Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-07, 22:20
KaterinaX Ο χρήστης KaterinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Ποσα platy?

Γεια σας και απο μενα.
Ειμαι νεα στο φορουμ σας αλλα και στην ασχολια μου με τα ενυδρεια.
Μου κανανε δωρο ενα 20λτ tetra κι ετσι εκανα την πρωτη μου βολτα στο pet shop.
Εβαλα χαλικι φυσικο,φιλτρο με σφουγγαρακι μεσα στο ενυδρειο,θερμοστατη στους 26 βαθμους και το εστρωσα μια εβδομαδα με βακτηρια που μου δωσανε εκει.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Απο τα ψαρια που ειδα στο μαγαζι μου αρεσαν καποια μικρα ασπρα με εντονη πορτοκαλι ουρα.Μου ειπαν πως λεγονται platy και μου εδωσαν 2 ενα αρσενικο κι ενα θηλυκο.
Μεχρι ποσα ιδια η διαφορετικα ψαρια (τετοιου μεγεθους περιπου 5 εκατοστα) μπορω να βαλω στο μικρο μου ενυδρειο?
Ρωτησα στο μαγαζι αλλα η απαντηση δεν ηταν πολυ σαφης....
Σας ευχαριστω εκ των προτερων και καλως ορισα στη παρεα σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-07, 22:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εβαλα χαλικι φυσικο,φιλτρο με σφουγγαρακι μεσα στο ενυδρειο,θερμοστατη στους 26 βαθμους και το εστρωσα μια εβδομαδα με βακτηρια που μου δωσανε εκει.
κατερινα καλωσηρθες πες μας ακριβως τι εχεις μεσα στο ενυδρειακι σου φιλτρο θερμοστατη φως!απο τι φανταζομαι το ενυδρειο σου δεν πρεπει να χει στρωσει..τι ακριβως εριξες μεσα?σε μια βδομαδα αδυνατο εκτος αν σου δωσαν καποιο κομματακι βιολογικου υλικου απο το φιλτρο τους...εχεις κανει ποτε τεστ στο νερο?διαβασε οτι μπορεις εδω μεσα και κυριως αυτα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
www.tsamisaquarium.gr
οτι θες ειμαστε εδω!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-07, 22:41
KaterinaX Ο χρήστης KaterinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Κωστα σ ευχαριστω για την απαντηση σου!
Εχω βαλει θερμοστατη και φιλτρο οπως λεω παραπανω αλλα δεν ξερω μαρκα και χαρακτηριστικα....Λαμπα εχει πανω στο καπακι του ενυδρειου.Τα βακτηρια που εβαζα ηταν της sera το nitrivic η καπως ετσι....
Στο μαγαζι μου ειπαν πως δεν τελειωσε το στρωσιμο αλλα σιγα σιγα θα προσθετουμε ψαρακια...Επειδη ξερω πως ειναι μικρος ο χωρος δεν θελω να με φορτωσουν με ψαρια και να τα χασω μετα....γι αυτο ρωταω...
(Φαντασου πως επεμενα να μου πουν περιπου ποσα θα βαλω και μου λενε ''οσα θες! θες 10? θες 20? μικρα ειναι αυτα οσα θες βαζεις!΄''
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-07, 23:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα.
Για να παρακολουθήσεις την διαδικασία του στρωσίματος καλό είναι να προμηθευτείς υγρά τεστ.
Γιατί δεν περνάς από τον σύλλογο το επόμενο Σάββατο για να σου δώσουν τα παιδιά υλικό από ήδη στρωμένο φίλτρο για να "μπολιάσεις" το δικό σου ;
Το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει "πολλά μικρά" ψάρια.
Ένας μονομάχος θα ήταν "βασιλιάς" εκεί μέσα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-07, 23:28
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KaterinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μαγαζι μου ειπαν πως δεν τελειωσε το στρωσιμο αλλα σιγα σιγα θα προσθετουμε ψαρακια...Επειδη ξερω πως ειναι μικρος ο χωρος δεν θελω να με φορτωσουν με ψαρια και να τα χασω μετα....γι αυτο ρωταω...
(Φαντασου πως επεμενα να μου πουν περιπου ποσα θα βαλω και μου λενε ''οσα θες! θες 10? θες 20? μικρα ειναι αυτα οσα θες βαζεις!΄''
Καλοσωρισες και απο εμενα! Στο μαγαζι σου ειπαν με λιγα λογια "Ας βαλουμε μερικα ψαρακια να παιξουν το ρολο του βιολογικου υλικου και αφου ψοφησουν αυτα(που θα ψοφησουν)αν εχει στρωσει το ενυδρειο ζουν τα αλλα, αλλιως αγοραζεις ξανα και ξανα,σιγα μωρε μικρα ψαρακια και φτηνα!"
Φιλη κατερινα μπραβο σου για την ορεξη σου να μαθεις για τα ψαρακια σου και που το ψαχνεις το θεμα. Προσθετε συχνα βακτηριδια(συμφωνα με τις οδηγιες του μπουκαλιου), ριχνε και αμμωνια η τροφη ,ολα τα παραπανω πρεπει να γινουν χωρις ψαρακια μεσα. παρε τεστ και οταν μετρησεις nh3=0 no2=0 εισαι ετοιμη για 5-6 πλατυ(1-2 αρσενικα τα αλλα θυληκα). Και αν ολα πανε καλα συντομα θα σε ανταμειψουν με απογονους !!!
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-07, 00:07
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες & μπράβο που δεν σε έπεισε ο μαγαζάτορας!
Όπως πολύ σωστά κατάλαβες τα 10-20 που σου είπε είναι πάνω από πολλά!
Και επειδή αν βάλεις έστω και ένα ζευγάρι θα καταλήξεις με ακόμα περισσότερα από 10-20, θα σου πρότεινα το εξής:

Δώσε πίσω αυτά που πήρες (να μην ταλαιπωρούνται κιόλας σε άστρωτο ενυδρείο), παρακολούθησε το ενυδρείο με μετρήσεις μέχρι να στρώσει σωστά και πάρε έναν μονομάχο. Αν σου φαίνεται "λίγος", μπορείς να προσθέσεις καμιά γαρίδα (caridina japonica) & apple snail.

