Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-13, 13:34
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

¶ψογη ενημέρωση για τους φίλους του κρύου νερού και όχι μόνο... Πραγματικά λύνει πολλές απορίες και σκοτεινά σημεία σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί με τα χρυσόψαρα και απλά έχουν στο μυαλό τους κάποια στιγμή να το κάνουν.
Μια ερώτηση
Δεν μπόρεσα να καταλάβω τον όρο διπλή και μονή ουρά. Μπορείς να βάλεις κάποιες φωτογραφίες γιατί εγώ τις βλέπω ίδιες...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-13, 17:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια, να'στε καλα, οτι μπορουμε κανουμε.
Σωκρατη, και οι αλλοι παλιο με τα χρυσοψαρα, οτι μπορειτε να προσθεσετε/διορθωσετε ... ελευθερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπόρεσα να καταλάβω τον όρο διπλή και μονή ουρά. Μπορείς να βάλεις κάποιες φωτογραφίες γιατί εγώ τις βλέπω ίδιες...
Τα χρυσοψαρα με τη "μονη ουρα" ειναι αυτα που η ουρα τους ειναι απλη.
Ειναι ευκολο να τα ξεχωρισεις. Ενα ακρο παει πανω κι ενα κατω, διχαλωτα, οπως των περισσοτερων ψαριων.
(Αλλο σημαντικο χαρακτηριστικο αυτων των ψαριων, ειναι οτι το σωμα τους εχει μακρουλο σχημα, νορμαλ σαν κυπρινου - γιαυτο και μεγαλωνει περισσοτερο και χρειαζεται μεγαλυτερο ενυδρειο απο τα fancy)




Ενα στα fancy βλεπεις πιο περιπλοκα πραγματα, διπλωνει (2+2 ακρα), πεπλα, βενταλιες κλπ
(Αλλο σημαντικο χαρακτηριστικο αυτων των ψαριων, ειναι οτι το σωμα τους εχει κοντοχοντρο σχημα, και δεν γινονται το ιδιο μεγαλα με αυτα που εχουν μονη ουρα - ειναι φυσικο να ειναι πιο δυσκίνητα και πιο αργα ψαρια λογω μεγαλης και βαριας ουρας και σχημα σωματος και γιαυτο πολλες φορες υστερουν στη διεκδικηση της τροφης, οταν συγκατοικουν με χρυσοψαρα με μονη ουρα)



Ξανακοιτα πιο πανω τις ουρες απο τα common, comet και Shubunkin και θα δεις οτι ειναι κοινες ουρες ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-13, 21:14
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστώ πολύ Σπύρο!!!
Το κατάλαβα πολύ καλά τώρα.
Να ΄σαι καλά φίλε μου!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-13, 21:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κι εσυ να σαι καλα για την ερωτηση που εκανες.
Θα μπορουσε να ηταν απορια οποιουδηποτε αναγνωστη και να εμενε αδιευκρινιστη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-13, 22:49
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παρα πολυ καλη προσπαθεια! Την ημερα που το αναρτησες, μου χε περασει σαν σκεψη, γιατι να μην υπαρχει ενα ολοκληρωμενο θεμα για τα χρυσοψαρα... Και χαρηκα πολυ μολις το ειδα!

2-3 παρατηρησεις, απο καποιον αρχαριο:
Ισως θα ταν καλο να επισημανθει στο θεμα διατροφης, ποσο πρεπει να τρωνε, π.χ. αν ταιζουμε νιφαδες, ποσες πρεπει να δινουμε ημερησιως, ή αν δινουμε sticks (το εχω απορια, ποσα sticks να δινω στο καθε ψαρακι την ημερα....) ή αν ταιζουμε καποιο λαχανικο, ποσο μπορουμε να δωσουμε... Γιατι αλλου διαβαζουμε τοση τροφη, οση μπορουν να καταναλωσουν σε 5 λεπτα ή διαφορα τετοια, που δεν νομιζω οτι ειναι σωστα ομως

