Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 18-11-07, 20:59
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Question η αρχη, το ημισυ του παντος!!

καλησπερα.
βρηκα το υπεροχο αυτο φορουμ πριν δυο μερες, και απο τοτε δεν εχω σταματησει το διαβασμα..
εχω μερικες ..χιλιαδες αποριες στο μυαλο μου και απ'οτι βλεπω υπαρχει πολλη διαθεση για απαντησεις απο μερους σας.
η ιστορια εχει ως εξης: δεν ειχα καμια σχεση με ενυδρεια, μεχρι που εντοπισα οτι μια συγκεκριμενη θεση στο σπιτι ειναι φτιαγμενη για να μπει ενα.
μου πηρε λιγο χρονο για να γινουν οσα χρειαζονται ωστε το ενυδρειο να μπει τελικα στη θεση του, και εκει που νομιζα οτι το δυσκολο μερος περασε, ηρθαν τα πανω κατω! με λιγα λογια καταλαβα τι σημαινει ενυδρειο! (αφου διαβασα τα περισσοτερα θεματα για αρχαριους που υπαρχουν στο φορουμ)
το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι αδειο, καθαρο, και ειναι αυτο (μ110 π25 υ40/35καθαρο)

http://img215.imageshack.us/img215/6159/enydreioym0.jpg

ο εξοπλισμος που εχω προμηθευτει ειναι ο εξης:
1) hydor crystal filter 2 (R05II) 650l/h
http://www.hydor.it/images/prodotti/crystald/img1.jpg

2)hydor theo heater 100w
http://www.hydor.it/images/prodotti/...o_quote_a2.jpg

3) 2 πεντακιλα χαλικι ενυδρειου φυσικο (οχι το ψιλο, αλλα δεν θυμαμαι διαμετρο) καφε-μπεζ

4) 3 πλαστικα φυτα και ενα εξωτερικο θερμομετρο

και 5) ενα μπουαλακι aquasafe tetra , ενα easy balance tetra και ενα bactalysator.

και ηρθα στο σπιτι ο ερμος, για να φτιαξω το ενυδρειο...
οποιος εχει καταφερει να διαβασει μεχρι εδω, σιγουρα με την εμπειρια του θα εχει φανταστει τι θα ηθελε να φτιαξει ο ιδιος με ενα τετοιο αδειο ενυδρειο.
δε μου λετε κι εμενα καμια ιδεα γιατι εχω χαθει;
το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ειναι γλυκου νερου, δεν θα ειναι χρυσοψαρα, με οσα διαβασα δεν ξερω πια αν θελω να βαλω τα ψευτικα φυτα που αγορασα, ή να βαλω ζωντανα, δεν ξερω τι διακοσμητικα να βαλω εκτος απο μερικες πετρες που θα ηθελα πολυ να ειναι μεσα
http://img229.imageshack.us/img229/9105/99ro1.jpg
http://img229.imageshack.us/img229/9479/97ct0.jpg

αρα τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
τι ψαρια θα διαλεγατε να μπουν ωστε να διακοσμηθει καταλληλα (κρυψωνες, ξυλα κλπ)
να προτιμησω τα πλαστικα φυτα ή να δοκιμασω με αληθινα και ποια, δεδομενου οτι το ενυδρειο θα φαινεται και απο τις δυο μεριες, και εχει σχετικα μικρο πλατος (25cm)
ποσα ψαρια θα μπορεσουν να μπουν ωστε να μην το καταντησω σαν λεωφορειο του οασθ;
τα φωτα σας πλιζ...
ευχαριστω και μονο για την αναγνωση.
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 09-02-08, 18:23
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

