Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-08, 22:46
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Μόνο με φυτά-Ερωτήσεις

Καλησπέρα!!

Επιστρέφοντας στην Αθηνα από τις διακοπές, μαζί με τον ήλιο και τη θάλασσα, αποχαιρέτησα και το ραμιρέζι που είχα στο ενυδρείο μου..


Υποθέτω οτι ο θάνατος οφείλεται στην κρούστα που είχε δημιουργηθεί στην επιφάνεια, που απ' όσο διάβασα στο forum δεν έχει σαφείς και κύριες αιτίες.. Ισως το αυξημένο τάισμα για 2-3 μέρες (επείδη θα έφευγα) σε συνδιασμό με τη ζέστη (άλλαξα τη λάμπα του ενυδρείου μα μια grolux, η οποία απ'ότι κατάλαβα εκ των υστέρων αύξησε σημαντικά τη θερμοκρασία). Εφυγα απο το σπίτι Δευτέρα πρωι, ηταν μια χαρα, και την Τετάρτη το βρήκε μια φίλη μου νεκρό, με μια χοντρή κρούστα στην επιφάνεια του ενυδρείου.

Τώρα το ενυδρείο φιλοξενεί μόνο φυτά (2ανούμπιες, java fern, limnophila sessiliflora, hygrophila polysperma, egeria densa και ludwigia repens rubin) και 2-3 απρόσκλητα μικρά σαλιγκάρια.

Έχω σκοπό να το κρατήσω έτσι χωρίς ψάρια, ίσως βάζοντας 2-3 φυτά ακόμη, με σκοπό να πειραματιστώ και να βρω ισορροπίες με τα φυτά (λιπάσματα, φωτοπερίοδος, diy co2) και με τις παραμέτρους του νερού (χρήση τύρφης και diy co2).

Το ερώτημά μου είναι, εκτός από λιπάσματα (flourish), τι άλλο να ρίχνω μέσα? Μέχρι τώρα (δηλ 2 βδομάδες περiπου) έριχνα λίγα φυλλαράκια τροφής ανα 3-4 μέρες για διατήρηση της βιολογίας (τα σαλιγκάρια έκαναν παρτυ!)και έχω κάνει 2 αλλαγές νερού 50%. Αυτή τη στιγμή τα νιτρικά είναι σχεδόν μηδενικά και τα φωσφορικά 0.5.
¶ρα η ιδέα της τροφής δεν ακουγεται καλή.

Έχει νόημα να προσπαθω να κραταω ζωντανά τα βακτήρια, από τη στιγμή που θ' αργήσω αρκετά να βάλω ψαρια? Μήπως να ρίχνω μόνο νιτρικά για τα φυτά και όταν το αποφασίσω να αρχίσω απο την αρχή στρώσιμο? Τι προτείνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-08, 09:12
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Καλημερα aggeliki_k.και εγω αυτη την περιοδο βρισκομαι σε αναλογη κατασταση.απο αρχες καλοκαιριου που εχασα το ψαρακι,στο ενυδρειο υπαρχουν μονο φυτα.γνωμη μου ειναι να μην καταστρεψεις τη βιολογια που εχει ηδη σχηματιστει.αλλωστε δεν σε πειραζει σχετικα με τις δοκιμες σου με τα φυτα.προσεχε μονο με την προσθηκη τροφης.καλυτερα ριχνε λιγο αμμωνια απο φαρμακειου.με μετρο βεβαια.η τροφη εχει κινδυνο να γεμισεις πλαναρια,οπως την πατησα και εγω.χωρια τα σαλιγκαρια.
απο λιπασματα ,εκτος flourish,μπορεις να ριξεις λιγο καλλιο.ο φωσφορος θελει αναλογια με νιτρικα 1/10 με 1/15.αν διατηρησεις τη βιολογια ριχνωντας NH4 θα εχεις και παραγωγη No3.με μετρησεις μετα βλεπεις αν χρειαζεσε εξτρα προσθηκη λιπασματος αζωτου.
αυτα.υπαρχουν και παιδια που γνωριζουν περισσοτερα και σιγουρα θα σε βοηθησουν.καλη συνεχεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-08, 09:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εφοσον σκοπευεις να ασχοληθεις με φυτά, ασε το φιλτρο να λειτουργει και μην ασχοληθεις με τη βιολογια περαιτερω...
Οταν αποφασισεις να ξαναβαλεις ψαρια ,μπορεις παντα να το μπολιασεις, αν και ουτε αυτό ειναι απαραιτητο.

