Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-05-08, 22:18
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ανέβασα το βίντεο και την τελευταία του φωτογραφία.
Είναι στο παραπάνω post.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-05-08, 23:44
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Λυπάμαι πολύ ΧαλβάΠρέπει να ήταν πολύ καλός pleco για να αισθάνεσαι έτσι για αυτόν και να έμεινες μαζί του τις τελευταίες του στιγμές...
Καλή ανάπαυσή του πλέον λοιπόν...


Προσωπικά είμαι κατα της ευθανασίας οποιουδήποτε ζώου(και ανθρώπου φυσικά...) καθώς θεωρώ πως κάθε ζωντανό ζώο έχει πιθανότητα θεραπείας και να γίνει καλύτερα ενώ ένα νεκρό ζώο είναι νεκρό έτσι και αλλιώς...Όσο χάλια και να είναι ένα ψάρι,πάντα ελπίζω πως θα φτιάξει και δεν θα πεθάνει,μέχρι τελευταίας στιγμής...Όσο και να βασανίζεται κάποιο ζώο ή άνθρωπος,το οτι συνεχίζει να ζει και μόνο και η ελπίδα να καλυτερεύσει είναι αρκετή πιστεύω για να μην γίνει ευθανασία...
Προσωπικά,κάνω ευθανασία μόνο σε ψάρια με μικρή αναμενόμενη διάρκεια ζωής και εκεί εννοείται μόνο αν έχουν κάποια σοβαρή ασθένια που δεν υπάρχει κάποιο αποτελεσματικό φάρμακο εναντίων της και που μεταδίδεται εύκολα...Με άλλα λόγια,μόνο σε tetra κάνω ευθανασία...Αυτό γιατί στα συγκεκριμμένα ψάρια,το ρίσκο που υπάρχει να κολλήσει κάποιο γατόψαρό μου κάτι το θεωρώ πολύ σημαντικότερο από τη ζωή ενώς μικρού tetra που έτσι και αλλιώς σε 1-2 χρόνια επιπλέον θα πέθαινε φυσιολογικά,αν όχι σε λίγες μέρες λόγο της ασθένειας...Στα γατόψαρα,ότι και να έχουν και όσο μικρά και αν είναι τα άρρωστα ψάρια,το παλεύω μέχρι τέλους,όσο περίεργη και αν είναι η ασθένεια...Τα γατόψαρά μου είναι πολύ πολύτιμα για μένα και ακόμα και αν βασανίζονται με μηδαμινές ελπίδες,ευθανασία δεν θα τους κάνω καθώς πάντα υπάρχει η ελπίδα της ανάρρωσης και το θεωρώ επίσης κάπως προδωσία να σκοτώνεις ένα αγαπημένο σου pet...Αυτό είναι μόνο η άποψή μου στο θέμα και δεν κατακρίνω κανέναν με αντίθετη άποψη...Αυτό είναι θέμα συνήδεισης...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-05-08, 23:48
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ουτε εγω κανω ευθανασια,αν εχω χρησιμοποιησει <<τα παντα>> και δεν βλεπω λυση το αφηνω ησυχα χωρις πολυ φως να πεθανει.
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-05-08, 01:08
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το πίστευα ποτέ ότι θα κλάψω για ένα ψάρι
Ελπίζω ρε Γιώργο να ήταν και η τελευταία....Συλλυπητήρια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-05-08, 06:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά είμαι κατα της ευθανασίας οποιουδήποτε ζώου(και ανθρώπου φυσικά...) καθώς θεωρώ πως κάθε ζωντανό ζώο έχει πιθανότητα θεραπείας και να γίνει καλύτερα ενώ ένα νεκρό ζώο είναι νεκρό έτσι και αλλιώς...Όσο χάλια και να είναι ένα ψάρι,πάντα ελπίζω πως θα φτιάξει και δεν θα πεθάνει,μέχρι τελευταίας στιγμής...Όσο και να βασανίζεται κάποιο ζώο ή άνθρωπος,το οτι συνεχίζει να ζει και μόνο και η ελπίδα να καλυτερεύσει είναι αρκετή πιστεύω για να μην γίνει ευθανασία...
Προσωπικά,κάνω ευθανασία μόνο σε ψάρια με μικρή αναμενόμενη διάρκεια ζωής και εκεί εννοείται μόνο αν έχουν κάποια σοβαρή ασθένια που δεν υπάρχει κάποιο αποτελεσματικό φάρμακο εναντίων της και που μεταδίδεται εύκολα...Με άλλα λόγια,μόνο σε tetra κάνω ευθανασία...Αυτό γιατί στα συγκεκριμμένα ψάρια,το ρίσκο που υπάρχει να κολλήσει κάποιο γατόψαρό μου κάτι το θεωρώ πολύ σημαντικότερο από τη ζωή ενώς μικρού tetra που έτσι και αλλιώς σε 1-2 χρόνια επιπλέον θα πέθαινε φυσιολογικά,αν όχι σε λίγες μέρες λόγο της ασθένειας...Στα γατόψαρα,ότι και να έχουν και όσο μικρά και αν είναι τα άρρωστα ψάρια,το παλεύω μέχρι τέλους,όσο περίεργη και αν είναι η ασθένεια...Τα γατόψαρά μου είναι πολύ πολύτιμα για μένα και ακόμα και αν βασανίζονται με μηδαμινές ελπίδες,ευθανασία δεν θα τους κάνω καθώς πάντα υπάρχει η ελπίδα της ανάρρωσης και το θεωρώ επίσης κάπως προδωσία να σκοτώνεις ένα αγαπημένο σου pet...Αυτό είναι μόνο η άποψή μου στο θέμα και δεν κατακρίνω κανέναν με αντίθετη άποψη...Αυτό είναι θέμα συνήδεισης...

