφρικάνες!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-03, 14:21
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τελικά τίποτα δεν συγκρίνεται με τη χαρά του να φτιάχνεις ένα καινούργιο ενυδρείο! Άσε που μου βγαίνει και η χαρά της διακόσμησης (ή του aquascaping ακριβέστερα). Αυτή τη στιγμή όμως, προσπαθώ να φέρω τα υπάρχοντα ενυδρεία σε καλύτερη ισορροπία όσον αφορά τους ενοίκους.

Φυσικά το master plan ή επιτελικό σχέδιο, έχει να κάνει με ασκήσεις ψυχολογίας! Κοινώς στο μπουρου-μπουρου/ψηστήρι στη μάνα μου! (ή μήπως ο υπνωτισμός είναι η ενδεικνυώμενη προσέγγιση? ).
Προσπαθώ δηλαδή να της εμφυσήσω την ιδέα ότι ένα reef είναι ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ χρειάζεται ακόμα αυτό το σπίτι! Εδώ σας θέλω! Μέχρι στιγμής το παίζω "τρελή είμαι, ότι θέλω κάνω!" και "στον τρελό να είστε πάντα με το ΝΑΙ και το χαμόγελο!".
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-03, 11:18
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Γενικα εγω θα ηθελα να συμπληρωσω οτι μολις αποκτησεις το πρωτο σου ενυδρειο...αμεσως σου γεννιεται η επιθυμια για περισσοτερα. Στην περιπτωση μου εγω εκανα υπομονη και μετα απο ενα χρονο ακριβως εφτιαξα το δευτερο ενυδρειο μου!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-03, 23:04
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος μέσα σε 5 μήνες....

Καλό ξεκίνημα, υπομονή και ψυχραιμία. Και με το καλό στα κοράλια να γίνουμε πολλοί μήπως αξιωθούμε και δούμε και στην Ελλάδα ποικιλία και τακτικές εισαγωγές σε κοράλια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04261 seconds with 12 queries