Ενα πετυχημενο ενυδρειο με πολλα φυτά ελαχιστα χρειαζεται βιολογικο φιλτρο, καθοτι αν υπαρχουν πολλα φυτά, τοτε αυτά απορροφουν την αμμωνια πρωτου προλαβει να σχηματιστει αποικια βακτηριδιων..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-08, 11:32
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στο club των ορκισμένων μποστανάδων . Αφού θα ασχοληθείς μόνο με τα φυτά πρέπει να προσέχεις τις παραμέτρους που απαιτούν τα φυτά σου. Το γενικό flourish Που ρίχνεις είναι καλό αλλά από μόνο του δεν είναι αρκετό. Τα φυτά σου βέβαια είναι εύκολα αλλά από τη στιγμή που βλέπεις ότι έχεις χαμηλά νιτρικά θα πρέπει να προσθέσεις. Αν δεν θέλεις να πάρεις το έτοιμο της seachem υπάρχει πάντα και η λύση του νιτρικού κάλιου σε σκόνη. Θα δεις την πορεία και θα κανονίσεις μόνη σου τι πρέπει να ρίξεις και πόσο. Τροφή πάντως δεν υπάρχει λόγος να ρίχνεις όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-08, 17:05
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
η τροφη εχει κινδυνο να γεμισεις πλαναρια
Τι είναι τα πλανάρια??


Παράθεση:
απο λιπασματα ,εκτος flourish,μπορεις να ριξεις λιγο καλλιο
Το κάλιο είναι το μόνο στοιχείο που δεν υποβοηθάει τις άλγες, έτσι? Με τι δοσολογία μπορώ ν'αρχίσω για τα 60 λίτρα-55 καθαρά? (φωτισμός:15w sylvania grolux)

Αχ θυμάμαι τον καιρό που είχα στο ενυδρείο μια ανούμπια και μια σπηλιά και μου φαινόταν και υπέροχο.. μέχρι που είδα τις ζούγκλες εδώ μέσα! Και φυσικά ξεκίνησα με τα ευκολα φυτά που δε θέλουν co2 και ιδιαίτερο φωτισμό, αλλά μέσα σε λίγους μήνες έβαλα και diy co2 και φωτισμό για φυτά (ο οποίος τώρα μου φαίνεται και οπτικά ανεπαρκής) και διαφόρων ειδών λιπάσματα και δεν ξέρω ΠΟΥ θα πάει αυτή η κατάσταση!!
-------------------------
Εκανα αναζήτηση για τα πλανάρια -δεν ήξερα οτι υπάρχει κ α ι αυτό
Φυσικά και δε θέλω πλανάρια στο ενυδρείο!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aggeliki_k : 21-08-08 στις 17:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-08, 17:58
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggeliki_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κάλιο είναι το μόνο στοιχείο που δεν υποβοηθάει τις άλγες, έτσι? Με τι δοσολογία μπορώ ν'αρχίσω για τα 60 λίτρα-55 καθαρά? (φωτισμός:15w sylvania grolux)
Ναι το καλιο δεν ευθυνεται για αλγες.
Οσο για το potassium της seachem ξεκινα με τη μιση (ισως λιιιγο προς τα 3/4) δοση απο αυτη που δινει η seachem (περιμενοντας περιπου 15-20 μερες για ορατα αποτελεσματα στα φυτα σου) και βλεπεις ποσο αυξανεις.
Επισης αν αρκεστεις στα πολυ ευκολα φυτα τα watt σου ειναι σχετικα ενταξει, χωρις να σημαινει οτι μια ακομα λαμπα θα εκανε κακο. Αν ομως στο μελλον θελησεις να βαλεις πιο προχωρημενα ειδη (και πιο ενδιαφεροντα δηλαδη) θα χρειαστεις τουλαχιστον 2 λαμπες ακομα (δεδομενου τη μια που εχεις). Με την παροχη διοξειδιου τι σκεφτεσαι να κανεις?
Τελευταιο και καταιδρωμενο Ενα φυτεμενο μπορει να μην χρειαζεται βιολογια αλλα χρειαζεται σιγουρα ανεμιστηρακια

Παντα φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-08, 18:31
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Εχω φτιάξει ένα 2λιτρο div co2 και πειραματίζομαι με τις αναλογίες. Πάντως έχει ικανοποιητικότατο αποτέλεσμα και στην ανάπτυξη των φυτών και στην πτώση του ph (είναι στο 7-χωρίς τύρφη). Τώρα πρέπει να ασχοληθώ με τη στεγανοποίηση γιατί η σιλικόνη που έβαλα (με πιστολι) ήταν μάλλον από τις καλές.. Με το κατά πόσο θα λειτουργεί το σύστημα το χειμώνα θα ασχοληθώ.. το χειμώνα .

