Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-04, 20:57
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Αντοχή δαπέδου.

Ξέρει να μας πει κανένας μηχανικός από το site πόσο βάρος καθαρό σηκώνει ένα τετραγωνικό μέτρο πατώματος σε συνήθη οικοδομή; (παλιά-νέα).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-04, 21:12
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Περίπου 3kPa, δηλαδή 300 κιλά το τετραγωνικό για το εσωτερικό και κοντά στα 5kPa = 500 κιλά το τετραγωνικό στα μπαλκόνια. Δεν είναι όμως πάντα το ίδιο και σίγουρα είναι λιγότερο για παλαιότερες οικοδομές.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-04, 21:19
salcon Ο χρήστης salcon δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

δηλαδη το δικο μου θα το βρω στην κρεβατοκαμαρα του απο κατω μου εεεεεεεεεεεεε??????????

ΥΓ:Γαυρεε μη πεταξεις καμια εξυπναδα
__________________
Γιαννης



Μηνιαίες συναντήσεις ΠΣΦΕ - Κλιμάκιο Βόρειας Ελλάδας Είστε όλοι καλεσμένοι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-04, 21:43
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

1ον. Χαρές που θα κάνει ο από κάτω.

2ον. Οι παραπάνω τιμές είναι οι αυστηρές τιμές και όχι αυτές με τις οποίες τελικά διαστασιολογούμε μία πλάκα. Εαν λάβεις υπόψιν ότι στο 300 κιλά/τμ ρίχνουμε ένα συντελεστή ίσο με 1.50 αμέσως γίνεται 450 κιλά/τμ. Επειδή στη συνέχεια μπλέκεται λίγο το πόσο είναι ένα ασφαλές βάρος για μια πλάκα και επειδή παίζει σημαντικό ρόλο το πάχος της πλάκας το οποίο γενικά δεν είναι πάντα το ίδιο τελικά σου απαντώ ότι περίπου 700 κιλά/τμ είναι κοντά στο όριο.

3ον. Το δικό σου ενυδρείο είναι 840κιλά μόνο το νερό. Εάν βάλουμε τζάμια, βράχια, έπιπλο και τα λοιπά είσαι κοντά στα 1100κιλά. Διαιρώντας το με 2.00 x 0.60 = 1.20 τμ έχουμε 916κιλά/τμ.

4ον. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-04, 00:38
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ !!!!!!!!!!!!!!!
Και τον περιμενω να πεσει !!!

ε-λα
εεεε-λα


παντως ξερω σιγουρα οτι ενα τετραγωνικο μετρο αλφαμπλοκ κραταει ενα τονο !!!

αυτο που λεει ο φιλος ο φιντελ ( βιβα καστρο) , εχει παραμετρους.
υπαρχει μεγαλη διαφορα απο πλακα σε πλακα.
αν ειναι κοντα σε δοκαρι,αν ειναι κοντα σε τοιχο,αν..αν..αν....
παντως σαλκονα , ποτε το κοβεις για να μαι ετοιμος??
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-04, 18:57
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Παντως κατοπιν ερευνας και εξετασης της πλακας με μηχανικο βρηκαμε ενα σημειο στο οποιο μπορουσα να βαλω το ενυδρειο μου με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ασφαλεια Ηταν η γωνια που το φιλοξενει εως και σημερα οπου υπηρχε και το πιο δυνατο δεσιμο της πλακας Βεβαια ο μηχανικος μου εξηγησε πως αν γινει κατι και υποχωρησει μια μερα (χτυπα ξυλο) δεν θα σταματησει στον απο κατω αλλα στο ισογειο Μιλαμε για ενυδρειο με επιφανεια 107 εκ. Χ 107 εκ. και βαρους οπως ειναι γυρω στα 1.200 - 1.300 κιλα το οποιο βρισκεται στον 3ο οροφο οικοδομης του 1975 Τουλαχιστον το εχω βαλει σε δυο διαφορετικα ασφαλιστικα συμβολαια και εχω ενημερωσει τους απο κατω να μην περπατανε σε εκεινο το σημειο
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-04, 19:26
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Παντως δεν νομιζω να αρεσει σε κανενα να εχει πανω απο το κεφαλι του ενα φορτιο που αναμφιβολα ειναι επικυνδινο.Τα φορτια ενος τονου ειναι κατα πολυ εξω απο τα ορια αντοχης μιας συνιθυσμενης πλακας οπου και να τα εχετε τοποθετηση και με συνχωρειτε που το λεω αλλα ειναι κομματακι ανευθυνο να μην τηρεις κανονες ασφαλειας που στην προκειμενη περιπτωση αφορουν και ανθρωπινες ζωες.
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-04, 21:25
Το avatar του χρήστη daukalion
daukalion Ο χρήστης daukalion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2004
Περιοχή: Malawi
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην daukalion
Προεπιλογή