Με μπερδεψες λιγακι.
Κανεις διαχωρισμο σε ποια ζωα δεχεσαι την ευθανασια?
Και σ'αυτο το διαχωρισμο παιζει ρολο το αν ζει πολυ ή λιγο ενα ψαρι?
ή αν το ειδος του ζωου ειναι πιο "αγαπητο"?

Εμενα δεν μου ακουγεται σαν ευθανασια αυτο, αλλα σαν "ξεμπερδεμα".
Συγνωμη αν γινομαι σκληρος ή αν δεν καταλαβα την αποψη σου και απαντω ετσι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-05-08, 10:03
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι,κάνω διαχωρισμό σύμφωνα με αυτό που λες και εννοείται και σύμφωνα με το πόσο αγαπητό μου είναι...Δεν είναι απαραίτητα σωστό και πράγματι θα μπορούσε να πει κανείς οτι είναι και ξεμπέρδεμα αλλά δεν είναι δυνατόν να διακινδυνεύεις να κολλήσουν μια ανίατη σοβαρή ασθένεια τα ψάρια που αγαπάς για ένα tetra...Και πάλι αυτό μόνο μια φορά έχει χρειαστεί να το κάνω αλλά θα το ξανάκανα αν συνέβαινε και πάλι και ήμουν σίγουρος για την ταυτότητα της ασθένειας και αυτή ήταν ανίατη και θανατηφόρος...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-05-08, 01:48
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι,κάνω διαχωρισμό σύμφωνα με αυτό που λες και εννοείται και σύμφωνα με το πόσο αγαπητό μου είναι...Δεν είναι απαραίτητα σωστό και πράγματι θα μπορούσε να πει κανείς οτι είναι και ξεμπέρδεμα αλλά δεν είναι δυνατόν να διακινδυνεύεις να κολλήσουν μια ανίατη σοβαρή ασθένεια τα ψάρια που αγαπάς για ένα tetra...Και πάλι αυτό μόνο μια φορά έχει χρειαστεί να το κάνω αλλά θα το ξανάκανα αν συνέβαινε και πάλι και ήμουν σίγουρος για την ταυτότητα της ασθένειας και αυτή ήταν ανίατη και θανατηφόρος...
Συμφωνω και εγω και ειμαι της αποψης οτι αν ειναι και εχεις ενα αρρωστο ψαρι το οποιο κινδυνευει να κολλησει και τα υγειη (με το σκεπτικο οτι δεν εχεις χωρο απομονωσης να εξαντλησεις τις θεραπειες πανω του) καλυτερα να το θανατωνεις για να μην παρεις στο λαιμο σου και τα υπολοιπα ψαρια.Δηλαδη αν ενα νεον σου ειναι αρρωστο θα το κρατησεις με κινδυνο να κολλησει ολο το κοπαδι??δεν νομιζω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-05-08, 05:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
....Δηλαδη αν ενα νεον σου ειναι αρρωστο θα το κρατησεις με κινδυνο να κολλησει ολο το κοπαδι??δεν νομιζω!!!
Η διαφωνια μας δεν ειναι εκει, αλλα στο δεν θα ειχε την ιδια μεταχειρηση με ενα γατοψαρο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
...Στα γατόψαρα,ότι και να έχουν και όσο μικρά και αν είναι τα άρρωστα ψάρια,το παλεύω μέχρι τέλους,όσο περίεργη και αν είναι η ασθένεια...Τα γατόψαρά μου είναι πολύ πολύτιμα για μένα και ακόμα και αν βασανίζονται με μηδαμινές ελπίδες,ευθανασία δεν θα τους κάνω καθώς πάντα υπάρχει η ελπίδα της ανάρρωσης.......
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-05-08, 22:29
