Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-10, 00:36
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή το μικρο που μεγαλωσε....

Το 60λιτρο μου ενηλικιωθηκε εγινε 96λιτρο! αφου κουραστηκα αρκετα με το 60 λιτρο και για να μην αποχωριστω τα τιγρακια μου αποφασισα να το αλλαξω και πηρα ενα 96ρι απο τα αγαπημενα καρφουρ..το αquascape και η ψαροσυνθεση εμειναν σχεδον ιδια με μικρες προσθηκες...ιδου:
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x30x40
Όγκος:96 μικτα
Κατηγορία:κοινωνικο
Φυτά:ανουμπιες,κρυπτοκορινες,καμπομπα,βαλισνεριες, μπαλακια moss και 3 αλλα που δεν ξερω το ονομα τους
Ψάρια / ¶λλα είδη:9 tiger barbs,1 platydoras armatulus,2corydoras,2 kribensis,1 golden algae eater,1 ακομα γλυφτης(?),1 apple snail,1 zebra snail
Διακοσμητικά υλικά(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.):χαλαζιακη λευκη αμμος,1 ριζα,3 πετρες λαβας(κοκκινη-μαυρη)

Φόντο:-
Φωτισμός:1x18 watt,θα μπει κ 1χ24
Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικο 400l/h
Θερμοστάτης:100watt
Λίπανση:flourish της seachem
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7,3
Γενική σκληρότητα (GH):περιπου 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):περιπου 12
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:1 φορα τη βδομαδα
Θερμοκρασία:25
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα003.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  60,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα000.jpg
Εμφανίσεις:  393
Μέγεθος:  46,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα001.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  68,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα002.jpg
Εμφανίσεις:  357
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα026.jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  62,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-10, 00:46
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-10, 00:57
Το avatar του χρήστη debbie
debbie Ο χρήστης debbie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2010
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

τελειο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-10, 01:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δημήτρη μπράβο, το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ και τα ψάρια σου είναι υπέροχα.
Αν μου επιτρέπεις 1-2 παρατηρήσεις, μην βάλεις άλλα ψάρια, δεν χωρούν και τα 2 φυτεμένα "νησιά" είναι πολύ συμμετρικά.
Θα προτιμούσα το ένα πυκνότερο και ψηλότερο και το άλλο πιο μικρό για να σπάσει λίγο η συμμετρία και να δείχνει πιο φυσικό.
Βάλε κι άλλα φυτά να γίνει ζουγκλίτσα και δημιούργησε κι άλλες κρυψώνες-σπηλιές για τα κριμπς.

Και τώρα τα καλά νέα: Είμαι κατά 94,37% σίγουρος ότι τα κριμπς είναι ζευγάρι, στην τελευταία φωτό αριστερα ο αρσενικός και δεξιά η κυρία.
Και κακά νέα: πολλά βυθόψαρα με λίγες κρυψώνες, σημαίνει ότι όταν με το καλό γεννήσουν τα κριμπς, θα τα χτυπήσουν άσχημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-10, 23:54
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Κωστα δηλαδη λες να χαμηλωσω το αριστερο νησακι?το ειχα με πιο χαμηλα φυτα κ μου φαινοταν καπως αδειο...παντως γενικα δεν θελω να γινει φουλ φυτεμενο, τουλαχιστον στο κεντρο θελω να υπαρχει χωρος, αλλα σιγουρα θα βαλω κ αλλα φυτα οταν προστεθει κ η 2η λαμπα..
Τωρα για τα κριμπς αφου εισαι τοσο σιγουρος ωραια!παντως ακομα και αν κατα 5,63% ειναι κ τα δυο θηλυκα καλα τα πανε!ειναι συνεχεια μαζι κ ερωτοτροπουν...οποτε πεταμε κ εναν απ τους αρσενικους σου μεσα κ θα γινει κολαση
για κρυψωνα μαλλον θα κανω αυτο με την καρυδα που μου πες και βλεπουμε..
-------------------------
τι εγινε ρε παιδια ουτε ενα σχολιο...μια παρατηρηση...τιποτα για λαθος ψαροσυνθεση η να μετακινησω τιποτα...
ααα χασατε τη φορμα σας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris vas : 11-02-10 στις 23:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-10, 00:08
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