Όντος παιδιά λόγο τις δουλειάς μου έχω δει στην θεσ/νίκη να πέφτει μπαλκόνι γιατί είχαν βάλει δεξαμενή πετρελαίου 1 ton εκεί.

Δεν είναι αστεία πράγματα αυτά ... στην περίπτωση που περιγράφω μπήκαν φυλάκη οι υπεύθεινοι. ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
__________________
Daukalion
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-04, 00:49
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Hρεμία, ηρεμία

Daukalion, για να είχαν δεξαμενή πετρελαίου στο μπαλκόνι, μάλλον έχουμε παλιά πολυκατοικία, για τη μελέτη της οποίας ισχύαν άλλοι κανονισμοί (εξαιρετικά επισφαλείς σε σχέση με τους τωρινούς).

Αneme, τα φορτία ενός τόνου δεν είναι κατά πολύ έξω από τα όρια αντοχής μιας πλάκας, αλλά στα όρια της. Αν λάβουμε υπόψιν και το γεγονός ότι οι περισσότεροι από εμάς τοποθετούμε τα ενυδρεία όχι στο κέντρο μιας πλάκας αλλά κολλητά σε τοίχο (όπου κατά πάσα πιθανότητα υπόκειται δοκάρι) τότε είμαστε ελάχιστα καλύτερα από πλευράς ασφάλειας.

Τέλως πάντων, η δική μου άποψη είναι ότι όντως φορτία 1000κιλών / τμ, είναι μεγάλα. Δεν ξεπερνούν τα όρια ασφάλειας μιας πλάκας αλλά κινούνται πολύ κοντά στα όρια της. Για παλιές οικοδομές, ας πούμέ ότι ο Θεός είναι μεγάλος (και μάλλον ήταν γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ).

Μην κοιτάτε το συνολικό βάρος του ενυδρείου αλλά τη διαίρεση κιλά / επιφάνεια. Άμα είναι μεγαλύτερο (ή πολύ κοντά) το αποτέλεσμα στην τιμή 1000 τότε

Λύση (προσπάθεια τουλάχιστον): ας προσπαθούμε να δίνουμε επιφάνεια στα ενυδρεία όταν ξεπερνάμε τα 500lt (το όριο είναι αυθαίρετο).

Τέλος, δεν ισχύουν όλα τα παραπάνω για πλάκες ισογείου (όταν δεν υπάρχει υπόγειο) ή υπογείου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-04, 21:08
a$wto$ Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

και μην ξεχναμε κατι αλλο σημαντικο...
Ζουμε σε χωρα που το φαινομενο "σεισμος" δεν ειναι σπανιο.Αν μια πλακα βρισκεται ηδη στα ορια της (λογω βαρους απο ενυδρειοδεξαμενη) την στιγμη που συμβαινει σεισμος οι πιεσεις μετατοπιζονται κι ετσι ενδεχεται ενα τμημα του δαπεδου να δεχθει μεγαλυτερη πιεση απ'αυτη που δυναται ν'αντεξει (δεδομενου οτι υπο φυσιολογικες συνθηκες(ηρεμια) ειναι στα ορια του).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-04, 21:32
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

