Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-03, 13:55
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Οταν τα 750 λιτρα αρχιζουν να γινονται πραγματικοτητα...

Ξεκινησα σιγα σιγα την κατασκευη ενος καινουργιου ενυδρειου με διαστασεις 192x60x65 με ενα εσωτερικο βιολογικο σε ολη την πλατη του με βιοσφαιρες και ενα εξωτερικο μηχανικο+χημικο για τις αλλες "δυσκολες" δουλειες.Παραγγειλα τα κρυσταλλα και συντομα θα παραγγειλω την μεταλλικη βαση του(οικονομικες στενωτητες βλεπεις καθως το κοστος αρκετο...).Σκεφτομαι η τελικη συνθεση του να αποτελειται απο τα εξης

- 2x Cryptocara moorii
- 2x Avlonacara Baenschi ή Luwanda
- 2x Sciaenochromis Fryeri
- 2x Nimbochromis Livingstoni
- 2x Nimbochromis Venustus
- 2x Nimbochromis Polystigma
- 2x Nimbochromis fuscotaeniatus
- 1x Gippicepts
- 1x Synodontis eupterus
- 1x Synodontis - καποιος αλλος της περιφημης οικογενειας των Συνοντοντιδαιων

Σκεφτομαι επισης να προσθεσω και 4x Melanochromis Auratus

Θα ηθελα να σας ζητησω τη γνωμη σας,οποια και αν ειναι αυτη σε σχεση με αυτη τη συνθεση και τις προτασεις σας σε σχεση με την προταση μου για το Melanochromis Αuratus.
Ηδη εχω αποκτηση 4 πιτσιρικια Livingstoni (ειναι το κατι αλλο και περιμενω να μεγαλωσουν για να βγαλω το ζευγαρι) που εχουν μπει σε δικο τους ενυδρειο για μεγαλωμα,και θελω να καταλειξω στον συνδιασμο για να αρχισω το ψαξιμο...
Θα με ενδιεφερε οποιως εχει γονο απο τα συγκεκριμενα ειδη να ελθει σε επαφη μαζι μου μεσω καποιου προσωπικου μυνηματος.

Ο λογος που επελεξα να το κανω μονος μου περα απο το κοστος του να μου το ετοιμασουν,ειναι οτι παρολο που θα αργησω περισοτερο απο εναν επαγγελματια θα εχω την χαρα να ειναι δικο μου εργο απο την αρχη μεχρι το τελος.Παιδια ειναι πολυ ομορφο αισθημα.Μετραει βεβαια που εχω και καποιο σχετικο ελευθερο χρονο και χωρο.Αν ειχα οικογενεια δεν υπηρχε περιπτωση να γινει ετσι.
Αντε παιδια και στα δικα σας!!! :P :P :P
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-03, 15:07
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

μπράβο!! άντε με το καλό! εγώ είμαι στα ίδια αλλά εγώ πιστεύω οτί σε δυο βδομάδες θα τα έχω τα ενυδρεία που έχω παραγγείλει!! ))
πιστεύω να μη βάλεις τους synodontis 2 γιατί έχουν την τάση να μαλώνουν πολύ και αν δε σκοτωθεί κάποιος απο τους δύο ίσως να έχεις απώλειες απο τις αφρικάνες σου...έχω δει συνοδόντι να χτυπάει άσχημα αφρικάνα πάνω σε καβγά του με άλλο συνοδόντι...
Τώρα τα οράτους είναι ζόρικα ψαράκια...αλλα όταν τα Nimbochromis φτάσουν ένα άλφα μέγεθος θα προσπαθήσουν να τα φάνε!! Το δικό μου το livingstoni ειναι γύρω στα 18εκ ακόμα δεν έχει την τάση να κυνηγάει τα άλλα ψάρια..το μόνο που κυνηγάει είναι το venustus μου..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-03, 19:55
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Αντε με το καλο και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε! Σημειωσε μονο πως καλο ειναι να μην κρατας περισσοτερα απο ενα ειδος Nimbochromis σε ενα ενυδρειο γιατι υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες υβριδισμου! Ειδικα αναμεσα σε polystigma - livingstoni! Λαβε επισης σοβαρα υπ οψιν σου οτι ολα τα Nimbochromis ειναι ψαρια φονιαδες! Μπορεις να πεις οτι τα N.venustus ειναι ισως λιγο πιο ηπια αλλα ακομη και αυτα δεν την χαριζουν σε πιο μικρα ψαρια! Χτυπανε υπουλα και ακαριαια! Εχουν φοβερη υπομονη και σπανια τους ξεφευγει το ψαρι που εχουν βαλει στο ματι! Εγω και ο Ναθαν κραταμε ολα τα ειδη Nimbochromis που αναφερεις, εκτος απο το fuscotaeniatus, μεσα σε καποια απο τα ενυδρεια μας! Το καθε ειδος το εχουμε ξεχωριστα απο τα αλλα Nimbochromis, ομως μαζι με καποια αλλα Malawi χωρις να υπαρχει ως τωρα καποιο προβλημα! Tα αλλα ψαρια που αναφερεις ειναι σαφως πιο ηπιου χαρακτηρα, δεν νομιζω ωστοσο να αντιμετοπισεις καποιο προβλημα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-03, 22:00
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Eγώ προσωπικά το μόνο πρόβλημα που αντιμετοπίζω αυτή τη στιγμή είναι ότι το livingstoni κυνηγάει μόνο το venustus...
Πραγματικά ίσως να έχεις προβλήματα υβριδισμού έχω ακούσει σε κάποια ποστς πως Nimbo Livingstoni kai Nimbo Polystigma έχουν ζευγαρώσει...(μακάρι να υπήρχε κάτι και να τα στείρωνε ε?)
Καλώς να το δεχτείς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-03, 02:23
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Εκτός του ότι τον υβριδισμό μεταξύ των Ν. polystigma και Ν. livingstoni σχεδόν σίγουρα δεν τον γλυτώνεις, είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις καθαρόαιμα ψάρια από αυτά τα δύο είδη. Πολλοί νομίζουν ότι έχουν τα κανονικά είδη αλλά δεν ....