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σπύρο σκέψου όμως και το εξής:Τα γατόψαρα είναι ψάρια που ζούνε πολλά χρόνια και ως τέτοια είναι ψάρια που αν ασχοληθείς λιγάκι,όπως ασχολούμε εγώ με τα δικά μου,θα αντπτύξεις κάποια σχέση μαζί τους...Αυτό όπως είναι λογικό τα κάνει πιο πολύτιμα στα μάτια του ιδιοκτήτη τους(και άρα τα δικά μου) με αποτέλεσμα να είμαι διατεθειμμένος να αφιερώσω υπερβολικά πολύ χρόνο παραμελώντας ακόμα και βασικές υποχρεώσεις μου ώστε να γίνουν καλά από ότι και αν κολλήσουν.Κάνω ότι είναι δυνατόν να κάνω για να μην χάσω κάποιο λόγω της σχέσης που έχω μαζί τους...
Τα tetra από την άλλη είναι ψάρια που ζουν λίγα χρόνια και επομένως είναι πιο σπάνιο να αποκτήσεις κάποια σχέση μαζί τους...Επίσης είναι κοπαδόψαρα τα περισσότερα και τα άτομα χάνονται μέσα στο συνολο...Επομένως η εκδήλωση χαρακτήρα από τα κοινά tetra ειναι σπάνια...(φυσικά τα μεγαλύτερα και λιγότερο κοπαδιαστά tetra εμφανίζουν χαρακτήρα και δεν θα τα ξεχώριζα στη μεταχείρηση από τα γατόψαρα...)Αυτό αυτομάτως τα κάνει και λιγότερο μοναδικά και πολύτιμα όταν περιλαμβάνονται σοβαρές θυσίες και ρίσκα...
Φαντάσου το αγαπημμένο σου ψάρι π.χ. και ένα καινούργιο ψάρι...Την ίδια μεταχείρηση θα είχαν και το ίδιο άγχος θα είχες κατα την αποθεραπεία τους από κάτι π.χ.;
Αυτό μόνο εξέφραζα στην παραπάνω άποψή μου με τη δήλωση που διαφώνισες...Απλά δεν τα είπα όλα αυτά γιατί νόμιζα(κακός...) πως ήταν ευννόητα...Οπότε συγνώμη που δεν το ανέλυσα εκτενέστερα πιο πριν...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 18-05-08 στις 23:00
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-05-08, 23:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παρ'ολα αυτα συνεχιζω να διαφωνω. (φιλικα παντα)
Δεν θα ειχα ενα ψαρι (τετρα) αν δεν το αγαπουσα το ιδιο με ολα τα αλλα που εχω, ασχετα ποσο ζει αν ειναι κοπαδι κλπ.
Απο τη στιγμη που το "εχω" πρεπει να το φροντιζω με τον καλυτερο τροπο οπως ολα.
Αλλιως να μη το εχω καθολου.
Αγγελια και χαρισμα.
Για να καταλαβεις ποσο σοβαρα το βλεπω θα σου πω το εξης.
Πες οτι καποιος εχει, ή μαλλον υιοθετει για πιο καλα, ενα παιδι που ειναι υγειες και φυσιολογικα θα ζησει 80 χρονια.
Και υιοθετει μετα και αλλα 8-10 που εχουν ομως μια αρρωστια (ας πουμε για να δικαιολογησουμε το χρονο ζωης τους) που θα μειωσει τη ζωη τους στα 10-15 χρονια.
Αυτα να μη τα προσεξει το ιδιο και καλυτερα?
-------------------------
Συμπληρωνω,
Εχω ενα σκυλο που ζει 15 χρονια, πουλια που ζουν 5-8 χρονια και ψαρια (και τετρα).
Τα προσεχω το ιδιο ολα.
Εχω βαλει να φανταστεις "γυψο" (σπιρτοξυλο για την ακριβια) σε σπασμενο ποδι καναρινιου σε γιατρο μαλιστα, και με 30¤ τοτε επισκεψη χωρις να εχω μεγαλες πιθανοτητες επιτυχιας.
(δοξα τω θεω, μια χαρα ειναι ακομα, μετα απο 3 χρονια)
Και διαφορα αλλα μη τα λεω.
Επισης να πω οτι τα πουλια δεν ειναι δικη μου επιλογη αλλα της γυναικας μου.
Απο τη στιγμη που τα εχουμε σπιτι θα κανω οτι περναει απο το χερι μου γι'αυτα.