εχει κανεις καμια συγγενεια με τον εξω απο δω??
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-04, 12:29
Το avatar του χρήστη jojo
jojo Ο χρήστης jojo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Ξέρει να μας πει κανένας μηχανικός από το site πόσο βάρος καθαρό σηκώνει ένα τετραγωνικό μέτρο πατώματος σε συνήθη οικοδομή; (παλιά-νέα). . Η ερωτηση ειναι σαφης.Για μηχανικο μιλαμε.Ακουσα 300κιλα,500,700,1000. Ολα αυτα τα νομιζω ,μαλλον, πρεπει, ισως ,.....καποτε πρεπει να σταματησουν .Και εγω εχω νουμερο να σας γραψω και μαλιστα πραγματικο, υλοποιημενο,αλλα δεν ειμαι μηχανικος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-04, 15:29
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Αφού θέλετε να κόψουμε τα νομίζω, μάλλον, πρέπει και ίσως και αφού έχετε νούμερο πραγματικό και υλοποιημένο αλλά δε μας το λέτε και το κρατάτε μυστικό σας λέω τα εξής.

Οι υπολογισμοί μίας πλάκας γίνονται για τους κάτωθι συνδυασμούς φορτίσεων:

Α. G + Q
B. 1,35G + 1,5Q
Γ. G + 0,5E


όπου, G τα μόνιμα φορτία, Q τα κινητά φορτία, Ε ο σεισμός.

Το G για μία πλάκα είναι (γ*Η) + Α, με γ = 25kN/m3 και Η το πάχος της πλάκας άρα αν θέλετε σαφή απάντηση να μας ανακοινώσετε το ακριβές πάχος της πλάκας σας. Το Α είναι τα φορτία που έχει επιπρόσθετα μία πλάκα π.χ. βάρος / τμ των δαπέδων, επικαλύψεων γενικότερα, τοιχοποιίας κ.λπ.

Το Q είναι το κινητό φορτίο που μπορεί να δεχθεί μία πλάκα και αφορά είτε φορτία μηχανημάτων που γνωρίζουμε ότι θα τοποθετηθούν στην πλάκα είτε ένα υποθετικό φορτίο που θέτουμε και κυμαίνεται από 300κιλά/τμ έως 500κιλά/τμ (και είναι το φορτίο για το οποίο γίνεται όλη η κουβέντα).

Το Ε αφορά το σεισμό και είναι ανάλογο της περιοχής όπου βρίσκεται το κτήριο, της κατηγορίας εδάφους, της σημασίας του κτηρίου, της ύπαρξης ή όχι υπογείου, της μορφής του κτηρίου, της δομής του κτηρίου, του συντελεστή φασματικής ενίσχυσης του κτηρίου και του συντελεστή συμπεριφοράς του κτηρίου.

Γνωρίζοντας τα παραπάνω γίνονται οι τρεις αρχικοί έλεγχοι που προαναφέρω και με βάση το δυσμενέστερο των Α και Γ διαστασιολογείται σε πάχος η πλάκα, ενώ βάσει του δυσμενέστερου των Α, Β και Γ διαστασιολογείται ο οπλισμός της πλάκας.

Αφού δεν σας ικανοποιεί το γεγονός ότι 1000κιλά/τμ είναι κοντά στο όριο της πλάκας (μην σας ανησυχεί περαιτέρω ο σεισμός) αλλά προτιμάτε μία ακριβή και σαφή τιμή από μηχανικό, έχετε πλεον ότι χρειάζεσθε (χωρίς την παρέμβαση μηχανικού) για να την βρείτε.