Στον υβριδισμό τα χαρακτηριστικά του polystigma καλύπτουν τα του livingstoni σχεδόν πάντοτε. Στο Italian Cichlid Association Meeting που πήγα τον Σεπτέμβριο, ο μεγαλύτερος εισαγωγέας της χώρας είχε για display ένα ζευγάρι polystigma εκ των οποίων ο αρσενικός ήταν υβρίδιο. Μετά από κάποιες ώρες ανάλυσης, το έβγαλε από το ενυδρείο και το αντικατέστησε με ένα πραγματικό polystigma. Λάβε δε υπόψη σου ότι το υβρίδιο υποτίθεται ότι ήταν και wild caught. Θα μου πεις τώρα τι ψάχνω να βρω..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-03, 11:17
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Μα polleni κατα τη γνώμη μου όταν είναι jouveniles είναι πολύ εύκολο να τα γνωρίσεις! το polystigma ναι μεν έχει τα patern του Livingstoni αλλά έχει και πολύ μικρα καφέ στίγματα σε όλο του το σώμα! αντιθέτως το Livingstoni έχει μονο την καφε(ή μαυρη ή γκρι) άσπρη παραλαγή μόνο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-03, 21:35
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni

Στον υβριδισμό τα χαρακτηριστικά του polystigma καλύπτουν τα του livingstoni σχεδόν πάντοτε. ..
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-03, 22:18
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Αντε μαγκες παλι εδω.Λογο ασθενιας μεσα σημερα και ψαχνω παρεα...Τελικα αποφασισα να μην βαλω τα Nimbochromis Polystigma.Ετσι κ' αλλιως το Livingstoni ειναι πανεμορφο και ειναι παραπλησιας εμφανισης.Ηδη εχω βρει καποια απο τα κοματια που θελω μεσω φιλων του club και μου εχουν μεινει λιγοτερο απο τα μισα.

Μου λειπουν ακομα...

- Avlonacara Baenschi ή Luwanda
- Nimbochromis Venustus
- Nimbochromis fuscotaeniatus
θα ηθελα επισης και αυτο το ειδος
-PLACIDOCHROMIS ELECTRA

Οποιος εχει καποιο απο τα ψαρια αυτα - μικρα ακομα,θελω να εχω τη χαρα να τα μεγαλωνω - μπορει να εποικινωνησει μαζι μου.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-03, 23:24
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Κρίμα!... είχα τρείς μικρές electra και τις χάρισα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-03, 00:01
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Αν εχεις τους γονεις καθε ποτε ο κυριος PLACIDOCHROMIS την κυρια PLACIDOCHROMIS :P ?Αν οχι δεν πειραζει η σκεψη μετραει.Thanx
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-03, 01:36
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Ήταν αγνώστου πατρός! απλά τις είχα πάρει πρόσφατα αλλά επειδή πουλάω τα ενυδρεία μου για να έρθουν τα καινούρια έπρεπε να φύγουν τα ψάρια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-03, 14:51
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παντως εγω εχω venustus που πρεπει να ειναι και οι δυο αρσενικοι απο του καβγαδες που βλεπω θα χαρω να τον ανταλαξω με κανενα θυληκο στο μελον ειναι πολυ μικροι ακομα 7 και 5 εκατοστα.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04648 seconds with 12 queries