Δεν το παιζω "καλος", αλλα θεωρω ηδη "σκληρο" να "εκμεταλευμαστε" τα ζωντανα για προσωπικη μας ευχαριστηση και μετα να τα αφηνουμε στην τυχη τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-05-08 στις 23:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-05-08, 01:12
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Talking άποψη..........

Γειά σας φίλοι μου.

Το θέμα που συζητάμε πιστεύω ότι είναι αδιέξοδο.....ακόμα και η φιλοσοφία (απο αρχαιοτάτων χρόνων...μέχρι και σήμερα...)δεν έχει απαντήσει τελεσίδικα!! οι απόψεις διίστανται....ο μόνος που προσέγγισε το θέμα είναι ο θείος Πλάτων,είπε ότι τα πάντα είναι σχετικά....δηλαδή...η ηθική είναι ανθρώπινο δημιούργημα,δεν είναι ιδέα....π.χ στο θιβέτ χαιρετάνε βγάζοντας την γλώσσα έξω....αυτό αν το κάνουμε στην δύση θα μας περάσουν για σάτυρους....αντιστρόφως...αν δείξεις στους θιβετιανους της πατούσες των ποδιών σου,το θεωρούν προσβολή.... πάντως ως γνωστό οι περισσότεροι άνθρωποι (μάζες) κινούνται
με το ένστικτο και το συναίσθημα......οι σπουδαίοι με την λογική... Η αποψή μου είναι ότι ο άνθρωπος πρέπει να κινείτε με την ηθική της γνώσης.... και όχι της ηθική που δημιουργεί το μυαλό τού ανθρώπου.....δλδ γενικότερα της κοινωνίας.... Οι περισσότεροι άνθρωποι π.χ κατακρίνουν τους Λακεδαίμονες (σπαρτιάτες) που έκαναν χρήση του Καιάδα..... και εγώ ρωτάω....ποιοί σύντροφοι σήμερα αν τους έλεγε ο γιατρός τους ότι η γυναίκα εγκυμονεί ένα τερατάκι δεν θα το έριχνε ;;; ένα άλλο παράδειγμα όταν ταίζουμε τα πιράνχας με ζωντανά ψαράκια....τα puffer μας με ζωντανά σαλιγκαράκια....ποιός μας δίνει το δικαίωμα να αφερούμε ακόμα και την ζωή ενός σαλιγκαριού;ακόμα και τα μόρια,άτομα έχουν συγκεκριμένα
σπίν ....(ας το πούμε ψυχή...) αλλά οι θρησκείες (όχι όλες )μας έμαθαν... ότι μόνο ο άνθρωπος έχει ψυχή.....και τώρα κυριάρχησε επί της γής.... ¶ρα όταν ο θείος Πλάτων λέει ότι τα πάντα είναι σχετικά....κάτι ξέρει.....αυτό θα μπορούσαμε εκτός από αδιέξοδο...να το ονομάσουμε και κενό του ουρανού....