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ: σε ότι αφορά παλαιότερες οικοδομές για πριν το 1996, δεν ισχύουν τα παραπάνω καθώς δεν γινόταν έλεγχος για 1,35Q + 1,5 ή για G + 0,5Q και δεν ήταν σε ισχύ ο τωρινός ΕΑΚ2000 (με την τροποποίηση Δ 17α/115/9/ΦΝ 275 / 7.8.2003 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 1154Β/12.8.2003), οπότε καθίσταται πιό εύκολη η εύρεση της τιμής του καθαρού φορτίου της πλάκας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-04, 16:41
Το avatar του χρήστη jojo
jojo Ο χρήστης jojo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.Αυτο ακριβως ηθελα να πω,χωρις νομιζω , μπορει, αν, ισως.Οποιος γνωριζει.......μιλαει.Οσο για την δικη μου περιπτωση χρειαστηκαν δυο στατικες μελετες για να ειμαι ασφαλης με πανω απο 2000 κιλα το τετραγωνικο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-11-04, 17:36
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
Τουλαχιστον το εχω βαλει σε δυο διαφορετικα ασφαλιστικα συμβολαια και εχω ενημερωσει τους απο κατω να μην περπατανε σε εκεινο το σημειο
Για να καταλάβω τι ακριβώς έκανες; Δηλαδή είπες σε ασφαλιστική ότι έχεις μεγάλο ενυδρείο και ότι φοβάσε μήπως πέσει το πάτωμα και σκοτώσει τους από κάτω και αυτοί το δέχτηκαν; ? ? ? ?
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-11-04, 01:30
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Λοιποοοοον... να τι εκανα ακριβως Χωρις πλακιτσες τωρα, αλλα μιλωντας σοβαρα Πηγα και βρηκα τον κατασκευαστη της πολυκατοικιας, ο οποιος σημερα ειναι γνωστος κατασκευαστης ακινητων και το σπιτι που μενω ηταν το πρωτο που εφτιαξε και στο οποιο σχεδιαζε να μεινει για παντα ο ΙΔΙΟΣ Τον ρωτησα αν η κατασκευη της πολυκατοικιας θα μου επετρεπε να κοψω με αδιαταραχη κοπη μια στρογγυλη τρυπα 150 εκ. για να βγω στην γκαρσονιερα της ταρατσας και να το κανω ολο ενα Κατι σαν μεζονετα δηλαδη Η απαντηση του ηταν '' Παρε τα σχεδια αγορι μου και θα δεις οτι δεν λυπηθηκα ουτε μπετα ουτε σιδερα'' και πραγματικα το εννοουσε αυτο που ελεγε Κοψαμε την πλακα για να μπει εσωτερικη σκαλα και παθαμε πλακα με τον μηχανικο... Μιλαμε για πολυ σιδερο, καλα μπετα και παχος της ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ πλακας ακριβως 33,6 εκ. πραγμα που τον μηχανικο τον αφησε αφωνο Με τα ιδια παντα σχεδια και αφου τσεκαραμε εκει που κοψαμε οτι ολα ηταν συμφωνα με τα σχεδια, βρηκαμε μια γωνια η οποια ειχε κατι σαν δυο καθετες στενομακρες κολωνες αριστερα και δεξια και πολυ σιδερο απο κατω συν μια οριζοντια που ετρεχε κατα μηκος επισης απο κατω συν τα μπετα στην ενωση λογο του φωταγωγου στην πισω πλευρα του αριστερου τοιχου Ετσι λοιπον οταν του ειπα για το ενυδρειο που θα εβαζα και το πιθανο του βαρος... ειπε οτι στο συγκεκριμενο σημειο σηκωνε ΔΥΟ τετοια ενυδρεια Οσο για τις ασφαλιστικες εταιριες που ρωτας φιλε koko απλα ζητησα μεγαλυτερη καλυψη σε ζημιες προς τριτους και περιλαβαμε στο συμβολαιο ολες τις πιθανες ζημιες που θα μπορουσε να προκαλεσει το ενυδρειο προς τριτους και οχι μονο
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-11-04, 14:25
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Stefanos.f είσαι τυχερός γιατί τέτοια σημεία σε καινούριες πολυκατοικίες είναι δύσκολο να βρεις. Στα σύγχρονα κτήρια δεν υπάρχει πουθενά τέτοιο "πήξιμο" ούτε από κολώνες (υποστυλώματα) ούτε από δοκάρια. Το πλεονέκτημα είναι ότι έχουμε "καθαρούς" χώρους χωρίς ενδιάμεσα υποστυλώματα ή δοκάρια που να ενοχλούν στη διαρύθμιση των χώρων, απλούς και πιο σωστούς (στατικά) φορείς και λιγότερες πιθανότητες λάθους στην κατασκευή. Το μειονέκτημα είναι ότι για κάτι άτομα σαν κι εμάς είναι δύσκολο να καθορίσουμε ένα χώρο σαν το δικό σου όπου μπορούμε να χώσουμε 700lt ενυδρείου.

