Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-08, 14:07
Το avatar του χρήστη fotis478
fotis478 Ο χρήστης fotis478 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή Ιδανικό περιβαλλον για κριμπένσις

Καλησπέρα,
εχω ενα μικρό ενυδρείο 60 λ και αποφασισα να βαλω ενα ζευγαρι κριμπένσις. Προσπαθώ να βαλω σε μια σειρά αυτα που διαβαζω για τα κριμπενσις ετσι ώστε να δημιουργήσω ενα καλό περιβαλλον γι' αυτά. Εχουμε κ λεμε λοιπόν:

1. Ως κιχλίδες που ζουν στην Αφρική προτειμούν σχετικά "σκληρά" νερα. Αυτό σημαινει πως θα μπορούσα να βαλω μια ασβεστολιθική πέτρα ή ένα κοχύλι? ¶ραγε κατα τη γνώμη σας βαζουμε κοχύλια σε ενυδρία που φιλοξενούν ψάρια που στο φυσικό τους περιβάλλον δεν έβλεπαν ποτέ στη ζωή τους κοχύλι?

2. Επίσης τα ψάρια αυτά ζούν σε περιβάλλον με φυτά. Όταν λέμε φυτά θέλουμε πυκνή βλάστηση ή μερικά φυτα στα άκρα του ενυδρείου? Τοποθετώντας δύο μικρα φυτά στο ενυδρείο η αεραντλια μπορεί να αφαιρεθεί απο αυτό? Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο είδος φυτού ή είναι θέμα προσωπικού γούστου?

3. Στα λιγα λίτρα που έχω θα μπορούσα να βάλω μερικά μικρά ήρεμα κοπαδόψαρα ωστε να νιώθουν πιο ασφαλή τα κριμπενσις? ή θα έχω μεγαλη υχθιοφόρτηση?

4. ¶ν βαλω τελικά κοπαδοψαρα σκεφτομουν 5 Cherry Barbs ή μερικά ζευγαρια Zebra Danios. Αλήθεια τα αρσενικά Cherry Barbs τα πάνε καλά μεταξύ τους? ή να προτειμήσω "χαρέμι"? Εσείς τι συγκατοίκους προτείνετε?

5. Αυτή τη στιγμή έχω ενα αρκετα ανοιχτόχρωμο υποστρωμα. Αρκετα λευκό. Είναι όμορφο αλλά λέτε να στρεσσάρει τα κριμπένσις και τους υπόλοιπους κατοίκους?

6. Δεδομένου οτι τα κριμπένσις συνηθίζουν να κολυμπούν στα χαμήλα στρώματα νερού ένα γατόψαρο θα είχε πρόβλημα να κολυμπά στα ίδια στρώματα σε περίπτωση γέννας? Μήπως το γατόψαρο είναι περιττό?

Αυτές ειναι μερικές σκέψεις που κάνω πρίν βαλω τα κριμπένσις στο νέο τους περιβάλλον. Αν παραπανω δείτε κάποια ανακρίβια, δεκτή καθε διόρθωση και κάθε συμβουλή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-08, 14:22
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

καλημερα φιλε μου εχω και κριμπς και πρεπει να σου πω οτι τα 60λ ειναι οριακα για το ζευγαρι που λες οτι θελεις να βαλεις. σε περιπτωση γεννας θα γινει το ελα να δεις εκει μεσα αν εχεις και αλλα ψαρια μαζι. το η διακοσμηση που εχω μεσα ειναι ριζες μοπανι ψιλο χαλικακι λαβας και απο φυτα εχω μεσα ανουμπιες βαλισνεριες και java moss ειχα και 1 γεννα προσφατα
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-08, 14:50
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

1. Οι σκληρότητες του νερού μην σε πολυαπασχολούν. Αρκεί βέβαια να μην είναι στα άκρα, πράγμα δύσκολο στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας.
Εμένα με ph γύρω στο 7,5 και σκληρότητα γύρω στο 7, είναι μια χαρά.
(οι παραπάνω τιμές είναι τιμές νερού βρύσης - δεν προσθέτω κάτι άλλο).

2. Δεν χρειάζονται πυκνοφυτεμένο ενυδρείο αλλά τους αρέσουν τα φυτά. Δηλ. 2-3 ανούμπιες, λίγο κερατόφυλλο και λίγο java moss για να τρώνε τα μικρά όταν με το καλό γεννηθούν και είσαι μια χαρά.
Καλό θα ήταν να συνδυάσεις το μέρος τοποθέτησης των φυτών μαζί με την τοποθέτηση κάποιων ξύλων (2 ρίζες μοπάνι ή μανδραγόρα είναι ότι πρέπει) έτσι ώστε να βγεί ένα αποτέλεσμα αισθητικά ωραίο και λειτουργικό για τα ψάρια.
Καλό θα ήταν να βάλεις και μια καρύδα αναποδογυρισμένη για πιθανή φωλιά του ζεύγους. Και λέω πιθανή διότι τα δικά μου δεν φώλιασαν ποτέ στην καρύδα.

3. Θα μπορούσες να βάλεις κάποια μικρά ψάρια ως dither fishes για να αισθάνονται καλύτερα τα Κριμπς. Βέβαια όταν γεννήσουν τα Κριμπς, ίσως να έχεις πρόβλημα καθώς επίσης και κάποιες απώλειες μικρών.

4. Τα zebra danios θα σου έλεγα να τα αποφύγεις γιατί είναι πολύ γρήγορα. Τα cherry barbs (αυτά έχω κι εγώ) δεν είναι κοπαδόψαρα οπότε μπορείς να βάλεις 2-3 και είσαι ΟΚ. Προσωπικά, ιδιαίτερο πρόβλημα ανάμεσα σε αρσενικά δεν έχω αντιμετωπίσει. (έχω 2 αρσενικά και 2 θυληκά).

5. Γενικά προτιμάται το σκουρόχρωμα υπόστρωμα (γαιώδες).

6. Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα γατόψαρα είναι περιττά διότι αφ'ενός θα παίζουν πολύ (και εννοώ ΠΟΛΥ) "ξύλο" με τα Κριμπς και αφ'ετέρου θα έχει πρόβλημα με την ιχθυοφόρτωση (οι πλέκο γίνονται πολύ μεγάλοι και τα περισσότερα άλλων τύπων είναι κοπαδιαστά) καθώς επίσης και πρόβλημα στις γέννες (θα κάνουν επιδρομή στα αυγά και στα μικρά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-08, 15:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ως κιχλίδες που ζουν στην Αφρική προτειμούν σχετικά "σκληρά" νερα.
Εχω ακουσει κι αλλες φορες αυτη τη γενικευση. Εκτος των 3 μεγαλων γνωστων λιμνων της Αφρικης (Malawi, Tanganyika, Victoria), τα ποταμια της Αφρικης δεν εχουν σκληρο νερο, και το κριμπ ζει σε ποταμια.
Διαβασε εδω: http://www.aquarist.gr/mambo/index.p...d=91&Itemid=35
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροφές για κριμπένσις. πλυμμήρας Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 4 09-01-08 15:09
Γιατί έχασα το Κριμπένσις;; Moutralewn Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 26-11-07 20:34
Μωρά κριμπένσις xaris1974 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 7 24-05-06 10:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05990 seconds with 13 queries