λυτό και όμορφο το ενυδρείο σου,η επιλογή για τα δύο νησάκια μου φαίνεται επιτυχημένη. με τη δευτερη λάμπα θα μπορείς να πας για περισσότερα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-10, 00:25
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

thnx jp..ναι θα μπουν αλλα λιγα ακομα,κυριως καποια χαμηλα σαν γρασιδακι..
Παντως γενικα σε αντιθεση με τους περισσοτερους, δεν μπορω να πω οτι μ αρεσουν πολυ τα φουλ φυτεμενα... ισως στο μελλον το γυρισω σε μινι νταμαρι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-10, 00:35
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εγινε ρε παιδια ουτε ενα σχολιο...μια παρατηρηση...τιποτα για λαθος ψαροσυνθεση η να μετακινησω τιποτα...
ααα χασατε τη φορμα σας...

Μας κάλυψε ο Κώστας.
Τα κρίμπενσις είναι κιχλίδες οι οποίες γίνοται πολύ προστατευτικές σε περίοδο αναπαραγωγής και γέννας.Δεδομένου του μικρου ενυδρείου σου τις λίγες κρυψώνες και των γατοψαρων που έχεις, σε ενδεχομενη αναπαραγωγη ειναι πολυ πιθανο να εχεις τραυματισμους-θανατους.

Δεν ξερω και πως θα αντιδρουσαν και τα τιγρακια με τα τυχον μικρα..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-10, 00:46
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Ναι αυτο το συζητησα και με τον κωστα κ αν δω οτι προκυπτει προβλημα θα βαλω τα κριμπς σ ενα αλλο πιο μικρο που εχω για να αναπαραχθουν..προς το παρον παντως δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα με τα τιγρακια...
Ο platydoras που εχω ειναι ολη μερα κρυμμενος σε μια φωλια που χωραει μονο αυτος και βγαινει μονο οταν ριχνω τροφη οποτε δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα
Με τον γλυφτη(golden algae eater) εχουν ενα θεμα πεφτει λιγο κυνηγι...θα δειξει...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-10, 22:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!
συμφωνω με την επισημανση να κανεις ασυμμετρα τα 2 "νησακια"...
θα εδινα τους 2 "γλυφτες" και τα κορυ και θα κρατουσα τα υπολοιπα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-10, 14:50
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

thnx pano!τον ενα τον εβγαλα γιατι ενοχλουσε τα κριμπς...ο αλλος ειναι αυτος στη φωτο και δεν ενοχλει κανεναν...τον εχω καιρο κ λυπαμαι να τον δωσω...
με τα cory πανο δεν ξερω τι να κανω...εχω διαβασει κ το αρθρο(νομιζω δικο σου)οτι δεν ειναι καθαριστες αλλα παρολα αυτα χωρις αυτα η αμμος βρωμιζε σε μια μερα ενω τωρα διατηρειται σχετικα καθαρη...οσο και να προσεχεις ενα ενυδρειο δεν ειναι δυσκολο να το καθαριζεις καθε μερα??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα007.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  14,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα011.jpg
Εμφανίσεις:  202
Μέγεθος:  45,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-10, 17:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα κορυ τρωνε τροφες οπως και τα αλλα ψαρια....τι ακριβως βλεπεις να καθαριζουν?? γιατι εγω εχω 25 στο 1.5μετρο και δεν καθαριζουν απολυτως τιποτα...απλα μου αρεσουν πολυ και γιαυτο τα εχω...