Συμπέρασμα .....ο θεούλης τα πάντα δεν τα ποίησε με σοφία....
__________________
ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ
Να υπάρχεις Ελληνικός δηλώνει τέσσερις τρόπους συμπεριφοράς : Ότι δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση,όχι την αλήθεια που φτιάχνει το το μυαλό των ανθρώπων.Ότι ζεις σύμφωνα με την ηθική της γνώσης,όχι με την ηθική της δεισιδαιμονίας και των προλήψεων.Ότι αποθεώνεις την ομορφιά,γιατί η ομορφιά είναι σαν τον νού σου και φθαρτή σαν την σάρκα σου.Και κυρίως αυτό......ότι αγαπάς τον άνθρωπο.Πώς αλλιώς !! Ο άνθρωπος είναι το πιο τραγικό πλάσμα στο σύμπαν...............
Δ.Λιαντίνης


Προτάσεις.....


εδώ>
http://direct-democracy.geschichte-schweiz.ch/ το πολιτικό σύστημα της Ελβετίας (στα Αγγλικά)και εδώ> http://translate.google.gr/translate....ch%2F&act=url μεταφρασμένο στα Ελληνικά
εδώ> http://bezedakos.blogspot.gr/ (για
κατανόηση της πραγματικής δημοκρατίας....)
εδώ>http://contogeorgis.blogspot.com/
εδώ>
http://www.filosofia.gr/
εδώ >http://www.liantinis.gr/
εδώ >http://www.antifono.gr/portal/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-05-08, 12:25
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εννοείται οτι κάνεις ότι μπορείς και για αυτά και δεν τα αφήνεις στην τύχη τους...Απλά όταν ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο για αυτά και κινδυνεύουν να σου κολλήσουν και τα υγειή,απλά δεν δέχομαι το ρίσκο...Ναι,μπορεί να υπάρχει μια περίπτωση στις 1000π.χ. να έφτιαχνε αν του έδινα δικό του ενυδρείο,άλλαζα νερό κάθε μέρα και του έδινα πολύ όξινες συνθληκες π.χ. που του αρέσουν αλλά δεν νομίζω πως κάποιος θα κάτσει να κάνει κάτι τέτοιο αν 1 tetra από όλο το κοπαδι αρρωστήσει και πάθει κάτι που δεν θεραπεύεται κανονικά...¶ποψή μου και φυσικά μπορείς να διαφωνείς
Αντιθέτως για μια αγαπημένη του κιχλίδα π.χ. θα το έκανε ο οποιοσδήποτε πιστεύω...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-05-08, 12:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν εχεις καραντινα-νοσοκομειο ενυδρειο για το γατοψαρο ή οι αλλο γιατι να μη το χρησιμοποιησεις και για το τετρα?
Εγω θα το εκανα, και ηδη ετοιμαζω ενυδρειο για τετοια δουλεια αχρειαστο να'ναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-05-08, 12:50
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν υπήρχε τέτοιο ενυδείο διαθέσιμο εκείνη την περίοδο εννοείται θα έμπαινε εκεί...Αλλά σπανίως λειτουργώ τέτοιο ενυδρείο,συνήθως μόνο όταν παίρνω καινούργιο ενυδρείο και οπότε κάνω καραντίνα τα καινούργια ψάρια,οπότε και πάλι δεν θα ήταν διαθέσιμο ως νοσοκομείο...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-05-08, 15:40
Το avatar του χρήστη JUJUKOS
JUJUKOS Ο χρήστης JUJUKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2005
Περιοχή: Kranidion - Salamis
Μηνύματα: 2
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην JUJUKOS Send a message via Skype™ to JUJUKOS
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aristomenis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας φίλοι μου.