Θα διαφωνησω ως προς την ταχυτητα αναπτυξης τους... Ετσι οπως το γραψεις, αν υποθεσουμε οτι καποιος παει και παιρνει ενα ψαρακι 2-3 εκ, τοτε θα περιμενει σε 2 χρονια να χει φτασει τα 15-20 εκ... Δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι κατι τετοιο... Ακομη δεν ξερω ποσο χρηστικα μπορει να αποδειχτουν τα record Guinness που αναφερονται, εγω προσωπικα δεν τα πολυπιστευω, αλλα ακομα και αληθεια να ειναι, καποιος που θα πρωτοδιαβασει θα αισιοδοξει ισως για κατι αναλογο και στα δικα του ψαρια που πιστευω ειναι...ουτοπια. Ακομη το προσδοκιμο επιβιωσης 15-20 ετη σε ενυδρειο, ειναι και αυτο καπως...δυσκολο, ισως να πρεπει να τονιστει οτι χρειαζονται οι ιδανικες συνθηκες.

Αυτα απο μενα, μου αρεσε πολυ ομως σαν κειμενο, εχω διαβασει κι αλλα παρομοια, αλλα αυτο δινει πιο ουσιωδης πληροφοριες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-13, 23:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχαριστω lionor.

Το θεμα της ποσοτητας τροφης ειναι για ολα τα ψαρια ενα θεμα με δυσκολια.
Εχω γραψει πιο πανω μερικα πραγματα για την ποσοτητα στο "Τροπος ταισματος"

Στα περισσοτερα ψαρια καταλαβαινεις οτι εχουν φαει καλα, απο το φουσκωματακι στην κοιλια τους.
Στα χρυσοψαρα και ιδιως στα fancy ειναι λιγο δυσκολο να φανει γιατι γενικα ειναι φουσκωτες η κοιλια τους κι απο μονες τους.
Αν προσθεσουμε και το γεγονος οτι δεν εχουν ιδιο στομαχι και πεπτικο με τα αλλα ψαρια, μπερδευομαστε περισσοτερο.

Η αποψη μου στο θεμα ταισματος γενικα σε ολα τα ψαρια ειναι να γινεται πολυ καλο ταισμα, και οχι αυτα που διαβαζω περι "οση τροφη καταναλωνεται σε 1 λεπτο" ή "1-2 φυλαρακια" κλπ, παρα μονο οταν μιλαμε για ανωρυμο ενυδρειο ή για περιπτωσεις που εχει καποιο προβλημα η βιολογια μας και οι τιμες των μετρησεων μας.

Ισως ενας τροπος για να καταλαβουμε οτι εχουμε παραταισει τα χρυσοψαρα, ειναι να ταισουμε τοσο πολυ μεχρι που να δουμε να τους κρεμονται τα κακακια απο πισω (οχι διαφανη φυσικα αφου αυτο ειναι ενδειξη ασθενειας) και αναλογα να προσαρμοσουμε το ταισμα ετσι ωστε να μη φτανουμε και σε αυτο το σημειο.
Αλλος τροπος (πιο σωστος κατα την αποψη μου) ειναι να κανουμε μικρα ταισματα 1-2 γεματων μπουκιων. Σε συχνοτητα αναλογα την περιοδο και τις θερμοκρασιες (οπως εχω γραψει πιο πανω)

Και φυσικα να παρατηρουμε την οψη των ψαριων, να εχουν σφριγηλοτητα σωματος, να διακρινονται οι μυς κατα τη διαρκεια της κολυμβησης, λαμπερο χρωμα και ματια, γερα λεπια, χρωμα βραγχιων και φυσικα διαθεση και κινητικοτητα (χωρις να την συγχεουμε ομως με τις ενδειξεις του στρες).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-13, 09:29
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

και σε κάποιον τα fancy του είναι εντελώς αντιπαθητικά,
απαγορεύεται άλλο είδος σε 100αρι ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προφίλ Horabagrus nigricollaris - Black Collared Catfish stdev ¶λλα ψάρια Ασίας 0 06-12-11 10:02
Είδη γαρίδας! candus Γαρίδες 3 16-11-07 12:25
Site με info για ψάρια και φυτά και δυνατότητα προσωπικού προφίλ... nathanas Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-06-07 19:17
Προφίλ χρήστη sps4ever(niktso) Greek Aquarist's Boards 26 28-11-04 12:49
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04709 seconds with 14 queries