Τώρα που το ανέφερες, πρέπει να ασχοληθώ και με τα ανεμιστηράκια.. Φαντάζομαι στους 28 θα είναι καλά γι' αυτά τα φυτά, έτσι? Τώρα είναι στους 30 το ανώτερο, υπάρχουν κάποια προβληματάκια αλλα μπορεί να είναι και έλλειψη στοιχείων (επειδή ρίχνω με το σταγονόμετρο το λίπασμα). Θα δω πως θα πάνε τις επόμενες βδομάδες και θα βάλω φωτο για γνώμες.

Ήδη κάποια πιο δύσκολα σε φως φυτά μου κλέινουν το μάτι πονηρά, αλλά συγκρατούμαι, είναι νωρίς ακόμα. Θα κρατήσω αυτόν τον φωτισμό και όταν βρω ισορροπίες θ'αρχίσω να ψάχνω και για ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-08, 18:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θερμοκρασιες ανω των 28 αντεχουν μονο καποια πολυ συγκεκριμενα φυτά.... Το Ph μικρη σημασια εχει για τα περισσοτερα φυτά.
Συνεχισε το λιπασμα με το σταγονομετρο.
Co2, φως, λιπασμα με αυτη τη σειρα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-08-08, 08:38
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggeliki_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κρατήσω αυτόν τον φωτισμό και όταν βρω ισορροπίες θ'αρχίσω να ψάχνω και για ψαράκια.
Γιατί μας το χαλάς τώρα; Μόνο φυτά δεν είπες; Πάντως το σίγουρο είναι ότι άλλη μια λάμπα θα την χρειαστείς.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-08-08, 10:01
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

ψιλοπροβληματακια στα φυτα ισως να ειναι και λογω θερμοκρασιας.τα ανεμιστηρακια οντως κανουν μεγαλη δουλεια.και εγω που εβαλα φετος ειδα διαφορα στη διατηρηση της θερμοκρασιας.
δευτερη λαμπα το βλεπω να βαζεις ετσι οπως κολλησες το μικροβιο των φυτεμενων!! τελικα η ευρεση της ''ευλογημενης'' ισσοροπιας co2-φως-λιπασματα ειναι ενα γλυκο...βιτσιο!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-08-08, 15:24
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αντιχλώριο να εξακολουθήσω να βάζω?

Και να σας πω, όοοχι οτι το σκέφτομαι...βασικά έεετσι ρωτάω, σαν δεύτερη λάμπα θα προτείνατε μια ακόμα grolux, μια arcadia freshwater ή μια aquastar?? (μικρόβιο? ποιο μικρόβιο???)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-08-08, 22:46
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

grolux μακραν. κ ολες ετσι μπορεις να τις κανεις :P
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-08-08, 11:42
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kill_bill Εμφάνιση μηνυμάτων
grolux μακραν. κ ολες ετσι μπορεις να τις κανεις :P
Καλημέρα. Σκέφτομαι κ εγώ να μεγαλώσω τον φωτισμό του ενυδρείου μου. Είναι 180 λίτρα έχω εύκολα φυτά και φωτισμό δύο λάμπες Τ5 (day light και nature 35 W έκαστη). Τι προτείνεις να βάλω και πόσα watt για να το ενισχύσω.
*Δεν έχω διοξείδιο. Τα φυτά αναπτύσσονται αλλά όχι γρήγορα. Βάζω flourish seachem k σιδηρο. Είναι διάρκειας 3 μηνών.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μόνο με φυτά pani Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 23-02-07 11:05
10 lt. με φυτά μόνο lucy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 19-02-07 01:22
sos με νέον AXEL Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 10-02-07 17:40
Egeria densa το πρώτο μου φυτό. Ερωτήσεις akis07 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 03-05-06 18:30
Διάφορες ερωτήσεις (υπόστρωμα,φυτά,ψάρια,κλπ) x-nos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 48 27-02-04 02:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05557 seconds with 13 queries