γεια σου Πανο, απο τα λεγομενα σου επεσες διανα. ειχα την εντυπωση οτι το μπολι αντικαθιστα τη διαδικασια και δεν την επιταγχυνει απλα..
προφανως εκανα μεγαλο λαθος.. καλως ή κακως, τα πραγματα μεχρι στιγμης εχουν ως εξης:
εχει ενα μηνα απο τοτε που εβαλα το μπολι και τα πρωτα ψαρακια, 8 καρδιναλιους, πολυ αδυναμους οπως αποδειχτηκε αργοτερα και πολυ κακη αγορα, αφου ηταν πολυ μικροι και ειχαν εισαχθει στο καταστημα το πολυ δυο μερες πριν τα αγορασω και απο τις απανωτες μεταφορες μονο 2 επεζησαν.
απο τοτε μεχρι σημερα εχω "καταφερει" να γεμισω το ενυδρειο με αρκετα
-εως πολλα- ψαρια και επισης πολλα φυτα. ειμαι ευχαριστημενος με την μεχρι τωρα λειτουργεια του ενυδρειου, οι μετρησεις που εχω κανει εδειξαν την υπαρξη ΝΟ3 που ειναι το μονο που με ανησυχει. σε γενικες γραμμες δεν καταφερα να χωνεψω το χημικο κομματι του θεματος και πορευομαι τυφλα, ως κανονικα εντελος αρχαριος αν και προσπαθησα πολυ να αρχισω με καλυτερες προοπτικες..
η εικονα του ενυδρειου με καποιες πατεντες γιατι ειχαμε γεννητουρια χθες:
http://img522.imageshack.us/img522/5329/dsc02296pc5.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-02-08, 19:08
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Αυτή την πατέντα με το πλαστικό καπάκι απο την θήκη cd την έχω κάνει και γώ.Τελικά χρησιμεύει αρκετά!Τα μωρά έχεις μέσα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-02-08, 19:29
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ναι τα μωρα. εκανα αρκετες τρυπουλες με μια ψιλη αριδα αλλα δεν ειναι καλη η ροη τελικα. ομως αποδειχτηκε πολυ χρησιμο, παρα του οτι αγορασα και μια γεννηστρα. εβαλα προχθες στη γεννηστρα μια μολλυ που εμοιαζε ετοιμη να γεννησει και τελικα το πρωι μαζευαμε ψαρακια με την αποχη επειδη γεννησε η δευτερη θυλικια που εχω και δεν της φαινοταν.. γλιτωσαμε 13 μικρα. τωρα τα μικρα ειναι στην θηκη των σιντι και η γεννηστρα φιλοξενει τα βραδια την αλλη ετοιμογεννη..
τα μολλυ γεννανε κυριως βραδυ ή οποτε τους καπνισει;
καμια ενδειξη για το ποτε ειναι ετοιμη να γεννησει υπαρχει;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-02-08, 20:40
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Καλύτερα αμόλα τα μικρά και την ετοιμόγενη γιατί τελικώς εμένα οι γεννήστρες μου αποδείχθηκαν καταστροφικές.Τη μία φορά τελικά δε γέννησε η μάνα λόγω στρές όταν πρίν ακόμα γεννήσει της έβαλα τη γεννήστρα μες στο ενυδρείο και την άλλη φορά τα ψαράκια 3 εβδομάδες μέσα στη γεννήστρα και ανάπτυξη μηδέν.Έχουν γίνει και αναφορές εδώ πως τελικώς οι γεννήστρες κάνουν περισσότερο κακό απ'ότι καλό....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-02-08, 02:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ριξε μια ματια εδω για τις γεννηστρες...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%F4%F1%E5%F2
βεβαια κι εγω τα ιδια εκανα καποτε κι απορουσα γιατι τα μωρα ηταν ασθενικα...
καινομιζω εχεις ενα ειδος μακρυφυλλης ανουμπιας φυτεμενη στο υποστρωμα...πρεπει να την δεσεις σε ξυλο η σε πετρα...στο υποστρωμα αργα η γρηγορα θα σου χαλασει...ειναι το φυτο με τα σκληρα φυλλα κεντρο-δεξια της φωτο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το fish only τωρα , λιγο καιρο πριν το τελος του Tricky Fish Only 8 17-05-09 15:01
Υπολογισμός του CO2 σε σχέση με το pH και την σκληρότητα του νερού khpouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-09-07 15:15
Ετοιμάζω το σπίτι του ΠΑΝΟΣ Bettas 14 17-02-07 01:37
SOS!!προβλημα με πρασινη αλγη!!εξαπλωθηκε παντου!! maria-paok Γλυκό νερό - Γενικά 13 30-08-05 15:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04238 seconds with 13 queries