το ψαρακι που εχεις ειναι ο borneo sucker..επιθυμει χαμηλες θερμοκρασιες και πολυ εντονη ροη......δεν ειδα ποτε χομπιστα να τον κρατησει για πολυ καιρο....πεθαινουν συνηθως συντομα γιατι σπανια του δινουν αυτο που θελει...(εγω τον χαρισα και δε ξερω τι απεγινε μετα..κιουτε θα ξαναπαρω)

γινεται τωρα αντιληπτο οτι τα ψαρακια κακοπερνανε γιατι ειμαστε λαθος ενημερωμενοι.....κυριως απο τα πετ σοπ που πουλανε ψαρια-καθαριστριες. αντε να τα χρωματιζουν και με στολη καμαριερας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-10, 20:15
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω και πως θα αντιδρουσαν και τα τιγρακια με τα τυχον μικρα..
Αν οι γονείς κριμπς είναι έμπειροι, τα τιγράκια δεν θα καταφέρουν και πολλά και φυσικά ούτε και κινδυνεύουν από τα κριμπς μιας και είναι άριστοι κολυμβητές.

Γενικά μου άρεσε το ενυδρείο σου φίλε μου, αλλά πιστεύω με περισσότερα φυτά και λίγες ακόμα κρυψώνες θα γίνει ακόμα πιο όμορφο.
Η ένσταση μου είναι στην ιχθυοφόρτιση, και στην επιλογή, τα τιγράκια σίγουρα είναι πολύ άνετα με 9 άτομα αλλά όχι και τα corys που είναι μόνο 2.

Αν ήμουν στη θέση σου και ήθελα να κρατήσω τα τιγράκια(που κανονικά δεν θα πρεπε) θα το έκανα μαζί με τα κριμπς και θα έβγαζα όλα τα άλλα.

Καλή συνέχεια και σύντομα και με 200άρι
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-10, 20:50
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

πανο τον borneo sucker μου τον εφερε δωρο η κοπελα μου απο ενα πετ που εμπιστευομαστε(τουλαχιστον περισσοτερο απ τ αλλα) αφου του περιεγραψε συνθηκες κλπ στο ενυδρειο μ κ της ειπε οκ δεν θυμοταν κ ονομα κ ετσι δεν εψαξα για απαιτησεις..η αληθεια ειναι οτι πηγαινει συνεχεια εχει που χτυπαει το φιλτρο αρα εχεις δικιο για τη ροη..αλλα αν λες κ για κρυο νερο μαλλον θα πρεπει να τον δωσω...
τα cory τρωνε τη βρωμια που παει κατω υπολειμματα τροφων κ τα κοπρανα των αλλων ψαριων..προφανως περισσοτερο τις τροφες αλλα χαρη σ αυτα και τον platydoras μενει καθαρη η αμμος..
μαλιστα ριχνω κ ταμπλετες βυθου και δεν τρων..ισως βεβαια κ να φοβουνται να πλησιασουν επειδη ορμαν τα τιγρακια και ο platydoras...
-------------------------
αλεξ thnx για το ενυδρειο κ σιγουρα θα γινουν αλλαγες απ την τεταρτη που περιμενω τη νεα λαμπα..
μια ερωτηση τα τιγρακια γιατι δεν πρεπει να τα κρατησω?
για τα cory θα δουμε η θα τα κανω 4 η θα με πεισει ο πανος και θα τα δωσω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris vas : 15-02-10 στις 20:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-10, 22:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
τα cory τρωνε τη βρωμια που παει κατω υπολειμματα τροφων κ τα κοπρανα των αλλων ψαριων..προφανως περισσοτερο τις τροφες αλλα χαρη σ αυτα και τον platydoras μενει καθαρη η αμμος..
"Σε καμια περιπτωση κανενα ψαρι δεν «καθαριζει» το ενυδρειο τρωγοντας τις ακαθαρσιες του συγκατοικου του.. (αυτό το κανει το scatophagus που ζει σε υφαλμυρο νερο και μονο όταν δεν εχει να τραφει με κατι άλλο)". απο εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647

μαλιστα ριχνω κ ταμπλετες βυθου και δεν τρων..ισως βεβαια κ να φοβουνται να πλησιασουν επειδη ορμαν τα τιγρακια και ο platydoras...
ακριβως γιαυτο...αν ηταν μονα θα ορμουσαν αμεσως.