Αν δεν σου αρέσει η ιδέα του μονομάχου, ψάξε να βρεις ψαράκια που να μένουν μικρά, να μην γεννάνε & να μην είναι πολλά.

Σου εύχομαι καλή αρχή!
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-07, 06:55
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

KaterinaX καλως ήρθες στο forum(κι εγώ καινούριος είμαι :P)
Απ'ότι φαίνεται ο μαγαζάτορας σκέφτεται με βάση τη λογική...
Καλά έκανες και το έψαξες περισσότερο,εγώ τη πρώτη φορά έχασα 2 platies κάνοντας το λάθος που δεν έκανες εσύ! Όυτε καν αντιχλώριο δε μου είχε δώσει(τα ψάρια πήγανε απ'το χλώριο). Anyway εγώ πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με το Xotikouli, το ενυδρείο σου δεν είναι ακόμα έτοιμο να δεχθεί ψαράκια, γι'αυτό πήγαινε τα 2 platies πίσω όσο είναι καιρός και συνέχισε να ρίχνεις βακτηρίδια έως ότου ολοκληρωθεί ο κύκλος(το οποίο θα καταλάβεις με τα test που θα κάνεις) και όταν πλέον θα είναι έτοιμο ρίχνεις μέσα ένα μονομάχο(πανέμορφο ψάρι) ο οποίος σε 20άρι ενυδρείο θα είναι "βασιλιάς" όπως είπε και ο george Και πέρα απο κει βάζεις όπως σου είπε και το Xotikouli και καμιά γαρίδα caridina japonica(βλέπε κάτω)



όπως και κανα apple snail(βλέπε κάτω)



τα οποία θα σου καθαρίζουν και το ενυδρείο
Οι επιλογές είναι δικές σου, σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις...! Περιμένουμε νέα σου για τη πρόοδο του
ενυδρείου και καμιά φωτογραφία με το αποτέλεσμα αν σου είναι εύκολο
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-07, 11:59
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Γεια σου και απο μενα Κατερινα και καλως ορισες στην παρεα μας!
Τα παιδια παραπανω σου ειπαν πολυ σωστα τις κινησεις που θα ηταν καλυτερο να κανεις στην παρουσα φαση.Εγω θα ελεγα αρχικα να προμηθευτεις τα τρια βασικα τεστ (NH4, NO2, NO3) που θα σε βοηθησουν να καταλαβεις σε ποιο ακριβως σταδιο του στρωσιματος βρισκεσαι (αν βρισκεσαι σε καποιο). Αν παλι χρειαστει να αρχισεις απο την αρχη πρεπει να γινουν τα εξης:Τα ετοιμα βακτηριδια που σου εδωσαν αφησε τα καλυτερα στην ακρη (κρινονται ως αναξιοπιστη μεθοδος στρωσιματος φιλτρου). Βγαλε τα ψαρακια και αρχισε να ριχνεις αμμωνια. Βεβαια μπορεις να τα αποφυγεις ολα αυτα οπως ειπε και ο george απλα παιρνοντας ετοιμο υλικο απο το φιλτρο καποιου αλλου χομπιστα. Τα υπολοιπα τα ξανασυζηταμε...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-07, 16:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με δεδομενο οτι το ενυδρειο ειναι ουτως η αλλως μικρό, και επισης οτι υπαρχει ηδη το nitrivec και 3 ψαρια, εκτός απο το να παρει ετοιμο υλικό (που παντα ειναι η καλυτερη λύση) μπορει να συνεχισει κανοντας ανα δυο-τρεις μερες 50% αλλαγη νερού (σε 20 λιτρα ενυδρειο ειναι ευκολο) και μετρωντας με ενα υγρο τεστ αμμωνιας, στην αρχή και No2 στη συνέχεια.

Κρατωντας την αμμωνια παντα κατω απο 0,5 ppm το ενυδρειο θα στρωσει με ψαρια σε κανενα μηνα περιπου.


Η μεθοδος αυτή εχει πολλα πρακτικά προβλήματα ακομα και σε 60 λιτρο ενυδρειο, αλλα σε 20 λιτρα είναι μάλλον εφικτή.


(Το εχω δοκιμασει επιτυχως και με περισσοτερα λιτρα ΑΛΛΑ η μεση μου εχει την δικη της αποψη επι του θεματος.. )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποσα λιτρα εν τελη?! drizzt do urden Bettas 18 05-10-06 14:49
ποσα ψαρια χωρανε σε 15λιτρο ενυδρειο? hellenicsun Γλυκό νερό - Γενικά 10 19-01-06 18:28
οποιος εχει παραγγειλει βαση σε μαραγκο ποσα χρηματα maria-paok DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 21-01-05 20:49
guppies-ποσα? silver Ζωοτόκα 15 18-11-04 01:24
ποσα watt χρειαζομαι Δημητριαδης δημητρης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 16-02-04 03:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05382 seconds with 13 queries