Το θέμα που συζητάμε πιστεύω ότι είναι αδιέξοδο.....ακόμα και η φιλοσοφία (απο αρχαιοτάτων χρόνων...μέχρι και σήμερα...)δεν έχει απαντήσει τελεσίδικα!! οι απόψεις διίστανται....ο μόνος που προσέγγισε το θέμα είναι ο θείος Πλάτων,είπε ότι τα πάντα είναι σχετικά....δηλαδή...η ηθική είναι ανθρώπινο δημιούργημα,δεν είναι ιδέα....π.χ στο θιβέτ χαιρετάνε βγάζοντας την γλώσσα έξω....αυτό αν το κάνουμε στην δύση θα μας περάσουν για σάτυρους....αντιστρόφως...αν δείξεις στους θιβετιανους της πατούσες των ποδιών σου,το θεωρούν προσβολή.... πάντως ως γνωστό οι περισσότεροι άνθρωποι (μάζες) κινούνται
με το ένστικτο και το συναίσθημα......οι σπουδαίοι με την λογική... Η αποψή μου είναι ότι ο άνθρωπος πρέπει να κινείτε με την ηθική της γνώσης.... και όχι της ηθική που δημιουργεί το μυαλό τού ανθρώπου.....δλδ γενικότερα της κοινωνίας.... Οι περισσότεροι άνθρωποι π.χ κατακρίνουν τους Λακεδαίμονες (σπαρτιάτες) που έκαναν χρήση του Καιάδα..... και εγώ ρωτάω....ποιοί σύντροφοι σήμερα αν τους έλεγε ο γιατρός τους ότι η γυναίκα εγκυμονεί ένα τερατάκι δεν θα το έριχνε ;;; ένα άλλο παράδειγμα όταν ταίζουμε τα πιράνχας με ζωντανά ψαράκια....τα puffer μας με ζωντανά σαλιγκαράκια....ποιός μας δίνει το δικαίωμα να αφερούμε ακόμα και την ζωή ενός σαλιγκαριού;ακόμα και τα μόρια,άτομα έχουν συγκεκριμένα
σπίν ....(ας το πούμε ψυχή...) αλλά οι θρησκείες (όχι όλες )μας έμαθαν... ότι μόνο ο άνθρωπος έχει ψυχή.....και τώρα κυριάρχησε επί της γής.... ¶ρα όταν ο θείος Πλάτων λέει ότι τα πάντα είναι σχετικά....κάτι ξέρει.....αυτό θα μπορούσαμε εκτός από αδιέξοδο...να το ονομάσουμε και κενό του ουρανού....

Συμπέρασμα .....ο θεούλης τα πάντα δεν τα ποίησε με σοφία....
Θα συμφωνισω με τον Αristomeni και θα αναφερω πρακτικα δυο τροπους για οσο γινεται πιο ανωδυνη καταληξη ενος ιχθυδιου μιας και τα χρησιμοποιω ευρεος στην δουλεια μου.

Ο ενας ειναι φυσικος τροπος και ο αλλος χημικος...
Ο φυσικος ειναι το λεγομενο παγονερο...δηλαδη παγος τριμενος με νερο...αυτο εχει σαν αποτελεσμα την ταχυτερη ψυξη του ιχθυδιου αφου καλυπτει ολη την επιφανεια του και δεχεται αμεσα το θερμικο σοκ και οχι μετα απο ωρες αν μπει στην καταψυξη σε σακουλακι....
Ο χημικος τροπος ειναι μια κοινως χρησιμοποιουμενη αναισθητικη ουσια ονομαζομενη φαινοξυαιθανολη η οποια σε υπερδοσολογια θα εχει σαν αποτελεσμα την καταληξη του ιχθυδιου ανωδυνα.
Η φαινοξυαιθανολη μπορει να βρεθει,χωρις να θελω να κανω διαφιμιση, απο εταιρειες κτηνιατρικων φαρμακων οπως vetcare.gr και pharmaqua.gr.

Eλπιζω να μην ερθει καποιος στο σημειο ωστε να του φανουν χρησιμες οι παραπανω πληροφοριες.