για τα cory θα δουμε η θα τα κανω 4 η θα με πεισει ο πανος και θα τα δωσω!
θα σε πεισω οτι τα κορυ αναμοχλευουν αλλα δεν καθαριζουν! τρωνε υπολλειματα τροφης αλλα οχι περιττωματα...
απο εκει και περα θα φανε και ξυλο απο τα κριμπς οταν γεννησουν οπως ετρωγαν και τα δικα μου....
αλλα η αποφαση ειναι δικη σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-02-10, 22:57
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

σου πα το χω διαβασει το αρθρο...απλα στην πραξη βλεπω οτι καθαριζουν.
ιδιως το πρωι η αμμος ειναι γεματη τρυπουλες και δεν υπαρχει ιχνος ουτε απο τροφη ουτε απο κοπρανα...εκτος αν το κανει ολο αυτο ο platydoras αλλα δεν το νομιζω...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-02-10, 23:14
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Υπολείματα τροφής μπορεί να τρώνε, περιττώματα αποκλείεται. Η μόνη περίπτωση είναι να τα αναμοχλεύουν και να τα θάβουν προσωρινά.
Ή, αν είσαι τόσο τυχερός, να τα ανασηκώνουν και να τα ρουφάει το φίλτρο σου, αν είναι χαμηλά η εισαγωγή και υπάρχει κάποιο ρεύμα.
Δυστυχώς για όσους έχουμε κόρυς, τα πράγματα είναι ακριβώς όπως στα λέει ο Πάνος. Και καθαριστές δεν είναι και πολύ ξύλο θα φάνε στη γέννα.
Σκέψου αυτό που σοφά σου προτάθηκε, να κρατήσεις τιγράκια και κριμπς και να δώσεις τα κόρυς (κατά προτίμηση σ' εμένα, πότε να περάσω?)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-10, 01:44
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

κωστα 22 του μηνος τελειωνω εξεταστικη οποτε περνα να πιουμε ενα καφε να δεις και το ενυδρειο και αμα το παρω αποφαση μεχρι τοτε τα παιρνεις και φευγεις...
αλλιως εχω και κατι ωραια κουνουποψαρα για δωσιμο..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-10, 01:57
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
κωστα 22 του μηνος τελειωνω εξεταστικη οποτε περνα να πιουμε ενα καφε να δεις και το ενυδρειο και αμα το παρω αποφαση μεχρι τοτε τα παιρνεις και φευγεις...
αλλιως εχω και κατι ωραια κουνουποψαρα για δωσιμο..
¶ντε βρε Πάνο, βοήθα, πες κι άλλα κατά των κόρυς, αλλιώς δεν έχει προμήθεια.
Εκτός κι αν θέλεις να σου στείλω τα κουνουπόψαρα, εγώ έχω baygon.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-02-10, 13:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λοιπον Δημητρη...ξερεις γιατι δε χρειαζεται να συζηταμε αλλο?? ο bokostas τα εβαλε πλεον στο ματι....οποτε το παιχνιδι να το θεωρεις ηδη χαμενο...
αν δε τα δωσεις οικειοθελως εχει κανει ειδικη εκπαιδευση και θα εισβαλει στο σπιτι σου με ειδικα εργαλεια (ψαροσακουλες-αποχες) θα τα παρει και θα σου αφησει μηνυμα στο μαξιλαρι ενω κοιμασαι "επρεπε να μου τα δωσεις με το σωστο τροπο...Bo."
ρωτα οσους ανοιγουν ποστ "το ψαρι μου απο προχθες δε το βλεπω πουθενα...τι να απεγινε?"....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-02-10, 14:18
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον Δημητρη...ξερεις γιατι δε χρειαζεται να συζηταμε αλλο?? ο bokostas τα εβαλε πλεον στο ματι....οποτε το παιχνιδι να το θεωρεις ηδη χαμενο...
αν δε τα δωσεις οικειοθελως εχει κανει ειδικη εκπαιδευση και θα εισβαλει στο σπιτι σου με ειδικα εργαλεια (ψαροσακουλες-αποχες) θα τα παρει και θα σου αφησει μηνυμα στο μαξιλαρι ενω κοιμασαι "επρεπε να μου τα δωσεις με το σωστο τροπο...Bo."
ρωτα οσους ανοιγουν ποστ "το ψαρι μου απο προχθες δε το βλεπω πουθενα...τι να απεγινε?"....
χα χα χα χα, φτάνει, φτάνει, κατουρήθηκα από τα γέλια.