Πάντως όλοι όσοι έχουν κτηνάκια ενυδρεία όπως του salconίδη που ξέρω, δεν μπορώ με σιγουριά να πω αν καλά έκαναν και έβαλαν τέτοια φορτία στο δάπεδο τους. 1000κιλά/τμ είναι το όριο που θέτω χωρίς να θέλω να προκάλέσω άγχος σε αυτούς που είτε το ξεπερνούν είτε κινούνται κοντά σε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-11-04, 16:58
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Μια και απο οτι φαινεται φιλε fidel το κατεχεις το θεμα ηταν λογικη η εκπληξη του μηχανικου μου οταν διαπιστωσε οτι η τελευταια πλακα της ταρατσας ειχε παχος πανω απο 30 εκ. ή ηταν υπερβολικος θελωντας απλα να καταστησει σαφες οτι η κατασκευη της πολυκατοικιας ειναι καλη Ισχυριζοταν μαλιστα οτι οι περισσοτερες πλακες ταρατσας δεν ξεπερνουν τα 18-20 εκ. κατα μεσω ορο Ιδιο σχεδον παχος με αυτο της ταρατσας μου εχει και η δικη μου πλακα συμφωνα και με τα σχεδια
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-11-04, 18:18
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Δεν ήταν καθόλου υπερβολικός 30εκ. είναι αρκετά μεγάλο πάχος για πλάκα και όντως τα πάχη τους κυμαίνονται από 15εκ. έως 20εκ. Τώρα εαν αυτό σημαίνει καλή κατασκευή γενικότερα δεν είναι απόλυτα σωστό.
Στις παλαιότερες οικοδομές λόγω υποδεέστερων υλικών και λόγω "αρχαιότερων" μεθόδων υπολογισμού είναι "κλασικό" φαινόμενο να βλέπουμε τεράστιες πλάκες, τεράστια υποστηλώματα και τεράστια δοκάρια. Το ότι όλα τα φέροντα στοιχεία της οικοδομής είναι κτήνη δεν έχει ως αποτέλεσμα μια καλή κατασκευή.
Στη δική σου περίπτωση και έχοντας υπόψη τη δήλωση του εργολάβου σου ότι "δεν έκανα οικονομία σε σίδερα και μπέτά" έχουμε ένα άνθρωπο ο οποίος σεβάστηκε τους κανονισμούς και τις μεθόδους της εποχής του και έκανε ότι καλύτερο (και ασφαλέστερο) μπορούσε (και για το δικό του όφελος αφού το προόριζε για δική του χρήση).
Απλά ας μην έχουμε για παράδειγμα τη δική σου περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-11-04, 19:13
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Μαλιστα Εστω και καθυστερημενα σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Υ.Γ Μενω στο πατρικο σπιτι του γνωστου κατασκευαστη Ρουσσουνελου
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-11-04, 00:56
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Εγώ ρε παιδιά ξεκίνησα το post ρωτώντας πόσο αντέχει μια πλάκα θέλοντας να μάθω αν χτίζοντας όλες τις πόρτες και τα παράθυρα και αφήνοντας το λάστιχο να τρέχει μέσα κατάφερνα να κάνω ένα τεράστιο ενυδρείο με σπηλιές ή απλά θα έπαιρνα την εκδίκηση μου από τον από κάτω.!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07297 seconds with 14 queries