Οσο για το επαγγελμα μου..οχι δεν ειμαι εκτελεστης ιχθυων, μην βαρατε...
...απλα ειμαι ιχθυολογος σε μοναδα εκτροφης τσιπουρας-λαβρακιου.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-05-08, 15:50
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δεν βρίσκω λόγο να κάνεις ευθανασία σε ψάρι και σε κάθε ζωντανό.Όπως κάθε άνθρωπος που είναι πολύ άρρωστος και ας μην έχει ελπίδες εσείς και ολοι οι άνθρωποι το παλαίβουν να τον κρατήσουν στη ζωη.Ετσι και για τα ψαράκια!Joujouko καλώς ήρθες στο φόρουμ αν και είσαι πολυ πιο παλιος απο εμένα.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-05-08, 15:59
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Οταν ενα ψαρι ειναι τοσο ταλαιπωρημενο απο μια πολυ ασχημη βακτηριδιακη μολυνση και το σωμα του δειχνει κατακρεουργημενο,και οι πιθανοτητες να ζησει ειναι 1/1000 επειδη αργησες να διαπιστωσεις οτι κατι εχει,γιατι να μην το θανατωσεις κ να το αφησεις να ταλαιπωρειται αδικα?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-05-08, 16:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Πες Δημήτρη πως κάποιος άνθρωπος είναι πολύ αρρωστος και το έχουν κόψει χέρια πόδια δυσκολεύεται να ανασάνει δεν τρώει και δεν κινείτε.Εσυ θα τον έβαζες σε μια σακούλα και βουρ στην κατάψηξη;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-05-08, 16:46
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ε τωρα μπερδευεις καποια πραγματα,,,Για τον ανθρωπο υπαρχουν αλλες ενδεδειγμενες μεθοδοι ευθανασιας.Δεν το πετας καταψυξη.Μια ενεσουλα κ ολα καλα.Κ προσωπικα εγω χωρις ποδια κ ολα τα αλλα καλα να ηταν δεν θα ηθελα να ζουσα.Τωρα τα ψαρια ειναι ομοιοθερμα οποτε προφανως για αυτο το λογο η καταψυξη ειναι ανοδυνη
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-05-08, 18:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
....προσωπικα εγω χωρις ποδια κ ολα τα αλλα καλα να ηταν δεν θα ηθελα να ζουσα.....
Καλα σ'αυτο μην εισαι σιγουρος, γιατι η ιατρικη και γενικα η τεχνολογια, μπορει να κανει πολυ ικανοποιητικη την ποιοτητα ζωης σε ενα ατομο με τετοιες ειδικες αναγκες.
'Αλλα ειναι τα δυσκολα που δεν υποφερονται.

Φιλικα Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 19-05-08, 23:27
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

επειδη μερικοι απο εμας θεωρουμε οτι εχουμε την φυση σπιτι μας δεν θα επρεπε να τα αφηνουμε να καταληγουν οπως η φυση εχει προβλεψει; παντα το νεκρο η ημιθανες ψαρι γινεται τροφη για τα υπολοιπα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ενα ψαρι ειναι τοσο ταλαιπωρημενο απο μια πολυ ασχημη βακτηριδιακη μολυνση και το σωμα του δειχνει κατακρεουργημενο,και οι πιθανοτητες να ζησει ειναι 1/1000 επειδη αργησες να διαπιστωσεις οτι κατι εχει,γιατι να μην το θανατωσεις κ να το αφησεις να ταλαιπωρειται αδικα?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-05-08, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη μερικοι απο εμας θεωρουμε οτι εχουμε την φυση σπιτι μας δεν θα επρεπε να τα αφηνουμε να καταληγουν οπως η φυση εχει προβλεψει; παντα το νεκρο η ημιθανες ψαρι γινεται τροφη για τα υπολοιπα
Αν υποθεσουμε οτι δεν δεχεσαι την ευθανασια και προεκτεινεις το θεμα ακομα περισσοτερο, δηλαδη να μη βγαζεις το νεκρο η μισοπεθαμενο ψαρι εκτος ενυδρειου και να το αφηνεις να γινεται τροφη.
Εχεις λοιπον ετσι να αντιμετωπισεις το θεμα της εξαπλωσης της αρρωστιας που η φυση πιστευω εχει τροπους να αντιμετωπισει (με μεγαλες απωλεις ψαριων φυσικα πριν γινει αυτο) εσυ μπορεις να το αντιμετωπισεις πριν πεθανουν και τα υπολοιπα ψαρια?


Φιλικα Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;; newfish Σαλιγκάρια 30 15-02-09 23:00
UV ναι η οχι? ton12 Λοιπός εξοπλισμός 2 05-03-08 10:17
κερατοφυλλο ναι ή οχι Dimi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 27-12-07 13:17
Ναι μαι και γω! jimfytakis Bettas 16 10-06-07 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08637 seconds with 13 queries