Μη σε τρομάζει ο Πάνος βρε Δημήτρη, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα,
για το καλό των ψαριών παλεύουμε, δεν υπάρχει προσωπικό συμφέρον.

Υπερβολικέ Πάνο, το σημείωμα θα το αφήσω στο ενυδρείο, όχι και στο μαξιλάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-10, 00:01
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

αγχωθηκα....
κωστα πες γρηγορα διευθυνση στα στελνω αυριο πρωι πρωι με κουριερ σε συσκευασια δωρου...
τελοσπαντων μην με πιεζετε θελω λιγες μερες να το σκεφτω να το συζητησω και μαζι τους...
παντως τα κουνουποψαρα ετοιμα στα εχω και για να σε δελεασω η μια ειναι και εγκυος..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-10, 00:21
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-10, 03:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
αγχωθηκα....
κωστα πες γρηγορα διευθυνση στα στελνω αυριο πρωι πρωι με κουριερ σε συσκευασια δωρου...
τελοσπαντων μην με πιεζετε θελω λιγες μερες να το σκεφτω να το συζητησω και μαζι τους...
παντως τα κουνουποψαρα ετοιμα στα εχω και για να σε δελεασω η μια ειναι και εγκυος..
Μην αγχώνεσαι βρε Δημήτρη, δεν σε πιέζει κανείς, συζήτα το και μαζί τους...
Κι αν θέλεις φέρτα να δουν το νέο τους σπίτι, να τα βάλουμε για λίγο μέσα στο ενυδρείο, να γνωριστούν και με τα δικά μου...
Και να δεις που μετά δεν θα θέλουν να βγουν, τόσο ενθουσιασμένα θα είναι... κι εσένα δεν θα σου κάνει καρδιά να τα πάρεις πίσω.
Τα κουνουπόψαρα θα τα έπαιρνα ευχαρίστως , αλλά δεν είναι σωστό να ταλαιπωρήσουμε την έγκυο, άστη να γεννήσει με το καλό,
να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά της, να τους δώσει καλή ανατροφή και μετά βλέπουμε, δεν χανόμαστε...

Και για να σοβαρευτούμε λίγο, σταμάτα να ασχολείσαι με τα ψάρια και το φόρουμ και κοίταξε να διαβάσεις για την εξεταστική σου.
Μετά θα έχεις χρόνο κι όταν περάσεις το τελευταίο μάθημα, εγώ θα σε περιμένω με ψαροσακκούλες έξω από το αμφιθέατρο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-02-10, 15:15
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να σοβαρευτούμε λίγο, σταμάτα να ασχολείσαι με τα ψάρια και το φόρουμ και κοίταξε να διαβάσεις για την εξεταστική σου.
Μετά θα έχεις χρόνο κι όταν περάσεις το τελευταίο μάθημα, εγώ θα σε περιμένω με ψαροσακκούλες έξω από το αμφιθέατρο.
Όχι που θα σ' αφήσω να μου πάρεις τα ψάρια του Δημήτρη!!! Κι εμείς τι ρόλο βαράμε βρε? Τζιτζίκια πεταλώνουμε?
Το ενυδρείο σου μου 'αρεσε πολυ παρεπιπτώντως!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-02-10, 23:17
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά θα έχεις χρόνο κι όταν περάσεις το τελευταίο μάθημα, εγώ θα σε περιμένω με ψαροσακκούλες έξω από το αμφιθέατρο.

ελα στην οδοντιατρικη ειμαι..εκτος αν φοβασαι τον οδοντιατρο κ ειμαστε κ πολλοι εκει..
-------------------------
παιδια ευχαριστω πολυ για τα σχολια!μπηκε κ η λαμπα σημερα οποτε απο αυριο παμε κ για αλλα φυτακια..
παρεπιπτοντως αν εχει κανεις κανενα κλαδεματακι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris vas : 17-02-10 στις 23:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-02-10, 00:16
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων

ελα στην οδοντιατρικη ειμαι..εκτος αν φοβασαι τον οδοντιατρο κ ειμαστε κ πολλοι εκει..
-------------------------
παιδια ευχαριστω πολυ για τα σχολια!μπηκε κ η λαμπα σημερα οποτε απο αυριο παμε κ για αλλα φυτακια..
παρεπιπτοντως αν εχει κανεις κανενα κλαδεματακι....
Σε οδοντίατρους δεν πλησιάζω.. από μακρυά κι αγαπημένοι.

Κλαδέματα υπάρχουν, αλλά ειδικά για σένα δεν χαρίζονται, ..ανταλλάσονται ..ξέρεις με τι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-02-10, 02:02
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλαδέματα υπάρχουν, αλλά ειδικά για σένα δεν χαρίζονται, ..ανταλλάσονται ..ξέρεις με τι.
καπου παει το μυαλο μου...λοιπον κρατα κλαδεματα απο δευτερα θα επικοινωνησω...
-------------------------
α και κατι αλλο η λαμπα που εβαλα της aqua medic μου βγηκε ροζ!!εχετε κ εσεις τετοιες?οχι οτι με πειραζει αλλα οι ροζ φυσαλιδες δινουν μια λιγο περιεργη αισθηση στο ενυδρειο μου.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris vas : 18-02-10 στις 02:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-02-10, 03:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
καπου παει το μυαλο μου...λοιπον κρατα κλαδεματα απο δευτερα θα επικοινωνησω...
-------------------------
α και κατι αλλο η λαμπα που εβαλα της aqua medic μου βγηκε ροζ!!εχετε κ εσεις τετοιες?οχι οτι με πειραζει αλλα οι ροζ φυσαλιδες δινουν μια λιγο περιεργη αισθηση στο ενυδρειο μου.....
Τα κλαδέματα πρέπει να φύγουν μέσα στο Σαββατοκύριακο, είναι σε λεκάνη και δεν θα αντέξουν παραπάνω από 2-3 μέρες.
Η ροζ λάμπα είναι ότι καλύτερο για τα φυτά σου, αν και η όψη που δίνει στο ενυδρείο δεν είναι και πολύ σούπερ.
Κράτα την κι αν μπορείς πρόσθεσε και μια λευκή daylight, (αλλά να ξέρεις ότι τα κόρυς δεν αντέχουν το ροζ φως, διώξτα).
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-02-10, 13:36
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

εχω και λευκη λαμπα,απλα οι ροζ μπουρμπουλιθρες το κανουν λιγο...γκευ..
οσο για τα κορυ εχω προνοησει και τους πηρα κατι ειδικα μικροσκοπικα γυαλια..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το πιο μικρο κοχυλι GIORGOSKARA Παραλία - Beach Bar 6 21-03-09 02:50
μικρο φυτεμενο andreas213 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 17-03-08 15:12
ενα μικρο βιντεακι mikele Δίσκοι 0 23-02-08 10:55
Το μικρο μου. Isidoros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 04-02-05 19:58
CO2 σε μικρο ενυδρειο Dis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 22-04-04 01:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19921 seconds with 14 queries